Hello There, Guest! Login Register


Cumpar portafiltru nepresurizat compatibil saeco poemia

#1
Salut,

Cumpar portafiltru nepresurizat compatibil Saeco Poemia de 53mm, cel de la Seattle Coffee gear ar fi o varianta:

https://www.seattlecoffeegear.com/saeco-...ortafilter


Sau am mai auzit ca s-ar mai potrivi de la Gaggia Carezza Deluxe, sau inca ceva dar nu mai stiu

Nu ma intereseaza cel original care vine cu poemia, plasticul e cam oribil, incerc ceva mai de calitate

Multumesc!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#2
Incearca aici http://www.dairshop.ro/piese-schimb-nect...asice.html
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#3
(01-12-2017, 15:48)Gabi_M Wrote: Incearca aici http://www.dairshop.ro/piese-schimb-nect...asice.html

Mersi mult! Doar ca nu scrie diametrul, esti sigur ca e pentru Poemia (53 mm)? Mai sunt si alte Saeco cu alte diametre
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#4
Stiu de portafiltru de pe forumul Softpedia. Mi-a fost recomandat de cineva care l-a cumparat pentru Poemia, iar eu l-am recomandat mai departe altora
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#5
Multumesc mult Gabi_M dar am sunat si mi-au zis ca nu e bun pentru Saeco Poemia ca a mai comandat cineva tot asa si nu a fost ok, cica nu e de 53mm ci de 57 sau 58.. ma intreb daca o fi asa sau nu, dar nu am mai avut curajul sa-l comand degeaba

Deci ramane valabil pentru cine are sau cine stie de unde pot lua ceva de genul asta.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#6
Dragos.stoian, asteapta sa-l primesc eu pe cel de La Spaziale pentru Poemia din dotare si daca se potriveste voi anunta pe forum. Sau poate te incanta unul bottomless: https://www.youtube.com/watch?v=AyiDUxeprEw
 
Reply
#7
@dragos.stoian Nu stiam nici un model de Saeco care sa foloseasca portafiltru de 57 - 58 mm. Pentru mai multe informatii ai PM.
@vdub Parca la espressorul tau Poemia ai adaptat un grup pe 58 mm. Mai ai inca unul pe 53 mm? In legatura cu portafiltru de la Spaziale stiam ca nu se potriveste la Poemia.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#8
@Gabi_M planul initial era sa montez grupul de 58mm in a 2-a poemie dar am renuntat in favoarea unui espressor construit de la 0.
Grupul respectiv nu permite realizarea si montarea unui boiler cu diametru foarte mare, dupa calculele mele capacitatea maxima (care sa incapa in carcasa poemiei) fiind de max ~190ml, asa ca am ramas la cei 230ml obtinuti cu ajutorul corpului inferior de Necta + inferior original.

 
(05-12-2017, 15:02)Gabi_M Wrote: In legatura cu portafiltru de la Spaziale stiam ca nu se potriveste la Poemia.

Aflu dupa ce il primesc si daca nu vrea, il facem sa se potriveasca Smile. Important e diametrul, restul nu conteaza.
 
Reply
#9
(05-12-2017, 15:02)Gabi_M Wrote: @dragos.stoian Nu stiam nici un model de Saeco care sa foloseasca portafiltru de 57 - 58 mm. Pentru mai multe informatii ai PM.
@vdub Parca la espressorul tau Poemia ai adaptat un grup pe 58 mm. Mai ai inca unul pe 53 mm? In legatura cu portafiltru de la Spaziale stiam ca nu se potriveste la Poemia.

Am sunat de 2 ori la magazin, fara sa stie ca sunt tot eu, am pus-o pe duduia de acolo sa se intereseze si cu colegii ei si de doua ori mi s-a spus ca nu se potriveste la Saeco Poemia, cica doar la unele modele foarte vechi Saeco care nu mai sunt pe piata... ciudat. Am vazut PM, cred ca o sa ma duc la showroom cel mai bine, si eu am gasit niste filmulete pe net cun un portafiltru foarte asemanator folosit pe 53mm, deci poate se insala oamenii Smile

@vdub : Astept cu nerabdare sa-mi spui (cred ca e si mult mai solid cel de la Spaziale), tot asa citisem si eu ca cel de la Spaziale chiar daca are 53 mm nu prea se potriveste pentru ca sunt prea groase 'urechile', dar se pot pili un pic (stii ca romanul e inventiv, cum era in bancul cu tractorul si avionul de vanatoare Wink )

