Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Eu m-am îndrăgostit de cafelele prăjite de Jb Kaffee. Ethiopia Yirgacheffe e o desfătare: dulceață de cireșe sau ceva fruct roșu. Și Costa Rica lor mi-a plăcut. Se găsesc la Coftale pentru cine vrea să încerce.
Aeropress, Kompresso + Comandante
 
Reply
Columbia San Pascual de la Origo,excelenta,nu o ratati!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
N-am postat demult, de cand imi cautam un espressor.
Nefiind multumit de cafelele din comert am cumparat (online) de la prajitorii din Bucuresti dar si din Timisoara. Cafelele bune, au un pret in jurul sumei de 100 lei. Insa, in tot acest timp am cautat o cafea de toata ziua, mai ieftina si acceptabila la gust. Dupa ce am incercat o gramada de branduri ieri am gasit una incredibil de ieftina si foarte buna la pretul ei. Am cumparat cafele de 60-70-80 lei kg si nu se ridica la nivelul acestei cafele care, la Selgros e 36 lei punga de 1 kg. Nu stiu daca e pret de dumping, fiindca e un brand nou pe piata din Ro. Am inteles, de pe pagina lor de net si din cateva articole ca sunt o afacere noua romana-iataliana, o prajitorie deschisa la Arad cu o investitie de 500.000 euro, iar targetul lor e reteaua Horeca.

Am cumparat o punga de un kg care avea lipita de ea o mostra de 80gr, pe care am deschis-o prima data. Sper ca in punga de 1 kg e aceiasi cafea. Un gust catifelat, aromat, cremos.
Se numeste Rose Caffe, iar punga e de hartie maro, ca si aia de impachetat.[Image: ldKooBf.jpg]
[Image: 1YpYjzX.jpg][Image: mG4pqxB.jpg]

N-as fi cumparat-o la pretul asta dar deja am incercat cam tot ce se gaseste, iar asta a fost ceva nou.
​​​​​​​Sper sa nu considerat postul meu reclama.
[i]Lelit Anita - PL042EMI[/i]
 
Reply
Scrie pe punga cind este prajita?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Nu. E inscriptionata doar data de expirare, oct 2020.
[i]Lelit Anita - PL042EMI[/i]
 
Reply
Din pacate se termina pinga din acea Guatemala naturală, rosiatica in stare verde, de la Yume. Una dintre cele mai bune cafele ale lor
[Image: PE8O77H.jpg]

[Image: 77NJ9EG.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ce alte cafele bune ati mai baut? De la ce prajitori?

Acum mai am un pic si se termina -BURUNDI Akeza Karigura, Peaberry, de la Yume.... imi pare rau ca am luat doar o punga. Niciodata nu ajung 250g. Atunci cand incepi sa o dezbraci de inhibitii.... s-a si terminat... Nu mai fac greseala asta si iau cate 2 ....
Imi place corpul Burundei. Am simtit pregnant pruna uscata alaturi de o aciditate placuta.

Am consumat si o punga de 500g de Eclectic Ethiopia - surprinzator de gustoasa si aromata la pretul ei.... nu ma asteptam. O cafea buna si pentru lapte - sotia chiar a apreciat gustul migdalat.

P.S. - Urmatoarea comanda va include Guatemala laudata de Lyvyoo (2 pungi sa ma satur)....
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
(18-05-2019, 15:00)Elian_CT Wrote: Acum mai am un pic si se termina -BURUNDI Akeza Karigura, Peaberry, de la Yume.... imi pare rau ca am luat doar o punga. Niciodata nu ajung 250g. Atunci cand incepi sa o dezbraci de inhibitii.... s-a si terminat... Nu mai fac greseala asta si iau cate 2 ....
Imi place corpul Burundei. Am simtit pregnant pruna uscata alaturi de o aciditate placuta.

