Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Pt mine Heleanna e best of pana acum pe 2019
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(20-09-2019, 20:45)Elian_CT Wrote: Ethiopia Walichu Wachu - o bomba aromată. Din prima extracție nereușita am întâmpinat arome puternice. La al 3-lea shot a ieșit ceva dulceag, migdalat, fructat, și culmea.... cu un corp 90-60-90 ne-etiopian.

Din nou - bravo Yume și pentru aceasta origine

ce "setari" ai folosit?
 
Reply
Mai actualizez si eu cu ce am mai baut foarte bun in luna sept..

O Guatemala extrem de buna de la Guido, ceea ce mi s-a parut memorabil fiind un fel de contrast al acelor mere verzi de pe eticheta cu partea de dulce. Mai ales pe profilare e fantastica...
[Image: cTfMQxl.jpg]

Buimacita Aricha, sper sa o aiba Cosmin si la eveniment (alaturi de Guji). Dupa o degazare de vreo 2 saptamani am casapit-o pe profilare si a ramas preferata sotiei din multiplele cafele baute luna asta. Nu-i lipseste aciditatea, are si corp sanatos, iar per total as caracteriza-o tot printr-un contrast ce te atrage, cred ca un fel de cacao - fructe.
[Image: 5g0TLEp.jpg]

La Colombia Estate as declara-o cea mai buna cafea din lotul luat de la Yume recent, o IPA suculenta si dulce. Desigur, Costa Rica ramane la loc de cinste, dar nu stiu daca as putea bea doua luni in continuu anaerobe, insa cafele ca aceasta Columbia, cu siguranta!

[Image: WOYA71T.jpg]

Maine termin de "mestecat" concluziile si despre PAnama Geisha de la Claro..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am tot testat aceasta Panama Geisha, dupa vreo 10-14 zile de repaus si da, pot spune ca sta acolo in galeria celor mai selecte cafele de acest tip baute.
Ce a reusit Andrei sa faca, fata de vremea cand luam de la Sapid, a fost sa o si solubilizeze fara sa-i adauge bitter, astfel incat sa fie o prajire accesibila pasionatilor cu dotari normale, fara artificii gen profilare. 
Eu am incercat sa o extrag in ambele ipostaze, mai aproape sau mai departe de data prajirii. Desi am fost foarte multumit cu ea profilata, pot spune ca cele mai multe arome le-a dezvoltat extrasa normal, in primele zile dupa desfacere. Poate pentru ca este procesata prin spalare?! Tind sa cred ca cele procesate natural isi dezvaluie secretele putin mai tarziu si rezista profilate chiar si o luna. Poate e doar o impresie.

Cumva este cea mai accesibila Panama Geisha super aromata, in acest moment. Nu am gasit trandafirii din descriere dar in gust ai o dezlantuire  de arome puternice, mai pregnante fiind notele de prune (uscate?) si ceva gen caise - piersici. Macar o data de doua ori pe an, 100g de grame, de curiozitate, cred ca ar trebui sa incercam majoritatea, atunci cand gasim o Panama Geisha.

[Image: v9pomfU.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Etiopia Chelchele de la Guido, extrem de aromata și florala. Are intensitatea aromelor aproape de Geisha. Se vede ca sunt rude, descendente solomonice pe linia reginei din Saaba. ?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Columbia de la Sarkis, foarte bună!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Ultima lovitura vine tot de la Sloane: Costa Rica San Carlos Honey.

Adica, in 2019, Sloane se pare ca au monopolizat top-ul 3 personal pt. SO-uri, alaturi de Etiopia Qore si Colombia Suarez. Smile
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Ca sa nu mai deschid un topic separat, intreb aici, ca pare a se potrivi subiectul.
Daca tot vorbim de prajitorii si cafele de specialitate, nu ar fi normal ca pe pungi sa fie scris si punctajul SCA? Dintre cafelele cumparate de mine pana acum, niciuna nu avea scris.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Reply
Punctajul fermierului, importatorului sau prăjitorului?

Ar trebui să găsești un punctaj pe site-ul prajitoriilor...
 
