Hello There, Guest! Login Register


Coltul audio video

beleaua este ca in Cta nu am unde sa fac probe, si cea mai mare belea este ca sefu asculta numai muzica sinfonica.....Poate ati imperecheat voi ceva si-mi dati cateva sfaturi...
Nu-i cadou Costa, sunt banii lui ca are destui [Image: smile.gif] M-a vazut pe mine cu DragonFly si ATH-CKX9iS....
M-ar incanta sa ia o Strega la munca, dar lor le place sa apese pe buton [Image: angry.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Mai, da piticii astia sunt interconectati tare... cafea cu audio...si ai mei tropaie pe creier cat e ziua de lunga...Monitor Audio..., NAD..., Bose..., Audiotehnica..., B&O..., JBL, Cowon, ...
Costa, din experienta personala si orele multe de zbor/asteptare/testare prin Singapore, pot sa-ti spun asa:
Daca vrei casti pentru drum si avion, Bose QC 20. Nu sta pe ganduri. Eu am si QC 25, sunt excelente, mai ales partea de NC, dar nu pot dormi cu ele. QC20... poezie...
Daca vrei pentru birou sau acasa, tot ce-ti pot recomanda este, cand treci prin SIN sau HK, sa probezi. In SIN sunt...zeci de perechi. Servetelul umed in mana..., le stergeam... si le probam...
M-am abtinut greu de la niste 535 uri red, ca am stat cu cardul in mana... si am mers pe ATH CKS1100is. Si pot sa spun ca nu regret alegerea. Sunt bestiale, pentru jazz si rock, sunt incredibile...Ok, poate ar mai fi mers un pic de soundstage...dar deja sunt pretentios...la banii aia [Image: biggrin.gif] . Probeaza, cu jucaria si cu urechea ta. Eu de exemplu, cu Sehnheiser nu m-am potrivit...nu mi-a placut nici unul dintre modele( si am testat chiar si IE800).
Asa ca ... succes [Image: biggrin.gif]
Lelit PL91T, IMS Competition, Quamar Q50E, Hario scale, M47, AeroPress, JoeFrex,
 
Reply
(11-11-2016, 17:58)Levo Wrote: @dantt :.... si eu,zic ca se aude mai bine sunetul analog decat digital.Sunetul analog e mai carnos,mai plin ...
Cu siguranta se aude mai bine analog decat digital , ca deosebirea intre un espresso manual vs unul full automat ...pentru pick-up , bun ar fi tot o statie pe lampi...cu amplif. pe fiecare canal separat , dar si ceva boxe...
[Image: XIJhHMI.jpg][Image: 5SJ2RGh.jpg]


si un filmulet cu melcii astia de zeci de mii de euro https://youtu.be/9cYFCpEPqnc
 
Reply
Cine cunoaște o combinație potrivită de amplificare pe lămpi si incinte ?
Am fost in septembrie in show-roomul de la Audioconcept , acolo am văzut amplificatoare Jadis (care nu costa cât McIntosh). Din păcate se mutaseră de curând si nu era nimic cuplat. Incinte aveau de la Triangle ( cred ca si celebrele Magellan). In final nu am putut trage o concluzie, așa că , vă rog sa dezvoltam subiectul.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
Nu cred ca exista combinația perfecta. Exista combinația bună pentru fiecare ureche sau gust.
Legat de amplif / dac cu lămpi vs digital subliniez următoarele : într-adevăr sunetul este mai cald și probabil perceput mai bine de noi, insa e realitatea este ca fata de digital, analog ul induce o tona de paraziți. Dacă exista printre noi cineva cu osciloscop sa masoare de curiozitate. Mai de mult făceam DAC - uri : Am vrei 5 cu lămpi și câteva fără (de la tda1541s pana la sabre) și la măsurători mereu îmi ieșea asa.
@Vladislav dacă ai deja Triangle cred ca ai putea încerca Rotel sau Anthem (am avut 225 și e o nebunie de Amp ). Dacă nu ai deja incintele și vrei neapărat sa ai lămpi în sistem (Amp sau dac) atunci recomandarea e da eviti incintele Elac sau Boston. Este strict o parere personala.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Mi s-a pus pata pe acestea in-ear: https://www.amazon.com/gp/product/B01KB9..._5?ie=UTF8&smid=ATVPDKIKX0DER&th=1
Din pacate nu le pot asculta... nu le gasesc pe nicaieri.
Raoul, poate ne vedem la o cafea si le comparam cu ale tale! Asta cand el voi primi....pt cafea ne putem intalni si mai repede cu conditia sa ma schimbe compania. Imi pregateau o mica surpriza....January! [Image: dodgy.gif]
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
Beyerdynamic prezinta casti in-ear High-End XELENTO! la CES 2017.

