Hello There, Guest! Login Register

Cumpar Royal Grinder Flair

Salutare,

Are cineva la vanzare un Royal Grinder de la Flair? Sau ceva in gama asta de pret? 

Mersi!
Flair Signature, Kinu M47 Phoenix

Reply
(28-05-2021, 09:36)dumitruf.mihai Wrote: ... in gama asta de pret? 

$179.00 = 720 lei... de Kinu ai auzit ?  Confused Huh

Daca vrei ieftin, poate mai curand krinder, la 100$ iti ofera cam aceeasi "valoare" la mai putini bani.

Reply
(28-05-2021, 09:59)renatoa Wrote:
(28-05-2021, 09:36)dumitruf.mihai Wrote: ... in gama asta de pret? 

$179.00 = 720 lei... de Kinu ai auzit ?  Confused Huh

Daca vrei ieftin, poate mai curand krinder, la 100$ iti ofera cam aceeasi "valoare" la mai putini bani.

Da, da. Am auzit de Kinu si ma uitam si la el sincer. Ma gandeam ca poate gasesc ceva pe aici, de la cineva care nu il mai foloseste Big Grin 

De Krinder in schimb nu auzisem pana acum. Ai avut asa ceva?

Reply
Vezi aici subiect de discuții pentru acea râșniță: Rasnita Cafflano Krinder

Reply
(28-05-2021, 10:28)sochaux_ Wrote: Vezi aici subiect de discuții pentru acea râșniță: Rasnita Cafflano Krinder
Mersi!

Reply
Eu de curand am luat 1zpresso JX de la barshaker. E cu siguranta peste Krinder, desi e adevarat ca e dubla ca pret. Fata de Phoenix nu stiu ce sa spun, e mai solida, are mecanismul de "preventie a descentrarii" de metal, la Phoenix pare de plastic. Ca sa detaliez, motivul pentru care spun ca e peste Krinder e ca Krinder are un mic burr rub, la setari fine, care pe mine ma enerveaza. Ca rezultate, nu stiu Smile In sfarsit, dupa Comandante, Krinder, Lido 3, am si eu o rasnita manuala fara burr-rub!
ECM Classika (de vanzare), Honne, QM Rapida

Reply
(28-05-2021, 12:33)cradun Wrote: Eu de curand am luat 1zpresso JX de la barshaker. E cu siguranta peste Krinder, desi e adevarat ca e dubla ca pret. Fata de Phoenix nu stiu ce sa spun, e mai solida, are mecanismul de "preventie a descentrarii" de metal, la Phoenix pare de plastic. Ca sa detaliez, motivul pentru care spun ca e peste Krinder e ca Krinder are un mic burr rub, la setari fine, care pe mine ma enerveaza. Ca rezultate, nu stiu Smile In sfarsit, dupa Comandante, Krinder, Lido 3, am si eu o rasnita manuala fara burr-rub!

Chiar asa, am inteles ca, Comandante este un fel de Gold Standard pentru rasnite manuale. Doar din cauza burr-rub ai schimbat?

Reply
Da, Comandante e foarte apreciat, dar mie nu mi-a placut, nici ca utilizare, nici ca gust, de aia l-am si vandut. Totusi, sunt printre putinii carora nu le-a placut Comandante.

Reply
(28-05-2021, 13:06)dumitruf.mihai Wrote: Chiar asa, am inteles ca, Comandante este un fel de Gold Standard pentru rasnite manuale. Doar din cauza burr-rub ai schimbat?

fake standard... pentru cine nu stie sa aprecieze o mecanica si se uita in gura influentzarilor

Reply
Hai ca deja am schimbat cu totul subiectul initial Big Grin . Dar dupa putin research, pentru un Flair, ce ati recomanda intre:
- 1Z Presso JX Pro
- Kinu M47 Phoenix
- Royal Grinder (facut chiar de cei de la Flair)

In principiu rasnirea de care e nevoie este espresso

Dupa, mai dau o data anuntul de cumparare Blush

Reply
Nu cunosc Royal-ul asta, dar in rest e simplu: esti ok cu putin plastic in mecanismul de stabilizare (plastic prost spus, e un material solid acolo), mergi cu Phoenix, il au multi si sunt multumiti de el. Vrei neaparat metal la mecanismul de stabilizare, dar fara multa experienta din partea utilizatorilor de pe forum, mergi cu 1zpresso.

Reply
De ce spui mecanism de stabilizare piesei cu spitze, care serveste la montarea axului in corpul rasnitei, piesa numita de regula flanșă Confused Huh

Apropo, si "the gold standard" tot plastic foloseste la piesa respectiva... Wink

Reply
Ok, am bagat la cap, sper sa retin - flanșă.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)