Hello There, Guest! Login Register

Comanda RightSideCoffee

Salut !
As vrea si eu :
Picona 1*250
Heleanna 1*250
Taypiplaya 1*250 daca mai este , daca nu raman primele doua
Multumesc !
Lelit Bianca, Compak E8 OD , VST 18,20g
Past :Bezzera Unica PID, Mahlkonig Vario

Reply
Salut Vlad,

trece-ma te rog cu:
 HELEANNA'S SECRET/ESPRESSO 1 x 250g
ESPERANZA NAT. MYSTIC/ESPRESSO 1 x 250g

Mersi frumos
Lelit PL042TEMD 

Reply
Salutare!

Heleanna 3 x 250g

Multumesc
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
Salutare Vlad, eu 4 pungi de elena pt expreso! Ms

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaggia Classic + Rancilio Silvia steam wand & Ascaso I-2 & VST & Motta
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply
am dat comanda, dar continui cu o noua comanda pe care o deschid cu:
 3 Heleanna
3 Picona
1 Esperanza
1 Kapsokisio

(s-a umplut cutia si am renuntat la o parte ca sa intre toti cei care s-au anuntat deja)
Lelit Bianca + Compak E8, Bravo Tools, Felicita Arc, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Salut, eu as vrea o Yirgacheffe de filtru, 1 heleanna si 1 picona.

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
mai avem de strans vreo 50 de pungi pt comanda asta  Smile
Lelit Bianca + Compak E8, Bravo Tools, Felicita Arc, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Vreau si eu sa ma alatur echipei:

HELEANNA'S SECRET/ESPRESSO 3 x 250g
PICONA HONNEY/ESPRESSO 2 x 250g
TAYPIPLAYA 3/ ESPRESSO 2 x 250g

Multumesc!
Flair Pro | Niche Zero

Reply
debut in forta  Wink

Reply
(17-09-2019, 11:19)vladdooo Wrote: debut in forta  Wink

Daca tot e bal...
Nu stiu daca trebuia sa mentionez, sa fie boabe  Rolleyes
Flair Pro | Niche Zero

Reply
2 x 250g Ethiopia HELEANNA'S SECRET/ ESPRESSO
2 x 250g Kenya KAPSOKISI0 AA/ ESPRESSO

Multumesc, Vlad!
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
(15-09-2019, 19:05)vladdooo Wrote: Procedura Smile
Preturile sunt cele de pe site, achit cu Revolut, transportul Spania - Bucuresti este gratuit, transportul Bucuresti - alte orase este separat si il achita fiecare la Fan.
As prefera sa comande fiecare minim 2 pungi (din motive logistice). E destul de time-consuming o comanda pt mine Shy
La 2-3 zile dupa ce dau comanda, transmit pe PM sau whatsapp suma de plata si am rugamintea de a achita in 1-2 zile de la PM (transfer bancar sau Revolut).
Cafeaua ajunge la mine cam in 8-10 zile de la prajire, numai buna de pus in rasnita.

Cateva info aditionale (printre care multe pareri personale):
Cafelele RightSide sunt toate (sau aproape toate) Direct Trade si, de obicei, sunt micro loturi "in sezon". Cand se termina un lot, mai apare "la anul" sau deloc. Nu am vazut cafea sa fie mai mult de 2 luni pe site, de obicei in 4-6 saptamani se termina si e inlocuita cu altceva.
RightSide colaboreaza cu cateva ferme (din Columbia, Bolivia, Nicaragua, Brazilia) si se implica inclusiv in metodele de procesare (cumpara toata productia, iar fermierul o proceseaza conform indicatiilor lor). Cafelele "anaerobe" sunt la ei in oferta de mai bine de 1 an, dar nu au fost asa promovate pe espressoman Smile

S-au facut 2 ani de cand ma ocup de comenzile astea si de cand beau peste 90% cafea de la ei. Cafelele sunt toate de la bune incolo (in 2 ani am nimerit o singura data o cafea not ok - era arsa, noroc ca in comanda fusesera doar vreo 5 pungi din acea origine din care 2 ale mele).
Legat de prajire: este exact ce si cat trebuie pt cele 2 metode: espresso e light, dar dezvoltat, filtru e foarte light.
Pt ca am observat ca nu se strange usor de o comanda, imi iau cam cate 2 kg o data si o tin la congelator.
De-a lungul timpului am prins destul de multe cafele excelente , iar unele au fost de-a dreptul memorabile - Heleanna e una dintre acestea. Evident, de la an la an, aceeasi cafea este diferita: Heleanna de anul trecut a fost sub cea de acum 2 ani, dar tot foarte buna.
In afara de mine, mai sunt cativa forumisti care iau la fiecare comanda sau aproape la fiecare comanda.
Raportul pret-calitate mi se pare excelent: 9-10-11 EUR/punga (~43-47-52 Lei/punga).

Liviu/Fane, putem sa punem info acestea in primul post, va rog?

