Hello There, Guest! Login Register


Cum se curata gaggia classic pro 2019 corect?

#1
Din cate am inteles ar trebui sa-i fac o decalcifiere o data la 2,3 luni sau la 1 o luna daca fac cafele destul de des.
Eu am un gaggia classic pro 2019 de aproape 2 saptamani cred. Nu cred ca e cazul sa imi fac griji acuma cu curatentia dar as vrea sa fiu pregatit atunci cand ii fac sa stiu ce sa-i fac corect.

Din cate am inteles, fiind boilerul de aluminiu la modelul 2019 as putea sa folosesc la 1L de apa 2 lingurite de sare de lamaie si sa-i fac tot procedeu ala de decalcifiere specific (cum am vazut pe net de altfel) nu e complicat.

Acuma backflush cu ce solutie sa-i fac? Am vazut pe barshaker o gramada de puffy caff solutii dar nu stiu pe care sa o aleg. Imi poate spune si mie cineva care e cea mai ok pentru cazul meu?

Din cate am inteles, ar trebui sa ma duc sa scot si tablita aia mica cu un surub pana un pic mai incolo sa le pun si pe alea in solutii, dar nu sunt sigur.

Ce imi recomandati ? Scuze daca s-a mai intrebat asta o data, inca sunt noobalau rau si vreau sa invat.
 
Reply
#2
Decalcifiere probabil o data sau de doua ori pe an. De ce nu folosesti solutia de decalcifiere de la gaggia?
Pt backflush cu pully asigura-te ca daca sita si blocul de la grup sunt din aluminiu, le demontezi inainte de utilizarea soluției. Le poti curata cu o periuța.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#3
(17-12-2020, 09:09)Dimitriyus Wrote: Decalcifiere probabil o data sau de doua ori pe an. De ce nu folosesti solutia de decalcifiere de la gaggia?
Pt backflush cu pully asigura-te ca daca sita si blocul de la grup sunt din aluminiu, le demontezi inainte de utilizarea soluției. Le poti curata cu o periuța.

Atunci am sa folosesc solutia de decalcifiere de la Gaggia.

Din cate am inteles sunt ambele din aluminiu.
 
Reply
#4
Salut,

Pentru backflush poti folosi linistit puly caff sau orice detergent pt espressoare cu conditia ca placa care tine dusul sa fie din otel. La modelele mai noi de GCP se pare ca e din otel, asa a venit al meu. Detalii https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid146668

Pt procedura de backflush cauta pe youtube, e plin.
Staresso Mirage + Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#5
Fara sa fiu mai catolic decat papa, totuși, hai sa-i spunem inox sau otel inox.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#6
Bine, trebuie văzut și exact ce tip de inox. Să fie 316, să fie 430...?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
Eu v-aș recomanda sa evitați decalcifierea la boilerele de aluminiu. Mai bine o apa mai moale și un strat subțire de calcar, ca nu face rău. Am văzut, în schimb, gauri în aceste boilere, despre care nu pot decât sa presupun ca sunt de la decalcifiere iar ca aluminiul rezultat a ajuns în parte în ceașcă.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
(17-12-2020, 20:01)nickso Wrote: Eu v-aș recomanda sa evitați decalcifierea la boilerele de aluminiu. Mai bine o apa mai moale și un strat subțire de calcar, ca nu face rău. Am văzut, în schimb, gauri în aceste boilere, despre care nu pot decât sa presupun ca sunt de la decalcifiere iar ca aluminiul rezultat a ajuns în parte în ceașcă.

Ok, si atunci cum as putea sa ingrijes acest aparat in mod corespunzator pana la urma?

As vrea sa dau si eu o comanda acuma de niste produse de pe barshaker pt curatare si intretinere si nu stiu exact ce sa cumpar.
 
Reply
#9
Nu cred ca decalcifiantul recomandat de Gaggia poate sa faca rau daca e folosit in mod corespunzator urmand instructiunile de la Gaggia.
Staresso Mirage + Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#10
Ok, soluta pentru decalcifiere de la Gaggia am sa folosesc si ce tip de pufy caff?

Gen pentru backflush.
 
Reply
#11
(17-12-2020, 23:07)schiorean Wrote: Nu cred ca decalcifiantul recomandat de Gaggia poate sa faca rau daca e folosit in mod corespunzator urmand instructiunile de la Gaggia.

nickso repară espressoare. Aș cam tinde să-l cred atunci când spune că a văzut multe boilere de aluminiu găurite la viața lui.

Pe de altă parte, decalcifierea în exces strică. Eu am PL41 de 1 an și 2 luni deja și nu l-am decalcifiat măcar o dată, cu apă de București + cană filtrantă. Merge ca-n prima zi. O să-l decalcifiez în 2021, dacă este nevoie.

Backflush-ul e altă poveste, dar și aici trebuie să avem grijă la componentele din aluminiu (dacă ele există).
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
Boilerul asta are deja 20+ ani de cand e pe piata. Daca erau probleme mari cu el demult era disparut, mai ales de pe piata americana.

