Hello There, Guest! Login Register


Cumpăr cești espresso foarte groase

#1
Shocked 
Cumpăr o ceașcă sau 2 cești espresso (nu vreau set) cu pereți foarte groși ca în imagini, fund rotund, de capacitate ceva mai mica (cele clasice sunt de 80ml și rămân cam goale pe jumate chiar dacă faci un espresso dublu) gen 50-60 ml, de preferință albe și inscripționate cu ceva logo-uri italiene 
  1. [Image: qViSNik.jpg][Image: kJTY6IU.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#2
Niste cesti care ar trebui sa fie pe placult tau ar trebui sa fie cestile Nuova Point:
http://www.nuovapoint.it/it/palermo.htm

Daca nu ma insel este un set de vanzare pe forum.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Vezi la bubucalu-buimac este pe site la prajitori cafea sunt suficient de groase și se pot cumpăra la bucata parca era 50 de lei cu farfurioara Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#4
Va multumesc pentru sugestii!

Am deja ceva asemanator cu cele de care ati vorbit, suficient de groase si un pic inalte.

As vrea ceva mai joase si cu peretii extrem de grosi (am deja cu pereti grosi), cam cum se vede in poza - ceasca mai 'bondoaca' din dreapta (stiu, am pitici pe creier cu atatea detalii, dar poate are cineva de vanzare, imi incerc noroculSmile

[Image: DPSwY1C.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
(13-03-2019, 23:45)dragos.stoian Wrote: ... ceasca mai 'bondoaca' din dreapta ...

... are forma cestilor Illy ( ... se mai pot gasi pe aici sau ... ceva de colectie elegant pe 2019 )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#6
Mersi, doar ca nu par asa de groase. Tu de unde ai ceașca Gambrinus, ți-a adus-o cineva din Italia?

(14-03-2019, 00:00)Levo Wrote:
(13-03-2019, 23:45)dragos.stoian Wrote: ... ceasca mai 'bondoaca' din dreapta ...

... are forma cestilor Illy ( ... se mai pot gasi pe aici sau ... ceva de colectie elegant pe 2019 )
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#7
Vezi si //www.hedonecafe.ro/shop/cesti-espresso-hedone/
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita, Hario TCA-2, FP
 
Reply
#8
https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#9
(14-03-2019, 10:22)dragos.stoian Wrote: Tu de unde ai ceașca Gambrinus, ți-a adus-o cineva din Italia?

... Pai , de la Gambrinus ... da.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#10
(14-03-2019, 19:01)Pascalau Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/

Este exact ce vreau, deși costa ceva Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#11
(15-03-2019, 10:53)dragos.stoian Wrote:
(14-03-2019, 19:01)Pascalau Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/
Este exact ce vreau, deși costa ceva Smile

atentie, cestile ECM Walküre au buza cu o geometrie deosebita, ceea ce le face sa nu arate ca cestile "clasice", cu pereti grosi, si anume in sectiune buza nu este rotunjita, ci se subtiaza, in triunghi. Ei spun ca contactul intre buza cestii si buzele degustatorului are loc pe o suprafata mai mare, mai bine bentru aprecierea sprectrului de arome.

[Image: lMQw7BZ.png]

Vezi poze si AICI.

Cestile Nuova Point Sorrento, daca le fac ca pe vremuri, au peretii de 9,1mm. Din pacate acest parametru nu prea este propagat pe siteuri...
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#12
@dragos.stoian, daca iti plac asa de mult cele de la Gambrinus, de ce nu le comanzi din Italia?
Gambrinus
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#13
Dacă te mai intereseaza pot sa-ti trimit 2 cești cu farfurioara ca cea din foto.[Image: 2d9ed746fbfb2f17b100e50c80caaea3.jpg]
Kinu M47 Phoenix, G-iota DF64, Gaggia Classic`19 
 
Reply
#14
(15-03-2019, 10:53)dragos.stoian Wrote:
(14-03-2019, 19:01)Pascalau Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/

Este exact ce vreau, deși costa ceva Smile

Si eu sunt interesat de cesti gambrinus. Poate ne grupam cumva.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#15
(31-07-2019, 07:56)BogdanDN Wrote:
(15-03-2019, 10:53)dragos.stoian Wrote:
(14-03-2019, 19:01)Pascalau Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/

Este exact ce vreau, deși costa ceva Smile

Si eu sunt interesat de cesti gambrinus. Poate ne grupam cumva.

