Hello There, Guest! Login Register


De ce iese Marea Britanie din Comunitate?

#1
Am  vazut o statistica despre contributia MB la Comunitate, mi-am schimbat total parerea despre englezi, peste un milion de lire pe ora contribuie englezul la Comunitate? Noi unde ne aflam? La cafea cred ca noi aici suntem mai buni [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#2
Uniunea europeana nu-i o rganizatie de binefacere. Banii aia se intorc la ei si cu profit din accesul la piata unica. Dar mecanismele economice sunt complicate si subtile asa ca votantul de rand nu le intelege, el vede doar romanul sau polonezul care concureaza pe piata muncii cu el.

Chestia e ca tabara care a castigat nu are un plan clar cu ce au de facut dupa scoaterea GB din UE. Au inceput sa nege din promisiunile din campanie.

Pe de alta parte UE e hotarata sa-i dea exeplu pt toti cei carora li se umple gura de discursuri demagogice antieuropene.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#3
Am inteles, deci englezii dau 1 milion de lire pe ora la Comunitate, dar prin schimburile comerciale pe piata unica, sunt pe profit mare. Totusi se plang ca vrem sa facem un Stat European care va fi condus de la Brussels, unde se vor da legi pe care trebuie sa le respectam chiar daca alesii nostrii parlamentari din tara, nu sunt de acord cu ele. Atunci ce alegem de fapt?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#4
in privinta noastra nu avem de ce sa ne facem probleme cu conducerea centralizata de la Bruxelles. legile care ne vin de acolo oricum sunt de 10 ori mai bune decat cele care le debiteaza clasa noastra politica. iar in privinta GB, nu poti sa iei numai ce-ti convine din chestia asta cu UE. se iau la pachet si avantaje si dezavantaje. daca se duce la indeplinire brexit-ul se va vedea clar peste cativa ani care-i raportul avantaje / dezavantaje pe pielea GB. iar la Bruxelles exista un parlament unde fiecare natiune are reprezentanti, functioneaza o democratie, nu sunt legi facute de niste functionari.

ideia de UE a aparut prima data ca sa se puna capat razboaielor pe resurse care au loc de milenii in europa. in privinta asta uniunea s-a achitat foarte bine de sarcina pana acuma. traim cea mai lunga perioada de pace si prosperitate din istorie si generatiile actuale au uitat ce-i razboiul. nu se obosesc sa dea macar o pagina in urma cartea de istorie. toti vor separari pe te miri ce criterii, nu li se pare deloc important sa fim natiuni si aliante puternice sa putem face fata amenintarilor externe militare si economice.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
Noi ce facem... trimitem ca europarlamentar pe jiji... asta ne e valoarea...
De unde tragem concluzia ca la nivel de turma sunt la fel ca englezii...

Aveti atasat un grafic cu cat suge fiecare tara de la EU, in stanga si cat contribuie net in dreapta.
Germania pompeaza in EU dublu decat UK, Franta si ea mai mult, si nu par ca vor sa iasa... Confused

Datele din care provine graficul pot fi consultate aici, si construite si alte grafice:
http://ec.europa.eu/budget/figures/inter...dex_en.cfm


Attached Files
.pdf   Interactive chart_ EU expenditure and revenue - Budget 2014-2020.pdf (Size: 185,65 KB / Downloads: 30)
 
Reply
#6
corect, asa ajung unii de la o turma la alta turma....
Intradevar, razboaie mari nu au mai fost in Europa, deci tot Uniunea este mai buna, dar cum de s-au lasat manipulati oameni care produc o groaza de bani, componente cu inalta tehnologie, sistem bancar bine pus la punct, iar la comert sunt pe locul patru in lume?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#7
E vorba de informatiile care s-au livrat populatiei...
Iar subiectul nu mi se pare unul potrivit pentru referendum.
Cata lume intelege cu adevarat ce se ascunde in spatele UE, cat costa o asemenea decizie si care sunt avantajele/dezavantajele reale?
Pana la urma constatam ca nu aveau niciun calcul facut. Si ca sperau sa iasa cu totii (UK), acum ca Scotia si Irlanda au o pozitie separata s-ar parea ca-i cam doare...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
david cameron a incercat sa foloseasca chestia asta ca un vehicol electoral, la fel cum basescu a folosit referendumul cu 300 parlamentari la noi. numai ca lui david cameron nu i-a iesit.

si intr-adevar, anumite chestii nu pot fi decise prin referendum. ia ganditi-va ce rezultat ar avea la noi referendumuri cu intrebarile: "se se renunte la a se mai percepe taxe si impozite de catre stat?", "sa se renunte la armata si banii economisiti sa fie dati oamenilor sa-si cumpere tuica?", "ar trebui statul sa dea fiecarui cetatean un venit de 2000 euro?" etc.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#9
Ultima a fost incercata in Elvetia si poporul care are cap nu doar ca sa nu ii ploua in gat nu a pus botul la momeala...