O sa iti placa si Rwanda Huye Mountain de la ei atunci  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Asa Rwanda  am luat de la The Barn si mi-a placut mult.  Asa ca,   astept momentul s-o incerc si pe cea de la Yume. Sa vedem cine castiga Smile
 [Image: 9Rw3tia.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Rwanda Muhondo Natural de la Sloane, o cafea exceptionala. Un echilibru perfect intre dulceata si aciditate, solubilitate foarte buna, corp matasos si consistent, parca plina de fructe dulci semi-uscate ce nu si-au pierdut aciditatea si aromele.
Pana acum, pentru mine este best-buy coffee 2019. Dar cum mai e pana la sfarsitul anului, astept cu interes si concurenta  Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
(21-05-2019, 20:46)KrisssKros Wrote: Rwanda Muhondo Natural de la Sloane, o cafea exceptionala. Un echilibru perfect intre dulceata si aciditate, solubilitate foarte buna, corp matasos si consistent, parca plina de fructe dulci semi-uscate ce nu si-au pierdut aciditatea si aromele.
Pana acum, pentru mine este best-buy coffee 2019. Dar cum mai e pana la sfarsitul anului, astept cu interes si concurenta  Smile


sar’na boierule Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Hai ca a intrat pe râșniță!
87 de grade, 18g, 1:2, ciocolata cu fructe, bravo domn' șef!
[Image: 9n7vYZ9.jpg][Image: jEfIRUC.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Liviu ne-ai zis prea tarziu de Guatemala rosiatica de la Yume...
Asa bunatate n-am mai baut de la Burtukaana, tot de la Yume, noroc cu Elian care nu poate sa ma refuze Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Oricum, tu pe ei îi yumești cel mai mult, știu eu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
recunosc.....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Inca o descoperire,aceeasi vinovati ,oamenii de la Origo.Corpul delict se numeste La Falda si este din Columbia.E atat de buna incat chiar daca am rasnit prea fin ,fiind prima incercare dupa deschiderea pungii,chiar si dupa o preinfuzie cat o era geologica si o curgere gen perfuzor,aromele sunt o nebunie.Abia astept dimineata sa extrag dupa o rasnire adecvata. Tongue Tongue Tongue
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Cineva din Cluj, sambata pe 15 iunie pe la ora pranzului, ratacit printr-una din cafenelele acestea ? Smile
 
Reply
(29-05-2019, 17:52)renatoa Wrote: Cineva din Cluj, sambata pe 15 iunie pe la ora pranzului, ratacit printr-una din cafenelele acestea ? Smile

Daca mai dai un reminder cand se apropie data da  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Daca e din Cluj, putin probabil sa fie ratacit pe acolo...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(29-05-2019, 17:02)organon Wrote: Inca o descoperire,aceeasi vinovati ,oamenii de la Origo.Corpul delict se numeste La Falda si este din Columbia.E atat de buna incat chiar daca am rasnit prea fin ,fiind prima incercare dupa deschiderea pungii,chiar si dupa o preinfuzie cat o era geologica si o curgere gen perfuzor,aromele sunt o nebunie.Abia astept dimineata sa extrag dupa o rasnire adecvata. Tongue Tongue Tongue

Pe Columbia San Pascual am ratat-o din pacate, dar pe La Falda, nu. Smile
Multumesc, organon , pentru recomandare!
 
Reply
Cu placere.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Imi este imposibil sa nu ma opresc cateva secunde aici, pt a aminti de inca o experienta absolut fabuloasa, cu o alta cafea de la Sloane. 

Daca luna trecuta m-a uimit peste masura Colombia Suarez, intrand direct in top 3 personal cafele Colombia "all time", si posibil direct pe locul 1 cafele SO in 2019, astazi am avut un alt soc cand am gustat  Guatemala la Nueva Honey. Nu voi incerca sa descriu elogios aromele, notele  si senzatiile traite, pt ca nu gasesc epitetele destul de potrivite, dar fac o mare plecaciune in fata colegului @bogdan_geor si fetelor de la Sloane. Va multumesc din suflet pt ca faceti ceea ce faceti!

ps.: dupa 3 cafele de la ei, constat ca stilul de prajire e absolut 101% pe gustul meu, mai exista UN SINGUR prajitor in tara despre care am spus asta Smile
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Pentru un amator de "ciocolata", e absolut normal. Și confirma ceea ce am constatat și eu despre profilul espresso de la ei.
 
