Hello There, Guest! Login Register


Comanda minima...

#1
Salut tuturor,
am o problema pe care poate unii ati mai intalnit-o, si anume de ce unele site-uri conditioneaza o suma minima pentru cumpararea online, chiar daca obiectul cerut se vinde la bucata? De exemplu am vrut sa cumpar un picurator de portafiltru de la piese-espressor.ro care costa 11 lei, dar ei nu livreaza decat daca cumperi de minim 100 de lei.
Sau la mag-pro, la fel, numai ca astia-s mai "gentili", adica comanda minima e de numai 30 de lei. Daca s-ar vinde la set, as intelege, dar la bucata sa-mi impui sa-ti cumpar chestii de care n-am nevoie, doar de completare pana la 100 de lei? Ce credeti, e legal sau nu, din punct de vedere comercial? Pun si o captura cu comanda minima.


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#2
Am si eu magazin online si pe unele repere am comanda minima pentru ca importatorul ma obliga sa iau o cantitate minima. Nu am gasit nicăieri o condiționarea privind aceasta comanda minima in lege. Fiecare comerciant isi face politica comerciala in funcție de fluxul logistic propriu. Eu nu am nicio problema sa trimit si produse de 3 lei daca transportul este plătit de către client.
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#3
De acord cu tine, eu n-am zis nimic de transport. Transportul e transport, nu conteaza cat costa obiectul. Eu nu contest valoarea transportului, ci faptul ca ma obliga sa cumpar de 100 de lei, cand eu am nevoie doar de ceva care costa 10 lei.
Dar intre timp am gasit asta: OG 99/2000, art.51, care spune:
"Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs."
 
Reply
#4
Nici in cazul meu, cand am luat Lelit-ul, nu a dorit importatorul sa-mi livreze o sita blind, desi era normal sa fie inclusa in pachet. Nici cu bani nu am putut sa o iau. Confused
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#5
Aceeasi problema am avut si eu cu Piese espressor, doar ca au fost mai "eleganti". Am vb la telefon, le-am dat adresa, m-au asigurat ca trimit, apoi pauza, nici nu mai raspund la telefon. Parca sunt vreo multinationala.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#6
(09-06-2017, 23:08)quicknet Wrote: De acord cu tine, eu n-am zis nimic de transport. Transportul e transport, nu conteaza cat costa obiectul. Eu nu contest valoarea transportului, ci faptul ca ma obliga sa cumpar de 100 de lei, cand eu am nevoie doar de ceva care costa 10 lei.
Dar intre timp am gasit asta: OG 99/2000, art.51, care spune:
"Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs."

Am citit si eu dar au o portita de scapare cred (trebuie sa ma consult si eu pe tema asta). In acea OG nu apare nicaieri mențiunea de comert online. Doar în magazine fizice. El poate sa spuna ca daca mergi la el iti poate da produsul la 11 lei fara probleme. Asta daca are casa de marcat. Daca nu are atunci doar dacă esti pj. Trebuie verificat totuși.
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#7
Mai este si comisionul la plata cu cardul, care nu e mic.
In multe locuri imi este refuzata plata cu cardul sub un plafon oarecare, de 50-100 lei, pretind ca nu merge comunicatia, sau alte nazbatii.
N-o fi legal, dar nici sa suporti 2-3 lei comision la un obiect de 10 lei nu iti convine, cand ai un magazin mic. Alternativa este cresti pretul si la cei care platesc cash, ca sa echilibrezi balanta
 
Reply
#8
La plata online am asa:
- 0,9% comision tranzactie
- 5 lei transferul bancar 
O fi putin?
Eu nu am nicio problema sa vand (si am facut-o) produse de 5 lei + transport de 21 lei (include si rambursul si e valabil indiferent de kg). Dar unele produse vin de la furnizor cu MOQ si sunt chestii care nu au miscare. Si atunci apare obligatia de a comanda si clientul acel MOQ. 
Dar am studiat putin si normele de aplicare ale OG (H.G. 333/2003) si nu cred ca pot fi aplicate pentru comertul la distanta.
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#9
Fa reclamatie la protecția consumatorului și vezi ce răspuns primești
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#10
(10-06-2017, 09:55)Hydema Wrote: La plata online am asa:
- 0,9% comision tranzactie
- 5 lei transferul bancar 
O fi putin?