Reply
Salutări tuturor cu ocazia primei mele postări Big Grin
După 2,5 luni de extracții și încercări de la 3 prăjitorii, vreau sa laud Guatemala Maya (de la Claro), pe care o găsesc foarte gustoasă și la un raport preț/calitate excelent. Am colegi cărora le-a plăcut mai mult decât Panama Geisha.
Lelit PL41 TEM + Kinu Phoenix
 
Reply
A încercat cineva Mexic Chiapas de la Maisonducafe?
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
am gustat o costa rica anaerob(a) aca meron oradea, trasa prin marzoco-ul lor, absolut geniala
Expobar Leva Hx, Eureka Atom, Kinu Phoenix, Wacaco Picopresso
 
Reply
(28-10-2019, 19:44)kheptan Wrote: am gustat o costa rica anaerob(a) aca meron oradea, trasa prin marzoco-ul lor, absolut geniala

eu n-am ajuns sa-l gust la noi in oradea doar la standul lor la Cluj Coffee Festival, si e ceva iesit din comun, de mult n-am mai gustat asa ceva pe espresso.
Chiar o recomand, pentru mine un top din 2019...

Vineri am gustat la Meron Costa rica, si apoi sambata cu o tara mai incolo la comandante cup un Gesha, deci era un weekend foarte placut si special Smile
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
pai ar merge un test si la voi cu o anaeroba daca o fi timp Smile
Expobar Leva Hx, Eureka Atom, Kinu Phoenix, Wacaco Picopresso
 
Reply
Ethiopia Kena, de la Papajacques.
Foarte interesanta! Preparata la V60.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Saptamana trecuta am avut o guatemala de la Claro care m-a impresionat prin echilibrul intre notele de citrice si notele de ciocolata, plus usurinta de a o extrage corect (18g, 91C, preinfuzie 8-9s, extractie 25s) si consistent. Si pretul mai mult decat ok
https://www.clarocafe.ro/cafea-de-origin...amaj-250_g

De doua zile in schimb am fost lasat masca de o Peru de la Guido (nu o gasiti pe site, am luat-o din cafeneaua Bread and Spices de la barista). Notele de lichior de cirese sunt incredibile, am mai avut senzatia asta la o degustare de Malbec-uri acum vreo 3 ani Smile.
Va las o poza (hipstereala de insta) ca altfel nu o gasesc nicaieri:
[Image: 3D6WbY4TaolVodK-K77H-UZlJy-ThEhJUreP12og...9fJaE=w640]
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
Ieri am baut Uganda de la Claro. A fost ultima cafea bauta pe Honne inainte sa il vand, mi-am facut 3 shot-uri ca de ramas bun Smile A ramas printre cele mai bune cafele baute, fructata si cu o aciditate subtila de vin rosu, sec Smile In lipsa de Honne, azi am rasnit aceeasi cafea cu Lido, pana cand imi vine Sette sau Niche sau ce oi gasi. Normal ca ioc echilibru si accente, totul mai estompat, mai putina dulceata, dar notele de baza fructate tot acolo erauSmile La shop la Claro am fost tot ieri ca eram prin zona si aveau Burundi pe rasnita, ciocolatiu si ultima inghititura (care e mereu cea mai buna) a fost foarte spicy.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Apropo de Claro, am trecut si eu saptamana asta pe la shop caci l-am auzit pe Andrei pomenind de noutati si mai ales de anaeroba. 
Concluzia: anaeroba e fenomenala!!!
Costa Rica La Candeilla nu e pentru cine cauta flori si fructe, in espresso incepand cu ceva migdale / samburi de caise, insa aftertaste-ul a fost ceva greu de egalat ca si ciocolata cu lapte de calitate inalta. A nu se confunda aceasta ciocolata cu acel gust de cafea prajita mai tare pe care multi o denumesc generic "ciocolata". Eu ma refer la o nuanta care da pe spate inclusiv un "fructar" convins ca mine Smile , adica acea nota fara bitter de ciocolata cu lapte ce dureaza si dureaza... Insa trebuie atentie la preparare caci dupa ce barista a sarit din range-ul de 90-91 de grade ciocolata asta fina s-a cam dus si au ramas migdalele.

El Salvador anaeroba e vedeta si din punctul meu de vedere, dintr-un anumit unghi, bate Gheisha lor (Panama) la capitolul parfum si "explozie", desi comparam mere bune cu pere bune. Fata de alte anaerobe gustate, nu predomina acel ferment care sa acopere celelalte arome, senzatia de fructe fermentate fiind mult atenuata. Ce impresioneaza e aftertaste-ul. Deci iei o gura, simti putin de tot ferment si apoi ca o pauza, iar dupa doua secunde explodeaza in gura un parfum incredibil. Si aici am stat sa-l intreb pe Andrei ce naiba e... Nicio varianta dintre cele ale enumerate nu a corespuns pana si-a amintit ca in descrierea oficiala apar si strugurii. Ei, cam acolo bate acea explozie, spre unele soiuri de strugurii parfumati. Sunt curios si acasa pe profilare cum iese...

