Hello There, Guest! Login Register

Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Eu m-am îndrăgostit de cafelele prăjite de Jb Kaffee. Ethiopia Yirgacheffe e o desfătare: dulceață de cireșe sau ceva fruct roșu. Și Costa Rica lor mi-a plăcut. Se găsesc la Coftale pentru cine vrea să încerce.
Aeropress, Kompresso + Comandante

Reply
Columbia San Pascual de la Origo,excelenta,nu o ratati!
LELIT Bianca ,Honne

Reply
N-am postat demult, de cand imi cautam un espressor.
Nefiind multumit de cafelele din comert am cumparat (online) de la prajitorii din Bucuresti dar si din Timisoara. Cafelele bune, au un pret in jurul sumei de 100 lei. Insa, in tot acest timp am cautat o cafea de toata ziua, mai ieftina si acceptabila la gust. Dupa ce am incercat o gramada de branduri ieri am gasit una incredibil de ieftina si foarte buna la pretul ei. Am cumparat cafele de 60-70-80 lei kg si nu se ridica la nivelul acestei cafele care, la Selgros e 36 lei punga de 1 kg. Nu stiu daca e pret de dumping, fiindca e un brand nou pe piata din Ro. Am inteles, de pe pagina lor de net si din cateva articole ca sunt o afacere noua romana-iataliana, o prajitorie deschisa la Arad cu o investitie de 500.000 euro, iar targetul lor e reteaua Horeca.

Am cumparat o punga de un kg care avea lipita de ea o mostra de 80gr, pe care am deschis-o prima data. Sper ca in punga de 1 kg e aceiasi cafea. Un gust catifelat, aromat, cremos.
Se numeste Rose Caffe, iar punga e de hartie maro, ca si aia de impachetat.[Image: ldKooBf.jpg]
[Image: 1YpYjzX.jpg][Image: mG4pqxB.jpg]

N-as fi cumparat-o la pretul asta dar deja am incercat cam tot ce se gaseste, iar asta a fost ceva nou.
​​​​​​​Sper sa nu considerat postul meu reclama.
[i]Lelit Anita - PL042EMI[/i]

Reply
Scrie pe punga cind este prajita?

Reply
Nu. E inscriptionata doar data de expirare, oct 2020.
[i]Lelit Anita - PL042EMI[/i]

Reply
Din pacate se termina pinga din acea Guatemala naturală, rosiatica in stare verde, de la Yume. Una dintre cele mai bune cafele ale lor
[Image: PE8O77H.jpg]

[Image: 77NJ9EG.jpg]
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Ce alte cafele bune ati mai baut? De la ce prajitori?

Acum mai am un pic si se termina -BURUNDI Akeza Karigura, Peaberry, de la Yume.... imi pare rau ca am luat doar o punga. Niciodata nu ajung 250g. Atunci cand incepi sa o dezbraci de inhibitii.... s-a si terminat... Nu mai fac greseala asta si iau cate 2 ....
Imi place corpul Burundei. Am simtit pregnant pruna uscata alaturi de o aciditate placuta.

Am consumat si o punga de 500g de Eclectic Ethiopia - surprinzator de gustoasa si aromata la pretul ei.... nu ma asteptam. O cafea buna si pentru lapte - sotia chiar a apreciat gustul migdalat.

P.S. - Urmatoarea comanda va include Guatemala laudata de Lyvyoo (2 pungi sa ma satur)....
Acasa: DC Studio, Compak E8 + OE Funnel, Bravo Tools
Delegatie: Kinu M47, Cafflano Kompresso si Aeropress

Reply
(18-05-2019, 15:00)Elian_CT Wrote: Acum mai am un pic si se termina -BURUNDI Akeza Karigura, Peaberry, de la Yume.... imi pare rau ca am luat doar o punga. Niciodata nu ajung 250g. Atunci cand incepi sa o dezbraci de inhibitii.... s-a si terminat... Nu mai fac greseala asta si iau cate 2 ....
Imi place corpul Burundei. Am simtit pregnant pruna uscata alaturi de o aciditate placuta.

O sa iti placa si Rwanda Huye Mountain de la ei atunci  Smile
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
Asa Rwanda  am luat de la The Barn si mi-a placut mult.  Asa ca,   astept momentul s-o incerc si pe cea de la Yume. Sa vedem cine castiga Smile
 [Image: 9Rw3tia.jpg]
LELIT PL62S ; MAZZER Super Jolly; KINU M47; IMS Nanotech 18gr; Flair Signature PRO ; Gaggia Clasic

Reply
Rwanda Muhondo Natural de la Sloane, o cafea exceptionala. Un echilibru perfect intre dulceata si aciditate, solubilitate foarte buna, corp matasos si consistent, parca plina de fructe dulci semi-uscate ce nu si-au pierdut aciditatea si aromele.
Pana acum, pentru mine este best-buy coffee 2019. Dar cum mai e pana la sfarsitul anului, astept cu interes si concurenta  Smile
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
(21-05-2019, 20:46)KrisssKros Wrote: Rwanda Muhondo Natural de la Sloane, o cafea exceptionala. Un echilibru perfect intre dulceata si aciditate, solubilitate foarte buna, corp matasos si consistent, parca plina de fructe dulci semi-uscate ce nu si-au pierdut aciditatea si aromele.
Pana acum, pentru mine este best-buy coffee 2019. Dar cum mai e pana la sfarsitul anului, astept cu interes si concurenta  Smile

sar’na boierule Smile
GS/3 AV | EK-43s | K30 | Comandante | VST 15/18/20g | Bravo Tools | Acaia Lunar

Reply

Forum Jump:

Browsing: korbus, 1 Guest(s)