[Image: fZKdNLq.png]

999€
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Astia mereu au avut casti faine...arata super , pe 16 ohmi sa se potriveasca la orice...devices , eu stiam ca sunetul  la ei , este usor "metalic "pretabil la techno , rock etc ...si sunt 2 variante , ori le iubesti , ori nu le cumperi...dar cu Tesla la o distorsiune sub 0,2 % si in plaja aia de frecventa....e ispita prea mare..trebuie auzite , elegante oricum  [Image: cool.gif] .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Dar totusi 999 eur? Recunosc insa ca arata intr-un mare fel !
Eu le-am comandat pe cele 1More 3 Drives, Levo daca vreodata le vei cumpara pe cele de mai sus, poate le facem si un test comparativ sa vedem daca se justifica diferenta de 900 Eur ! Acum urmeaze un amplificator de casti Fiio 12EA si niste casti over year Seinnheiser Momentum 2.0 sau Mezo 99 Classic. Next year insa, asteptam bonusul de la companie!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
De BF am luat jucăria de mai jos:
https://usa.denon.com/us/product/homethe.../avrx2300w
După lupte seculare am reușit sa o fac sa se înțeleagă cu pc-ul. Acum filmele se aud "ceva" mai bine.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
(01-12-2016, 14:32)amarok Wrote: De BF am luat jucăria de mai jos:
https://usa.denon.com/us/product/homethe.../avrx2300w

Si eu am asa ceva si il folosesc mai mult la muzica.
Auditiile chiar suna bine! Smile
Noroc ca nu am vecini prea aproape! Huh
   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Coincidenta sau nu , chiar si eu am unul , insa al folosesc aproape exclusiv pentru filme...e un AVR X-4000 cu boxe Definitive Technology 5.2 si sunt multumit...oarecum... [Image: smile.gif]
[Image: WSfPyWZ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(01-12-2016, 04:50)Costa79 Wrote: Dar totusi 999 eur? ... un test comparativ sa vedem daca se justifica diferenta de 900 Eur !

Asta ar fi ca o comparatie intre Gaggia Classic si Slayer. Totusi, este vorba de niste casti in-ear high end
Undeva sint diferentele, ceea ce nu neaparat inseamna ca acestea au o importanta majora pentru orice potential client. Este exact ca la echipamentul de cafea, masini, telefoane, samd...
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Nu ati avut probleme cu Denon pe partea de fiabilitate: pierdere legatura wi-fi, porturile HDMi?
Am vrut sa iau si eu Denon insa citisem destul de multe review-uri negative si m-am reorientat catre Yamaha.
Cu Yamaha nu am avut probleme, desi initial intampinam fierderi de legatura Wi-Fi, era insa de la un router Asus, l-am schimbat cu un TP Link si problema s-a rezolvat.
Mi se par cel mai usor de controlat aceste receivere cu aplicatia lor iOS sau Android.

@VladP: intre Gaggia Classic si Slayer ( banuiesc ca e vreun espressor extrem de scump si nu formatia rock cu acelasi nume), exista si un Lelit sau Brewtus 4! Adica raport echilibrat , pret calitate. Desigur vor exista mereu si lucruri duse la extrem cu preturi pe masura, iar in final e alegerea fiecaruia, insa sunt tare  curios cum ar suna acele casti high-end....dar fara a plati suma respectiva!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
@Costa79: in mod exceptional nu este vorba de matalistii barbosi de la Slayer /Big-4, ci de slayerespressoslayerespresso, adica cei care au creat espressorul high end cu profilare de debit, nu de presiune - procedura pe care au si patentat-o.