[Image: HIkjaWs.jpg][Image: X8kGtOS.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Daca tot se vorbeste de anaerobe, intru si eu pe fir.
Pe cea de la Yume o ratasem la limita; la Cluj Coffee Festival am gustat-o pe cea de la Meron. De foarte putine ori am avut in viata momente de blocaj complet. La propriu si la figurat. Soc. Sideratie. Euforie totala. Nici nu intelegeam ce mi se intampla. Usor conservator din fire, accept greu ca ceva ma poate surprinde, intr-un domeniu in care imi fac veacul de 30 de ani. Dar in clipa aia am inteles ca e posibil ca tot ce stiu despre gustul cafelei sa se schimbe radical.

Am cumparat 500 de grame pt acasa, si ulterior, inca 500, caci se vindea ca painea calda, chiar daca avea pretul cel mai ridicat. Astazi mi-am facut curaj pt prima data sa o incerc in reteta proprie, la o saptamana de la prajire. Aceeasi stupefactie, cu toate ca nu a fost pregatita pe Mythos One/Marzocco Linea, ci pe umilele mele ustensile casnice. 
Singurele diferente notabile au fost ca cea de la festival era mult mai blanda la gust, te mangaia usor de tot precum un balsam foarte fin, si avea niste flori in plus. La mine acasa lichidul era mult mai punchy, ca un vin f puternic, dar notele dominante erau cam aceleasi. Si ceea ce te fermeca mai mult ca orice, exact cum spunea si @Lyvyoo in postul de mai sus - aftertaste-ul !!! O experianta unica, indescriptibila din punctul meu de vedere. Ceva ce nu are legatura cu ABSOLUT nici o cafea bauta pana azi. La un singur lucru m-am dus cu gandul in legatura cu aftertaste-ul - Mousse de caramel si ciocolata de la laboratoarele Fredy din Baia Mare ( caci mousse de ciocolata am mancat multe, dar nici unul asemanator cu acesta)
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Am avut noroc zilele trecute sa il prind pe Florin "LatteArt Magnificul"  in actiune la prajioria DropShot si m-a vrajit cu mai multe tipuri de cafele.
Dintre toate cele incercate mi-a ramasa imprimat gustul unei Brazilia Fruta - parca mancai fursecuri facute cu Baileys! Desi cand mi-a zis "Hai sa incercam si o Brazilia" nu aveam absolut nici o asteptare ("deh! Brazilia...."), a fost din prima ceva super-oau! Nu stiam cum a bagat pandispan in espressor.

Extractiile au fost facute pe o Mina si rasnite la un tanc Compak PK100

Acasa am plecat cu 500g de Etiopia Guji Israel Kercha - o etiopie "clasica", cu multe fructe, frumos parfumata si aromata; Motivul - m-a vrajit cu ea Miercuri si Brazilia am baut-o Joi Big Grin 

Pentru cei din Bucuresti - merita sa mergeti pe la ei la prajitorie si sa incercati.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
Multumim, Elian! More to come... saptamana viitoare Big Grin
(08-11-2019, 21:27)Elian_CT Wrote: Am avut noroc zilele trecute sa il prind pe Florin "LatteArt Magnificul"  in actiune la prajioria DropShot si m-a vrajit cu mai multe tipuri de cafele.
Dintre toate cele incercate mi-a ramasa imprimat gustul unei Brazilia Fruta - parca mancai fursecuri facute cu Baileys! Desi cand mi-a zis "Hai sa incercam si o Brazilia" nu aveam absolut nici o asteptare ("deh! Brazilia...."), a fost din prima ceva super-oau! Nu stiam cum a bagat pandispan in espressor.

Extractiile au fost facute pe o Mina si rasnite la un tanc Compak PK100

Acasa am plecat cu 500g de Etiopia Guji Israel Kercha - o etiopie "clasica", cu multe fructe, frumos parfumata si aromata; Motivul - m-a vrajit cu ea Miercuri si Brazilia am baut-o Joi Big Grin 

Pentru cei din Bucuresti - merita sa mergeti pe la ei la prajitorie si sa incercati.
 
