Hello There, Guest! Login Register

Capac rasnita Kinu

Postez și aici, cumva acest topic se adresează utilizatorilor de râșnițe Kinu în general, față de celălalt topic strict pentru M47 Phoenix.
Capac anti popcorning pentru Kinu, toată seria M47: Traveler, Phoenix, Simplicity, Classic 
https://www.instagram.com/p/B9TB85MBqzX/
https://www.instagram.com/p/B9UCa_chajB/ repostare
Cred că mi se pare mai interesant aspectul decât funcționalitatea.

Reply
Salut. Lucrez si eu la o varianta printata 3D. Ca am problema cu popcorning si eu cu kinu
Lelit PL81T / Niche Zero

Reply
Am schitzat aici un concept din plastic de capac borcan de iaurt, facut la minut cu foarfeca... poate fi practic, in lipsa de printer 3D...

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid125710

Reply
Corect, dar majoritatea suntem perfectionisti, si ar fi pacat sa pui un capac de iaurt pe o bijuterie cum e Kinu, cand exista totusi solutii mai bune.

Am avut ceva timp pentru un prototip, dar urmeaza imbunatatiri

[Image: 8edb112ab7096cdd35b62387028335ca.jpg]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit PL81T / Niche Zero

Reply
Chestie de gust, ce este asa jignitor la un capac de iaurt? e mai nobila o folie de laminat documente ? capacul macar e certificat alimentar Wink
Personal prefer sa vad un plastic tranparent decat un obiect printat 3D, ma irita asperitatile date de filamente. Asta vorbind de bijuterii... Smile
Nu vad rostul la 3d printuri decat pentru prototipizare rapida a unor piese care in final vor merge la CNC, nu pentru obiecte de uz zilnic.

Reply
(12-03-2020, 19:10)renatoa Wrote: Chestie de gust, ce este asa jignitor la un capac de iaurt? e mai nobila o folie de laminat documente ? capacul macar e certificat alimentar Wink
Personal prefer sa vad un plastic tranparent decat un obiect printat 3D, ma irita asperitatile date de filamente. Asta vorbind de bijuterii... Smile
Nu vad rostul la 3d printuri decat pentru prototipizare rapida a unor piese care in final vor merge la CNC, nu pentru obiecte de uz zilnic.

Cu siguranta. Daca toti am avea aceleasi gusturi viata ar fi destul de monotona.

Solutiile la o problema pot fi infiniteZ conteaza ce iti place si ce iti este la indemana.

Printurile 3D isi au locul lor si sunt ideale pentru proiecte mici, cand nu produci ceva in volume foarte mari, cu pierderi minime fata de cnc. Si cu finisajele de rigoare e greu sa iti dai seama ca sunt piese printate 3D ?
Lelit PL81T / Niche Zero

Reply
Salutare, mai multi colegi au cerut detaliile pentru discul anti popcorning. Am facut o varianta optimizata asemanatoare ca design cu cele de pe Niche Zero, care permite incarcarea boabelor mai usor.

[Image: AzOPahJ.jpg]
Lelit PL81T / Niche Zero

Reply
E posibil ca acest model sa afecteze fractia macinaturii, prin introducerea boabelor treptat intre cutite, rezultatul putand avea mai putine particule fine.
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
Nu prea vad cum sa aiba efectul asta, intai bagi toate boabele in rasnita -sa treaca de acest capac- si abia apoi incepi sa rasnesti, altfel ar sari toate la prima invartire Tongue
V60 02, Aeropress, Brewista Smart Scale v1, Gooseneck Creative Tops + Hario Drip Thermometer, Kinu M47, Baratza Encore

Reply
Pai dacă bagi boabele intai, acest capac nu are sens, e mai bun cel pus mai sus. Trebuie sa agiți rasnita ca să trimit boabele sub acest capac. 

Plus ca s-a menționat ca designul imita pe cel de la NZ, unde efectul este exact asta, de a băga controlat boabele între cuțite și evita popcorn ul de la final.

Reply
Doar ca la Niche e montat pe cutit si rasnita sta fixa, astfel ca boabele cad pe rand si nu mai sar inapoi. 
La m47 ocazional mai sar boabe cand rasnesti, mai ales daca te grabesti, si asa reduci cu 7-80% suprafata prin care pot sa iasa, deci vor sari mai putin din cauza miscarii.
Si da, poate e mai bun cel pus mai sus, dar acesta e mult mai usor de realizat, fiindca nu trebuie replicata toata buza rasnitei(cum e cel de pe instagram de mai sus).
V60 02, Aeropress, Brewista Smart Scale v1, Gooseneck Creative Tops + Hario Drip Thermometer, Kinu M47, Baratza Encore

Reply
Da, dețin și eu rasnita și cunosc fenomenul... 

Doar ca folosind acest capac ai 2 variante:
1. Torni boabele deasupra lui (câte întra) și te apuci de rasnit cu grija, boabele ajungând treptat la cuțit, adică ce am zis mai sus. 
2. Torni boabele deasupra lui (din nou câte întra) și te apuci sa faci manevre ca să le bagi pe toate sub capac înainte sa începi răsnirea. Miști axul înainte inapoi, bati cu rasnita de mana, blat, cap, etc. Dacă ai ghinionul sa ai boabe pacamara, o sa fie nevoie sa le împingi pe rand cu degetul sau alte unelte. 

Mie mi se pare mai util pentru prevenirea popcorn ului un capac care se pune deasupra, după ce ai turnat boabele în camera, deasupra cuțitelor, chiar dacă gaura capacului e mai mare.

Reply
Da, pot sa inteleg, si eu mai rasnesc 30+ grame de-odata si daca se proptesc boabele in stabilizatorii de ax s-ar putea sa fie mai greu de bagat, dar per total mi se pare util capacul asta, mai ales daca sta fix pe ax pentru ca ai putea sa-l impingi doar cat sa treaca de marginea buzei(cum e in prima poza pusa de alex).
Edit: Da, daca vrei sa nu iasa nimic, pui boabele apoi capacul peste, dar trebuie sa recunosti ca sa-l pui si sa-l scoti de fiecare data cand incarci rasnita o sa inceapa sa fie deranjant, asa acesta cu o gaura mica in el mi se pare mult mai comod.

Reply
Da, de acord, e un deranj sa îl scoți la fiecare răsnire. Depinde de fiecare cum vrea sa facă.

Reply
Boabele intra fara probleme toate odata cand le torni. Ideea a fost  sa nu fie nevoie nici sa il pui nici sa il scoti la fiecare rasnire. Odata montat  uiti de el
Lelit PL81T / Niche Zero

Reply
Alex, am vazut ca te-ai oferit sa printezi lucruri 3d pentru colegi, inclusiv un capac din acesta. Cam cat costa unul?

Reply
Salutare! Confirm că boabele intră fără probleme în capacul făcut de Alex368. Chiar uiți că e acolo și nici nu mai ai grija popcorning-ului. Smile
Caffe Fenice Nemox 8 bar + PID, Kinu M47 Classic, Tamper Motta 57mm.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)