Hello There, Guest! Login Register


EspressorDalla Corte Mina - profilare de debit electronica, pe grup saturat

(28-09-2018, 16:08)maki Wrote: apropo, daca tot vorbim de masini de top (nu?), se mai face WDT cand pregatesti cafeaua pentru extractie?)

WDT este foarte util, desi eu nu prea il fac mereu, din pacate. Chiar si pe masinile cu care preinfuzezi la debit ff mic problema e ca si macini mai fin, deci preinfuzia mai lenta este contrabalansata negativ de macinatura fina, WDT isi are rostul in continuare. 

Depinde si de rasnita, sa zicem ca la macinaturi "echivalente" ( pun ghilimele de rigoare) am observat, empiric, ca unele fac channeling mai mult decat altele, deci WDT ul ajuta vizibil.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
hai, sa fiui si eu scurt, dupa o frunzareala rapida a celor de mai sus:

@razvanMB nu, la espresso, mililitrii nu sunt tot una cu grame!
chestia aia cu echivalenta e la apa distilata! sau la bucovina Smile
diferentele pot fi uneori de peste 50%!
daca te gandesti putin, trebuie sa accepti!

@Zwanger: nu de aroganta e vorba, ci de un minim de exigenta; din respect pentru ceilalti, din respect pentru sine!
ca de aruncatori de chiftele avem parte mereu; asta-i lumea noastra!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
L.E. chestia cu gramele vs. mililitrii e in primul rand o problema de coerenta: totul exprimat in grame, sau totul exprimat in mililitrii; pe tot circuitul apei de extractie, pana in ceasca;
si vad ca Dalla Corte a uniformizat totul in grame;
what else is to be discussed here?!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
@Zwanger, dupa ce am pus rotativa la Magica, la fel imi sare si mie acul la manometru, datorita debitului mare intr-un timp f scurt care loveste in jiglorul de 0.5, care la schimbat pe 0.7. Asta nu inseamna ca nu ai preinfuzie, cand pui manometru la iesirea din grup, ai o rampa de 10sec pana ajungi la 9bari cu jiglorul de 0.5.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Eu faceam misto de faptul ca manometru este pus unde nu are nici o relevanta pentru extractie.  Prefer un manometru in camera de extractie sau in boiler daca e grup saturat.
 
Reply
(08-10-2018, 09:31)Zwanger Wrote: Eu faceam misto de faptul ca manometru este pus unde nu are nici o relevanta pentru extractie.  Prefer un manometru in camera de extractie sau in boiler daca e grup saturat.

Are si acel manometru relevanta si iti dai seama cel mai bine de asta cand nu-l ai nici pe ala Smile. Este manometru dedicat pompei, si scrie "Pump" pe el. Este foarte util pentru ca unii prefera sa scada presiunea de lucru a pompei si se ghideaza dupa manometrul acela atunci cand seteaza noua presiune. Mina ca si alte aparate ( Bianca, GS3 optional , majoritatea aparatelor cu grup E61 optional, etc) are manometru care indica presiunea reala din grup.  Exemplul din video, asa cum am mentionat, este de la un espressor comercial, XT, care nu are din pacate manometru pentru presiuena din grup insa are acele masuratori de debit foarte interesante, asta este motivul pentru care am postat videoclipul.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Daca au intrat pe mana WLL, se vor inmulti "Minele" si in State. Macar clipurile experimentale... Poate  asa , cu o comunitate mai mare de  americani in spate, va da Domnu' sa apara si o sora mai mica, update-uri de software etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
da, l-am gustat saptamana trecuta la un bar din Cta, pe galben, frumusete de espressor. 
Nu pare sa fie peste Studio, dar nu l-am testat cu aceleasi boabe, etiopia sidamo avea barmanul. In weekend ma duc cu yume....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Dupa ce am baut o Kenya AB Sloane pe Mina si Compak R100, care m-a facut sa-mi pun mainile in cap, un sirop de pepene galben si dupa ceva peripetii, cu ajutorul lui @razvanMB , incep, din nou, marea cautare a espresso-ului perfect.

[Image: 30b09d9f27fc3628607485799c1bf809.jpg]
 
Reply
Întrucât kitul de 58mm de la Dalla Corte vine într-un ambalaj destul de atrăgător, iar aparatul foto era aproape de espressor...

Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
M-am jucat putin ?


[Image: TOAD5KE.jpg][Image: okA08tt.jpg][Image: CsqfdoO.jpg][Image: SQ5JSrD.jpg][Image: stFYslG.jpg][Image: 3TyCotd.jpg][Image: wN8hH1T.jpg][Image: ZwLYb1e.jpg]
 
Reply
Arata super!
Terminator style.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
Chiar ca super! Verde imi place cel mai mult.
 
Reply
Supertare!
Probabil in realitate e si mai si, e destul de greu sa pozezi asa ceva.
S-o'ntrebare ...
Intel sau AMD?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
ARM )
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
A aparut si update ul de firmware 2.87 pentru posesorii de Mina, deoarece procedura de update se face cu o cheie speciala de service, cei interesati ma pot contacta pe privat pentru a gasi o solutie optima, nu merge cu memory stick din pacate.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Clip nou si explicativ de la WLL

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
La criza de 40 de ani va fi greu sa aleg intre asa ceva si un sistem audio nou Big Grin (nu stiu daca ajunge de boxe, dar lantul principal de pickup, preamp si amp sigur incap in bugetul unui Mina)
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
(19-12-2019, 16:08)aditanase Wrote: La criza de 40 de ani va fi greu sa aleg intre asa ceva si un sistem audio nou Big Grin (nu stiu daca ajunge de boxe, dar lantul principal de pickup, preamp si amp sigur incap in bugetul unui Mina)

Am ce-ti trebuie Smile
 
Reply
Ia cafeaua. In 5 ani urechile se sxhimba si nu.ti mai place cum se aude. Si atunci microbu e instalat. Ai pus-o!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)