Referitor la casti, am avut ocazia sa ascult Staxurile de 9.000€ - cei de la Stay numesc creatiile lor "earspeakers". Ce sa zic, este o alta clasa, dar eu personal mai bine as baga banii aia intr-un Slayer.
In zona high-end, indiferent despre ce vorbim, audio, video, masini, espressoare, etc... diferentele mici se platesc cu bani multi. Asta este, si fiecare decide din punctul lui de vedere. Convingerea mea este ca diferentele de calitate sint remarcabile.

In legatura cu stabilitatea Denonului pe wi-fi - nu cred ca o asmenea tema este simplu de abordat, si mai ales de generalizat. Spun asta deoarece stabilitatea legaturii respective depinde de cele doua componente de la fiecare capat al canalului de comunicatie, adica pe de o parte Denonul, pe de alta parte routerul (fiecare cu firmwareul lui, etc...). Nu cred ca Denon, care este aceeasi firma cu Marantz, isi permit sa fie "slabi" la un asemenea punct, si sa pericliteze pozitia de top de pe piata (de produse de masa).
Iar la capitolul app IOS sau Android, au facut progrese mari in ultimii doi, trei ani. Chiar o sa testez asta daca imi iau timp maine sa pun in functiune cutiuta argintie.

[Image: 27603995vx.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
@VladP : prima data cand am fost realmente ingrozit ca am o fiica a fost dupa un concert Big-4. Cateodata imi doresc ca fiica-mea sa ramana fan Andra forever!
Unde ai reusit sa faci o auditie cu Staxurile?
Sa ne lasi o impresie cu cutiuta argintie, cu ce  boxe o imperechezi?
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
belea Marantz-ul ala, prin 80 faceam comparatie intre Marantz si Scott cu boxe Celestion, ce vremuri....
Pe doza Shure V15 am dat doua salarii.....iar pe Revox..... nu va spun [Image: smile.gif]
Chiar, ce boxe pui la minunatia aia?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Costa, nu inteleg ce ai cu bietii metalisti, ca sint in general inofensivi, ha, ha!
Staxurile le-am testat la Standul lor de la Consumer Electronis Show in Las Vegas.
Dar se pot savura si mai aproape, de exemplu la Raum Ton Konst in Germania.
Cutiuta argintie nu o sa imi aduca pe partea de sunet surprize prea mari, deoarece am avut predecesorul, care are exact aceleasi ampuri. Deci, ce sa zic, este BRUTAL! In sens pozitiv.
Destul de greu de descris, si si mai greu de crezut, dar diferenta fata de Denon 4808A nu este numai sesizabila, ci este foarte clara!
Boxele sint niste vechituri, Bowers & Wilkins, full spectrum, cu design Nautilus, dar comprimat si un sub activ B&W de 500W (sinus, se intelege).
Vecinii nu zic nimic, ma respecta la maxim, caci stiu ca sint metalist inrait!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
@Mariano nu știu dacă am trăit aceleași vremuri insa pare ca am trecut prin aceleași etape când muzica suna superb în revox, Kenwood, audio research, nad sau Conrad. Nici Marantz și nici Denon nu mai sunt un nume corect pe piața. Le consider chinezării ieftine și proaste. No offense pt posesori.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(03-12-2016, 15:33)Mihai.B Wrote: Le consider chinezării ieftine și proaste. No offense pt posesori.

No stress! Si Apple (de exemplu) este "chinezarie", dar mie tot imi pkace.
Parerea mea este ca a pausaliza o marca intreaga, fara a face o deosebire intre midele, nu e ok.
Gaggia, Rancilio, Vibiemme de exemplu fac si modele simple, dar si modele din cu totul alta clasa...
E doar parerea mea personala.
Peace!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
(03-12-2016, 17:56)VladP Wrote:
(03-12-2016, 15:33)Mihai.B Wrote: Le consider chinezării ieftine și proaste. No offense pt posesori.

