Hello There, Guest! Login Register

Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

M-am uitat si eu la acest tip de cafea "Bellarom, made in germany, reteta italy"este la LIDL,cu 9 lei nu am avut curej sa testez caci am luat Bellarom,GOLD care ese perfect la espressor Krups si ese si cu spuma ....cit despre ibric am incercat acum o luna si nu mai pot sa beau e groaznic mai bine nu beau cafea ...

Reply
Aqua Tibia, Fraijanes Guatemala de la PJ, o cafea echilibrata, buchet frumos, curgere si crema frumoase, o cafea fina.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Fara sa vrem am luat-o in acelasi timp si iti dau dreptate!

Se simte si o aciditate fina, foarte placuta (la modul 6/10) iar gradul de prajire o face foarte usoara. Crema nu mi se pare abundenta, comparand cu alte sortimente, insa e atat cat trebuie si fara bule de aer. Gustul mi se pare ca se duce inspre fructat, in niciun caz ciocolata.

Totusi cofeina are din belsug, caci am baut al doilea doppio ieri pe la ora 15, si nu am adormit decat dupa 4 dimineata Smile
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
real,- Hypermarket a lansat în luna decembrie un nou concept de vânzare la vrac, destinat de această dată ceaiului şi cafelei. „Tea & Coffee Shop” a fost deschis, în forma unui proiect-pilot, în magazinul real,- Pallady din Bucureşti, urmând să fie extins şi adaptat la nivelul întregii reţele în următoarele luni. Noul concept a fost foarte bine primit încă din primele zile de funcţionare în real,- Pallady, clienţii magazinului arătându-se mulţumiţi de varietatea ofertei şi de faptul că pot să cumpere orice cantitate de ceai sau cafea ar dori. „Tea & Coffee Shop” propune o selecţie complexă de 30 de tipuri de ceai şi 30 de tipuri cafea, într-un spaţiu amenajat special ca să recreeze atmosfera ceainăriilor şi cafenelelor specializate, unde produsele se pot vedea, compara, mirosi şi cumpăra în cantitatea dorită, în funcţie de preferinţe. Prezentarea produselor este realizată cu ajutorul unor recipiente transparente, aşezate sub formă de piramidă, în aşa fel încât clienţii pot să vizualizeze rapid întreaga gamă de soiuri şi varietăţi. Selecţia de ceaiuri cuprinde cele mai cunoscute şi mai populare varietăţi, ceai verde simplu și în diverse combinații cu fructe, ceai negru, ceai de plante (mușețel, sunătoare, coada șoricelului, mentă, gălbenele) precum şi specialităţi precum ceaiul rooibos sau ceaiul alb. În privinţa cafelei, selecţia cuprinde sortimente diverse de cafea Arabica, Robusta sau amestecuri ale celor două, cafea aromatizată sau cafea fără cofeină. Un mare avantaj al sistemului de vânzare la vrac este acela că un client care doreşte să testeze un anumit produs nu mai este nevoit să cumpere o cantitate prestabilită, ci poate să deguste o cantitate mai mică din mai multe varietăţi, urmând să se decidă ulterior la care se va opri pentru un consum constant. Cum secretul unui ceai bun sau al unei cafele perfecte stă în modul de preparare, reţeta optimă de preparare a sortimentului ales este inscripţionată pe etichetele individuale ale pachetelor cumpărate de la „Tea & Coffee Shop”, iar pentru cafeaua boabe clienţii au la dispoziţie o râşniţă profesională, unde pot măcina cafeaua, în funcţie de granulaţia dorită. „Tendinţa generală a consumatorului este de a gestiona bugetul cu mult mai multa atenție, pentru a reduce cheltuielile, iar vracul este adaptarea perfectă la acest comportament de consum. Cu noul nostru proiect, le oferim clienţilor posibilitatea să cumpere sortimentele preferate la o calitate excelentă, în cantităţile dorite, la un preţ per kilogram mai bun decât în cazul produselor ambalate. Din ce am observat până acum, un client nu pleacă niciodată cu achiziționeze mai multe produse pentru un preţ pe care şi-l permite. Înainte, deşi şi-ar fi dorit să încerce produse noi, clienţii ezitau să le cumpere, din pricină că erau ambalate în cantităţi prea mari pentru nevoile lor. Acum au posibilitatea asta şi judecând după succesul pe care l-am înregistrat cu proiectul-pilot de la real,- Pallady, avem toate motivele să ne dorim extinderea lui, cât mai curând, la nivelul tuturor magazinelor noastre din România”, spune Marius Tuțu, Manager Categorie la real,- Hypermarket România.
Expobar Brewtus IV + Mahlkönig Vario

Reply
Stirea este interesanta in materie de ceaiuri, daca ar fi naturale fara "arome".