Ca ce ai astea, ca vanzator? Este imens, si ilustreaza ce am scris mai sus... plata cu cardul e piperata...

(10-06-2017, 09:55)Hydema Wrote: ...Dar unele produse vin de la furnizor cu MOQ si sunt chestii care nu au miscare. Si atunci apare obligatia de a comanda si clientul acel MOQ. 

Aici gresesti, asta s-ar apilca daca acel reper ar fi adus la comanda speciala pentru clientul respectiv.
Daca insa le aprovizionezi tu, ca sa le ai in oferta, nu ai dreptul sa impui nici o "moca"
Nu scrie la nici o lege, asa mi se pare mie normal sa fie. Ce nu are miscare, nu aduci.
 
Reply
#11
Domnilor, ati cam deviat de la subiect.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#12
(10-06-2017, 12:39)renatoa Wrote:
(10-06-2017, 09:55)Hydema Wrote: La plata online am asa:
- 0,9% comision tranzactie
- 5 lei transferul bancar 
O fi putin?

Ca ce ai astea, ca vanzator? Este imens, si ilustreaza ce am scris mai sus... plata cu cardul e piperata...
(10-06-2017, 09:55)Hydema Wrote: ...Dar unele produse vin de la furnizor cu MOQ si sunt chestii care nu au miscare. Si atunci apare obligatia de a comanda si clientul acel MOQ. 

Aici gresesti, asta s-ar apilca daca acel reper ar fi adus la comanda speciala pentru clientul respectiv.
Daca insa le aprovizionezi tu, ca sa le ai in oferta, nu ai dreptul sa impui nici o "moca"
Nu scrie la nici o lege, asa mi se pare mie normal sa fie. Ce nu are miscare, nu aduci.

Ca vanzator.
Pai nu le are nici importatorul in stoc curent asa ca apare obligatia de "moca" - minimum order quantity. Si eu trebuie sa transfer aceasta cantitate minima de comanda catre clientul final.

Legea gasita de coleg nu cred ca se aplica comertului la distanta - asta ca sa fim ontopic. Poate incerca la ANPC ca sunt si eu curios de raspunsul primit.
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#13
Organizati group buy... Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#14
@Fane - ia zi cand dai si tu o cafea?  [Image: angel.gif]
Vin cu Kinu 47 sa facem ceva teste?  [Image: biggrin.gif]
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#15
(10-06-2017, 09:16)Hydema Wrote:
(09-06-2017, 23:08)quicknet Wrote:  

Am citit si eu dar au o portita de scapare cred (trebuie sa ma consult si eu pe tema asta). In acea OG nu apare nicaieri mențiunea de comert online. Doar în magazine fizice. El poate sa spuna ca daca mergi la el iti poate da produsul la 11 lei fara probleme. Asta daca are casa de marcat. Daca nu are atunci doar dacă esti pj. Trebuie verificat totuși.
Intre timp am mai "sapat" si am gasit Legea nr. 650 din 7 decembrie 2002 care aproba OG-ul 99/2000. Iar legat de portita de scapare, la art. 2, lit.e, specifica destul de clar: "promovarea diverselor tipuri de retele de distributie si forme de vanzare" . Prin "diverse tipuri de retele..." cred ca se subintelege si comertul online, nu?
     Ai spus mai sus ca fiecare comerciant isi face politica comerciala in funcție de fluxul logistic propriu. De acord cu tine, atata timp cat respecta prevederile legale.
    Spunea cineva, pe buna dreptate, pe alt forum ca metoda asta reprezinta un stil de amatorism comercial.
    Eu am sa fac comanda prin mail si am sa le explic ca ceea ce fac ei nu este legal. Probabil ca nu vor onora comanda. Vom vedea.
 
