Hello There, Guest! Login Register


Compaq k3 touch review

#1
Salut tuturor celor care cauta o rasnita, ieftina, bună și devreme acasa Smile
Am primit dela Răzvan MB rasnita și va fac un mic info :
1.imi place ca e un pic retro
2.constructie solida
3.nu chiar mega zgomotoasa dar nici muta Smile
4.merge ok pe single dosing după ce s-au umplut spatile cu cafea cam ce bagi și scoți. (ar merge un sistem de blow)
Am lăsat la sfârșit ce e mai important, rasnirea:
Ptr espresso : nu e vitezomana dar ptr home use e ok, scoate aglomerări de cafea wdt e indicat, merge pe hands Free suportul se reglează în funcție portfiltru
Gustul în raport cu mazzer un pic mai pronunțat cafeaua ce o folosesc acum nu e degazata și cred ca se poate obține mai mult, e și peste kinu aici am făcut test 1 la 1 e un pic mai aprinsa, spre acida dar și mai dulce un pic, pot fi subiectiv.
Dozarea cafelei se poate face manual sau programat.
Am sa revin după câteva săptămâni cu mai multe informații.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#2
https://photos.app.goo.gl/Uxg5j4MoamXCkGVP9
https://photos.app.goo.gl/QrxqxPTJ6mWHVMJ59
https://photos.app.goo.gl/aahV6dCzqnCvqp1P9
https://photos.app.goo.gl/fzJuaGMGjUHFqq6p9
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
Revin cu impresii noi
1.foarte bună ptr single doze, cata cafea bag atâta scot
2.nu e asa zgomotoasa
3.consistenta în măcinare, impresie rezultata în urma consumării mai multor pungi de cafea care erau depozitate în AIRSCAPE, și unde nu aveam nevoie de ajustarea cuțitelor de la începutul și pana la sfârșitul cafelei (de la Milan, de la sloane). 
4.gust bun în ceașcă,ceea ce o face o posibila candidata ptr home use în buget de 450-500 euro.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#4
Sunt curios de ce i-au zis Touch  Smile

Oricum, surprinzator ca merge single dose, alti utilizatori de K3 Touch se plangeau de retentie.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#5
Nu are nimic touch, are dozare pe timp sau pe manual, despre retenție eu cântăresc 18 g și scot 18 g, prima măcinare probabil a umplut golurile, e ok, peste mazzer super jolly deoarece cuțitul de sus nu se sprijină pe arcuri. Sa vedem în timp cum se comporta.
PS. Cred ca touch se refera la faptul ca atingi cu pf o plăcută care da drumul la rasnita
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#6
daca merge pe single doze, bagi 18 si ies 18, nu-ti trebuie mai mult. In spatiile goale mai mult de 2g-3g nu intra, la doua saptamani dai cu aspiratorul de mana.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#7
Nu prea are mare legatura retentia cu rasnirea single dose vs on demand.
O rasnita este sau nu este pretabila pentru rasnire single dose, in functie de felul si consitenta macinaturii, pe care reuseste sa o livreze fara greutatea boabelor din hopper, care apasa (sau nu) peste boabele ce intra intre cutite. Sunt nenumarate discutii si exemple pe forum, in ariile dedicate.
Retentia e ultimul lucru care ar trebui sa conteze si reprezinta doar un aspect ce vizeaza mai mult confortul de a arunca sau nu primele 2-3-5 g de pe o zi pe alta.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#8
Si eu m-am agerizat la asocierea termenului de "single dose" de retentie, pentru ca s-a tot dezbatut ca variabila principala care poate face o rasnita sa fie capabila single dose e calitatea macinaturii - daca reuseste sa fie similara in rasnirea single dose cu cea din rasnirea cu boabe in hopper. 

Cata vreme o rasnita trebuie reglata mai fin in single dose fata de rasnirea cu boabe in hopper, as zice (din ce am citit pe forum) ca e imposibil ca distributia macinaturii sa fie similara in cele doua cazuri. La fel cu timpul de rasnire, single dose ia intotdeauna mai mult. Unii dintre noi au gasit si diferente de gust intre cele doua tipuri de rasniri.

Nu exclud sa existe niste cutite care sa faca diferenta insesizabila in ceasca, dar ar trebui teste ca sa putem vorbi despre asa ceva.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
se poate ca greutatea boabelor care apasa sa fie cat de cat importanta,e un compromis,eu am o bucata de teava din inox pe care am intrdus-o in locul hoperului ,cate rasnite sunt single dose din fabricatie? restul ne luptam si noi cu ele, cele profi, ok ai sa spui ca niche zero e cam la acelasi pret...se poate dar eu prefer sa stiu ca daca mi se strica am macar 2 ani garantie,iar in spatele garantiei e un producator mare nu un kick starter.
eu am scris ce am facut si cum am rasnit,cam toti stiti deja cu ce se mananca cafeaua ,la mazzer ramaneau 2-3 g pe teava,la kinu se electrizeaza si tot raman 0.5g aiurea lipite etc.
ptr home useri nu e ideal sa umpli hoperul cu boabe si sa le tii acolo pana il golesti.toti vrem rasnite profi ptr acasa dar ele sunt ptr cafe bar gandite..... Big Grin iar alea sd sunt scumpe,ptr unii Tongue
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#10
Si eu am un Aeropress pe post de mini-hopper la Macap, dar pe care il umplu cu boabe pe cat posibil. Sincer, nici nu mai am timp de teste comparative. Cand aveam Quamar-ul, diferenta single dose vs cu boabe in hopper era evidenta, asa ca iau chestia asta drept axioma.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)