Hello There, Guest! Login Register

Cum arata cafeaua ta de azi?

Prima incercare, la derută totala, cu râșniță rămasă calibrata de la un blend anterior complet diferit. Macinatura mult prea grosieră, 16,5 Gr in, la 94 de grade, rație puțin sub 1:3, curgere in 19 secunde.
Ceva arome de struguri și prune verzi, destul de acida pt temperatura data, mai e de lucru pe ea...
[Image: leV0aI0.jpg][Image: lns1Qwg.jpg][Image: NJYJe9M.jpg][Image: D8WGu1z.jpg]
Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless |
Lelit PL 121 plus | Reg Barber Tall C-Flat stainless steel | The Great Leveller Tamper |
VST, IMS baskets & screen shower |
BODUM® Chambord 12 cup | BODUM® Kenya 3 cup |

Reply
Ce am băut la ei in cafenea a fost sub orice critica ultimele dati, și mereu iau din cele două sortimente ce le au pe râșniță, cate un dublu din fiecare. Iar cafeaua boabe o cumpăr eventual din alt sortiment că să încerc tot ce au.

Nu știu cine prăjește, unde prăjesc, bine nu este. Mult fum și amar, toxic, arome sunt, dar aftertaste rău. După ultimele trei experiențe eșuate am zis că nu mai calc pe la ei (sunt din Baia Mare). Și nevasta mea a remarcat imediat ceva in neregula in cafeaua servita la ei. Bănuiesc că nu curata prăjitorul, sau habar nu am, nu este treaba mea.

Pressco.
[Image: NlRbCoj.jpg]
Cafea>rasnita>apa>espressor>accesorii.

Reply
[Image: 3G2GqI4.jpg]
Espresso: Lelit Bianca, Macap MXD Xtreme Chrome, Baratza Encore
Brew bar: Aeropress, V60 2, French Press, Wilfa WSCG-2, Aergrind, Hario Skerton

Reply
O poza nu zice nimic.
[Image: q6AVIW5.jpg]
Cafea>rasnita>apa>espressor>accesorii.

Reply