Hello There, Guest! Login Register

Cumpăr râșniță electronica

Salutare, tuturor! Hi
Caut sa cumpăr o râșniță sh non-manuala.
Buget 500-900lei  Bi
Puteți tr oferte  - Darian
Mulțumesc!
 :
*Admin edit: fara date personale in public (gdpr)
Lelit PL41TEM ~ Mignon Specialita ~ Tamper Lelit ~ Nivelator Motta ~ Dosing funnel Nt SuRE

Reply
Puteți tr oferte pe ”private message
Angry Angry Angry
https://europa.eu/youreurope/business/de...dex_ro.htm
1. regulamentul nu face referire la nr de tel
2. eu imi expun intr-o comunitate, unde sunt membru, nr de tel pt a fi contactat de alti membri
Care e treaba cu restrictia de a afisa nr tel?
Lelit PL41TEM ~ Mignon Specialita ~ Tamper Lelit ~ Nivelator Motta ~ Dosing funnel Nt SuRE

Reply
TR = Teleorman? Că nu-nțeleg.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
(18-01-2022, 16:14)daris ska Wrote: Puteți tr oferte pe ”private message
Angry Angry Angry
https://europa.eu/youreurope/business/de...dex_ro.htm
1. regulamentul nu face referire la nr de tel
2. eu imi expun intr-o comunitate, unde sunt membru, nr de tel pt a fi contactat de alti membri
Care e treaba cu restrictia de a afisa nr tel?

Atentie, acolo scrie "Printre datele cu caracter personal se numără..."
Si vedem adresa de IP, de pilda. Si nu si numarul de telefon???  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
Mai fratilor....protejarea datelor....GDPR ce inseamna in cazul nostru?
Inseamna ca, daca formularul de inscriere pt un viitor membru in asociatia/societatea/grupul/forumul/...etc/ (espressoman.ro in cazul nostru) obliga la completarea cu date personale ale acestuia, datele personale din acel formular sa nu fie disponibile nimanui. E simplu!

Prin gdpr, OLX de ex, te lasa sa vezi nr de tel al vanzatorului dupa ce te loghezi.
Asa trebuie facut si aici.
Eu însumi doresc sa fiu contactat de catre membri, de aceea las nr de tel. Normal ca nu vreau sa fiu sa mi se vada contactul de catre persoane nelogate, lucru care se si intampla de altfel.

Pe biliardforum te lasa sa vezi anuntul chiar si nelogat, cu nr de tel cu tot. Dpdv GDPR e ok ca fiecare sa-si lase nr de tel. Eu cand vand/schimb ceva acolo folosesc butonul PM (private message) disponibil doar cu logare...tocmai pt ca nu vreau eu ca toata lumea sa-mi vada nr de tel.

Softpedia, identic biliardforum, te lasa sa vezi anuntul chiar si nelogat, cu nr de tel cu tot. Doar logat poti sa comentezi.

E exagerata treaba asta pe espressoman...Hai sa nu îngreunăm lucrurile inutil. Eu zic sa ”fluidizăm” comunicarea, mai ales ca se poate, ca este legal si ca GDPR ne permite.
GDPR sau RGPD - ce este si cui i se aplica:
https://thebreak.ro/gdpr-pe-intelesul-tu...afecteaza/
(Probabil ca acest topic necesita mutare)
Numai bine!

Reply
(19-01-2022, 09:53)daris ska Wrote: Mai fratilor....protejarea datelor....GDPR ce inseamna in cazul nostru?
Inseamna ca, daca formularul de inscriere pt un viitor membru in asociatia/societatea/grupul/forumul/...etc/ (espressoman.ro in cazul nostru) obliga la completarea cu date personale ale acestuia, datele personale din acel formular sa nu fie disponibile nimanui. E simplu!
Si ce e asa de greu de inteles...?
Numarul de telefon face parte din datele personale. Adica acele date care te pot identifica. Datele personale publicate pe un forum deja sunt publice.

Si este o chestie de bun simt pana la urma, ia gandeste-te ca cineva are chef de glume si iti ia telefonul de aici si ti-l pune pe cine stie ce site-uri. Tongue

Modalitatea de contactare prin PM este OK. Daca nu este activata optiunea la vreun user, poti pune un mesaj in topic (probabil ai mai vazut deja).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
Espressoman nu este, probabil, înregistrat ca operator de date personale, ca atare Liviu nu dorește să fie publicate date personale pe forum (în zona publică). Nu mi se pare nimic exagerat.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
@Mihai L - vad ca tu iti continui ideea si imi pare rau sa-ti zic dar confunzi operatorul cu utilizatorul.
Eu, membru, mie, cu voia mea catre mine insumi, vreau sa las public nr de tel catre alti membri. Nu am cui sa-i cer aprobarea pt asta! Unde ai vazut prevederi impotriva utilizatorilor? Am lasat un link. Citeste-l cu atentie!
sau varianta U.E. https://europa.eu/youreurope/business/de...dex_ro.htm
In cazul nostru, GDPR nu lasa espressoman sa faca publice datele mele personale fara acordul meu. Intelegi?
@TVTVTV - nu trebuie sa fie înregistrat ca operator de date personale, nu are importanță. Poate ca Liviu nu vrea nr de tel postate si atat. 

Eu mi-am lasat nr de tel, am fost bannat si explicatia a fost GDPR. De aceea am simtit nevoia sa imi exprim nemultumirea, sa exprim clar faptul ca nu are legatura cu GDPR. Daca nu se vor nr de tel postate, ca parte din Regulamentul forumului....e ok. Ca masura GDPR nu e ok, pt ca nu e adevarata.

Am gasit rasnita! Se poate inchide!
Multumiri Nickso  77 77

Reply
Are dreptate colegul. Chiar recent am fost la niste cursuri de GDPR si regulamentul e clar: nu ai voie sa expui datele cuiva care ti le-a dat doar tie ca operator, dar daca cineva isi posteaza numarul undeva a facut asta pe propria raspundere, nu i-a expus cineva datele fara acord.
Pot intelege ca nu se doresc numere de telefon ca sa nu devenim un site de vanzari, dar ar trebui pus acest lucru in regulament, nu invocat GDPR.
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)