Reply
(18-09-2019, 09:40)vladdooo Wrote:
(15-09-2019, 19:05)vladdooo Wrote: Procedura Smile
Preturile sunt cele de pe site, achit cu Revolut, transportul Spania - Bucuresti este gratuit, transportul Bucuresti - alte orase este separat si il achita fiecare la Fan.
As prefera sa comande fiecare minim 2 pungi (din motive logistice). E destul de time-consuming o comanda pt mine Shy
La 2-3 zile dupa ce dau comanda, transmit pe PM sau whatsapp suma de plata si am rugamintea de a achita in 1-2 zile de la PM (transfer bancar sau Revolut).
Cafeaua ajunge la mine cam in 8-10 zile de la prajire, numai buna de pus in rasnita.

Cateva info aditionale (printre care multe pareri personale):
Cafelele RightSide sunt toate (sau aproape toate) Direct Trade si, de obicei, sunt micro loturi "in sezon". Cand se termina un lot, mai apare "la anul" sau deloc. Nu am vazut cafea sa fie mai mult de 2 luni pe site, de obicei in 4-6 saptamani se termina si e inlocuita cu altceva.
RightSide colaboreaza cu cateva ferme (din Columbia, Bolivia, Nicaragua, Brazilia) si se implica inclusiv in metodele de procesare (cumpara toata productia, iar fermierul o proceseaza conform indicatiilor lor). Cafelele "anaerobe" sunt la ei in oferta de mai bine de 1 an, dar nu au fost asa promovate pe espressoman Smile

S-au facut 2 ani de cand ma ocup de comenzile astea si de cand beau peste 90% cafea de la ei. Cafelele sunt toate de la bune incolo (in 2 ani am nimerit o singura data o cafea not ok - era arsa, noroc ca in comanda fusesera doar vreo 5 pungi din acea origine din care 2 ale mele).
Legat de prajire: este exact ce si cat trebuie pt cele 2 metode: espresso e light, dar dezvoltat, filtru e foarte light.
Pt ca am observat ca nu se strange usor de o comanda, imi iau cam cate 2 kg o data si o tin la congelator.
De-a lungul timpului am prins destul de multe cafele excelente , iar unele au fost de-a dreptul memorabile - Heleanna e una dintre acestea. Evident, de la an la an, aceeasi cafea este diferita: Heleanna de anul trecut a fost sub cea de acum 2 ani, dar tot foarte buna.
In afara de mine, mai sunt cativa forumisti care iau la fiecare comanda sau aproape la fiecare comanda.
Raportul pret-calitate mi se pare excelent: 9-10-11 EUR/punga (~43-47-52 Lei/punga).

@Lyvyoo / @Fane putem sa punem info acestea in primul post, va rog?
Am adaugat taguri Big Grin
Flair Pro | Niche Zero

Reply
As dori si eu 2 Picona.
Multumesc!
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, Flair Espresso PRO, V60

Reply
revin peste o ora si va stau la dispozitie. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Salut,1xpicona honey 250gr,2xhellena secret 250gr.mersi
Hario V60,feldgrind1,ibric soy

Reply
asa e bine?
au fost bune tagurile. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Multumim

Reply
(17-09-2019, 11:17)Dianette Wrote: Vreau si eu sa ma alatur echipei:

TAYPIPLAYA 3/ ESPRESSO 2 x 250g

Multumesc!

Update (intrucat TAYPIPLAYA nu mai este...):

ESPERANZA NAT. MYSTIC/ESPRESSO 1 x 250g

Multumesc
Flair Pro | Niche Zero

Reply
comanda ramane deschisa in continuare, mai avem de strans pt aceasta
ii incurajez si pe cei care nu au mai incercat pana acum  Smile

ar mai necesare vreo 30 pungi

Reply
comanda ramane deschisa peste weekend
speram sa ne strangem pana luni

Reply
A mai aparut o etiopie noua pe site

Reply
salut! Eu vreau un sample pack. merci!

Reply
Excelenta Kenya pe V60!
Multumesc, Vlad!

V60 01, metoda 4:6, 20g cafea + 300g apa la 90 C, timp total 3m:45s, 5 turnari (50/70/60/60/60) rasnita mai grosier (nu e relevant, dar grad M:7 pe a mea Baratza Forte BG, la altii cu aceeasi rasnita poate diferi gradul functie de aliniere)
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
ma bucur
o sa incerc si eu metoda asta  Smile
azi degust un cold brew din ea

comanda ramane deschisa pana maine la pranz

luna viitoare nu cred ca va mai fi o alta comanda

Reply
salut

vreau si eu

1x SHEKA/ ESPRESSO
1x HELEANNA'S SECRET/ESPRESSO
2x PICONA H0NEY GLORY/ ESPRESSO
1x ESPERANZA NAT. MYSTIC/ESPRESSO

multumesc Smile
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI

Reply
SHEKA/ ESPRESSO, 1 x 250g
PICONA H0NEY GLORY/ ESPRESSO, 1 x 250g
ESPERANZA NAT. MYSTIC/ESPRESSO, 1 x 250g

Multumesc!

Reply
maxim 14 pungi disponibile in comanda
maine la pranz dau comanda

Reply
Mai pune inca 1 picona si 1 helleana la mine Smile
Gaggia Classic (2012), Eureka Mignon Specialita / Cafflano Kompresso

Reply
Salut. Mai pune și la mine o PICONA HONEY GLORY/ ESPRESSO 1 x 250gr., boabe bineînțeles, că prea o comandă lumea pe aici. Smile
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)