Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Dacă te referi la Orygyns și eu am căutat ieri de curiozitate și pare să aibă doar cafenele, presupun că doar de acolo se poate cumpăra cafeaua lor.
Iar dacă te referi la 112 Coffee, au site, pe undeva pe forum s-a mai discutat în trecut când a apărut site-ul.
https://112coffee.com/product-category/c...t-prajita/
 
Reply
Cred ca se refera la proiectul secundar solo al lui @bogdan_geor, despre care vom afla probabil detalii in curand...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Intre timp, am pus  mana (si am terminat deja punga) pe un lot experimental Yume. Poate ne explica @Razvan.Yume ce a facut mai exact, dpdv tehnic, dar dupa culoare m-a cam speriat initial, gandindu-ma ca va trebui sa ma lupt cu o prajire de filtru, eu de obicei nefiind neaparat amator de cafea de filtru in espresso. Daca bagam o anonima pe topicul de Analiza boabe cafea din poze, iesea cu scantei Smile

De data asta a mers pe sarma Razvan, reusind sa se intreaca pe sine as spune in prajirile light, pentru ca inclusiv prajirile usoare de la Yume sunt destul de solubile si usor de extras. Vorbim de o Kenya spalata din care a curs efectiv bere stout, uniform, pe toata suprafata portafiltrului bottomless, fara blondire timpurie, cu dulceata,  aciditate extrem de placuta de fruct semicopt, bitter absolut inexistent. Recunosc, i-am bagat 15 secunde de preinfuzie  Rolleyes   Sper sa nu fi fost doar un experiment!

[Image: 8zEyOpy.jpg][Image: 6mFw6nX.jpg][Image: wHVNigk.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Experimental? Adica a mea nu e la fel? Ca am desfacut-o pe cealalta deocamdata - Gulmarg.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Trebuie sa intrebi exact... Eu mereu cer chestii cat mai light, fie ele si experimente sau ramase din alte comenzi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Excepțională pentru profilare. Dulce și fructata. M-aș opri la nuanțele de grapefruit și miere pentru cei 6 bari din extracție la 94 de grade. [Image: 4f647a52b5b6cc381bde65e74126f025.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
6 bari si cate secunde?
 
Reply
35 din care 8 secunde preinfuzie.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Am deschis acum jumatate de ora punga de Peru Frontera de la Yume.Desi are deja 20 de zile de la prajire,mi-a ametit omuletul zis si lueta cu explozia de arome.Exceptionala.Si ceea ce e iarasi un lucru bun ,se poate extrage simplu ,nu presupune o abordare mai complicata cu profilare.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Dupa ce termin cafeaua de la rsc si asta italiana Big Grin, bag si eu o comanda la yumme, ultima oara mi a placut tot de la ei.. Si acu din cate vad au nkste loturi interesante si cu feedback la superlativ pe forum Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Peru by Buimac, excepțională

Este de laudat și modul de livrare in aceste vremuri tulburi, fără contact cu Cosmin

[Image: ab0dba3d08b9ea9aa12c8c8ccc12a5c7.jpg]

[Image: 105cecc0c9f4a7053eb3324e339f01b3.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
Panama Bonita Springs de la @dev, absolut senzationala! Direct in top 5 preferinte personale pe anul asta.
Felicitari!
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Și ca toate lucrurile bune, s-a terminat.

Chiar daca nu există o certitudine acum, e imposibil să scape cafeaua de specialitate fără sa fie afectată de situația actuală.

Doamne ajuta să avem un an cu cafea bună.
 
Reply
Ethiopia Aricha de la Buimac, gust bun și dulce la ratia 17g in/40g out cu 8 bar și 94 grade C pe espressor, dar surprinzător este că la ibric, dacă o meșteșugărești pe la 92 grade scoate un caimac nemaipomenit de bun și cremos. O bilă albă pentru Cosmin Bf !
ECM Technika V Profi switchable PID / Eureka Mignon Specialita 16CR / PL41TEM / PL043MMI / ibric Cu / ibric Ag / french press / spirtieră :D
 
Reply
Ethiopia 53 de la Cafai -- sau, dacă preferați, PJ. Nu ratați!
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
Sa n-o ratati!
Cred ca pe Giesen e si mai buna
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Kena a incercat-o careva?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
da, e cel putin la fel de buna ca No. 53, dar cred ca e pe terminate
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Acum vreo saptamana nu mai era (Kena). A aparut iarasi pe site.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Din ce am mai degustat in ultima vreme mi-au placut mult urmatoarele livezi:

Ethiopia Chelchele de la Guido, un hit deja, fara urma de bitter, chiar florala cum scrie pe ambalaj, cu accent pe citrice coapte
[Image: WyTGzus.jpg]

Tot de la Guido, tot Ethiopia, Dari Hambela, asemanatoare cu Chelchele intr-un fel dar mai dulce si echilibrata, as spune mult mai bine tolerabila de cei care fac trecerea de la central americane la africane. 