Cafeaua vrac este mult mai nasoala decat cafeaua ambalata, in primul si primul rand pentru faptul ca sta oxidata acolo cu zilele, pierzandu-se astfel si umbra de arome pe care le-ar fi putut avea. Practic vanzatoarele desfac niste ambalaje mai mari si le varsa acolo. Daca era vb. de proaspat prajita era total alta discutie cu vracul.

Reply
Tongue 
am facut o vizita acum 2 zile, la EcuatorCafe, si printre altele am luat cateva soiuri pe care nu le incercasem. Kenya, are o aciditate placuta pe care o tii minte, si vrei sa mai repeti experianta asta. Yemen, ma face sa o combin cu Columbia supremo, pentru ca nu m-a impresionat. cat despre Jamaica Blue Montain, deocamdata m-a dat pe spate pretul, pentru inca nu am gustat-o... am sa o fac marti, cand imi recuperez permisul de conducere Big GrinTongue
Expobar Brewtus IV (Dual Boiler), Mahlkönig Vario, site VST , Tamper dinamometric Espro, Everpure Claris.

Reply
Sa revii cu impresii despre Jamaica. Eu am baut in Venetia, la o prajitorie, si nu m-a impresionat deloc. Poate datorita prajirii italiene mai medium-high.

Reply
am incercat eu tot din curiozitate Jamaica , insa nu cred ca isi face banii, cel putin merita sa incerci.Este intr-adevar foarte fina , sublima desi nu este foarte aromata la fel si after taste.Ma rog poate nu ma pricep eu prea bine sa descriu insa pot doar sa spun ca a fost foarte buna insa si pretul este foarte mare.Merita incercat totusi.
Expobar IV + Mahlkonig Vario + VST 7 ,15 Ridged, Roaster GeneCafe CBR 101

Reply
(21-01-2013, 00:09)Lyvyoo Wrote: Sa revii cu impresii despre Jamaica.

ca sa categorisesc din prima Jamaica Blue Mountain, cuvantul potrivit mi s-ar parea ECHILBRATA. are din toate (corp, aciditate placuta, delicatete...), dar MIE mi se pare ca nu exceleaza la nimic. e buna si atat. sau poate chiar asta e farmecul ei Blush... mai cred ca niciodata nu isi justifica pretul de 5-6 ori mai mare decat oricare alt tip de cafea. mi-am satisfacut curiozitatea asta, cum probabil am sa fac si cu alte tipuri noi (pentru mine) de cafea...
Expobar Brewtus IV (Dual Boiler), Mahlkönig Vario, site VST , Tamper dinamometric Espro, Everpure Claris.

Reply
Kopi Luwak ar mai fi o bariera psihologica de trecut, dar nu cred ca se gaseste proaspat prajita pe undeva pe la noi...

Reply
Referitor la cafeaua de Ecuator Cafe, am achizitionat saptamina trecuta cite o punga (250gr),din Kenya Mugaya si Columbia Supremo Decaf.
Ambalaj foarte OK, din punctul meu de vedere, servire promta si ieftina...Kenya, boabe mari,frumos prajita, deci nu prea tareSmile, gust placut dar nu am reusit o curgere spectaculoasa indiferent de "setari"....curios cel mai bine m-am incadrat cu risnita din dotare la 4 clickuri in spate!
Columbia Supremo Decaf. este interesanta.... prajita mai tare, boabe putin uleioase, este OK.La fel, nu am reusit o "prezentare" deosebitaHuh dar acceptabila.In schimb fac un amestec 7+7 grame si am 2 cesti cu espresso aproape de "standard'' .Interesant!
Umeaza achizitia de la Sarkis, cred ca EQ si Harmony, deoarece am fost multimit de produse, la fel si de la Papa Jacques.
In concluzie, este bine sa avem...de unde alege!
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto

Reply
(26-01-2013, 17:29)Lyvyoo Wrote: Kopi Luwak ar mai fi o bariera psihologica de trecut, dar nu cred ca se gaseste proaspat prajita pe undeva pe la noi...
Cred ca dl Mitran - Ecuator, nu ar minti privind data prajirii, fiind trecuta pe punga.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(05-02-2013, 03:09)baloozzy Wrote:
(26-01-2013, 17:29)Lyvyoo Wrote: Kopi Luwak ar mai fi o bariera psihologica de trecut, dar nu cred ca se gaseste proaspat prajita pe undeva pe la noi...
Cred ca dl Mitran - Ecuator, nu ar minti privind data prajirii, fiind trecuta pe punga.

