Hello There, Guest! Login Register


Ce va doriti de la 2018 in materie de cafea? :) LA MULTI ANI!!!

#1
La multi ani dragi espressomani, sa aveti un an mai bun si mai aromat!

Ca sa nu fie doar un topic de urari, precizati si ce va doriti de la 2018 in materie de cafea / espressoare / rasnite / brew sau ce mai tine de domeniul nostru (nu neaparat ceva material)

Eu imi doresc  sa fim mai toleranti, mai calmi dar pasionali in scrieri, mai critici cu gustul cafelelor, mai des vazuti la berarie si cafengeala, iar pe plan personal ce-o da Domnu', de la GS3 / Mina in sus Smile) Rasnita o pastrez Smile PLus cat mai multe cafele gen smoothy de fructe si frunze Smile si de ce nu, beri artizanale mai accesibile si la fel de bune Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
La multi ani tuturor espressomanitelor si espressomanilor!
Imi doresc de la 2018 doar... sa ne surprinda placut! Cu de toate!  Cool
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#3
Cafea verde de o calitate mai buna, dar asta nu se va intampla in Ro.

Un Faema Urania 1950-1960, ca viitor espressor.
 
Reply
#4
La multi ani!

Intai va multumesc tuturor pentru sfaturi si comentarile mai ,,africane" la posturile mele, aprecieri si oportunitati! A fost un an ciudat cu scurte derapaje spre automate reinterpretate si vanzarea expobarului db, reorientarea spre lever. Sunt fermecat de noua achizitie, La pavoni si ma uit spre un Profitec pro 800. Mi-a atras atentia si un Ponte Vechio Lusso. Ramane anul deciziei. Posibilitatea de preinfuzie si profilarea presiunii la o catime din pretul unui gs3 plus aromele incredibile de pe pavoni ma fac sa cred ca voi ramane mai mult timp in zona levierelor.

Cafeaua verde de calitate este o speranta pentru 2018 si de ce nu, un prajitor profi...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#5
80+ direct trade. 5
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#6
In 2018 mi-as dori un prim contact cu prajirea cafelei, inca nu stiu cum exact. Si un curs de sensory, probabil la Claro.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
La multi ani!
Imi doresc sa imi imbunatatesc deprinderile in prepararea espresso. In plus, un Honne cred ca va fi binevenit  Smile .
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#8
Doresc ca in noul an sa avem si in Arad cafenele in care sa se serveasca cafea preparata dupa toate regulile, si o dorinta aproape fantastica, sa avem si noi o prajitorie in oras.
In incheiere doresc La Multi Ani acestui forum, membrilor si cititorilor sai.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#9
... LA MULTI ANI !!! ... si un an 2018 mai bun , cu sanatate si bucurie alaturi de cei dragi , va doresc si eu ... si fie ca aceasta bautura - "  espresso  " sa va tina treaza vigilenta spiritului , asupra gandurilor si a faptelor voastre. , pentru a avea cat mai putine erori redundante , care  ne-ar putea incetini evolutia ...  Cool .

     In plan personal , doresc ca 2018  sa -mi aduca , cateva sedinte de desen cu maestrul  @Raducanu ... macar sa ma invete , cum sa invat ... sa desenez si eu din turnare ... pentru ca si arta decorarii , ma incanta la fel de mult , precum cafeaua in sine ... Big Grin .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#10
(31-12-2017, 17:30)Levo Wrote:      In plan personal , doresc ca 2018  sa -mi aduca , cateva sedinte de desen cu maestrul  @Raducanu ... macar sa ma invete , cum sa invat ... sa desenez si eu din turnare ... pentru ca si arta decorarii , ma incanta la fel de mult , precum cafeaua in sine ... Big Grin .

Ce sa zic....putin probabil, daca Răducanu e cel din poza, se pare ca are alte preocupari in utlima vreme. [Image: EuHhO5J.jpg]

Un An Nou minunat tuturor si cafele delicioase!