http://www.evz.ro/referendum-in-elvetia-...munca.html
 
Reply
#10
stiu de referendumul ala din elvetia, dar n-as face experiente in alte locuri, in special la noi.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#11
da Renato, acum inteleg de ce  era suparat Juncker in Parlament, ce mai cautati aici daca tot ati votat iesirea...parca ei nu stiau ca Germania si Franta contribuie mai mult.
Ce ciudat mi se pare acum si votul celor 300 parlamentari, pacaleala la greu, utopie fara margini.
Cat de sus gandesc elvetienii, aveau forta sa voteze legea, dar nemunca duce la alte nenorociri. Omul sfinteste locul.
Am un prieten italian care ma invita la el cu familia in fiecare an, plateste tot, dar se uita la fiecare euroi cand il cheltuieste, la fel si sotia lui. Este de o amabilitate ciudata cate odata, nu suntem mult diferiti de ei, dar au ceva care-i poarta mai sus. Sper sa aflu pana ma duc dincolo [Image: smile.gif](bineinteles ca si el vine la mine, daca eram profitor aveam Strega de mult)
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#12
(03-07-2016, 21:58)Mariano Wrote: da Renato, acum inteleg de ce  era suparat Juncker in Parlament, ce mai cautati aici daca tot ati votat iesirea...

chestia e ca si nigel farage avusese anterior un discurs care l-as califica jignitor la adresa europarlamentarilor. daca ai rabdare sa urmaresti ti l-am pus la minutul la care arunca mai abitir cu laturi in euro parlament.

https://youtu.be/KhsmnyY2TaI?t=244
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
acuma, ca vor iesi din UE este o mare greseala, pe care o vor vedea si ei...dar trebuie sa ii dai un pic de dreptate si lui Nigel Farage, chiar daca modul de exprimare nu este cel mai potrivit...

pana la urma, sunt cea mai mare economie din Europa, si in stilul pur britanic, "cocky", vor sa arate ca ei sunt mai speciali decat restul. faptul ca, intr-adevar, daca pui 20% taxa de import pe masinile nemtesti in UK, mii de muncitori raman pe drumuri este adevarat, dupa cum este adevarat si faptul ca daca nu mai lasi sectorul financiar din UK "la liber" in UE, sau daca pui 20% taxe pe produsele englezesti (care oricum sunt foarte scumpe), vor deveni necompetitivi si vor ramane si ei pe drumuri.

problema este ca daca renunti la UK, trebuie sa gasesti o alternativa pentru banii lipsa cand tragi linie, si atunci ai doar cateva optiuni dpdv comercial: ori te dai cu americanii (si le sporesti influenta militara in Europa), ori te orientezi catre China (oricum, in 20 de ani ei vor conduce lumea), ori te bagi in pat cu mama Rusie...

sincer, as prefera UK-ul cu stilul lor incapatanat decat celelalte 3 alternative...

oricum, este posibil sa nu iasa UK din UE, pana la urma referendumul este doar consultativ, dar este riscant pentru conservatori, se sinucid politic pentru urmatorii 15 ani (votantul are memorie scurta, in 15 ani se uita, orice s-ar intampla).
Nova Simonelli Oscar modded, La Pavoni Europiccola pre-millennium, Ascaso i-mini i1, Hario Skerton, Aeropress
 
Reply
#14
Da si englezii au dreptate ca am navatit peste ei, dar si noi ar trebui sa fim mai smecheri folosindu-ne de inteligenta lor. Acum au o problema care au s-o rezolve in stilul lor, eu zic sa-i convingem sa vina inapoi, fara sa ne ploconim. Dar cum? Gandirea la nivel colectiv are cea mai mare forta, mai ales in politica unde gandul si vorba schimba zeci de milioane de destine.
Chiar ma oftic ca nu pot sa "rumeg" mai mult....
Eu cred ca fiecare dintre noi trebuie sa oferim solitii, harta lumii s-a schimbat de multe ori dupa discutii in cafenelele din Viena [Image: smile.gif] Cafea buna avem, aparate la fel.....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#15
In cazul de fata, avand in vedere ca ai de-a face cu englezii, cred ca mai mult succes ai avea cu ceaiul decat cu cafeaua Smile
Nova Simonelli Oscar modded, La Pavoni Europiccola pre-millennium, Ascaso i-mini i1, Hario Skerton, Aeropress
 
Reply
#16
corect, un ceai la ora 5 si o vodca de dimineata, pentru imprieterirea cu ceilalti de la E [Image: smile.gif]
Cica sotul se tot uita pe certificatul de casatorie, sotia il intreaba intr-un tarziu, te uiti la certificatul de casatorie si tot nu esti lamurit? Pai nu vad data expirarii [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)