Hello There, Guest! Login Register

Comanda RightSideCoffee

(09-11-2017, 11:58)mmariusc Wrote: @miro - iti pot trimite eu pungile prin Fan Courier daca vrei.

perfect, multumesc.
Bianca, Kinu M47, Honne

Reply
Vreau si eu, te rog:

2x Etiopia Heleanna’s Secret

Multumesc
Brewtus-R; Macap M7D; Kinu M47

Reply
Secretul Lenutei pare sa fie hit
Lelit Bianca + ECM V-Titan 64, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
(09-11-2017, 11:58)mmariusc Wrote: @miro - iti pot trimite eu pungile prin Fan Courier daca vrei.

Daca exista cumva posibilitatea sa pui un colet si catre Cluj, ma inscriu si eu cu 2x Etiopia Heleanna’s Secret 250gr 
Doar daca nu e deranj Smile
Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless | Reg Barber Tall C-Flat | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM®Chambord 12 cup & Kenya 3 cup

Reply
E foarte buna intr-adevar. A iesit bine si acasa, o aroma si o dulceata de pepene Piel de Sapo superbe. Iar la Ionut e de vis, din toate pozitiile, single, double, cappu.
Totusi Sasaba de la Bonanza m-a impresionat mai mult Big Grin

@damian - se rezolva, cum sa nu ajut un fellow owner de Silvia Wink
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Kinu M47, VST 20g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Precision Pitcher 400 ml

Reply
Smile)
Multam mult de tot!
Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless | Reg Barber Tall C-Flat | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM®Chambord 12 cup & Kenya 3 cup

Reply
Daca are cineva bunavointa sa imi trimita si mie prin curier, m-as baga si eu cu urmatoarele :

1 x Ethiopia Helleneas Secret (250 gr.)
1 x Honduras Darwin Moreno (250 gr.)

Multumesc.
Vibiemme Domobar + PID Rex-C100, San Marco SM92, Tamper 58mm, sita dus IMS Competizione, latiera JoeFrex 590ml + 350ml

Reply
@CalinM - te ajut eu, si aici se inchide lista mea Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Kinu M47, VST 20g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Precision Pitcher 400 ml

Reply
Super, multumesc mult @mmariusc Smile
Vibiemme Domobar + PID Rex-C100, San Marco SM92, Tamper 58mm, sita dus IMS Competizione, latiera JoeFrex 590ml + 350ml

Reply
s-au strans cele 30 pungi, dar thread-ul ramane deschis pana duminica pt ca prajesc luni

Reply
Poate strangem de un tir...
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
As vrea si eu doua pungi. Multumesc mult. 

1 x Ethiopia Helleneas Secret (250 gr.)
1 x Ethiopia Tueste Filtro (250 gr.)
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60 || Aeropress || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
As vrea si eu urmatoarele:

1) 2 x Ethiopia Heleanna's Secret II
2) 1 x Honduras Darwin Moreno

Multumesc.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV

Reply
pt cei care nu sunt contabili, am calculat niste preturi aproximative  Smile

Ethiopia Heleanna's Secret II 56-58 Lei
Kenya Kainamui 51-53 Lei
Honduras Darwin Moreno 46-48 Lei
Guatemala La Huerta 46-48 Lei
Ethiopia Filter Roast 51-53 Lei

Reply
Și cei care sunt contabili?
Pentru ei nu ai nimic? Smile Smile

Reply
le-am trimis push notification ca sa beneficieze si ei de comanda  Tongue

plata dupa ce dau comanda si se deconteaza tranzactia (probabil marti) - oricum revin eu cu tabelul
mersi

Reply
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, mereu gusturile sunt subiective. 
Dar azi am fost la 2Minutes si am baut Ethiopia Heleanna's Secret, trasa 1:2 la 91 de grade pe La Marzocco Linea de catre barista-ul lui Ionut. Din doua incercari ale omului, tot amaruie a iesit, gen praf de cacao, cu foarte putine note fructate sau deloc. E o naturala oricum si are prezumtia de oaresce bitter.
Fiind cu Razvan de la Dalla Corte (ma tot suna demult sa imi arate imitatorul de espresso Caflano Smile ) am urcat la showroom sa o tragem pe Mina (70 lei punga de 250gSmile ) si ceva ceva a iesit, tot modificand profile, cu o amareala putintel mai atenuata, si o aciditate mai apropiata de Ethiopia. Clar, gusturile subiective dicteaza, dar nu mi s-a parut ca are nimic in plus fata de multe cafele medii din RO.

Am mai baut candva o cafea de genul asta de la RightSide dar am baut si ceva foarte bun, ca la orice prajitorie de altfel. 

Deci, vladdooo, ai cum sa dai cancel comenzii mele si sa inlocuim cu o  punga de Kenya si atat?
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Dap

Dar cu Darwin ce-ai avut?