Cat despre dorinte....cum zicea si Lyvyoo, mi-ar placea sa fie doar de la GS3 si Bosco in sus...
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#11
(31-12-2017, 18:19)Damian The Man Wrote: daca Răducanu e cel din poza, se pare ca are alte preocupari in utlima vreme. 

... Nu , nu este el ... Cool  ... , este un personaj muuuult mai angelic si este chiar un tip de nota 10+ ... nu spun mai multe ptr. ca dau de banuit ... Big Grin  ... , dar cam asa arata herr @Raducanu ...

[Image: 1p2FPfc.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#12
La mulți ani și cât mai multe shot-uri reușite!
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
#13
(31-12-2017, 18:44)Levo Wrote:
(31-12-2017, 18:19)Damian The Man Wrote: daca Răducanu e cel din poza, se pare ca are alte preocupari in utlima vreme. 

... Nu , nu este el ... Cool  ... , este un personaj muuuult mai angelic si este chiar un tip de nota 10+ ... nu spun mai multe ptr. ca dau de banuit ... Big Grin  ... , dar cam asa arata herr @Raducanu ... 

Asa proaspat ras pare angelic, intr-adevar  Smile
Pune-i putina barbita si o sa intelegi comparatia 
[Image: v5STgDr.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#14
(31-12-2017, 19:12)Damian The Man Wrote: o sa intelegi comparatia 

... Am inteles ... dar ,...  mi se pare mie , sau par un pic cam suparati baietii din poza ta ... Cool  ...? ( prima poza )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#15
Smile)
Suparati foc, pe vreme de razboi afacerile merg prost....
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#16
... Cool  ... Nasoool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#17
Multi ani cu sanatate ! si... vorba cantecului "ieftineste Doamne bautura! " (licoarea, nu intelegeti gresit)
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
#18
(31-12-2017, 10:23)Denis Wrote: Cafea verde de o calitate mai buna, dar asta nu se va intampla in Ro.

Pe verde ai dreptate Smile  pe prajita s-a implinit urarea
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Un An Nou Fericit tuturor!! 

Daca 2017 pentru mine a fost despre aprofundarea extractiilor, profilare si masurari, 2018 o sa fie tot despre profiluri, de prajire de data asta. Mosul n a venit in decembrie dar e pe drum, in ianuarie, cu niste jucarii interesante, teoretic foarte avansate, cu aplicatii toate, cum imi plac mie Smile

Altfel, lumea cafelei autohtone se educa, se maturizeaza, e ok. Imi doresc in 2018 pentru pasionatii de cafea (profesionisti sau amatori) transparenta, respect reciproc, impartasire de  cunostinte si mai multa aplecare catre fond si mai putin catre forme. 

La Multi Ani Espressoman.ro!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#20
La multi ani, espressomani. Sa fie armonie si cafele bune!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#21
La multi ani! Sa fie sanatate, multa cafea buna, de toate felurile si aparate capabile!  Big Grin

“May 2018 be your best ever!”
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#22
De ce doar mai, sa fie tot anul
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#23
La multi ani! Sa fim cu totii sanatosi!

In materie de cafea:
1. Mi-as dori ca Niche Zero sa confirme asteptarile,
2. Sa experimentez mai mult,
3. Un curs de home barista , poate si senzorial
4. Sa apuc stocul de Burtukana de la Yume,
5. Sa-i mearga treaba bine lui Stefan Dinescu la  Distecco/ Correto!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#24
La Mulți Ani tuturor!
Fie ca fiecare dintre noi să-și găsească rasnița și espressorul ideal in acest an!
Eu îmi doresc sa mai progresez ceva la latte art unde nu prea am talent, și sa particip la mai multe întâlniri espressoman-esti!
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#25
... Sa ma trezesc si sa o iau de la capat ...  Cool ... ceea ce nu prea cred , nici daca ma alearga cainele vecinului ...  Big Grin  ... ( ciobanesc carpatin !...  Big Grin  ... )

[Image: TqGGcTq.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#26
La multi ani tuturor de pe forum si multa sanatate!!!
Bezzera Magica S MN |Mazzer Super Jolly| DK-30
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)