Hello There, Guest! Login Register

Cumpar serpentina cupru si montaj pe Lelit PL041TEM

Salut,
Ma intereseaza o serpentina din cupru cu tot cu montaj in jurul boilerului pentru a evita scaderea temperaturii in extractie la un espressor Lelit PL41TEM.
Sunt din Bucuresti si nu as trimite aparatul in alt oras.
Multumesc de intelegere
Razvan

Reply
(02-05-2020, 22:08)Razvan Wrote: Salut,
Ma intereseaza o serpentina din cupru cu tot cu montaj in jurul boilerului pentru a evita scaderea temperaturii in extractie la un espressor Lelit PL41TEM.
Sunt din Bucuresti si nu as trimite aparatul in alt oras.
Multumesc de intelegere
Razvan

Ai vorbit cu mesterul @Nikso? Spre deosebire de GClassic, TEM-ul nu prea are spatiu unde sa-i montezi acea serpentina.
Am avut si eu TEM si nu m-am blocat in diferenta de temperatura Smile

Daca insa, tot esti dispus sa faci ceva, ai putea sa:
- schimbi boilerul;
- faci boiler custome;
- ideal - pui TEM pe marketplace si iei un HX sau DB Smile
Lelit PL162T Bianca + Hedone Honne / Travel: Kinu M47 si Gaggia Classic / AeroPress
(ex. PL41TEM, Ascaso i1, Xeoleo, Gaggia Prestige, Porlex Mini)

Reply
Abia ce am schimbat pompa si asa cum ai spus, nu prea e loc acolo...Daca era loc ma apucam eu de treaba. Alt boiler nu stiu sa se potriveasca, dar nici nu am cautat. Ma incapatanez sa-l pastrez. Abia acum am descoperit cum e cu temperatura la aparatul asta. Intr.o saptamana doua dupa ce imi vine rasnita noua si vad rezultatul in ceasca, o sa scriu in topicul dedicat. O sa vorbesc si cu Nickso
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
Sigur cu Nickso o sa reusesti sa gasesti o solutie. Eu aveam in gand odata sa montez un termoblock intre pompa si boiler. Ceva gen cel potcoava, pentru abur, cu un termostat de 80 de grade. Nu stiu insa configuratia 41tem-lui, daca ai loc sa il montezi.
Rancilio Silvia, La San Marco SM91, Kinu M38

Reply
Salut.. de curiozitate de la ce nr de grade pana unde iti scade in timpul extractiei ? Geva gen 92° si cand extragi scade pana la 78° ?
Sau nu are pid ?
PL042EM.. Kinu Phoenix.. Prajitor Gene Cafe.. Handpresso..

Reply
Salut,
Scade cam 10 grade pe PID
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)