[Image: FcamPtN.jpg][Image: JGYnubI.jpg]

Si cand Bogdan ( @bogdan_geor)  se pregatea sa ia o pauza cu Mabo datorita vremurilor, l-am prins in drum spre casa si i-am luat ultima punga de 1kg de Ethiopia Ye Genet. Dupa cum probabil stiti, acum are si brand-ul lui personal, pe langa colaborarea cu Sloane, ce va fi atasat si unei cafenele cand vor permite vremurile.
Se pare ca specialitatea casei este solubilitatea. Ma rog, eu sunt si intr-o perioada in care experimentez viata cu mai multe rasnite (voi reveni cu detalii) si intr-un final am scos si o aciditate frumoasa din aceasta Ethiopia, altfel o naturala extrem de solubila si pretabila pe orice tip de aparat, mai ales daca nu cautati aciditati citrice. Este si ea una din cafelele foarte ok pentru a face trecerea spre africane.

[Image: nGPPVnj.jpg]

[Image: HeOMf85.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
O cafea buna de la buimacitul nostru @bubucalu , Guji mai exact. 
Din punctul meu de vedere, Guji a fost mereu cap de afis la Cosmin, la capitolul fructe si flori, chiar peste a sa Panama Geisha. Cum loturile verzi s-au mai schimbat, profilul aromatic a ramas, ceea ce inseamna totusi un efort spre constanta la prajire. Totusi, acum fata de trecut e ceva mai prajita, fiind de folosit in profilare doar daca ai trecut de 3 saptamani de la prajire. Altfel eu am tras 80% din punga normal, shot-uri de 30 de secunde, 1:2, 19g in, 38g out.

[Image: BsgFeAy.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(03-04-2020, 14:56)Lyvyoo Wrote: Tot de la Guido, tot Ethiopia, Dari Hambela, asemanatoare cu Chelchele intr-un fel dar mai dulce si echilibrata, as spune mult mai bine tolerabila de cei care fac trecerea de la ...]

Cum am trecut la o noua experienta in pregatirea cafelei Gaggia Classic on the go, am redescoperit DARI HAMBELA prajita in 2 aprilie cu notele aromatice si corpolenta pastrate perfect: curmale uscate cu urme usoare de blat de buscuiti cu untura.
Pentru un pret de (lista) de 45 lei, dar mai ales pt reducerea la oferta de 3 pungi - bestiala!
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Honduras, Los Lesquines - by Buimac

Este o cafea extraordinara, extrasa la 93 0C are o aciditate destul de ridicată dar plăcută - note intense de portocale

[Image: 1f62f07234ac16442c0d712f4e2dd8bc.jpg]

In schimb la 90 0C, aciditatea a scăzut și cafeaua a devenit foarte dulce
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
Ce aplicație folosești?
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
Este aplicația cântarului Acaia
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
Salut,stiti cumva ce prajitorii,prajesc cafea pt.espressoare automate?
Robot Cafelat,Hario V60,feldgrind1,ibric soy
 
Reply
(16-05-2020, 12:19)Uidivoro Wrote: Salut,stiti cumva ce prajitorii,prajesc cafea pt.espressoare automate?

Yume, gama eclectic.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
Ethiopia Guji de la Claro, absolut fenomenala! O influenta de ferment / cirese iti rupe nasul imediat cum desfaci punga, note pe care le regasesti in gust imediat ce faci un espresso corect. 
Este putintel mai solubil prajita fata de Burundi pe care o incercasem prima (care apropo e cea mai light cafea de la Claro, potrivita pt "profilatori"), insa nu atat de mult incat sa puna piedica in extractiile cu preinfuzie. Eu am tras-o "straight" in prima faza, adica o extractie clasica de 25s si a fost perfecta asa, matasoasa, cu un ferment asemanator celor anaerobe. Pe masura ce se apropia de final punga si avea mai multe zile am bagat-o la preinfuzie de 13-14 sec. pt a-i elimina momentele de "stropeala", evident cu o macinatura putin mai fina.

[Image: IDIK3rq.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
De la Yume foarte buna Etiopia Moredo. Atâta doar ca trebuie răsnită puțin mai grosier pentru a avea curgere normala. Odată prinsa rasnirea potrivita, gustul e garantat. O extrag normal, scazand pe ultimul sfert debitul.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Tastecrafters.ro milkyway blend, foarte bun.dulce, cremos.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)