Cel botomless se poate cumpara de undeva sau e doar varianta din stock care a fost taiata?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
Portfiltrul de la dairshop se potriveste la saeco poemia. Eu am fost cu aparatul acolo si l-am probat. Singurul aspect negativ ar fi ca nu are acel arc pe circumferinta si sita iese usor, dar are o clapeta de plastic care tine pe loc sita cand se scoate pucul.
Mai e un aspect, acolo fac factura doar pe persoana juridica, deci trebuie niste date de firma.
Baby Gaggia+PID, Lelit PL43MM
 
Reply
#11
Multumesc mult!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#12
(28-12-2017, 23:29)dragos.stoian Wrote:  

Salut, Dragos Smile 

Am o problema cu portaflitrul, mai exact s-a stricat mecanismul de plastic cu supapa din interior. Vreau sa intreb daca cumva ai cumparat si e bun cel care a fost recomandat mai sus. 

Mai sunt alte variante de imbunatatire prin alt portafiltru pentru Poemia ? 

Merci.
 
Reply
#13
@Hadrianus
Dragos a cautat un portafiltru nepresurizat pentru Poemia, cel original fiind presurizat. Vrei si tu acelasi lucru?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#14
(02-10-2018, 17:34)Gabi_M Wrote: @Hadrianus
Dragos a cautat un portafiltru nepresurizat pentru Poemia, cel original fiind presurizat. Vrei si tu acelasi lucru?

Salut, 
Da, asta caut; dar nu a mai scris nimeni daca e bun, potrivit, etc. 

Merci.
 
Reply
#15
Cred ca este concludent ceea ce scrie la postarea nr 10. Alta solutie este sa scoti din al tau tot mecanismul si sa-l folosesti asa.
Dar inainte de toate ai risnita?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#16
(02-10-2018, 18:11)Hadrianus Wrote: Da, asta caut; dar nu a mai scris nimeni daca e bun, potrivit, etc

Sfatul meu este sa-l modifici pe cel original, cumperi o sita de dus decenta si cafea de restul pana la 50 lei cat te-ar costa PF de la dairshop Smile.
Ai nevoie de un bomfaier, smirghel, cateva suruburi, vointa si rabdare.
[Image: ?url=i.imgur.com%2FylDxukym.jpg]
 
Reply
#17
(02-10-2018, 18:11)Hadrianus Wrote:
(02-10-2018, 17:34)Gabi_M Wrote: @Hadrianus
Dragos a cautat un portafiltru nepresurizat pentru Poemia, cel original fiind presurizat. Vrei si tu acelasi lucru?

Salut, 
Da, asta caut; dar nu a mai scris nimeni daca e bun, potrivit, etc. 

Merci. 

Salut, cu intarziere confirm ca portafiltrul de la Dairshop e f ok si se potriveste perfect

E greu, nu se compara cu cel original, e 100% metalic acolo unde curge cafeaua (desi cred ca e aluminiu,dar merge), recomand
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#18
@Hadrianus Vindea cineva pe olx un portafiltru nepresurizat pentru poemia, cumpărat de pe Amazon.com, după cum zicea el. 
https://m.olx.ro/oferta/portafiltru-inox...n=1&page=1
Contactează vânzătorul mai bine pentru lămuriri
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#19
(02-12-2018, 00:43)dragos.stoian Wrote:
(02-10-2018, 18:11)Hadrianus Wrote:
(02-10-2018, 17:34)Gabi_M Wrote: @Hadrianus
Dragos a cautat un portafiltru nepresurizat pentru Poemia, cel original fiind presurizat. Vrei si tu acelasi lucru?

Salut, 
Da, asta caut; dar nu a mai scris nimeni daca e bun, potrivit, etc. 

Merci. 

Salut, cu intarziere confirm ca portafiltrul de la Dairshop e f ok si se potriveste perfect

E greu, nu se compara cu cel original, e 100% metalic acolo unde curge cafeaua (desi cred ca e aluminiu,dar merge), recomand
Salut Smile Dupa 2 ani vreau sa resuscitez Poemia ;p. Am gasit mesajele astea acum. Mai stii cum se numeste portafiltrul de pw Dairshop ? Nu da rezultate la cautare saitul, as vrea sa sun. M ar ajuta cod produs sau orice informatie. Merci mult.
 
Reply
#20
Salut, poemia al meu a cedat și am acel portfiltru, plus cel original transformat în bottomless, la care nu am apucat sa prind suruburile

Mai am si tamper lemn masiv cu talpa inox și sita IMS la el, o sa le pun curând la vânzare ca îmi vine un PL81T. Te interesează ceva din astea?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#21
Am si eu un portafiltrul original de poemia si un tamper Motta de aluminiu de 53, daca intereseaza pe cineva.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#22
(28-04-2020, 05:19)Zaheyu Wrote: Am si eu un portafiltrul original de poemia si un tamper Motta de aluminiu de 53, daca intereseaza pe cineva.

mai ai tamperul?

