Hello There, Guest! Login Register


Cumpar recipient de sticla prajitor Nesco sau Zach&Dani's

#1
Doar sticla sau recipientul cu totul, nu trebuie sa fie neaparat nou.
Daca aveti idee pe unde pot gasi la pret decent va rog sa imi spuneti.
[Image: 11_zpsun5najad.jpg]
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#2
Sa inteleg ca nu a ajuns intreg ? Sad

Ai putea lua la cercetat toate modelele de French Press de pe piata... poate, poate... Confused
 
#3
A ajuns cam sifonat: sticla sparta si niste plasticaraie rupta. Cu plasticul se rezolva dar sticla trebuie inlocuita.
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#4
Inca se cauta sticla sau recipientul.
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#5
Ai cercetat tot ce exista french press pe piata ? Smile

Nu te uita doar dupa dimensiunea originala de 82mm exterior, mai exista varianta 93mm interior, care merge lipita peste baza, cu silicon rosu auto, cu care se fac etansari la motoare. Deci peste, nu in interior cum e acum Wink
Este ce caut eu ca sa incerc sa il extind la 200 grame Wink
 
#6
Nu am verificat cu alte componente. Astept sa schimbi sticla si o cumpar pe a ta [Image: smile.gif])
Daca nu gasesc, cred o sa ajunga la vanzare pentru piese de schimb.
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#7
Mrrr... mura in gura nu o sa pice, la asemenea raritate... e ca si cum ai intreba unde gasesti sticla de schimb la lampa lui Aladin Tongue

Uite, altii se agita pentru tine...
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...9#pid56759
... poti face un pic de efort sa iei magazinele la rand cu o rigla in buzunar...
 
#8
Nu trebuie sa fie sticla speciala, rezistenta la temperaturi ridicate?
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#9
Rezistenta la temperaturi inalte se refera de fapt la comportamentul la soc termic, cat de uniform se dilata in toate directiile la fel Wink
O sticla de French press e mult mai solicitata cand torni apa la 100 grade instant, decat una de Nesco care ajunge la 100 grade intr-un minut Wink
 
#10
Ia vezi aici... ce e cu dimensiunile alea...

http://www.arianglas.ro/cumpara/24112-ci...-15-d-9-20

... daca nu or avea ceva sa se potriveasca, poate iti fac pe comanda Smile
 
#11
(18-12-2016, 21:54)renatoa Wrote: Rezistenta la temperaturi inalte se refera de fapt la comportamentul la soc termic, cat de uniform se dilata in toate directiile la fel [Image: wink.gif]
O sticla de French press e mult mai solicitata cand torni apa la 100 grade instant, decat una de Nesco care ajunge la 100 grade intr-un minut [Image: wink.gif]

si conductivitatea termică face parte dintre caracteristicile care fac sticla sa reziste la socuri termice.

ce dimensiuni are sticla de la nesco?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#12
Diametrul exterior al sticlei este de 73,7 mm, din pacate nu pot sa masor inaltimea, sticla fiind pe jumatate lipsa. [Image: biggrin.gif]
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
#13
Atunci inseamna ca nu e chiar 100% Nesco... eu masurai 75.3 la Nesco... Confused

Inaltimea este de 155 mm pana la baza de metal, pus cat mai intra acolo, minim 7-8 mm.
 
#14
Se poate inchide, prajitorul a intrat la vanzare, in starea in care este.
Lelit PL41TEM \ Kinu M47 \ Ascaso I-steel i1 \ Gene Cafe CBR 101 \ L-Beans tamper holder
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)