Reply
#16
(10-06-2017, 15:18)Hydema Wrote: ... Pai nu le are nici importatorul in stoc curent asa ca apare obligatia de "moca" - minimum order quantity. Si eu trebuie sa transfer aceasta cantitate minima de comanda catre clientul final.

Legea gasita de coleg nu cred ca se aplica comertului la distanta - asta ca sa fim ontopic. Poate incerca la ANPC ca sunt si eu curios de raspunsul primit.

Repet, ai avea dreptul asta numai daca acel client vine si iti cere "vreau asta", la care tu il informezi, "nu pot aduce decat cu bax-ul..." si el accepta sau refuza.

La Lidl te pune sa cumperi un tir de hartie igienica pentru ca ei nu aprovizioneaza mai putin ? Smile

Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... Wink
 
Reply
#17
(10-06-2017, 23:34)renatoa Wrote: ...
Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... [Image: wink.gif]

Eu, din '97  [Image: rolleyes.gif]
 
Reply
#18
(10-06-2017, 18:32)Hydema Wrote: @Fane - ia zi cand dai si tu o cafea?  [Image: angel.gif]
Vin cu Kinu 47 sa facem ceva teste?  [Image: biggrin.gif]
Cand vrei tu. Smile

(10-06-2017, 23:34)renatoa Wrote: Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... Wink

Xnet, caraitul modemului cate o jumatate de ora incontinu sa prinzi o linie libera... ce vremuri...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#19
Inca o idee: cat de OK este plafonul asta cand respectiva firma este importator, poate unic, pentru un producator strain care are multe produse de valoare mica?
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#20
Depinde ce profil are vanzatorul respectiv, si asta scrie clar in actele lui:
- detailist - retailer
- engrosist - wholesale

Cand te duci la Metro si vezi ca nu da apa decat la bax de 6...24, nu faci scandal, ca stii ca acela este profilul magazinului.
Pe de alta parte, conditionarea vanzarii este interzisa prin lege pentru orice tip de comert.
Dar conditionarea vanzarii se refera la alt produs, nu la o cantitate minima.
Asa cum se vindeau cartile bune inainte de 89... la pachet cu maculatura carmaciului...

Concluzia ar fi ca nu poate sa iti impuna sa cumperi si un portafiltru de 100, cand tu vrei o garnitura de 10 lei... dar suma minima comanda se poate impune, o gasesti impusa pe multe site-uri online.
Cel mult ii poti agatza daca nu au o pagina unde sa fie precizate toate conditiile de cumparare de la ei.
 
Reply
#21
(10-06-2017, 23:00)quicknet Wrote:
(10-06-2017, 09:16)Hydema Wrote:
(09-06-2017, 23:08)quicknet Wrote:  

