Hello There, Guest! Login Register

Comanda RightSideCoffee

Salut,

As vrea sa dau la inceputul saptamanii viitoare o comanda la RightSideCoffee.
Din ce am vazut, la minim 20 pungi, costul transportului ar fi 5 Lei/punga. Peste 30 pungi 3.5 Lei/punga.
Eu vreau 4, nu voi trimite comanda pana nu facem minim 20, deci trebuie sa mai strangem minim 16.

Doar Bucuresti sau ridicare din Bucuresti. Sau daca vreun coleg se ofera sa le ia de la mine si sa vi le trimita in tara.
Cursul va fi 2.75% peste BNR, asa am eu la cardul meu de credit.

Va astept.
Vlad

Procedura Smile
Preturile sunt cele de pe site, achit cu Revolut, transportul Spania - Bucuresti este gratuit, transportul Bucuresti - alte orase este separat si il achita fiecare la Fan.
As prefera sa comande fiecare minim 2 pungi (din motive logistice). E destul de time-consuming o comanda pt mine Shy
La 2-3 zile dupa ce dau comanda, transmit pe PM sau whatsapp suma de plata si am rugamintea de a achita in 1-2 zile de la PM (transfer bancar sau Revolut).
Cafeaua ajunge la mine cam in 8-10 zile de la prajire, numai buna de pus in rasnita.

Cateva info aditionale (printre care multe pareri personale):
Cafelele RightSide sunt toate (sau aproape toate) Direct Trade si, de obicei, sunt micro loturi "in sezon". Cand se termina un lot, mai apare "la anul" sau deloc. Nu am vazut cafea sa fie mai mult de 2 luni pe site, de obicei in 4-6 saptamani se termina si e inlocuita cu altceva.
RightSide colaboreaza cu cateva ferme (din Columbia, Bolivia, Nicaragua, Brazilia) si se implica inclusiv in metodele de procesare (cumpara toata productia, iar fermierul o proceseaza conform indicatiilor lor). Cafelele "anaerobe" sunt la ei in oferta de mai bine de 1 an, dar nu au fost asa promovate pe espressoman Smile

S-au facut 2 ani de cand ma ocup de comenzile astea si de cand beau peste 90% cafea de la ei. Cafelele sunt toate de la bune incolo (in 2 ani am nimerit o singura data o cafea not ok - era arsa, noroc ca in comanda fusesera doar vreo 5 pungi din acea origine din care 2 ale mele).
Legat de prajire: este exact ce si cat trebuie pt cele 2 metode: espresso e light, dar dezvoltat, filtru e foarte light.
Pt ca am observat ca nu se strange usor de o comanda, imi iau cam cate 2 kg o data si o tin la congelator.
De-a lungul timpului am prins destul de multe cafele excelente , iar unele au fost de-a dreptul memorabile - Heleanna e una dintre acestea. Evident, de la an la an, aceeasi cafea este diferita: Heleanna de anul trecut a fost sub cea de acum 2 ani, dar tot foarte buna.
In afara de mine, mai sunt cativa forumisti care iau la fiecare comanda sau aproape la fiecare comanda.
Raportul pret-calitate mi se pare excelent: 9-10-11 EUR/punga (~43-47-52 Lei/punga).
Lelit Bianca + Compak E8, Bravo Tools, Felicita Arc, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Ma inscriu si eu cu 3 pungi, voi reveni cu ce anume exact.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
Iau si eu 2 pungi, una Kenia -Kiamaina si una Honduras - el Cielito(Marvin Enamorado).Multumesc.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 

Reply
As vrea asa, de espresso:

1. Nano Challa (Ethiopia)
2. Kiamaina (Kenya)
3. Ventana Grande (Guatemala)

Daca una din ele nu e disponibila, te rog alege-mi tu alta astfel incat sa fie in total 3 pungi. 

Ziua de prajire la ei este in fiecare miercuri, asa ca ar fi bine sa ne incadram cu comanda incat sa prindem prajirea de miercurea viitoare. 

Multumesc!

Reply
9 pungi pana acum, mai trebuie minim 11
Lelit Bianca + Compak E8, Bravo Tools, Felicita Arc, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Vrea si Yuki 4 pungi, mai trebuie minim 7

Reply
Hai ca ne apropiem pana in weekend

Reply
Guatemala, Kenya si Ethiopia: only few units left in stock
Slabe sanse sa le prindem pana dam comanda. Dar vor fi inlocuite cu altceva probabil

Reply
Nu conteaza, au cafele foarte bune si un stil de prajire care mie imi place mult si care face lucrul usor cu ele, vedem incepand de maine ce pun pt. data urmatoare de prajit, 13 Sept. Poate totusi prindem.

Eu tocmai am baut la Two Min Hondurasul care a fost foarte bun, l-am luat deja acasa Smile

Reply
Ma gandesc ca weekendul e un moment bun sa completam comanda, sa o putem plasa luni. 

Mai este nevoie de minim 7 pungi, asa ca va asteptam Smile

Reply
Cu o mică întârziere, mă înscriu și eu pentru două pungi: 

1. Ethiopia Nano Challa (250g);
2. Kenia Kiamaina (250g).

Mulțumesc
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator

Reply
Adaug și eu 250g de Kenia Kainamui brew.
Mulțumesc.
Expobar Brewtus IV | Honne

Reply
Vine si campionatul de aeropress unde se anunță o selecție interesanta de cafea din afara si din ro, deci sar peste group buy...
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Eu mai adaug o punga de nano challa. 

Deci raman 2 de nano challa, 1 kenya espresso si o guatemala

Reply
Inca 3

Reply
Intru si eu cu 2 pungi: etiophia nano challa espresso + kenya espresso. Multumesc
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
Una si gata!

Reply
(06-09-2017, 13:14)vladdooo Wrote: Vrea si Yuki 4 pungi, mai trebuie minim 7

eu merg pe :
2x250g Guatemala VENTANA GRANDE
2x250g Kenia KIAMAINA

oare sunt sanse sa ajunga pana vineri ??? Smile
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI

Reply
Dau dimineata comanda

Reply
Mai vrea cineva 1-2 pungi?

Reply
Salutare! Mai e valabil?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bezzera Strega, Elektra Microcasa a Leva(McaL), Vario Home, Tamper Dinamometric ConceptArt 49.5mm, Latiera Motta 350ml

Reply
da, este

Reply
Etiopia nano challa si Guatemala Ventana Grande te rog. Merci!

Bezzera Strega, Elektra Microcasa a Leva(McaL), Vario Home, Tamper Dinamometric ConceptArt 49.5mm, Latiera Motta 350ml

Reply
Sebi, inlocuieste nano challa, te rog. S-au terminat.
cei care au cerut deja au prins

Reply
Am inteles, atunci as încerca Kenya kiamaina.

Reply
am dat comanda

Reply
am primit mail adineaori

Estimated delivery date: September 21, 2017

Tracking Number: ES2017PRO0000714270No. Tracking GLS: 6330009212455394, 63300092124553901288214

Reply
coletul a plecat ieri din Spania

link corect de tracking
https://gls-group.eu/ES/es/seguimiento-d...7637569178

Reply
DateTimeParcel statusGLS Location
21/09/2017 00:12 The parcel has reached the GLS location. Romania Sibiu

21/09/2017 09:41 The parcel is in the GLS delivery vehicle to be delivered in the course of the  day. Romania  Bragadiru

Reply
[Image: b2fb1e75e0bd3c7976de3253912a55ae.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)