Reply
Hai ca i-am dat de cap anaerobei. Nu va chinuiti pe profilare pentru ca bagati bitter. Sau poate trebui sa stau min. 14 zile. Din pacate n-am mai avut rabdare, prea mirosea intr-un fel in dulapul de cafele...

Pentru mine reteta castigatoare, care s-a apropiat la fix de gustul din cafenea, a fost 18.5g in, 37g in ceasca,  in 30 de secunde, cu preinfuzie scurtata la maxim, iar Bianca ma ajuta mult in astfel de situatii pt ca preinfuzia e mai scurta datorita pompei rotative si a modificarii grupului (un arc schimbat din cate inteleg). Am setat 86 de grade pe PID (eu am dedus din clip-uri ca doua grade este offset-ul fata de SCACE dar nu am corectat inca, deci se pot considera 88 de grade "reale"), iar explozia de arome in aftertarste s-a repetat, pe o reteta mai usor de reprodus pentru multi forumisti. Hai noroc!

[Image: lcjk9KK.jpg]

[Image: qbBxkas.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Azi am primit si eu de la Claro doua pungi de cafea Costa Rica si una de Salvador.Mersi pentru sfat.La Costa Rica ar merge profilarea?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Eu zic ca nu. Prioritara e degazarea de vreo 14 zile as spune, apoi testezi cu si fara profilare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Măcar cu Salvador încerc asa. Oricum, chestia cu temperatura o voi încerca chiar de mâine dimineață. Aveam aparatul setat pe 89 de grade, deci cam 91.Il scad la 87.Asta chiar pe cafeaua pe care încă o mai am și e pe terminate.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Am și eu El Salvador anaerobica si mi se pare o cafea foarte bună. Nu este cafea mea preferata de la Claro (locul 1 o are Bolivia , fiind o cafea foarte dulce) dar sigur merita locul 2.

Ce am văzut eu, la cafea asta, este ca are un miros foarte fin (nu te lovește cu un miros puternic ca Uganda ) dar, are un gust foarte specific care persista foarte mult după ca o ai băut.

O altra caracteristica notabila, aceasta cafea este destul de iertatoare cu echipamentul. Chiar dacă echipamentul meu nu este cel mai stabil termic, aceasta cafea este foarte stabila, sau, cel putine asa mi sa părut. Alte cafele m-au dat destule probleme dar cu acesta cafea aproape toate extractile au fost reușite.

Felicitări!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Salutare,

La ambele cafele, timpul minim ptr degazare este de 10 zile, cu rezultate optime dupa 2 saptamani. Sunt cafele cu mare potential, pe care am incercat sa le prajim light, ptr a nu estompa aromele. 
Multumim ptr ca le incercati si va asteptam cu feedback si opinii. 

Numai bine

Si, apropo. Batrânul El Salvador Villa Galicia, vine cu forte proaspete. Incercati noul lot. Procesat la acelasi mill, Villa Galicia, lotul actual este o varietate Orange Bourbon, destul de rara. Pe punga scrie doar Bourbon, nu am mai modificat eticheta, dar aroma din interior este deosebita. Turta dulce pot spune sigur, ca veti simti.
Prajitor Coffeetool
 
Reply
Ceva păreri despre cafeaua de la Meron de pe Barshaker? Mă interesează Guatemala și Peru, în principal. Mersi
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
O experiența foarte plăcută am avut astăzi cu o Costa Rica prăjită in 18 de Buimac, 18 gr extras 37 gr (timp nu știu aștept cântarul deștept), temperatura 92 oC.

Am băut cafeaua după mai bine de 5 minute de la preparare într-un pahar de plastic in fuga ... a avut un gust perfect de dulceața de cireșe amare, chiar mi-a amintit de o ruda Draga care prepara astfel de delicatese din fructe
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
pentru ca ieri intrasem intr-o mica criza - s-au anuntat niste musafiri si nu mai aveam prea multa cafea in hopper si nici vreo rezerva....am tras o fuga la Mega Image-ul de la colt sa iau o cafea boabe...sa am de back-up. Spre surprinderea mea am gasit DropShot de doua feluri (blend-uri) prajita pe 11 si 17 Noiembrie.... Prima data cand ma lovesc de acest brand. In cele din urma n-a fost nevoie sa le deschid....abia in seara asta sau maine dimineata.
Ce stiti de ei ? Ce asteptari sa-mi fac ?
Lelit PL41TEM 2015 PID / Ascaso I-1 mini iSteel / Kinu M47 / Cafflano Kompresso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)