Hello There, Guest! Login Register


Cumpar La Pavoni Europiccola / Professional si Ascaso i-steel S1

#1
Salut!


Caut un LaPavoni de maxim 5 ani vechime...ideal ar fi Europiccola, daca nu...e bun si Professional-ul.

Si mai am nevoie de o rasnita Ascaso i-steel S1...


Astept oferte!

Mersi!



Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#2
Ce se intampla dupa 5 ani la un Pavoni ?  Confused Huh
 
Reply
#3
(22-06-2018, 00:08)Daaaaan Wrote: Salut!


Caut un LaPavoni de maxim 5 ani vechime...ideal ar fi Europiccola, daca nu...e bun si Professional-ul.

Si mai am nevoie de o rasnita Ascaso i-steel S1...


Astept oferte!

Mersi!



Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Servus. Am eu de vânzare un Ascaso I Steel I 1, cumpărată de nouă în 2018. 54 mm cuțite plate, stepless etc. Prețul este 600 lei.
ECM Puristika, Lelit PL41 TEM, Eureka Olympus 75 E, hi-speed
 
Reply
#4
Nu se intampla probabil nimic daca un La Pavoni e mai vechi de 5 ani, doar piticii mei fac protest pe creier Smile)

E un principiu de-al meu sa nu cumpar SH chestii (care costa mai mult de 50 lei) mai vechi de 5 ani...la modul general. Ca o fi bun sau prost principiul...asta e alta discutie deja Smile


In alta ordine de idei...ma intereseaza rasnita...ai PM!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#5
Daaaaan Wrote:Caut un LaPavoni de maxim 5 ani vechime...ideal ar fi Europiccola, daca nu...e bun si Professional-ul.

daca tot esti proaspat membru inregistrat aici, poate n-ai avut inca timp sa citesti thread-ul cu La Pavoni...
sper sa stii, probabil din alte surse, cum functioneaza... (masina, nu thread-ul, sau forumul)
din moment ce preferi non-professional-ul;

[parerea mea] pentru altii care ar face la fel: un La Pavoni SH trebuie desfacut in bucati si schimbate macar garniturile principale - de piston, de grup; acum se face deosebirea constructiva intre cele pana in anul 2000 si cele de dupa! dimensiuni site si tamper, doza etc.
atentie, pistonul, daca e de plastic (varianta millenium pana in 2004) trebuie schimbat;
si da, un professional ar trebui preferat intotdeauna; nu e vorba de nr de cesti pe care le faci, ci de capacitatea termica a masinii, dar mai ales de acel manometru care-ti spune ceva despre starea masinii...
[/parerea mea]

probabil cele de mai sus sunt inutile in context: aici nu se cer sfaturi, ci se cer oferte; gata!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#6
(22-06-2018, 14:19)radudani Wrote:
Daaaaan Wrote:Caut un LaPavoni de maxim 5 ani vechime...ideal ar fi Europiccola, daca nu...e bun si Professional-ul.

daca tot esti proaspat membru inregistrat aici, poate n-ai avut inca timp sa citesti thread-ul cu La Pavoni...
sper sa stii, probabil din alte surse, cum functioneaza... (masina, nu thread-ul, sau forumul)
din moment ce preferi non-professional-ul;

[parerea mea] pentru altii care ar face la fel: un La Pavoni SH trebuie desfacut in bucati si schimbate macar garniturile principale - de piston, de grup; acum se face deosebirea constructiva intre cele pana in anul 2000 si cele de dupa! dimensiuni site si tamper, doza etc.
atentie, pistonul, daca e de plastic (varianta millenium pana in 2004) trebuie schimbat;
si da, un professional ar trebui preferat intotdeauna; nu e vorba de nr de cesti pe care le faci, ci de capacitatea termica a masinii, dar mai ales de acel manometru care-ti spune ceva despre starea masinii...
[/parerea mea]

probabil cele de mai sus sunt inutile in context: aici nu se cer sfaturi, ci se cer oferte; gata!

Salut

Am citit thread-ul acum cateva zile, la fel.si postarea de pe blog a lui Fane, plus inca vreo 7-8 review-uri...asa am ajuns la concluzia ca La Pavoni mi se potriveste cel mai bine, luand in calcul nevoile mele, bugetul, aspectul si fiabilitatea: fac maxim 2 espresso odata, sau 1 espresso si un cappuccino, se incadreaza in suma de aprox. 3000 lei, are un aspect aparte, vintage (merge cu bucataria) si deci a primit aprobarea sotiei, iar la capitolul fiabilitate, in afara de garnituri nu prea are la ce sa aibe probleme. Din cate am citit, cel putin.

Singura mea dilema era daca sa aleg Professional sau Europiccola...si din ce am mai citit si aici pe forum, manometrul acela nu prea ajuta la mare lucru, aceeasi treaba facand-o si led-ul care iti indica momentul in care presiunea in boiler a ajuns la valoarea optima. Sau am inteles eu ceva gresit?

Singurul beneficiu real care il vad eu ar fi boilerul mai mare la Professional, lucru care te ajuta cand reglezi cafeaua si faci cateva shot-uri de test, fara sa trebuiasca sa reumpli boilerul. Sau ar fi ar alte avantaje? Poate era bine sa scriu asta in forumul potrivit...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)