Am citit si eu dar au o portita de scapare cred (trebuie sa ma consult si eu pe tema asta). In acea OG nu apare nicaieri mențiunea de comert online. Doar în magazine fizice. El poate sa spuna ca daca mergi la el iti poate da produsul la 11 lei fara probleme. Asta daca are casa de marcat. Daca nu are atunci doar dacă esti pj. Trebuie verificat totuși.
Intre timp am mai "sapat" si am gasit Legea nr. 650 din 7 decembrie 2002 care aproba OG-ul 99/2000. Iar legat de portita de scapare, la art. 2, lit.e, specifica destul de clar: "promovarea diverselor tipuri de retele de distributie si forme de vanzare" . Prin "diverse tipuri de retele..." cred ca se subintelege si comertul online, nu?
     Ai spus mai sus ca fiecare comerciant isi face politica comerciala in funcție de fluxul logistic propriu. De acord cu tine, atata timp cat respecta prevederile legale.
    Spunea cineva, pe buna dreptate, pe alt forum ca metoda asta reprezinta un stil de amatorism comercial.
    Eu am sa fac comanda prin mail si am sa le explic ca ceea ce fac ei nu este legal. Probabil ca nu vor onora comanda. Vom vedea.
Vezi articolul 4 din OG-ul 99/2000 daca specifica ceva legat de comertul online. Nu se subintelege comertul online daca nu a fost in mod special mentionat. 
Si vezi codurile caen din Anexa 3. In mod normal comerciantul care vinde pe internet trebuie sa aiba codul caen 4791. 
Eu iti dau dreptate cu pragul de comanda - sa nu intelegi gresit. E o idiotenie sa ceri valoarea minima. Comenzile de valori foarte mici ar putea fi descurajate cu o taxa de livrare mai mare sub o anumita valoarea de comanda - o practica si firmele din alte tari in mod uzual.
(10-06-2017, 23:34)renatoa Wrote:
(10-06-2017, 15:18)Hydema Wrote: ... Pai nu le are nici importatorul in stoc curent asa ca apare obligatia de "moca" - minimum order quantity. Si eu trebuie sa transfer aceasta cantitate minima de comanda catre clientul final.

Legea gasita de coleg nu cred ca se aplica comertului la distanta - asta ca sa fim ontopic. Poate incerca la ANPC ca sunt si eu curios de raspunsul primit.

Repet, ai avea dreptul asta numai daca acel client vine si iti cere "vreau asta", la care tu il informezi, "nu pot aduce decat cu bax-ul..." si el accepta sau refuza.

La Lidl te pune sa cumperi un tir de hartie igienica pentru ca ei nu aprovizioneaza mai putin ? [Image: smile.gif]

Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... [Image: wink.gif]
Noi de ce ne certam?  [Image: lightbulb.gif]  Cred ca acelasi lucru l-am zis si eu - daca un client vine si imi cere un produs Loctite 431 la 500grame care este pe site dar cu mentiunea de livrare in peste 8 saptamani si cu o cantitate minima de comanda de 5 bucati - eu incalc legea? Nu cred.
Eu aveam tot pe atunci - modem de 14.4 kbps.
Lelit PL81T + Kinu 47 + Eureka Mignon Specialita 17NX - Black
 
Reply
#22
La mine era vorba de produse aflate pe stoc iar taxa de curierat oricum era la maxim.
Inteleg ca nu prea avem ce face. Asta e Romania!
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#23
Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... Wink

Eu am internet din anii 90, dar nu contează asta ... Problema comenzii minime de 100 de lei nu am rezolvat-o, ci am indeplinit-o comandand diverse chestii ca să ajung la suma minimă... Sad
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#24
"Mana sus cati aveati internet in 2000... asta apropo de comert online in legile din 2000... [Image: wink.gif]"
"Eu am internet din anii 90, dar nu contează asta ... "

ei, asta-i discriminare de varsta: (cel putin teoretic) e posibil ca unii sa fi fost in anul 2000 in situatia de a confunda scutecele cu monitorul (pana nu puneau mana pe ele[Image: smile.gif]... nu mai amintesc de petele de... cafea [Image: smile.gif]

btw - sa mai ridic si eu coada in sus, à la cv: in 1992, primavara, instalam conexiunea Internet prin Viena, la distribuitorul HP din RO, de atunci (pe SCO Unix), iar in 1995, toamna, instalam si PF (nu portafilter, ci... puneam in functiune) prima conexiune Internet in cladirea Rectorat a UnitBv.RO... server IBM AIX etc.

p.s.
da, stiu, nu sunt atent la context!
ceea ce-mi aminteste de un banc: culoar etaj hotel, inceput de incediu, fum agitatie, strigate... "apa! apa!"
context in care se deschide o usa si o figura ravasita: "si la 13, sampanie!"
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#25
Si ce banda avea HP in 1992?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#26
sa nu fi fost de genul ca faceai request la pagina si apoi o prineai a doua zi pe un soi de email.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)