Hello There, Guest! Login Register

Compatibilitate accesorii (portafiltru & sita) cu Gaggia Classic 2015

Salutare,

Cum stiu care portafiltre naked sunt compatibile cu Gaggia Classic 2015 si daca vin cu sita necesara sau trebuie cumparata separat (caz in care apare si problema compatibilitatii sita cu portafiltru)?

Am crezut ca la dimensiunea de 58 mm ~ toate portafiltrele sunt la fel dar pare ca nu e chiar asa.

/c

Reply
Diametrul e același la toate grupurile de 58mm in schimb diferă poziția și dimensiunile urechiușelor de prindere.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
(01-12-2018, 21:01)dev Wrote: Diametrul e același la toate grupurile de 58mm in schimb diferă poziția și dimensiunile urechiușelor de prindere.

De asta si intreb cum iti dai seama daca e compatibil cu Gaggia Classic 2015. Trebuie sa scrie explicit asa pe spec. portafiltrului sau e vreun standard?

Reply
Toate grupurile Gaggia de 58mm de pe masinile casnice, sunt compatibile intre ele, avand aceleasi dimeniuni ca un grup comercial Gaggia. 

https://www.mag-pro.ro/romanian/525912.html

In link-ul tau nu exista portfiltru pentru Gaggia.

Reply
(01-12-2018, 21:49)dev Wrote: Toate grupurile Gaggia de 58mm de pe masinile casnice, sunt compatibile intre ele, avand aceleasi dimeniuni ca un grup comercial Gaggia. 

https://www.mag-pro.ro/romanian/525912.html

In link-ul tau nu exista portfiltru pentru Gaggia.

Ok. E normal ca cel din link-ul tau sa aiba diam int 61 desi vorba era de 58? De asemenea, vad ca vine cu sita, corect?

Reply
Da, vine cu o sita dubla generica.

E diferenta intre interiorul portfiltrului fara sita, 61mm, si interiorul sitei de 58mm.

Reply
(01-12-2018, 22:00)dev Wrote: Da, vine cu o sita dubla generica.

E diferenta intre interiorul portfiltrului fara sita, 61mm, si interiorul sitei de 58mm.

Ok, mersi. O sa-l cumpar pe cel din link-ul tau.

Stii cumva daca portafiltrul cu care vine espressor-ul poate fi folosit si nepresurizat (chiar daca nu e naked)? Tin minte, vag, ca acum cativa ani era vorba ca poti scoate un tamburuc de plastic din interior si apoi merge nepresurizat, doar ca nu se vede asa frumos ca la cel naked (si ar fi bun un picurator de inox).

Reply
Din cate stiu, varianta cumparata prin forum/site, venea cu picurator metalic si sita normala. Chestia de plastic care presurizeaza portfiltrul, se poate scoate fara probleme.

Reply
(01-12-2018, 22:13)dev Wrote: Din cate stiu, varianta cumparata prin forum/site, venea cu picurator metalic si sita normala. Chestia de plastic care presurizeaza portfiltrul, se poate scoate fara probleme.

Da, asa stiu si eu. Multumesc pt ajutor.

Reply
(01-12-2018, 22:04)cobrul Wrote:
(01-12-2018, 22:00)dev Wrote: Da, vine cu o sita dubla generica.

Ok, mersi. O sa-l cumpar pe cel din link-ul tau.

Stii cumva daca portafiltrul cu care vine espressor-ul poate fi folosit si nepresurizat (chiar daca nu e naked)? Tin minte, vag, ca acum cativa ani era vorba ca poti scoate un tamburuc de plastic din interior si apoi merge nepresurizat, doar ca nu se vede asa frumos ca la cel naked (si ar fi bun un picurator de inox).  

Salut,

Am eu si il folosesc de peste 1 an cu sita nepresurizata, functioneaza normal, de altfel nici nu vad ce diferenta ar fi, pana la urma portafiltrul e doar un cilindru metalic cu sau fara fund in care pui sita, altceva nu face.
    Am tot modelul din 2015, mi-am luat site de la kfea.ro, avantajul este ca sunt in Bucuresti si nu mai platesti transport, poti arunca o privire si acolo au si portafiltre, eu am fost multumit cu ce am luat de la ei.
Gaggia Classic 2015, Minimoka Demoka GR-0203

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)