Hello There, Guest! Login Register

Comanda RightSideCoffee

Mmm...Heleanna
Acus am tras primul shot
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Hai noroc . Este un sortiment cu ceva aparte , cel putin pentru mine [Image: b6e1b17c8fdde5e64cf1f4dc58a32876.jpg]
Lelit PL41TEM/Niche Zero/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/nivelator pretampare Motta 57mm/naked portafilter/handmade Kribli Grabli/Cafflano Kompresso/

Reply
La ce reteta ati ajuns la Helenna?

Multumesc pentru cafea Vlad, am primit si eu astazi!
ECM Synchronika + robinet, Mahlkonig K30, M47 
in trecut: Bezzera BB005, Vario Home si Bezzera Mitica Top

Reply
(11-09-2020, 14:52)allex06 Wrote: La ce reteta ati ajuns la Helenna?

Multumesc pentru cafea Vlad, am primit si eu astazi!

Incearca intai ce scriu ei pe site. In  functie de rezultat personalizeaza-ti shot-ul

https://www.rightsidecoffee.com/en/shop/...deEspresso:

Dose: 20 gr
Yield: 41,5 gr
Time: 28 seconds
Temperature: 94ºC

These recipes have been developed using 20 gr VST baskets, Mahlkönig EK43 grinder, a La Marzocco PB, water filtered through reverse osmosis and they are based on refractometer results such as %TDS, %EXT and of course - its flavor.
Acasa: DC Studio, Compak E8 + OE Funnel, Bravo Tools
Delegatie: Kinu M47, Cafflano Kompresso si Aeropress

Reply
disponibile in a 2-a comanda, care va ajunge pe 16-17 Septembrie:

3 Jagwan AB (washed, Kenya), 49 lei/buc
2 Elver Novoa (washed, Columbia), 44 Lei/buc
3 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc
5 Heleanna (natural, Ethiopia), 54 Lei/buc
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Salut 
Dacă se poate, as dori și eu 1 Heleanna, 1Elver Novoa

Mulțumesc
Lelit PL41EM/ROCKET FAUSTO/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/Hario Skerton/PL043MMI/KRIBLI-GRABLI

Reply
sigur

1 Elver Novoa (washed, Columbia), 44 Lei/buc
3 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc
4 Heleanna (natural, Ethiopia), 54 Lei/buc

Reply
Nu vreau sa fiu hater, dar cati din noi avem asa ceva acasă... Sper ca pe viitor anumiți furnizori de cafea sa prepare și ei pe un lelit 41tem Smile sa ne ofere un reper cât mai ok asupra extracției.. Asa dacă tot zic ca extrag pe nu știu ce aparat de 10k euro rănite de 2k euro și tot asa...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
Salut, vreau si eu:

1 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc.;
1 Heleanna (natural, Ethiopia), 54 Lei/buc..
Discutam pe PM detaliile de livrare dupa sosire.

Multumesc.
Gaggia Baby Millennium, Mazzer Major & rasnita manuala Dienes PeDe Mokka

Reply

2 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc
1 Heleanna (natural, Ethiopia), 54 Lei/buc

Reply

1 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc

Reply
(11-09-2020, 21:07)d2florin Wrote: Nu vreau sa fiu hater, dar cati din noi avem asa ceva acasă... Sper ca pe viitor anumiți furnizori de cafea sa prepare și ei pe un lelit 41tem Smile sa ne ofere un reper cât mai ok asupra extracției.. Asa dacă tot zic ca extrag pe nu știu ce aparat de 10k euro rănite de 2k euro și tot asa...

Nu suna ciudat sa dai cel putin 200lei/kg de cafea de specialitate si sa o prepari intr-un espressor de 800-1000 lei...?
Dau si ei coordonatele pentru ce au testat. In principiu ar trebui sa ajustezi coordonatele la aparatele tale, pentru ca stii ce pot.
Ca idee, daca luam doar 10 espressoare si 10 rasnite, ajungem la 100 retete. Pana le seteaza pe toate OK se termina lotul de cafea.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Ma gândeam acum sa fac și un graphic unde pe axa x sa punem prețul cafelei și pe axa y sa punem prețul aparatului Big Grin sunt curios ce ar ieși Smile cât și ce cafele se pretează pt unele aparate, bineînțeles luând costul ca și referință.
Sory de off topic.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
(12-09-2020, 19:35)vladdooo Wrote: disponibile in a 2-a comanda, care va ajunge pe 16-17 Septembrie:

1 F. Meneguetti (pulped natural, Brazilia), 44 Lei/buc

valabile

prima comanda a ajuns la toti cei care au fost in lista
comanda a 2-a ar trebui sa ajunga miercuri la mine

Reply
disponibile in a 2-a comanda, care va ajunge (sper) azi:

Reply
a venit cafeaua
maine vor pleca coletele in tara
bucurestenii sunt asteptati azi-maine
nu mai sunt pungi disponibile

Reply
Salut! Oare pe cand urmatoarea comanda? Merci!
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor

Reply
Salut.
Am tot primit intrebarea asta in ultimele 2 saptamani Smile
Cred ca undeva saptamana viitoare dam drumul la o noua comanda.
Pana atunci sper sa apara ceva si in locul Kenya Jagwan care e pe terminate.
De la ultima comanda au aparut pe site 3 cafele noi de espresso (Danilo Dones - Brazilia Pulped Natural, Fernando Ardila - Columbia Washed, Villa Rosario - Bolivia Semi-washed) si 1 de filtru (Biftu Godina - Etiopia Washed).
Cred ca vom mai prinde si Heleanna.

Reply
Salut!

4x250g heleanna (espresso) poți nota deja  Wink

Zi plăcută!
Lelit PL41EM/ROCKET FAUSTO/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/Hario Skerton/PL043MMI/KRIBLI-GRABLI

Reply
va rog sa mai asteptati un pic pt ca se pot modifica cafelele intr-o saptamana si apoi trebuie sa o luam de la capat.
mersi Smile

Reply
@vladdooo, care-i procedura si de unde se poate ridica comanda (din Bucuresti)? Imi cer scuze daca s-a raspuns, dar e un topic foarte lung.
Lelit PL 42 TEMD + Baratza Sette 270Wi

Reply
salut 
procedura e in primul post al topicului si se ridica din zona Parcul Carol sau Timpuri Noi
rog un moderator sa ma lase sa actualizez acolo cu aceasta info si preturi (a mai crescut EUR intre timp)

Reply
Cum a fost Elena?
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
destul de multi mi-au spus ca le-a placut foarte mult si m-au intrebat pe cand urmatoarea comanda Smile , cativa nu au zis nimic, unii au scris si pe forum ca le-a placut.
dupa mine e buna ca aia de acu' 3 ani Smile

Reply
(Yesterday, 15:53)vladdooo Wrote: ...
dupa mine e buna ca aia de acu' 3 ani Smile

OK! Merci.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)