Hello There, Guest! Login Register


Cumpăr/Caut hopper râșniță Mahlkonig Vario Home

#1
Vă salut!
Caut un hopper în stare bună pentru râșnița mea, Mahlkonig Vario Home. La cel pe care îl am acum i s-a rupt bucata aceia de plastic care apasă pe butonul de safety care dă comanda râșniței să iși facă treaba.

Sunt deschis si la alternative de reparare dacă cumva v-ați confruntat și voi cu această problema și ați rezolvat altfel.
Lelit 41Tem, Vario Home.
 
Reply
#2
Până găsești hopper ai 2 variante, fie blochezi din exterior cumva întrerupătorul sa țină circuitul închis, fie desfaci 4 șuruburi și ajungi la întrerupător din interior și îl scoți din schemă(unești firele care intra in el)
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#3
(04-07-2022, 12:47)umarianos Wrote: Până găsești hopper ai 2 variante, fie blochezi din exterior cumva întrerupătorul sa țină circuitul închis, fie desfaci 4 șuruburi și ajungi la întrerupător din interior și îl scoți din schemă(unești firele care intra in el)

Da, acum așa fac, mi-am improvizat un hopper din pahar de unică folosință și țin apăsat cu degetul acel întrerupător. Cred că cea mai bună variantă e cea cu anularea întrerupătorului.
Mulțunesc de răspuns.
Lelit 41Tem, Vario Home.
 
Reply
#4
Cu plăcere. Poti face o piesă, o pană din lemn, cauciuc (dintr-o garnitura ceva)care o "infingi" acolo să țină clickul și apoi folosești hopperrul OEM....
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#5
Salutare, poti incerca cu un hopper printat 3D la care ii poti adauga si un blower daca vrei... Ai link la postarea lui @dijon care s-ar putea sa te ajute cu un print dupa masuratorile de care ai tu nevoie, spor!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)