Hello There, Guest! Login Register


Cumpar pachet espressor + rasnita(buget 3000ron)

#1
Salut! As dori sa cumpar ,pentru acasa,un espressor si  o rasnita cu care sa pot face o cafea decenta.Bugetul meu este de 3000 ron.Sunt interesat si de achizitionarea unui pachet SH ,daca este intr-o stare buna. Multumesc!
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#2
Depinde și ce anume îți dorești și în ce condiții vrei sa folosești.. De ex dacă vrei doar espresso sau și băuturi pe baza de lapte, câte băuturi consumi pe zi....
Atât eu cât și alți colegi avem espressoare și rasnite de vânzare pe bursa.
Eu am un mazzer super jolly cu cuțite plate aproape noi de 64 mm,daca îți convine varianta doser (deși se poate înlocui și cu un funnel) 

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid110022
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#3
O cafea decenta faci cu mult mai putin... si mai mult ca decenta...

O rasnita Xeoleo 400 + Aeropress 130 si esti in joc. Cantar, termometru, kettle inca 200.
Mai adaugi 300 si esti dotat si de espresso.
 
Reply
#4
Intradevar , trebuia sa specific ca doresc sa fac si bauturi pe baza de lapte. Astept in continuare ajutorul celor experimentati!
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#5
Salut! Ce sfat imi dati, un Gaggia Classic 2015 sau Gaggia Classic 2019 combinat cu rasnita Vario Home sau Macap M42M Stepless? Multumesc!
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#6
Pregătește-te de păreri multe și diverse.

Au să sară mulți ca arși, dar eu cred că pentru "home use" o râșniță nu are nevoie de mai mult de un buton.

Iar cât despre cafea, ar trebui să ne spui ce crezi tu că este o cafea decentă , sau ce fel de cafea sau unde ai gustat una bună.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#7
Sunt pregatit sa ascult sfaturile tuturor,asta este motivul pentru care sunt aici.In ceea ce priveste unde si ce fel de cafea am baut nu iti pot enumera toate locatiile vizitate de mine dar iti pot spune ca am vizitat destule (sunt marinar si m-am plimbat ceva in 20 de ani de marinarie) . Nu pot spune ca sunt mare cunoscator dar o cafe buna cred ca este o cafea buna pentru toata lumea. In ultimile doua saptamani am baut cafea la T- ZERO si CLARO in Bucuresti (eu fiind din Constanta) iar in orasul natal sunt fan CaffeCorretto (de unde imi cumpar si cafeaua proaspat prajita) dar mai vizitez si un bar care are cafea de la Florescu.Oricum, mai am ziua de maine la dispozitie sa ma hotarasc apoi trebuie sa fac pasul.
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#8
Discutiile de zilele astea din topicul cafele specialitate vs comerciale arata ca ca exista o falie destul de clara intre cel putin doua lumi ale cafelei...
Din cele ce ai enumerat e clar de ce parte va aflati, succes in alegerea echipamentului.
 
Reply
#9
Strict in bugetul amintit (3000 lei) s-ar incadra GC 2019 (o varianta mai buna decat GC 2015 din punctul meu de vedere) si eureka mignon silenzio - cu reducerile de forum, asta daca vorbim de produse noi, cu garantie. Ca dezavantaje probabil lipsa unui PID pe espressor si poate dimensiunea mica a cutitelor la rasnita.
Daca se poate depasi bugetul, ar mai fi ca variante
- espressor 
Lelit pl 41 tem - foarte apreciat pe forum si foarte multe informatii pe care le poti gasi aici - aproximativ 2000 lei nou sau SH pe bursa la 1900 cu mai multe accesorii incluse
- rasnite
Macap m42m - aproximativ 1900 lei noua
Lelit PL72 - aproximativ 1900 lei noua sau 1600 lei pe bursa
Baratza Sette 270 - aproximativ 2000 lei noua sau SH
variante de rasnite manuale - Kinu M47, Lido 3 de pe barshaker sau un Feldgrind SH pe olx am vazut recent- ceva mai ieftine, in jurul a 1000 lei 
Mai multe variante de Eureka de la barshaker - 1500 - 1700 cu reducerea de forum
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#10
Am și eu un job similar dar de mecanic și nu de atâția ani, dar umblând mult prin lume mi-am dat seama ce greu se găsește o cafea bună. Ai enumerat locații și prăjitorii, să înțelegem că-ți place espresso? Dacă da, atunci eu zic că bugetul este mic sau de un chit experimental pe care o să înveți câteva luni și vei vrea upgrade.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#11
Salut! Ai PM
 
Reply
#12
Salut!da,am PM!
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#13
(30-01-2019, 00:52)Kontrast Wrote: Am și eu un job similar dar de mecanic și nu de atâția ani, dar umblând mult prin lume mi-am dat seama ce greu se găsește o cafea bună. Ai enumerat locații și prăjitorii, să înțelegem că-ți place espresso? Dacă da, atunci eu zic că bugetul este mic sau de un chit experimental pe care o să înveți câteva luni și vei vrea upgrade.

Cat adevar.....dar pana nu ne lovim, nu ne invatam minte.
Daca este sa gandim mai economic, si un cafflano da niste gusturi surprinzatoare.
Mic bugetul....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#14
Culmea e că nu am văzut pe nimeni pe forumul englezesc să spună că un setup Classic/Pavoni + Mignon e inferior sau incapabil espresso....
 
Reply
#15
Setup-ul din semnatura mea se incadreaza in buget:

LELIT PL41TEM (sh) - 1600 lei
Ascaso i1 (sh) - 700 lei
sau
Kinu M47 (sh) - 850 lei

Raman fonduri suficiente si pentru accesorii - tamper, nivelator, etc.

Eu zic ca pentru un incepator e decent. Totul e sa ai rabdare sa gasesti echipamente de la oameni de incredere, poate si cu ceva garantie (eu am luat de la colegi forumisti si sunt foarte multumit de calitatea lor). Si in cazul meu a durat ceva timp pana am gasit ce doream, dar a meritat. In plus, daca le iei sh nu pierzi la fel de mult cand te decizi sa upgradezi.
Succes!
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)