No stress! Si Apple (de exemplu) este "chinezarie", dar mie tot imi pkace.
Parerea mea este ca a pausaliza o marca intreaga, fara a face o deosebire intre midele, nu e ok.
Gaggia, Rancilio, Vibiemme de exemplu fac si modele simple, dar si modele din cu totul alta clasa...
E doar parerea mea personala.
Peace!
Este adevărat.
Mi-am permis afirmația dintr-un singur considerent : s-a pronunțat in thread "audiofil" și "hi-fi"
Deasemenea învățat fiind cu oamenii de pe acest forum am presupus ca nu se ia lucrurile personal și sper ca nu am greșit.
Despre Apple nu ma pronunț. Nu am avut telefoane și nici nu intenționez insa folosesc de mult os x și apreciez ce asamblează Foxconn.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(03-12-2016, 17:56)VladP Wrote:
(03-12-2016, 15:33)Mihai.B Wrote: Le consider chinezării ieftine și proaste. No offense pt posesori.

No stress! Si Apple (de exemplu) este "chinezarie", dar mie tot imi pkace.
Parerea mea este ca a pausaliza o marca intreaga, fara a face o deosebire intre midele, nu e ok.
Gaggia, Rancilio, Vibiemme de exemplu fac si modele simple, dar si modele din cu totul alta clasa...
E doar parerea mea personala.
Peace!


Nu sunt toate chinezării . Vârfurile de gama sunt fabricate in Japonia (mă refer la Denon , modelul AVR-4311, dar cred ca e valabil si pentru Marantz) . La fel , incintele Jamo pe care le posed sunt fabricate in Danemarca (le am dinainte să-i cumpere chinezii si au CTC-ul semnat cu pixul de inginerul care le-a testat) .
Să nu generalizam, aparatura situată mai jos in serie da, e fabricata in China; din păcate suntem o societate de consum.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
Mutarea productiei in china permite companiilor sa existe in continuare, acolo unde calitatea este controlata, problemele ar tb sa fie mai mici. Nava mea e plina de echipamente de provenienta scandinava si va spun ca sunt la fel calitativ cu cele de productie Korea, la preturi de 3-4 ori mai mari. Efectul globalizarii: research-ul / dezvolatarea se mentine in tara mama, productia de masa in china. Preturile ar lua-o razna sau companiile ar tb sa inchida portile, pt ca deja concurenta practica acest lucru, iar daca nu faci si tu la fel esti eliminat.
Din pacate acestea sunt vremurile in care traim.....
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
Eu deocamdata nu am avut Denonuri sau Marantzuri produse in China, si am mai multe exemple de obiecte produse in China, de caliate top. Pe de alta parte, acolo se produc si enorm de multe lucruri de caliate indoielnica, ca de fapt si unele obiecte produse in Europa (de vest), care se trimit inapoi la producator pe motive de calitate slaba. Vreau sa zic ca generalizarea referitoare la China, dupa parerea mea, nu este ok.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Relationam de obicei China cu low quality! Si Este normal. Calitatea costa everywhere. Și da sunt capabili sa producă calitate dar costa la fel ca în Taiwan sau poate Japan. Saptamana trecuta am fost în China(ma rog sunt o data pe luna în China) . Este dezarmanta mixtura de chici cu bun gust și de multe ori non sens.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
sunt lucturi bune si de la chinezi, si de la turci, dar ca sa nu te frigi mai dai 50% in plus si iei de la nemti sau englezi. Dar se pare ca ne distrugem constienti economiile invatandu-i pe chinezi [Image: angry.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Ma bag si eu in aceasta discuție deși, la echipamentele muzicale din dotare , cred ca ma calific pentru un nivel de Gaggia Clasic+Gaggia MDF, in echivalent de preparare espresso. Shy

Denon-ul meu, model AVR1300, este fabricat in Vietnam iar boxele de podea si subwoofer-ul, niște Taga Harmony TAV-606SpecialEdition, in China.
Chiar si așa, reglajele de frecvente pe care le permite Denon, alături de capacitățile boxelor si ale subwoofer-ului pasiv, mi-au permis sa ajung la combinații de sunet, care conduc la audiții foarte plăcute.
Chiar si la volume foarte mici, sunetul umple spațiul, este clar si bogat in frecvente iar tonalitatea audiției este foarte relaxanta.
La volume mari sunetul rămâne clar, fără distorsiuni si poate fi reglat astfel încât sa fie unul foarte plăcut si plin. Oricum, pentru spațiul in care folosesc AVR-ul, am reglat nivelul maxim al volumului undeva la 50% din potențialul aparatului si al boxelor.

