Hello There, Guest! Login Register

Ce cafea de la EcuatorCafe ai baut azi? [concurs - cesti de cafea + 1kg de boabe]

Deja ne-am obisnuit in ultima vreme cu premiile asa ca mergem catre prajitoria EcuatorCafe.

Ii cunoastem de peste 10 ani, de cand dl Mitran interactiona cu noi pe Softpedia, mai ales cu cei pasionati tehnic de prajire, acolo unde ne-am adunat ca un cuib de pasionati, incercand sa descoperim ce inseamna si ce gust are cafeaua proaspat prajita. Intre timp am crescut si noi dar au crescut si ei, alimentand cu boabe la ora actuala peste 40 de cafenele si restaurante din tara plus hypermarket-ul Auchan, fiind prima prajitorie care a intrat si in marile magazine cu loturi de cafea proaspata.

Incepand de astazi, timp de 10 zile, pana joi 18 iulie, asteptam in acest topic fotografiile voastre cu ce cafea ati baut de la Ecuator in lunile iunie - iulie 2019. Sectiunea lor de reducere se afla in acelasi loc de ani de zile. 

Premiul este de fapt un pachet constand in:
- set de doua cesti pentru espresso
- set de doua cesti pentru cappuccino
- 4 pungi de 250g de cafea la alegere dintre microloturile de pe site-ul Ecuator sau cele single origin clasice.

Din degustarile mele din ultima perioada, merg pe mana Ethiopiei Guji, mai ales sortimentul Kercha procesata natural. Mie unul mi s-a parut superioara lui Guji Moplaco, regasind dupa degazare cosul de fructe si campul de flori cautate Smile

[Image: v4puJQb.jpg][Image: rXVoweA.jpg]
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Buna ziua, cafeaua mea de la Ecuator Cafe.[Image: TxlRhg0.jpg][Image: 4WgX3ah.jpg]
Gaggia Baby Millennium, Mazzer Major & rasnita manuala Dienes PeDe Mokka

Reply
De dimineata am terminat ultimele boabe de Costa Rica Tarrazu, una din preferatele mele de la Ecuator.

Iar acum ma delectez cu Ethiopia Yirgacheffe.

[Image: 25969ff24362ef81d2d5491ad5435adc.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix

Reply
Nu imi vine sa cred. Smile Cu ei mi-am inceput drumul in lumea cafelelor de origine proaspat prajite. I-am gasit intamplator in Auchan Vitan si mi s-a parut interesant, am ajuns sa incerc toate originile pe care le aduceau acolo (in Auchan cel putin in cel din care luam eu nu aduc micro-loturi).  Stiu ca aveam obiceiul sa caut printre cele de la raft sa vad care este prajita cel mai recent si pe aia o insfacam.  Asa am descoperit ca prefer cafelele africane crescute la inaltime, ceva mai acide decat ce bausem pana atunci si mult mai fructate.  Dupa aproape jumatate de an de preparat cafeaua lor la un brewer/filtru electric mi-am cumparat Chemex si rasnita manuala. Abia atunci am simtit cu adevarat ce poti scoate dintr-o cafea daca ai rabdare si cum ar tebui sa fie gustul unei cafele. 
Si acum dupa mult timp, alaturi de cafele de la Sloane, HauteCup sau mai nou Yume langa filtrele de Chemex sta mereu o cafea de la Ecuator cumparata din acelasi loc. Pentru introducerea asta in lumea cafelei si deschiderea drumului catre o experienta relaxanta in sine cum e preparatul si consumul unei cafele bune le multumesc din suflet.

Atasez aici 2 poze de acum cateva luni cu o Brazilia de la EcuadorCafe preparata la Chemex(inainte si dupa isprava) pt ca nu am ceva mai nou in telefon. Am insa si astazi acasa o cafea de la ei din care nu am baut de vreo 2 saptamani din cauza competitiei acerbe pe locul din filtrul Chemex-ului.  57

Reply
[Image: oX8CUqh.jpg]
Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
Bonavita + Kinu m47 + Hario v60

Reply
A sosit timpul sa aflam castigatorul concursului!

Premium constand in:

- set de doua cesti pentru espresso
- set de doua cesti pentru cappuccino
- 4 pungi de 250g de cafea la alegere dintre microloturile de pe site-ul Ecuator sau cele single origin clasice.

.. merge catre ...

La mareeee, la @pablito !!! Dai o cafea Ecuator cand venim la tratament la Techirghiol Smile

Reply
Woooow, va multumesc mult de tot tuturor, in primul rand celor de la EcuatorCafe, pentru premiul frumos oferit, si apoi lui Lyvyoo, pentru tot ce face pentru aceasta frumoasa comunitate. Mi-ati facut ziua si mai frumoasa astazi. Va astept la cafea, dar la tratament mai tarziu, cand mai trec anii!
Gaggia Baby Millennium, Mazzer Major & rasnita manuala Dienes PeDe Mokka

Reply
Urmeaza premiul "doi", surpriza Smile

Reply
Premiul "doi" a venit ca o surpriza din partea lui Alex Mitran de la Ecuator (aka @Alex_EcuatorCafe) si cu aceasta ocazie vreau sa ii felicit pe toti cei care au participat, aici si pe pagina de Facebook Espressoman, ocazie de a le da vestea ca fiecare dintre participantii mai putini norocosi la tragerea la sorti va primi cadou cate o punga de cafea single origin sau microlot, in momentul in care vor face o noua comanda la Ecuator anul acesta. Codul de voucher va fi trimis pe PM fiecarui user in parte.

Reply
Eu am premii in ceasca in fiecare dimineata exclusiv de la ei de cand am intrat  pe acest forum! Jos palaria si mii de multumiri pentru tot!
Rancilio S26 - HX, Eureka Mignon, Forever Moka Conny inox, Hario Mini Mill.

Reply
Va Salut !
In orice Auchan gasesc ?
Chiar trebuie sa ma aprovizionez am ramas cu doar 90-100 grame de cafea proaspat prajita in casa..
O aroma fructata cam care ar fi ? nu din micro lot.. sa iau de pe stoc din Auchan berceni maine..
PL042EM

Reply
In principiu, ar trebui sa fie în orice Auchan. 
Nu au microlot in auchan, ci doar 2-3 single origin, cred ca Etiopia, Columbia și Brazilia. 
Mie mi se pare ok Etiopia, dacă vrei ceva un pic spre fructat.
Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
Bonavita + Kinu m47 + Hario v60

Reply
Multumesc Bogdan ! O seara placuta !
PL042EM

Reply
(19-07-2019, 21:11)Lyvyoo Wrote: Premiul "doi" a venit ca o surpriza din partea lui Alex Mitran de la Ecuator (aka @Alex_EcuatorCafe) si cu aceasta ocazie vreau sa ii felicit pe toti cei care au participat, aici si pe pagina de Facebook Espressoman, ocazie de a le da vestea ca fiecare dintre participantii mai putini norocosi la tragerea la sorti va primi cadou cate o punga de cafea single origin sau microlot, in momentul in care vor face o noua comanda la Ecuator anul acesta. Codul de voucher va fi trimis pe PM fiecarui user in parte.

Am primit pe email codul pt reducere. Multumesc!
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)