Hello There, Guest! Login Register

Cafenea rasnite

Se vorbea de pietro pe aici, sunt convins ca rezultatele sunt foarte bune in ceasca, insa merita?

https://www.instagram.com/zeropuckprep/r...xS6RrtpCK/

Eu sunt o persoana care e deranjata foarte usor de idiotenii inventate de unii. Adica sa ne scarpinam cu mana stanga la urechea dreapta, produse care sunt greu de folosit, capace, baza, manerul etc. 

E ca si aia cand si-au luat nemtii rasnita cu 2 randuri de cutite momentum cred ca-i zice, si dupa 10 zile au revenit la o rasnita normala pt ca diferentele nu prea erau insa la ergonomie momentum era varza.
Roest L100+,KaffeLogic Nano7, Sculptor 078, 2xNiche, Ultra, Bentwood, Ek43, P64, DF64, Kinu, Kony, Guatemala SB, Favorite 2a, Decent, ACS Evo, Bezzera Mitica+Magica, Flair, 2xGaggia C, 2xRancilioS +ITO, 5xPeppina, 2xPavoni,Riviera, Breville BES860, Dip dk65

Reply
Ce vad acolo e absolut aberant... fata de ultima achizitie, care avand si prebreaker, nici nu simti ca rasnesti...
La prima incercare sotia chiar m-a intrebat daca nu am uitat cumva sa pun boabe, primele 20 ture le dai practic in gol...

Reply
Nenea ala o fi avand ceva cu cei de la Pietro sau a avut ghinion cu rasnita lui. Eu nu am patit niciodata asa ceva. Paharul are magneti suficient de puternici astfel incat sa nu se desprinda in nici o situatie. "Workflowul" cu Pietro mi se pare mai simplu si mai eficient decat cel cu Kinu. Este adevarat ca nu am folosit Pietro pentru macinaturi tip espresso. Pentru pour over este o adevarata placere sa macin cu Pietro. Problema cu asa zisul alunecat pe blatul lucios se rezolva simplu cu o bucata din material (pad) antialunecare. Ulterior am cumparat si acel kit de stabilizare si chiar nu sunt nici un fel de probleme. Utila si palnia din kit, daca trebuie turnata macinatura in spatii cu suprafata mai mica. Am avut si cateva rateuri cu lucruri cumparate aiurea pentru prepararea cafelei, din fericire consider ca Pietro a fost una dintre cele mai intelepte achizitii. Wink

(19-02-2024, 15:56)renatoa Wrote: Ce vad acolo e absolut aberant... fata de ultima achizitie, care avand si prebreaker, nici nu simti ca rasnesti...
Te referi la Potu?

Reply
Da, cel ghost, ca are si cu plate

Reply
Nu cred ca are nici un ghinion, cred ca unii oameni nu sunt dispusi sa faca extra efort cand vine de asta.

Uite boabe super light, brew cu pietro, joaca. Adica da pui un pad sau 3d print sau baza lor si nu mai joaca dar forta de rasnire tot aia e. adica trebuie sa te apesi pe ea.
Imi aduce aminte cand taiam 2 porci si dadeam la manivela pt carnati cam 80-100kg de carne. La un moment dat se tot destrangea masina de tocat carne de pe masa si trebuie sa o tin, ori sa o strang.

https://www.youtube.com/shorts/lML5gBspzFA

Asta imi aduce aminte de apex, cand unii nu aveau nici o problema sa rasneasca cu ea, iar altii se plangeau ca merge super greu.

Asta e cu ceva dark roast:

https://youtu.be/gDEZDMsgsTo?t=58

Evident, pozitia nu e corecta, dar e pt camera.
Roest L100+,KaffeLogic Nano7, Sculptor 078, 2xNiche, Ultra, Bentwood, Ek43, P64, DF64, Kinu, Kony, Guatemala SB, Favorite 2a, Decent, ACS Evo, Bezzera Mitica+Magica, Flair, 2xGaggia C, 2xRancilioS +ITO, 5xPeppina, 2xPavoni,Riviera, Breville BES860, Dip dk65