Reply
(27-06-2019, 21:05)dev Wrote: Pentru un amator de "ciocolata", e absolut normal. Și confirma ceea ce am constatat și eu despre profilul espresso de la ei.


Ca fapt divers, la WOC Berlin i-am făcut lui James Hoffman un shot de Kenya Kahindu de la Sloane. A zis că este destul de acidă, dar că îi place aciditatea. Că este juicy and very sweet și că I actually like it.

Cafelele prăjite cum trebuie se duc înspre ciocolată doar dacă vrei tu, prin extracție, să faci asta. Sau dacă iei soiuri / regiuni care nu prea au altceva de oferit.

Voi încerca și Qore pe care o au acum, dar Kenya Kahindu AA, Kenya PB și Rwanda pe care le-am avut săptămânile trecute au fost excelente. Și eu nu sunt fan “ciocolată”.

Edit: eu zic să mai umbli un pic la extracție, că sigur dai de ce trebuie. Vezi cu @adiszep, că el are Qore acum.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Nu înțeleg ce vrea să comunice intervenția ta...

E o regulă care spune că doar cafeaua prăjită light e acida? Eu am spus ce aveam de spus pe topicul de aprecieri subiective.
 
Reply
Nici eu nu am scos ciocolata din sloane, cel puțin din etiopia qore honey și Kenya amintita mai sus de rdumitrescu. Foarte ok prăjesc și din punctul meu de vedere.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
A vorbit Damian de Etiopia sau Kenya?

Toate prajitoriile prezente pe forum prăjesc ok, doar că unele mai light decât altele. Eu am avut și două sortimente de africane prăjite pentru filtru, de la sloane, care au mers fără probleme in espresso.
 
Reply
(27-06-2019, 21:05)dev Wrote: Pentru un amator de "ciocolata", e absolut normal. Și confirma ceea ce am constatat și eu despre profilul espresso de la ei.
 
(28-06-2019, 06:02)dev Wrote: A vorbit Damian de Etiopia sau Kenya?

Toate prajitoriile prezente pe forum prăjesc ok, doar că unele mai light decât altele. Eu am avut și două sortimente de africane prăjite pentru filtru, de la sloane, care au mers fără probleme in espresso.

Doar ca o mică paranteză, cred că putem discuta fără a avea un ton agresiv.

Postul meu a fost ca răspuns la ce ai spus tu, că Sloane e ok dacă ești amator de ciocolată. Sloane (în speță @bogdan_geor, căci el prăjește) mi se pare una din prăjitoriile care face eforturi în a păstra specificul cafelei verzi, lucru care este opus de asocierea abordării lor cu prăjiri mai clasice. 

Evident că poți împinge mai orice extracție spre ciocolată, dar atâta timp cât știi că boabele au altceva de oferit, poți căuta o rețetă mai bună de extracție. Cele două cafele de care am scris mai sus erau prăjite pentru espresso, nu pentru filtru.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
O cafea prăjită in zona "solubilă" nu îți oferă foarte multe posibilități de extracție fara sa ajungi in zona in care din ciocolata rămâne doar cacao.

Eu am înțeles de la început că Sloane prăjește în zona "solubilă" fiindcă asta se cere pe forum și în afara forumului. De asta am cumpărat doar atunci când au avut disponibile prăjiri pentru filtru.

Nu e un reproș la adresa sloane din moment ce multe alte prajitorii au aceeași abordare iar oameni sunt super mulțumiți.

Eu prefer prajirile light fiindcă îmi place să abordez aceeași cafea și la filtru. Dar nu mă deranjează o cafea mai "solubilă" fiindcă în casă se bea și multă cafea cu lapte.
 
Reply
(29-06-2019, 07:39)dev Wrote: O cafea prăjită in zona "solubilă" nu îți oferă foarte multe posibilități de extracție ...

... pe cand cea din lemne verzi , iti ofera un spectru larg ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 11 Guest(s)