Sursa de semnal mi se pare foarte importantă.
Posturile de radio, de ex, cele pe care le recepționează Denon-ul via internet suna complet diferit de cele FM.
Un CD suna incomparabil fata de o audiție BT de la mobil sau tableta.
Pana acum nu am avut probleme cu mufele, cu conexiunile, cu stabilitatea recepțiilor prin wi-fi sau BT.

Se pare ca, așa cum la prepararea unui espresso, cafeaua are o importantă majora si in cazul audițiilor calitatea sursei de sunet este foarte importantă.
Aparatura ajuta la punerea in evidentă a nuanțelor subtile, fine ale sunetului si realizeaza un echilibru deosebit in redarea gamei frecvențelor.
Probabil ca si aici, de la un anumit nivel, creșterile de prețuri nu mai reflecta si nivelul sesizabil al performantelor deși, cu siguranta, in prețuluri sunt incluse costurile aplicării unor tehnologii deosebite pentru realizarea acelor mici crestri de calitatea a audiției.
Rămâne însă satisfacția utilizării unui brand sau a altuia.

Mai cred ca, de la un nivel in sus de dotare, nu se mai poate discuta in termeni de audiții bune sau slabe ci doar de audiții bune, cu nuanțe de sunete diferite, care pot fi sau nu recepționate de unii sau de alții, in funcție de sensibilitatea, finetea si de antrenamentul auzului fiecăruia.

Si in zona audiției limita este doar bugetul! Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Pentru a veni si eu cu o chestie as putea adauga la ceea ce a scris herr RaduCarutasu dixit " Se pare ca, așa cum la prepararea unui espresso, cafeaua are o importantă majora si in cazul audițiilor calitatea sursei de sunet este foarte importantă. "

- Este indubitabila importanta calitatii auditiei dar , ca si in cazul cafelelor ( cum nu toata lumea asculta numai Bach si  Beethoven si nu citeste numai Kafka si Hegel sau Kant ) nu bea numai Esmeralda si Luwak sau St. Helena conteaza tot asa de mult si ce muzica asculta si intelege. Va puteti inchipui cum s-ar auzi de clar si armonios intr-un sistem high - end audiophile , o manea de-a lui Guta sau Salam , sau o nuantata si policroma semiromanta a lui Fuego ... [Image: cool.gif]  , cat chin si contorsiune zbuciumata pe intreaga linie muzicala , spre exaltarea auditoriului aflat in delir acustic si bahic , cu mult peste capacitatea de redare corecta a liniei , aflata la o extenuare auditiva limitata doar de autoprotectia nativa spre disperarea otolitelor si a dendritelor neuronale ale vecinilor , ce cu greu mai reusesc sa alcatuiasca sinapse , in totala opozitie cu acel batranel ciudat ce-si asculta jazz-ul prafuit in care Ella Fitzgerald inganata de Luis spun o poveste pe vinilul uzat , dar cald...  intr-o ploiosa seara de sambata , in care vantul tomnatic , lipeste frunzele vestede si ude pe fereastra...etc...
              E o diferenta totusi , am mai spus-o si o repet ( sunt situatii ce frizeaza penibilul ) ex. V. Arduino si robusta eventual Ruiru 11 , sau Deloghi si Jamaica - Blue Moutain ceva nu se potriveste , e in dezacord sau lipseste ceva....Pe scurt , capacitatea fidelitatii in redare ( direct proportionala cu investitia ) trebuie cumva sa fie justificata , corelata si cu continutul redat pentru a se putea potenta reciproc si a nu crea grotescul cu bani multi , dar nici a pica in acea insuficienta anemica a poetului aflat in pana forfetara...ma opresc totusi aici , constient fiind de criticile ce-mi vor fi aduse....insa era doar un exercitiu de imaginatie... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Spunea Radu mai sus ca sursa e importanta.Foarte adevarat.Cu cat sistemul creste in calitate (fidelitate)cu atat se aud toate imperfectiunile inregistrarii sau,daca sursa si inregistrarea sunt de calitate,cu atat mai mult se vor auzi sunete care pe alte sisteme mediocre nu se aud sau sunt amestecate,nedefinite.E si o vorba printre audiofili :garbage in-garbage out.
 
Reply
Cum spuneam în primele postari : sistemul trebuie sa fie balansat. De la sursa, transport la pre amp, amp si incinte
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)