Hello There, Guest! Login Register


Comanda SquareMile

#31
Cu placere.
Revin cu detaliile de plata dupa ce se deconteaza tranzactia
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#32
Acum am vazut pe site:
"Overseas parcels will usually arrive within 9 working days to Europe and 12 days for rest of the world deliveries, again Royal Mail will only guarantee delivery within 28 days"

Sper sa nu dureze asa mult
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#33
A ajuns comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#34
(21-08-2017, 11:36)vladdooo Wrote: A ajuns comanda

Uraaa,ce rapid!!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#35
Da, am fost socat. Nu intelegeam ce e cu coletele pe care le-am primit
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#36
Oleacă de efort pt 23 aug  Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#37
Multumesc vladdoo! 
Surprinzator de repede a mai sosit!

Avand in vedere ca plec pentru o perioada, m-am grabit sa fac cateva extractii. 
Atras de nume, am desfacut punga de sweet shop. 
Doar doua preparate: 16 g/32g lichid/30 sec la 91 gc si la 93 gc.

Ce am obtinut numai sweet nu a fost! 
Corp subtire, bitter moderat spre slab insa aciditate peste medie, deranjanta dpmdv., nuante lemnoase, ierboase si nu am dat de arome, inca. 
Cele doua extractii nu m-au impresionat deloc. As spune ba dimpotriva.
Poate nu este suficient degazata, sau suficient dezvoltata dar, dupa gustul meu, nu e ceea ce imi doresc. 

Cu lapte merge dar, la fel, nu este pe gustul meu. 
Cred ca ma cam linistesc cu acest al treilea val.

Cu siguranta, vor fi si pareri apreciative, opuse celor de mai sus.
Daca sunt amatori cedez cele doua pungi. A doua este Red Brick. Nici macar nu o mai testez! Maine inca sunt in Bucuresti. 

Sunt curios sa aflu si alte experiente.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#38
Poate era sweatshop si au gresit in tipografie. Rolleyes
 
#39
la fiecare comanda am primit bonus o mostra de 30 grama Ethiopia Kayon Mountain filtru
am executat un V60 la birou si mi-a placut mult, foarte aromata, aromele in concordanta cu ce scrie pe eticheta

pe joi-vineri voi incepe si unul din blend-uri (pana atunci se mai si degazeaza), revin cu impresii
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#40
A ajuns si la mine ... trinitatea. Am desfacut El Vendebal si e fabuloasa ... pt gustul meu de necunoscator. Un corp atat de matasos si toate notele de pe eticheta: alune, crema de zahar ars ...si ceva prune galbene cred ...nu am mai mancat din astea de ceva vreme... [Image: f8d5360b3d1c76b4c8b44ad75360fbfc.jpg]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Rocket R60-V; Macap M7D; Kinu M47
 
#41
Interesanta descrierea lor:"yellow plum"  Huh -incerc sa imi inchipui cum e! Ca si repere de consens in evaluarea aromelor exista asta: https://worldcoffeeresearch.org/work/sensory-lexicon/
 
#42
(21-08-2017, 18:26)adipanaitiu Wrote: [...] crema de zahar ars [...]

Off-topic: Nuuuuuuuuuuuuuuuu Smile)) crema de zahăr ars e una, creme brulee e alta. Se fac diferit, cu ingrediente diferite, arată diferit și, nu în ultimul rând, au gust diferit. 

Acum să ne-ntoarcem la cafea  Big Grin
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
#43
Radu, cred ca ar trebui sa incerci si RedBrick: blend-ul de Etiopia nu avea cum sa fie dulce , in schimb CostaRica cu Guatemala nu are cum sa nu fie dulce
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#44
(21-08-2017, 22:41)vladdooo Wrote: Radu, cred ca ar trebui sa incerci si RedBrick: blend-ul de Etiopia nu avea cum sa fie dulce , in schimb CostaRica cu Guatemala nu are cum sa nu fie dulce

RedBrick este la polul opus. 
Corp mai plin, ciocolata, nuci, bitter mediu si aciditatea moderata a unei marmelade.
Preparata espresso, cafeaua are un gust placut, echilibrat. 
Nu m-a entuziasmat dar este o cafea corecta, cinstita, adaptata gustului multor consumatori.
Cu lapte este chiar buna!
Gust placut de ciocolata cu lapte.