M-am uitat cu atentie si nu am vazut nici o inscriptie.
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto

Reply
(05-02-2013, 20:21)krust Wrote: M-am uitat cu atentie si nu am vazut nici o inscriptie.
Pe pliul de la baza pungii. Sau la mine le face in mod special? Cand se intoarce in tara si voi mai lua o sa iti arat foto.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Tocmai am terminat, ieri, o combinatie Sweet cu Chocolate 50-50%, mi-a placut la nebunie. Din pacate cand am fost azi sa refac stocul am aflat ca, Chocolate a disparut din oferta, asa ca am luat EQ si Sweet in proportie 80-20%. Le las la degazat 3 zile dupa care ma apuc sa o chinuiesc si revin cu impresii.
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g

Reply
(20-01-2013, 22:15)heXagon Wrote: am facut o vizita acum 2 zile, la EcuatorCafe, si printre altele am luat cateva soiuri pe care nu le incercasem. Kenya, are o aciditate placuta pe care o tii minte, si vrei sa mai repeti experianta asta. Yemen, ma face sa o combin cu Columbia supremo, pentru ca nu m-a impresionat. cat despre Jamaica Blue Montain, deocamdata m-a dat pe spate pretul, pentru inca nu am gustat-o... am sa o fac marti, cand imi recuperez permisul de conducere Big GrinTongue
imi pare rau pentru permis
dar si mai rau imi pare ca nu te-a impresionat yemen
referitor la jamaica blue mountain parerea mea este ca se dezvaluie mult mai bine la french press

(05-02-2013, 20:21)krust Wrote:
(05-02-2013, 03:09)baloozzy Wrote:

M-am uitat cu atentie si nu am vazut nici o inscriptie.
se poate si imi fac mea culpa
dupa cum am mai amintit eu am un timp limitat pt prajit si se poate sa fi uitat

Reply
Inca doua cafele care au iesit in evidenta:

- miscela Amore de la Sarkis - probabil prima miscela putin mai acida de la Mihai (in sfarsit) Smile O nota buna si pentru noua Java, mai "calma" in ceea ce priveste umplerea papilelor, mai ales ca am baut-o dupa Amore.
- noua Columbia de la Papajacques - ca sa mentinem contrastele, prima cafea mai putin acida si mai dulce de la Papajacques. Mai ales cand deschizi pachetul, in primele zile e ceva de vis! Nota buna si pentru Sumatra, evident mai complexa decat Columbia si parca mai rezistenta la oxidare pe parcurusul a 10 zile cat a stat la mine in borcan.

Reply
Am terminat de curand pachetul de Java de la Sarkis. Extraordinara, poate cea mai buna din ce am incercat pana acum. Dar... s-a terminat. Ok, am deschis cu nerabdare pachetul urmator, Ethiopia, de la acelasi prajitor. Prajita mai light, desi boabele nu aratau foarte promitator (foarte mici si neregulate), asteptarile erau foarte mari, in special pentru ca Ethiopia incercata anterior de la Ecuator cafe imi placuse foarte mult. Un singur cuvant: ACRAAA Confused .
Indiferent de ceea ce am incercat, atat cat imi permite echipamentul din dotare (rasnire mai fina, curgere inclusiv in 32 secunde, 'temperature surfing' etc.), acreala a ramas foarte pronuntata. Am renuntat la ea si am desfacut Columbia.

Acelasi lucru s-a intamplat si cu o Brazilia de la Ecuator, dar dupa o perioada in care a fost uitata in borcan. Si la inceput a fost mai acida, avand acelasi grad de prajire light, dar nu atat de acra.
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
macina mai gros si pune mai multa cafea in cos ! curgerea sub 22s si spune-ne daca e mai buna sau mai rea!

Reply
Multumesc hateganul. Am incercat acum 16g cafea, curgere 22 sec, dar e cel putin la fel de acra. Ma gandeam sa fac inclusiv decalcifierea, desi am folosit numai Bucovina si are mai putin de 2 luni de functionare. Din pacate nu am si un control asupra temperaturii. Oricum, discutia aceasta ar trebui continuata pe alt topic.
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Salut. In asteptarea achizitionarii unui espresor, as vrea sa comand una-doua cafele, dar as vrea sa stiu ce cafea imi recomandati care sa aiba o aroma placuta, sa fie putin dulceaga dar sa se simta si taria cafelei, sa nu fie amara sau acra, bleah, intr-un cuvant o cafea savuroasa care sa incante papilele gustative; am s-o prepar la ibric sau filtru pana una alta.
Multumesc si astept recomandarile voastre.

