Hello There, Guest! Login Register


Cumpar LaSpaziale Vivaldi S1 ori un HX pe steroizi.

#1
Salut, am mai incercat de cateva ori cu tot felul de produse si s-a dovedit a da rezultate, am zis sa incerc (sunt utilizatori care nu vor sa vanda nimic, pana nu vad un anunt de cumparare).

Doresc sa cumpar un Spaziale Vivaldi s1.

Daca e cineva interesat sa-l vanda, sa faca upgrade/downgrade, sa-mi dea de stire.

Altfel, sunt interesat si de alte espressoare similare, nu neaparat DB ci pot fi si HX, dar sa aiba 1 grup, boiler de maxim 2-2.5 litri, si sa fie functionale in totalitate.

Buget 1000-3500ron, nu doresc produse noi.
 
Reply
#2
Poate vrei Oscarul de pe OLX.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
cimbali junior al meu nu te mai intereseaza?
singurul impediment ar fi faptul ca e legat la retea....de aceea ofer si un filtru bwt
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#4
Nu conteaza daca trebuie legat la retea, accept si astfel de aparate.

Pana la final de august trebuie sa achizitionez un alt aparat, pt ca eu raman fara (ma rog beau la ibric, french o vreme pana gasesc ce caut).

Orwo, espressorul tau este o solutie ok, insa distanta dinte noi e un impediment foarte mare pentru mine, din doua motive:
1. prin curier imi e frica, indiferent cat de bine este ambalat.
2. nu pot testa aparatul in totalitate, si tu nu ai de unde sa stii daca dupa 1 saptamana de utilizare nu pocneste ceva in el, trebuie sa-mi asum un risc la aparatele sh.

Oscarul de pe olx este ok, insa persoana e dificila, plasticul in totalitate e oribil, aspectul vizual imi displace total, vreau sa fac un salt mai mare. Momentan adunam date si avem rabdare.
 
Reply
#5
banuiesc  ca aici pe forum nu se practica vanzarile de pe olx.eu pot sa ti-l trimit si tu sa pui banii de exemplu la o persoana respectabila in cont ceva de genul ESCROW.
nu pot sa iti garantez ca nu se v-a strica ceva in el ,aparatele de acest gen sunt facute pe viata dar piesele care pot muri sunt ieftine si se gasesc la noi in tara
exista acest risc dar repet pot sa ti-l trimit pe autocar ambalat in cadru de lemn ,banii ii pui la cineva in cont ii dai drumul si daca e ok mi se vor pune  banii la mine in cont Big Grin
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#6
Nu e vorba ca nu am incredere in tine, pot sa-ti pun si banii in avans. Sunt o persoana foarte dificila cand vine vorba de cumparat ceva, citesc 1 luna si apoi cumpar, nu cumpar nimic ca asa imi vine.

Treaba e ca nu stiu daca mi-ar placea sa stau cu ceva la reparat, intelegi? trebuie sa vad daca-s dispus sa accept eventualele riscuri. De ce dau inapoi? daca era espressorul tau de zi cu zi, il luam cu ochii inchisi, dar nici tu nu stii cu exactitate ce-i cu el, deci trebuie sa-mi asum riscuri.


http://www.ebay.de/itm/LaSpaziale-S1-Min...SwzahZg1UO
 
Reply
#7
si cum il aduci din germania???
na,asta e pe al meu nu ti-l vand ca are boiler de 3.5 l  Big Grin
e advarat ca nu stiu prea multe dar nu are kilometrajul dat inapoi Smile 
stii cum sa dai de mine daca te mananca sa-l cumperi
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#8
" ... boiler de maxim 2-2.5 litri"

ei, aici nu e bine, zic eu...
daca esti calat pe SH, o masina comerciala cu boiler mare ar fi tocmai principalul obiectiv, greu tangibil altfel!

la o masina espresso traditionala - ma refer la o masina HX - boilerul e principalul component care ii determina stabilitatea termica, comportaamentul termic in general!
stii ca ma refer prin stabilitate, nu la temperatura constanta in timpul extractiei (profil liniar), ci la un profil termic consistent de la un shot la altul...

e adevarat, sunt putine masinile cu rezervor de apa si boiler mare; dar asta pentru ca sunt facute sa satisfaca exigentele de spatiu si design ale entuziastilor prepararii acasa;
tocmai de aceea, daca se vrea boiler mare, ne uitam la cele comerciale, nu de casa; SH;
sau nu ne uitam Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
Boiler de 5 litri, pretul prea mare, aparatul e bun? tras de el pana la ultima suflare in bar.

https://www.olx.ro/oferta/espressor-espr...c154f129cc

Nu am probleme de spatiu, poate sa aiba 100x50x50 (cm).
 
Reply
#10
Mecanismele acestor aparate sunt în așa fel făcute sa fe indestructibile, nu au multă electronica încorporată, câteva electrovalve și un presostat, una sau doua rezistente și partea de butoane ptr comenzi, nimic ieșit din comun, nimic de neînlocuit, dedurizarea apei e inamicul nr 1 la fel ca și la cele mai multe aparate, cei din Cafe baruri cred ca le curatau și intrtineau periodic. Boilerul e cea mai scumpă componenta, presostatul și pompa rotativa sunt și ele cât de cât scumpe, în rest de ordinul zecilor de lei.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#11
As cumpara acel vivaldi s1, la licitatie. Insa nu trimite in Ro desi are ambalaj si cutie originala.

E cineva din De si poate ajuta contra unei sume de bani, va rog?
 
Reply
#12
Am ratat acel vivaldi s1 s-a dat cu 445 E.
 
Reply
#13
pacat dar e foarte greu sa le iei de acolo ptr ca sunt grele si multi le vand doar daca le ridici personal.
wow
Abholung=ridicare personala
vad ca esti amarat uite ti-l dau pe cimbali la un pret mega confortabil ca in cazul ca ai nevoie peste un timp de reparatii sa iti ramana bani ai msj pe privat
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#14
Pai aveam pe cineva care mergea sa-l ridice personal, sta la 100km distanta. Nu era asta o problema.
 
Reply
#15
Pai si atunci de ce nu ai licitat?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#16
Pai am licitat, am fost depasit de altcineva care mi-a depasit bugetul initial.

Cu transport (60 euro- total) si cu altele nu voiam sa dau mai mult de 530 euro pe el.

Valabil in continuare,
 
Reply
#17
3300 ron pt nuova simoneli apia II?
 
Reply
#18
Arată foarte bine, e în București. Ai fost să-l vezi? Dacă are și factură la ce zice că i-a făcut, după mine merită.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#19
S-ar putea sa-mi cada in brate un Bezzera Magica, vedem, mai ramane deschis topicul pt backup, inca accept unele oferte, insa in proportie de 90% e stabilit.
 
Reply
#20
cred ca ar fi civilizat sa-ti scoti semnatura
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#21
Desigur, s-a rezolvat, ms.
 
Reply
#22
Mi-as vinde eu NS Musica Lux, dar n-am alternative dupa aia si mi-e frica sa nu stric banii Smile
Flair Signature PRO & Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)