Pentru SweetShop voi praji o Brazilia pentru a o combina si pentru a o putea baga in consum.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#45
(22-08-2017, 09:11)RaduCarutasu Wrote:
(21-08-2017, 22:41)vladdooo Wrote: Radu, cred ca ar trebui sa incerci si RedBrick: blend-ul de Etiopia nu avea cum sa fie dulce , in schimb CostaRica cu Guatemala nu are cum sa nu fie dulce

RedBrick este la polul opus. 
Corp mai plin, ciocolata, nuci, bitter mediu si aciditatea moderata a unei marmelade.
Preparata espresso, cafeaua are un gust placut, echilibrat. 
Nu m-a entuziasmat dar este o cafea corecta, cinstita, adaptata gustului multor consumatori.
Cu lapte este chiar buna!
Gust placut de ciocolata cu lapte.

Pentru SweetShop voi praji o Brazilia pentru a o combina si pentru a o putea baga in consum.

adica amesteci Brazilia prajita de tine cu Etiopiile din Sweet Shop? Interesant de gustat..azi treci si eu pe la Vlad sa mi iau portia si maine sunt pe aparate Big Grin
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#46
nu prea am vazut Ethiopia in blend-uri cu altceva
astfel, cred ca are sens sa amesteci Ehiopia...tot cu Ethiopia
cred ca lui Liviu iar placea  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#47
Posibil ca Etiopia sa fie in sine un blend Confused  La cata variabilitate de specii de cafea sunt acolo...si cat QC fac ei...
 
#48
....adica amesteci Brazilia prajita de tine cu Etiopiile din Sweet Shop?
....nu prea am vazut Ethiopia in blend-uri....
____________________________________________________________________________________
.....Voi incerca variante de amestec cu SweetShop pentru a o aduce in zona in care sa o pot consuma. Nu sunt adeptul aciditatii peste medie, in exces chiar.
Cred ca 1/3 SweetS + 2/3 RedB pot aduce in ceasca ceva compatibil cu gustul meu.

.....De mult timp eu nu mai beau Ethiopia ca SO. Cel mult ca o experienta!
Cu 1/3 chiar 1/2 PNG, Brazilia, Columbia sau cu orice alt soi mai corpolent si cu gust de ciocolata rezultatul in ceasca este este pe gustul meu. 
La Ethiopia, chiar si prajita mai profund, nu prea ai de unde scoate ciocolata si i se estompeaza mult caracterul fructat, floral si acid.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#49
(22-08-2017, 09:42)vladdooo Wrote: nu prea am vazut Ethiopia in blend-uri cu altceva
astfel, cred ca are sens sa amesteci Ehiopia...tot cu Ethiopia
cred ca lui Liviu iar placea  Smile

Ani de zile (chiar multi) am consumat blenduri din 40% Brazilia, 35% o America Centrala si 25% Yirgachefe. A ramas si acum in topul preferintelor personale combinatia asta si mi-as dori ca oricine sa o incerce macar o data in viata.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
#50
mireasma cafelelor a ajuns la doua dintre colegele mele si vor si ele cate 2 pungi fiecare
asa ca mai deschid o comanda 
6 pungi disponibile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#51
As lua si eu doua pungi: Costa Rica El Vendabal si Etiopia Kayon Mountain. Mersi.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
#52
Daca se poate 2 pungi, una Red Brick si una Sweetshop.Multumesc.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
#53
inca 2 pungi disponibile

Observatie: pungile au 350 gr.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#54
Incerc 2 pungi: Costa Rica El Vendabal si Guatemala Quejina.
 
#55
S-a anuntat si hhanu pe PM, dar nush inca cum fac sa i-o trimit
Te notez cu 1 punga sau 2 in functie de asta.
Comanda inchisa.
Maine o dau
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#56
hhanu s-a retras, ramai cu ambele pungi Cristi
azi dau comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#57
am dat comanda
probabil ajunge pe luni 
revin pe PM cu detaliile de plata dupa ce se deconteaza tranzactia

i-am abordat si pt un discount: zgarciti englezii, nu vor sa dea
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#58
(23-08-2017, 17:51)vladdooo Wrote: i-am abordat si pt un discount: zgarciti englezii, nu vor sa dea

Chiar ca zgarciti, la cat ai comandat in ultima perioada...
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
#59
Decat sa umble la calitate, mai bine asa. Parerea mea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#60
Just!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)