Reply
E greu de zis pentru ca fiecare are gusturile sale si mai toate cafelele de la prajitoriile cunoscute au ceva al lor. Poti discuta cu prajitorul si sa incerci sa-i schitezi preferintele tale. Iei cate putin din 3-4 tipuri, le prepari corect, si vezi ce impresii iti lasa. Apropo, sa-ti pui echipamentul la semnatura.

Reply
Salut.
Pentru inceput as preciza ca sunt abia invatacel in a-mi achizitiona si prepara cfeaua singur, de aceea as dori sa-mi iertati eventualele greseli si, daca gresesc, sa ma corectati, "cu blandete".
As vrea sa stiu parerea voastra, despre cafeaua vanduta de Livada Cu Ceai. Nu e prajita de ei, dar ei zic ca e relativ proaspata, cateva zile. Povestea lor e ca o prajesc undeva in Germania, iar apoi e "imediat" adusa si pusa la raft.
Va intreb despre ei pt ca azi am am mirosit cateva cafele (ciocolata, irish cream si amestec vienez) de la ei si miroseau sensational. Sunt curios daca au puse esente la prajit pt ca prea miroseau a ce era pe eticheta.

Reply
Bun venit! Dacă are arome e clar ca e mânjita cu mizerii chimice, la fel ca Florian Cafe din București sau la fel ca mulți altii, și trebuie sa eviți sa consumi asemenea bombe. Iar legat de prospețime, DOAR data prăjirii scrisa pe ambalaj sau cuvântul prajitorului, pot fi luate drept repere sigure. Altfel comercianții își fac numărul ca și pana acum.
Deci sa te uiți pe eticheta după data prăjirii. Dacă are doar expirare e clar...

Și încă ceva, mirosul senzațional era de ciocolata/vanilie sau de cafea?

Un articol mai explicativ pe aceasta tema ai pe blog - http://www.espressoman.ro/care-este-cea-mai-buna-cafea/

Reply
E cafea vrac, pe care ei o aveau in niste borcane, cu capac, fara inscrisuri, deci fara data prajirii.
Cat despre miros, da exact ce era scris pe eticheta "rabufnea" din borcan cand il deschideai (un miros de ciocolata pentru cafeaua ciocolata, de cerma de whisky pentru irish cream si un miros salb de ciocolata/cacao in cazul amestecului vienez).
Mirosul aromei acoperea mult din mirosul cafelei.

Reply
Deci e clar... Evita asemenea cafea, inclusiv pentru sănătatea ficatului tău.

Reply

Salut, bariera psihologica e foarte usor de trecut, la mine nu a existat, cand am deschis pachetul, am mancat 3 boabe Smile
Un prieten a primit din Indonezia un pachet de 100 gr de Kopi Luwak (atasez niste poze). Stiu ca recomandarea este french press, dar neavand ustensilele, am tras cateva shoturi de espresso.
Prajita destul de tare, dar chiar si asa cafeaua nu a fost amara. Avand in vedere ca deja avea mai bine de 4 luni de cand a primit-o, gustul a fost impresionant. Probabil daca as bea o cafea obisnuita la 4-5 luni de la prajire, ar fi ceva infect.
Aciditate scazuta, spre inexistenta. Corpolenta, dar cel mai impresionant a fost aftertaste-ul, care a durat foarte mult, mult mai mult decat la orice cafea care am baut-o pana acum. Probabil din cauza vechimii, nu am simtit neaparat notele de caramel si ciocolata, asa cum se zice despre cafeaua asta.
Nu m-a dat pe spate, dar cu siguranta proaspat prajita ar fi altceva. Nu mi-as cumpara-o, avand in vedere pretul exorbitant.

Attached Files Thumbnail(s)

Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Obel Mito

Reply
as avea o rugaminte, puteti sa-mi recomandati niste tipuri de cafea si o prajitorie ok?in general imi place sa fie cafeaua tare si nu prea amara..

Attached Files Thumbnail(s)

Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.

Reply
nimeni?
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.

Reply
(12-06-2013, 15:48)chitsro Wrote: nimeni?

1.Sarkis (http://www.sarkiscafe.ro/) - mie imi place in mod special JAVA dupa care harmony, amore, EQ
2.Papa Jacques(http://www.papajacques.ro) Guatemala Huehuetenango, Columbia
Ambii sunt din Bucuresti, Sarkis are magazin in Piata Gemeni, PJ livreaza la domiciliu, birou etc.

Mai multe detalii aici http://www.espressoman.ro/forum/Forum-Pr...i-de-cafea
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)