(02-10-2018, 22:22)vdub Wrote:
(02-10-2018, 18:11)Hadrianus Wrote: Da, asta caut; dar nu a mai scris nimeni daca e bun, potrivit, etc

Sfatul meu este sa-l modifici pe cel original, cumperi o sita de dus decenta si cafea de restul pana la 50 lei cat te-ar costa PF de la dairshop Smile.
Ai nevoie de un bomfaier, smirghel, cateva suruburi, vointa si rabdare.
[Image: ?url=i.imgur.com%2FylDxukym.jpg]
cu ce suruburi ai prins portafiltrul de maner? pe interior le-ai taiat la fata?
 
Reply
#23
(28-04-2020, 05:19)Zaheyu Wrote: Am si eu un portafiltrul original de poemia si un tamper Motta de aluminiu de 53, daca intereseaza pe cineva.

Mai e de actualiate tamperul? Daca da la ce pret? eventual foto daca se poate. Multumesc!
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#24
Da, e de actualitate, la fel ca și portafiltrul. Până pe 20 sunt plecat. Vorbim în privat.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#25
(27-04-2020, 23:04)dragos.stoian Wrote: Salut, poemia al meu a cedat și am acel portfiltru, plus cel original transformat în bottomless, la care nu am apucat sa prind suruburile

Mai am si tamper lemn masiv cu talpa inox și sita IMS la el, o sa le pun curând la vânzare ca îmi vine un PL81T. Te interesează ceva din astea?

Salut, am făcut rost de un Poemia la preț derizoriu și meșteresc la el de-i sar dinții.
Ce s-a ales de Poemia al tău?
Și, în primul rând, mai ai portafiltrele? În special ăla zimțat. Dacă da, la ce preț cele trei chestii?

FYI: am intrat în contact cu un La Spaziale și pot spune că sitele au buza aceea răsfrântă de diametru mai mare cu vreo 2mm, iar portafiltrul (din alamă cromată) are peretele mai gros cu 1mm, deci tot vreo 2mm de diametru are în plus. Rămâne de văzut dacă merge portafiltrul de Isomac Giada, care e bun ca diametru dar are urechiușele mai fine. Vorbim desigur de 53mm diametru interior sită.

Succes.
 
Reply
#26
(13-01-2021, 21:51)Neuzeitlich Wrote:
(27-04-2020, 23:04)dragos.stoian Wrote: Salut, poemia al meu a cedat și am acel portfiltru, plus cel original transformat în bottomless, la care nu am apucat sa prind suruburile

Mai am si tamper lemn masiv cu talpa inox și sita IMS la el, o sa le pun curând la vânzare ca îmi vine un PL81T. Te interesează ceva din astea?

Salut, am făcut rost de un Poemia la preț derizoriu și meșteresc la el de-i sar dinții.
Ce s-a ales de Poemia al tău?
Și, în primul rând, mai ai portafiltrele? În special ăla zimțat. Dacă da, la ce preț cele trei chestii?

FYI: am intrat în contact cu un La Spaziale și pot spune că sitele au buza aceea răsfrântă de diametru mai mare cu vreo 2mm, iar portafiltrul (din alamă cromată) are peretele mai gros cu 1mm, deci tot vreo 2mm de diametru are în plus. Rămâne de văzut dacă merge portafiltrul de Isomac Giada, care e bun ca diametru dar are urechiușele mai fine. Vorbim desigur de 53mm diametru interior sită.

Succes.

Le-am dat demult...
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#27
ok, am să modific unul de la Spaziale sau poate cumpăr de la Dair chestia aceea gri.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#28
Daca te ajuta cu ceva unul deja modificat si doua cosuri de 21g(18 in realitate) respectiv 7g, da-mi de stire. Inca mai am accesoriile raposatului, inclusiv sita de dus Astoria daca nu ma insel Smile.

[Image: gz9WP4Ql.jpg]
Mai multe poze aici: https://imgur.com/a/59Rh29o
 
Reply
#29
(18-01-2021, 14:49)vdub Wrote: Daca te ajuta cu ceva unul deja modificat si doua cosuri de 21g(18 in realitate) respectiv 7g, da-mi de stire. Inca mai am accesoriile raposatului, inclusiv sita de dus Astoria daca nu ma insel Smile.

[Image: gz9WP4Ql.jpg]
Mai multe poze aici: https://imgur.com/a/59Rh29o

Salut,
Sunt eu interesat de portafiltru, coșuri și sita de duș. Le mai ai?
 
Reply
#30
Salut,
Imi pare rau, nu le mai am.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)