Reply
Tocmai din aceasta cauza am luat o rasnita electrica de curând.  Am nimerit o cafea prăjită mai light de la un prajitor local. Dupa o saptamana de opintit în Kinu am zis ca nu am chef de transpirație în fiecare dimineață. Pentru unele cafele sunt ok și manualele dar dacă vrei în special brew unde folosești în mod normal cafele light s-ar putea ca pe mulți sa ii deranjeze manualele. Caut lucruri cât mai simple și fiabile dar dacă este sa pun în balanta aceste considerente cu efortul de a rasni în fiecare dimineață atunci poate ce totuși nu o manuala este soluția. Și aici ma gândesc de ce nici un producător de rasnite manuale nu s-a gândit sa rezolve și aceasta problema cu un reductor simplu fie  tip ansamblu de roti dințate fie sistem ax melcat roata dintata.
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 

Reply
Din motive de spatiu, de asamblare, precizie de executie. Transmisia melc-roata melcata este pentru demultiplicare. Adica dai jumatate de ora la rasnita…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
@DanCo sa transpiri? cand rasnesti pentru v60? eu sunt un tip care cam toata viata lui a fost slab, pe la 30 am mai pus si eu ceva sunca pe mine. am avut 3 rasnite si efectiv eu nici nu simt cand rasnesc si nu ma duc la salaSmile mai ales ca fac cafea dimineata, parca rasnesc in somnSmile

cat despre pietro, zicea cineva ca ar scoate gen 2. dar la cum le-a luat 1 an sa scoata o baza, care cica nu e buna ca e prea mica, presupun ca le mai ia inca 2 pana vin cu gen 2. Eu cred ca nu as avea o problema sa ma obisnuiesc cu ea, deci daca il supara pe cineva asa tare, ma sacrific eu.
zp6/v60 

Reply
(19-02-2024, 22:51)Mihai L Wrote: Din motive de spatiu, de asamblare, precizie de executie. Transmisia melc-roata melcata este pentru demultiplicare. Adica dai jumatate de ora la rasnita…

Nicii un motiv nu tine... avem in modelism reductoare care merg la mii de RPM, pe motoare de sute W, cu diametre mai mici decat un corp de kinu si inaltime de 1 cm. Si care costa sub 20 Euro.
Cel din imaginea atasata este 12 Euro pentru ca nu e incasetat, asa cum ar fi logic sa bagi intr-o rasnita.
Reduce turatia de 3x, si creste cuplul in aceasi masura.
Timpul nu va creste tot de 3x pentru ca vei rasni mai repede.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Sunt curios daca e cineva care reuseste sa dea la manivela cu cateva mii de rotatii pe minut…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
(19-02-2024, 20:57)renatoa Wrote: Da, cel ghost, ca are si cu plate

Cum apreciezi constructia Potu? Este bine facuta, se misca doar ce trebuie sa se miste Smile, nu are jocuri, etc.? Daca se doreste curatarea temeinica a cutitelor, se poate demonta, remonta usor, fara a fi necesare anumite unelte?

Reply
(19-02-2024, 22:47)DanCo Wrote: Și aici ma gândesc de ce nici un producător de rasnite manuale nu s-a gândit sa rezolve și aceasta problema cu un reductor simplu fie  tip ansamblu de roti dințate fie sistem ax melcat roata dintata.

Există astfel de râșnițe manuale de mult timp. Unele aproape au și dispărut de pe piață - mai ales de pe piața internațională.

- Helor 106 sau Helor Flux
- Helor 163 - cred că doar în China se vinde sau s-a vândut
- Helor 102 sau Helor Stance Manual

- Kinu M68

- Malwani LIVI

- Weber HG-1 sau CraigLyn HG-1
- Weber HG-2

Pentru HG-1 cred că se găsesc în China mai multe "copii".

Poate or mai fi și alte râșnițe de acest gen, atâtea știu eu sau îmi vin în minte acum. Tongue

Reply
Competitor direct la niche zero.

https://www.option-o.com/lagom-casa

Reply
Are cutite de 48, poate competitor Arco... si altele similare... Confused
Cele de 6x sunt deocamdata optiune, si clar nu in acelasi corp.