Daca perioada de decalcifiere recomandata de producator e in exces (si strica), de unde stii cand trebuie sa faci decalcifiere? Daca faci prea tarziu nu exista riscul sa afecteze espressor-ul/boilerul iremediabil? Intreb la modul serios  Confused .
Staresso Mirage + Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#13
Păi clar primul pas e să folosești soluția fabricantului și să urmezi întocmai procedura. Cantitatea este și ea foarte importantă. Până aici suntem total de acord.

Problema este frecvența, care ar trebui să fie legată de duritatea apei.
Cum îți dai seama că e dură apa? Ei bine, fie faci un test (cu ustensile de acvariu etc.), fie te uiți pe un buletin de analiză, fie te uiți la ce se depune pe buza bateriei de la chuivetă.
Dacă n-ai apă dură, cel mai probabil o decalcifiere pe an este de ajuns.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#14
Eu am trecut prin mai multe etape, adică apa Bucovina, apa Bucovina combinata cu Aqua Carpatica și acum filtru BWT.
Fiindca soția bea un espresso combinat cu 40-50 gr de apa, încălzesc apa in ibric, fără sa arunc apa, adaug de la o zi la alta peste cea rămasă. Cu toate apele Bucovina, Aqua carpatica, Aquatique rămân depuneri pe ibric.
Doar cu filtru BWT nu mi-au rămas depuneri.
Pana sa trec pe BWT aveam filtru de rășini in rezervor, tind sa cred ca ce rămânea pe ibric nu se depunea in rezervor, apa plata trecând prin filtru cu rășini.
De o perioada apa in București e mai dura, a sărit de la 120 ppm la 145 ppm. Cand era 120 ppm dupa filtrare o aveam pe la un 75, acum este undeva pe la 95-100.
Nici acum nu am depuneri pe ibric, chair daca apa e mai dura.
In concluzie cred ca daca se foloseste o solutie de filtrare cum e BWT apa de la robinet e f buna. Apa plata cred ca ar trebui folosită cu filtru cu rășini in rezervor.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#15
(17-12-2020, 20:01)nickso Wrote: Eu v-aș recomanda sa evitați decalcifierea la boilerele de aluminiu. Mai bine o apa mai moale și un strat subțire de calcar, ca nu face rău. Am văzut, în schimb, gauri în aceste boilere, despre care nu pot decât sa presupun ca sunt de la decalcifiere iar ca aluminiul rezultat a ajuns în parte în ceașcă.

Sunt intru totul de acord cu Nickso. Eu, la espressorul Gaggia Baby Milennium, achizitionat nou in iulie 2017(din vestitul lot de pe OLX), am facut prima decalcifiere in septembrie 2020. Am facut-o mecanic si nu chimic, tocmai din considerentele aratate mai sus de Nickso. Prefer un espressor cu strat superficial de calcar pe el decat unul cu diversi oxizi dezvoltati, sau chiar gauri nedorite in boiler. Va atasez si cateva fotografii de la operatiune. Inca de la achizitie am folosit numai apa Bucovina, la bidon de 5 L sau sticla de 2 L, si foarte rar si apa plata Aqua Carpatica, in perioadele cand nu am gasit Bucovina.

[Image: Nr5NRy6.jpg][Image: kj950LX.jpg][Image: qGrYzVE.jpg]
Rocket Cellini Classic & G-Iota DF64, Mazzer Major & Kribli Grabli
Past: Nuova Simonelli Oscar II/Lelit PL62S & Nuova Simonelli MDX
Gaggia Baby Millennium & Mazzer Major
 
Reply
#16
Inteleg, am sa-i fac atunci la 6 sau 1 an curatentia asta enerala. Pana la urma ce solutie de backflush sa iau ?
 
Reply
#17
Eu am acum o soluție de la Cafetto, nu auzisem de ei dar am primit cadou niște pliculețe când am cumparat un filtru și mi s-au părut bune. Produse in Australia
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#18
How to backflush GCP:
How to Clean Gaggia Classic Brew Group - YouTube
How To Backflush a Gaggia Classic - YouTube
Gaggia Classic Pro
 
Reply
#19
Multumesc pentru raspunsuri. In concluzie, intre 6 luni-1an am sa-i fac o decalcifiere + atunci am sa-i fac si backflush cu Cafiza cat si curatarea group head-ului.
 
Reply
#20
Curatarea si decalcifierea sunt lucruri diferite. Backflush cu cafiza la cel mult o luna. La fel si curatitul grupului. Backflush fara detergent poti sa faci la cateva zile.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#21
Sincer sunt total nelămurit. Daca în manualul Gaggia Classic Pro scrie sa se decalcifieze in mod regulat odată la cca. 2 luni, de ce trebuie sa contrazicem noi producătorul ? Sunt convins însă că este bine sa se folosească decalcifiant Gaggia.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)