Hello There, Guest! Login Register

Caut rasnita manuala conica Kinu sau alti producatori

Salutari!

Caut o rasnita manuala de calitate, cu cutite conice.
...Kinu, sau alte marci care sunt bune pentru metoda V60.

Multumesc!
Vesuvius v2  |  Niche Zero  |  Bravo Tamper  |  V60  |  Comandante Zebra mkIII  |  Hario  |  Brewista Artisan  |  Brewista Smart Scale v2  |  LogoCups  |  Kruve  |  Kribli  |  "Zichor's Oak Tools"

Reply
Cu tot respectul pentru Kinu, este departe de a fi o rasnita de brew... 
Daca nu cauti mobilitate, mergi cu incredere pe Xeoleo Ghost #Aliexpress US $166.25  5%OFF | Xeoleo Electric Coffee grinder Ghost teet Burr grinder Coffee miller Superhard ghost tooth cutter Coffee milling machine 10 step
https://a.aliexpress.com/_dTL3Ii2

Este cu mult peste nume mari de rasnite cand vine vorba de brew, iar alaturi de o cafea corecta va face minuni.
Deasemeni parca este si un Apex la vanzare pe forum, dar vorbim de alte sume. 

Vad din semnatura ca ai deja o conica, si poti afla foarte repede ce rezultate ofera in v60. 

Spor
Rancilio Audrey ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 

Reply
Xeoleo Ghost se poate lua de pe AliX din Spania, vine mai repede si fara vama, si chiar mai ieftin, pe la 500 lei costul final: www.aliexpress.com/item/32847194126.html

Avem doi membri pe forum care o folosesc, ar putea sa intervina si confirme la prima mana ca macinatura este incomparabila cu o rasnita cu muchii taioase.

Cica o imagine valoreaza...

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(29-06-2020, 12:39)alternato Wrote: Xeoleo Ghost se poate lua de pe AliX din Spania, vine mai repede si fara vama, si chiar mai ieftin, pe la 500 lei costul final: www.aliexpress.com/item/32847194126.html

Avem doi membri pe forum care o folosesc, ar putea sa intervina si confirme la prima mana ca macinatura este incomparabila cu o rasnita cu muchii taioase.

Cica o imagine valoreaza...
Product information:
hopper capacity:250g Blade diameter:60mm Motor Speed:2000 Voltage:220V/50 110V/60HZ Weight:3.5kg Product size:22*12*36cm Power:150W material:ABS Color:Yellow/white/black
vsElectric Ghost burr Coffee grinder
Power:200W Voltage:110V/60hz or 220V/50hz Color:Black/Pink/Yellow Packing size:315*190*430mm Weight:3.6kg

The product corresponds to the description. Millstone 80mm. Grinding is fairly uniform, dust is small-50 grams of coffee-dust 0,2 grams. Grinding Under the alternative, under espresso, even on completely reduced millstones not to do. Adjustment under the coarse French press no further digit 4. further grinding is very large. Balanced well. For your money a great option

Sunt doua tipuri de ghost burr: 60mm si 80mm si doua motoare diferite 150w vs 200w
Rancilio Audrey ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 

Reply
Din ce am observat, cutitele sunt de 65 si 75mm, in realitate. A mea e varianta de 150W cu cutite de 65mm.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Sper sa nu intram si aici in discutii sterile ca ar conta diametrul, avand in vedere principiul de spargere.
Ca si puterea, e vorba de productivitate. Nu macinam pentru o alimentara, ci pentru 2-3 cafele.

Reply
Salutari!

Va multumesc mult, pentru sfaturile primite de la voi!
Am studiat rasnita Xeoleo Ghost, care intr-adevar ar fi foarte buna, doar ca m-a atras mai mult una manuala, care este conceputa, sau buna pentru brew, din cauza ca pe cea manuala pot sa o iau cu mine si in excursii cu setul de "V60-transit" :-)
Ieri mi-am comandat o Comandante. Dupa chiar prima incercare pot sa zic ca am facut alegerea cea mai buna! Am facut o comparatie de granulatie si este la fel de uniforma ca si Niche.
Acum urmeaza descoperirea lumii V60...o provocare noua, langa universul espresso :-)

Multumesc mult!
Se poate inchide.
Vesuvius v2  |  Niche Zero  |  Bravo Tamper  |  V60  |  Comandante Zebra mkIII  |  Hario  |  Brewista Artisan  |  Brewista Smart Scale v2  |  LogoCups  |  Kruve  |  Kribli  |  "Zichor's Oak Tools"

Reply
...si nu in ultimul rand...multumesc colegului Tiranator pentru ajutor si multa multa rabdare fata de mine! ;-)

Reply
Dupa ce l-am auzit pe Chris Baca de pre-rasnire in concedii, nu mi-as mai bate capul vreodata sa car rasnita cu mine in concediu. O punga cu cafea rasnita, Aeropress-ul (sau Moka) si speranta ca gasesc un fierbator pe acolo e tot ce imi trebuie.
OE Apex (de vanzare), Mazzer Mini E + SSP (brew), ECM Classika PID + robinet

Reply
(03-07-2020, 12:14)cradun Wrote: Dupa ce l-am auzit pe Chris Baca de pre-rasnire in concedii, nu mi-as mai bate capul vreodata sa car rasnita cu mine in concediu. O punga cu cafea rasnita, Aeropress-ul (sau Moka) si speranta ca gasesc un fierbator pe acolo e tot ce imi trebuie.

...dupa o "istorie" mai lunga, petrecuta in lumea brew...sigur asa o sa zic si eu, cum zici tu ;-)
...daca cumparam rasnita Xeoleo...sotia mea imi dadea cu ea in cap...si asa ocup cu echipamentul meu cam 40% din toata bucatarie :-))

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)