Da,macar sa platim transportul doar o data
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#16
Dacă îi place cuiva varianta postată mai sus de la Walkure (rebrand pentru ECM) aș aveau eu 6, dar varianta mai înaltă cu diametru puțin mai mic și capacitate puțin mai mare.
Seria Rossi, model 200/007, capacitate 70 ml, greutate 195 g.
Pereții au ~ 10 mm grosime, la fel ca la varianta joasă.
Fără farfurii și au foarte mici imperfecțiuni(defecte de fabricație), în general mici umflături pe exterior de 1-3 mm ca diametru/lungime, dar nu sunt evidente.

Detalii aici: Coffee-series > rossi > espresso high
Iar cele postate mai sus cu rebrand ECM erau: Coffee-series > rossi > espresso
Detalii mai complete și scurtă prezentare aici pentru toată seria Rossi: https://www.walkuere.de/fileadmin/user_u...i_pb58.pdf
 
Reply
#17
(31-07-2019, 09:52)dragos.stoian Wrote:
(31-07-2019, 07:56)BogdanDN Wrote:
(15-03-2019, 10:53)dragos.stoian Wrote:
(14-03-2019, 19:01)Pascalau Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...berg--992/

Este exact ce vreau, deși costa ceva Smile

Si eu sunt interesat de cesti gambrinus. Poate ne grupam cumva.

Da,macar sa platim transportul doar o data

Am comandat deja!

(15-03-2019, 17:48)Lucian. Wrote: @dragos.stoian, daca iti plac asa de mult cele de la Gambrinus, de ce nu le comanzi din Italia?
Gambrinus

Multumesc pentru pont! Le stiam, le doream, dar nu stiam de unde sa le cumpar.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#18
Buna ziua,
Sunt DJ Baffy, nou pe forumul Espressoman, am placerea sa salut pe toata lumea!
Doresc sa ma ajutati sa gasesc cesti pentru espresso, capuccino, s.a. tota asa, cu peretele gros!
Ma puteti indruma unde le gasesc (site-uri de cumparaturi mai actuale) la preturi decente, apoi sa incerc sa le personalizez?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
 
Reply
#19
Încercați-le pe cele de la Hedone. Sunt foarte groase, foarte bine lucrate. Au și pentru băuturi cu lapte. Foarte aspectuase.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#20
Multumesc, stiu de ei, dar as dori sa le personalizez...Deci, pot fi si simple, albe si negre!
 
Reply
#21
incearca la Logo Cups, cauta pe google sau facebook, un prieten a luat de la ei si e f multumit.
pt 2-3 cesti nu stiu in ce masura ti le vor personaliza, dar pt suma corecta, orice e posibil....de obicei...
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#22
@DJ Baffy Vezi postul numărul 16 de mai sus, dacă te interesează cumva acel model pentru espresso.
 
Reply
#23
La #16 zice asa:
Short technical break in the shopUnfortunately, our shop at the moment. We'll be right back for you.

Thank you for your understanding.

your online team of porcelain factory Walküre.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#24
(29-11-2019, 13:28)DJ Baffy Wrote: Buna ziua,
Sunt DJ Baffy, nou pe forumul Espressoman, am placerea sa salut pe toata lumea!
Doresc sa ma ajutati sa gasesc cesti pentru espresso, capuccino, s.a. tota asa, cu peretele gros!
Ma puteti indruma unde le gasesc (site-uri de cumparaturi mai actuale) la preturi decente, apoi sa incerc sa le personalizez?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Dacă e cumva de interes am 4 cesti de espresso de vânzare. Sunt pe Market.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#25
(30-11-2019, 22:42)N3cks Wrote:
(29-11-2019, 13:28)DJ Baffy Wrote: Buna ziua,
Sunt DJ Baffy, nou pe forumul Espressoman, am placerea sa salut pe toata lumea!
Doresc sa ma ajutati sa gasesc cesti pentru espresso, capuccino, s.a. tota asa, cu peretele gros!
Ma puteti indruma unde le gasesc (site-uri de cumparaturi mai actuale) la preturi decente, apoi sa incerc sa le personalizez?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Dacă e cumva de interes am 4 cesti de espresso de vânzare. Sunt pe Market.


https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid124907
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)