Reply
Am zis ca poate o fi Kenya cea mai acida dintre toate. Honduras mi-a placut o singura data in viata, recent la Claro Smile

Reply
Cand era prajita ethiopia?

Ai incercat-o si pe Brewtus?

Reply
Apropo Liviu, nu ca vreau sa ma laud, dar Heleanna mi-a iesit acasa mult mai buna decat la Ionut, unde am simtit si eu bitter. De obicei nu asta e regula, cafelele ies foarte ok la Ionut. Exemplul invers a fost cu Honduras, pe care acasa nu l-am putut scoate asa bine, a iesit mediu. 

Eu as zice sa incerci macar cu o punga, dat fiind ca am avut o experienta similara.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
Si eu zic ca are potential cafeaua desi azi din 5 profile doar unul a fost mai bun decat la 2 Min. Trebuie sa mentionez ca toate extractiile pe care le am facut azi pe Mina au fost peste 40 de secunde, deci nici una conventionala.

La 2 Min asta e trademark ul, bitter pe final, dar depinde cine o face. Ionut am remarcat ca are tendinta sa le faca cele mai echilibrate si de cele mai multe ori sunt multumit.

Plus ca mereu apare discutia de apa..eu am acum ceva cu foarte putine minerale filtrat RO. Teoretic cu filtru BWT este mai dura apa, etc. Concluzie :  cafeaua se simte foarte buna, potential bun, e de incercat. Mai am maine de 2 3 shot uri si vedem ce iese Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Travel Press, KINU 47

Reply
Cafea cu biter pe final inseamna ca nu e extrasa la potential maxim, de vina pot fi multe, din care enumar in ordinea importantei, temperatura, rasnita, gradul de prajire.

Cu ce rasnita se lucreaza la 2minutes?

Reply
Kinu Smile))))))))
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
(10-11-2017, 20:50)adiszep Wrote: Kinu Smile))))))))

Ha, ha, nu Smile. Acum au Anfim
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
Culmea ca bitter am avut si la 89 de grade dar extractia era f lunga ce i drept. La Etiopii temperatura joaca mari feste, sunt alte reguli, gen nu sunt reguli Smile Iar daca era sa ne luam dupa VST, era extractia perfecta una care chiar nu ne a placut. Smile Dar repet, m am jucat numai cu macinatura super fina care pe o masina normala ar fi extras in minim 50 de sec cu blocare/channeling iar noi ne jucam un pic cu preinfuzia si debite mici si o scoteam pe la 40-45. Pe o macinatura normala o sa mai incerc maine. 

[Image: ETximnf.png]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Travel Press, KINU 47

Reply
Refac si eu comanda:

1) 1 x Ethiopia Heleanna's Secret II
2) 1 x Honduras Darwin Moreno
3) 1 x Kenia Kainamui

Multumesc vladoo.

Reply
Care din baristi era la aparate azi? Eu am baut extras de Cristache undeva pe la jumatatea lunii Octombrie.
Cat de bitter e acel bitter, asociat cu ce? RSC chiar spune, warning shot, "complex aromas of cocoa" si "hops" iar la final "Long-lasting aftertaste of cocoa"! Te astepti la bitter, nu cred ca e vorba de o extractie gresita sau rasnita nu stiu cum, ci mai mult de o incompatibilitate de gusturi  Confused Din punctul meu de vedere 2Minutes au livrat in ceasca la momentul respectiv fix ce descrie roasterul.

Reply
(10-11-2017, 20:44)Denis Wrote: Cafea cu biter pe final inseamna ca nu e extrasa la potential maxim, de vina pot fi multe, din care enumar in ordinea importantei, temperatura, rasnita, gradul de prajire.

Cu ce rasnita se lucreaza la 2minutes?

E adevărat că profilarea de pe Mina a scos 5 shot-uri diferite, din care unul ne-a plăcut cat de cat (parca erau 4sec. la preinfuzie în acel profil). Totuși, o cafea deosebita, fructata, aromată, de 2-300 lei / kg iese " din prima" si nu te lupți cu ea chiar asa sa-i scoti bitter-ul. Vezi Etiopia Sasaba de la Bonanza de care spunea mmarius mai sus. Repet, gusturile sunt inimaginabil de subiective, am văzut si la întâlniri, dar eu unul nu concep sa dau atâția bani pe o cafea ciocolatie (nota predominanta era cacao).

Pe Brewtus nu am incercat, doar pe Marzocco si Dalla Corte.

L.E. Marius, am postat simultan. Nu citesc specificațiile de gust ale prajitorilor dar uite ca m-am potrivit la descriere Smile

Reply
Am inteles acum Big Grin Credeam ca au uitat cei de la II' cum sa faca un espresso Smile Foarte bine spus, "gusturile sunt inimaginabil de subiective".

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)