Plus ca lagom asta are curgere direct in jos, 100% gravitationala, iese altceva decat la Niche, care e centrifugala/laterala si e mai mare inghesuiala la iesire un pic... are declumper? ...

Reply
Rasnita are o gaura pe unde iese cafeaua deci are chute. cum e si la p64 sau p100/01. O gaura de 1.5-2cm pe unde iese cafeaua.

Butonul ala din fata este sa actionezi un knocker sa curga ce se aduna pe evacuare.

eu cred ca cele de 65mm intra fix in acelasi corp. Se schimba doar portcutitul. Intre 48 si 65 nu e diferenta asa mare. niste aripi mai mari la portcutit si cam aia e, iar pe cutitele de 48mm ai un inel exterior care le face sa fie cat alea de 65mm pe exterior.

Reply
A ajuns. E minuscula, constructie aluminiu eloxat. Au mentionat altii ca e greu de desfacut surubul ce tine cutitele pt ca are locktide pe el, si daca bagi bat de lemn prin chute (teava de evacuare) risti sa indoi cele 4 pale ce evacueaza cafeaua.  Am ales sa tin cu un patent de cutitul mobil si sa desfac cu o cheie franceza - este filet invers! haha

Cutitele de brew de la kinu se potrivesc perfect.  Cele stock sunt copie 1:1 dupa cele de espresso kinu. Rasnita are ceva ciudat, la inceput nu am stiut ce cauta ala acolo, are o sarma ce se baga intr-o gaura in portcutit si cred ca aia periaza ce se aduna pe fata cutitului fix (pt mine putin important pt ca macin brew-poate pleava o periaza). Sunt cativa cu din asta pt brew pe EAF discord care au echivalat kinu pob cu dm47 pob si krinder k2 cu cutitu kinu pob in ea. 

Espresso pare sa fie in zona 30-40, brew in zona 90-110, din cate am inteles, un numar are 20 microni (reprezinta distanta cutitelor pe verticala).

Per total, foarte mica, silent, se invart cu 100rpm+, e mai rapida decat dat la manivela.  Vedem ce gust are si daca ii trebuie un slow feed sau nu (usor de printat unul- cu deschizatura de 15-17mm - asa i-am facut si la Xeoleo ghost burr cand am avut-o).

Turin dm47 cumpara de pe espresso outlet us rasnita retur= 169$ (pret total era 300$)
kinu pob =35 euro
Shipping din US =100$ 
Total ±300$
[Image: dt6JJkl.jpeg][Image: mzyPuyq.jpeg][Image: zaQ0aXu.jpeg]
[Image: HAX9SrI.jpeg]

Reply
Să împrăștiem ideea prin forum în discuțiile cu râșniște electrice single dose sau manuale și să vedem păreri despre slow feeding. Smile
Eu am mai încercat să râșnesc cu râșnița manuală înclinată, pentru că am mai văzut ideea în trecut pe undeva. Dar nici chiar așa de înclinată ca în video.  Smile Și nici nu am insistat pe "teste". Iar la Flair oricum fiecare extracție e cam diferită și se poate ajusta din mers, astfel încât dacă te obișnuiești cu un anumit stil de extracție zile la rând, dacă la o extracție se schimbă măcinătura puțin ai tendința să o repari din mers (extracția). Big Grin
Iar de V60 nu mă ocup eu "în casă". Cred că acolo ar fi totuși mai relevant de testat.

Mă gândeam deja de mult timp la altceva referitor la slow feeding. Pentru râșnițele manuale nu s-a gândit nimeni pe undeva pe "internetul" ăsta să facă vreun accesoriu (printat 3D sau ceva) care să se monteze în interiorul râșniței pe ax, deasupra de cuțite, și care să facă această alimentare lentă cu boabe? Voi ați văzut pe undeva așa ceva sau discuții/încercări măcar?

Reply
Cuțitul fix nu se poate scoate?
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl

Reply
(23-02-2024, 15:53)sochaux_ Wrote: Să împrăștiem ideea prin forum în discuțiile cu râșniște electrice single dose sau manuale și să vedem păreri despre slow feeding. Smile
Eu am mai încercat să râșnesc cu râșnița manuală înclinată ....

