Hello There, Guest! Login Register


Comanda Cafea Cat&Cloud

(15-02-2018, 18:48)flipu2k Wrote: Se pare ca doar la mine nu au ajuns inca, prin ce curier au fost trimise coletele?

@flipu2k coletul tau a ajuns aseara la 7 la cluj si livrarea se face azi. Imi pare rau ca a durat o extra zi, ele au fost toate trimise alaltaieri.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Merci Razvan, nicio grija, nu e graba. Tocmai am primit sms de la fancourier ca va fi livrat astazi.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
razvanMB, a ajuns si la mine, multumesc inca odata pentru initiativa si implicare!
(15-02-2018, 15:31)razvanMB Wrote: Baieti, se pare ca Yuki de la Brasov a primit in loc de 1 x answer si 1 x truth  2 x answer. daca unul din voi a primit 1 truth in loc loc de altceva, rog sa ne spuneti si poate facem un schimb. 
Multumesc!

Se pare ca la mine a ajuns o punga in plus de truth, in loc de answer. Yuki, facem rocada sau o lasam asa?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Tocmai ce am terminat Ethiopia și am trecut la aflarea adevărului  Cool

[Image: olDnPTq.jpg]
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Eu savurez Hondurasul, sunt foarte incantat de ea, mi se pare printre cele mai  bune baute de mine, imi place foarte mult si in cappuccino, pacat ca se cam termina...
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Imi place foarte mult The Answer, este unul dintre cele mai bune blenduri pe care le-am baut. Are de toate, cum ii sta bine unui blend: corp, aciditate, fruct. 

Am pastrat ratia recomandata de ei, adica 1:1.8, 19 in, 34 out, 92 grade
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
@Costa79 - subscriu, si mie mi-a placut Honduras-ul. Desi comparatiile sunt fortate, mi-a placut mult, mult mai mult decat cel de la RightSide. Totusi parca Wendelboe isi pastreaza locul 1 in topul personal la aceasta origine  Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Eu: Jur să beau adevărul și numai adevărul, așa să-mi ajute vama Otopeni!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Cu multumirile de rigoare colegului @rdumitrescu, avem.un prim draft de colaj cu pozele.de la.voi (lipsesc cateva). Planul.este sa i trimitem lui Chris un mail de multumire. Daca mai aveti selfie uri cu voi si cafeaua rog sa puneti ori aici ori pe mailul meu ( este in excel), definitivam colajul.ai il.trimitem. enjoySmile

[Image: u6XoJHz.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Razvan, eu inca nu am ajuns sa ridic cafeaua. Sper sa reusesc azi ...si facem poza de buletin la fata locului Wink
Rocket R60-V; Macap M7D; Kinu M47
 
Smile) mai sincer ar fi bine sa te grabesti, sa apuci sa mai prepari ceva din ea. Eventual sa pui la congelator daca ai mai mult de o punga, se pare ca e o solutie..
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
am inceput Kenya si gandul imi zboara tot la ... Honduras!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Colajul final, i l am trimis si lui Chris. L am intrebat acum si daca mai putem comanda din cand in cand, astept raspuns. 

Multumesc frumos @rdumitrescu pentru efort si baietilor care au trimis poze. 
[Image: Gxaokbc.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Cea mai buna cafea pentru mine, desi a trecut o gramada de vreme deja, ieri scoasa de la congelator, a fost Etiopia Shakisu. Mai echilibrata decat Chelba, a iesit impecabil cu conditia sa pastrezi o ratie sub 1:2 deoarece dupa devenea astringenta, presupun ca datorita vechimii cafelei. 

Preinfuzie reala de 10 sec cu 2ml/sec si apoi extractie cu 2 setari diferite de debit, 8 bari, 18 cu 30-32. Super echilibrata, lejera, dulce, aciditate placuta.

VIDEO cu extractia, cu mentiunea ca este inceputa filmarea dupa cele 10 sec de preinfuzie : 
https://drive.google.com/file/d/1zrouxnQ...sp=sharing

[Image: Qk8ueTa.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Si... pe cand urmatoarea comanda?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
As incerca jumatatea lui mai, dupa buc coffee festival. Oricum se pare ca maxim 20 kg e ce putem incerca la o tura.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
And the winner is - The Answer!
In urma cu cateva postari spuneam ca sunt curios cum se vor schimba lucrurile avand cafeaua proaspata (~+1 luna vs 3 luni de la prajire). Ei bine, cu 180 de grade - The Answer face schimb cu The Truth si devine pentru mine cafeaua preferata din cele 4 avute. Cele trei origini mixate pentru formularea Raspunsului, din care cele procesate natural imi par ca ies foarte bine in evidenta, au facut minuni atat in espresso cat si in lapte, desi a fost ultima punga deschisa!

Until we meet again .... 48 57

[Image: QiK834t.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
(04-03-2018, 18:27)razvanMB Wrote: As incerca jumatatea lui mai, dupa buc coffee festival. Oricum se pare ca maxim 20 kg e ce putem incerca la o tura.

Eu ma inscriu de pe acum cu 7 pungi - approx 2 kg Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Ceva interesant: doua dintre cafelele de la cat and cloud se regasesc si la papajaques
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Singura coincidență e regiunea de unde provin fiindcă în rest sunt cafele complet diferite.

Identificarea generică după regiune se traduce de obicei prin faptul că e o cafea provenită de la mai multe ferme adică nu e neapărat microlot.
 
Da, desi poate green coffee traderul poate fi acelasi, de regula rar ajung aceleasi recolte care merg in US pe meleaguri europene. Dar si daca ar fi, frumos ar fi sa putem compara, doar ca nu i usor sa aduci Cat&Cloud Smile)
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Eu tot aștept încă o comanda de grup pt ca pe prima am ratat-o Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)