Se poate chiar si cu Pietro, min 4:00 Smile
https://youtu.be/rpgIeHSNdL0?feature=shared&t=240

Reply
(23-02-2024, 16:02)hcrisan Wrote: Cuțitul fix nu se poate scoate?

Ba da se poate, dar e fix acelasi cutit cum e in kinu, cu care am deja rezultate bune. 

am mai facut un brew, slow feed, foarte incantat de rezultate.

[Image: 2EeI2CU.jpeg]

Reply
https://youtu.be/Q_52cdCvDOU?si=RJPGUAzcod-QNZ4b

La min. 8:18 ce vrea sa fie sunetul acela de aparat de sudura ? [Image: e3c93996498a33629f4db71a8b6d4c58.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.

Reply
Mai trebuie imbunatatiri:

https://youtube.com/shorts/m1ee0oIdy7k?feature=share

Reply
La Arco fac slow feeding doar din deschiderea clapetei.
In rest vibratia ca sa intre boabele o asigura hardughia. Smile
Pacat ca in conicitatea aia nu intra decat 14g, si alea cu varf.

Reply
In catalogul celor de la Turin, unde este listata DM47, apar si rasnitele DF care la noi se vand sub denumirea G-iota. Oare sunt sanse sa apara si la noi DM47 pe canalele oficiale (Barshaker)?

Reply
Putin probabil. Nici pe piata US unde se pune accent mai mare pe lucrurile minuscule nu a fost vanduta bine. Probabil din cauza marketingului agresiv facuta de varia vs3 in US la 300$ pret de ± dm47. Daca e sa alegi intre varia sau dm47 alegi varia, ca are marketing frumos, are o carcasa exterioara mai estetica, iti da 10000 cutite sa alegi, sau sa le rotesti dupa cum te-ai trezit dimineata (adica iti ia ochii cu prostii inutile).

Cineva din De mi-a zis ca a comandat dm47 de pe aliexpress acum 6 luni cu ±220 euro, insa acum preturile sunt nesimtite, nu inteleg de ce, poate o fi prins ceva reduceri. 

La 3 bucati aici vine 243$ per bucata:

https://www.alibaba.com/product-detail/D...98048.html

Un pret mai normal, insa greu cu groupbuy. Pt espresso ai Arco, insa pt brew prefer lower rpm si slow feed plus cutitul de brew. 

Mai ramane asta care e mai noua, Renatoa zice ca nu e suficient de strong motorul, nu stiu ce sa zic, cand rasnesc cu kinu POB forta e mult redusa la rasnit vs cutitul stock, poate duce pt brew.

https://www.alibaba.com/product-detail/M...5abdel3q4L

O gasiti si pe aliexpress la mine  e 220$ fara tva.

Reply
La slow feed nu mai conteaza motorul, daca in cutite intra doar 2-3 boabe in loc de 6, si cuplul necesar este redus corespunzator, la 1/2-1/3

Dar imi scapa ceva... de cand a devenit ceva deosebit sa actionezi electric un kinu, pentru mai putin de 300$ ?
E chiar atat de cah varianta bormasinii Confused ?

Reply
Am testat slow feed pentru doua rasnite manuale orizontalizate (nu chiar 100%). Intr-adevar extractia are parametri usor diferiti, dar nu am constatat modificari majore pentru cafeaua din pahar. In schimb dureaza mai mult macinarea si la final  rasnitele trebuie verticalizate in pozitia lor normala ca sa nu dureze o vesnicie macinatul ultimelor boabe.

Reply
Pe asta o știți?

https://www.facebook.com/share/v/5CEsMk7...tid=WC7FNe
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60

Reply
Adica o motorizare relativ universala... se schimba adaptoare de ax... adica de fapt e un adaptor custom pentru Kinu, ca restu lumii e pe hex standard.

Aici e pagina produsului: https://www.madkatcoffee.com

Aiurea pare selectia rasnitelor alese ca exemplu... kinu pentru brew si comandante pe espresso... pe bune ?
Mai ales ca pare creata in primul rand pentru comandante... Confused

Quote:...Comandante’s popularity amongst competition baristas, who often prefer it to a Mahlkohnig EK43...
Sa radem cu ...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)