Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua de specialitate in Asia

#61
Foarte fain, felicitari si succes! La toamna incerc sa ajung prin zona  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#62
Flicitari si spor la treaba
 
Reply
#63
Zilele astea sunt prin Taiwan, momentan în Taichung City, şi mă gândeam să împărtăşesc o experiență faină pe care am avut-o azi.
Înainte de asta, probabil ştiți deja, dacă nu o să precizez că Taiwan are o cultură super dezvoltată a ceaiului. În ultimii ani şi cafenelele de specialitate țin pasul, chiar bine. Noi ne-am cazat prin Airbnb într-o zonă destul de departe de centru şi avem pe o străduță patru cafenele, iar la două străzi depărtare încă două shopuri Smile

Azi am ajuns la Coffee Stopover (http://www.coffeestopover.com/) şi am băut un espresso cu ceai. Nu separat, ci amestecate Smile)
Muguri de ceai oolong sunt amestecați cu boabe de cafea, măcinate împreună şi extrase la espressor. Au diferite niveluri de prăjire la ceai ca să le împerecheze cu nivelurile de prăjire ale cafelei (de la light la dark). Rețeta lor este de 5 gr ceai/18 gr cafea. Espressoul este uşor subextras intenționat pt a evidenția gustul ceaiului. Mi-au spus că dacă ar măcina mai fin şi ar face o extracție normală, cafeaua ar lua gustul ceaiului.
Am încercat un espresso şi un cappuccino. Gustul a fost interesant, nu neaparat cel mai plăcut la prima înghițitură din cauza subextracției, dar ceaiul din amestec a compensat chestia aia neplăcută.
Probabil o să cumpăr nişte muguri de ceai şi o să mai experimentez acasă. Nu am luat din cafenea pt că prețul este cam mare: 50 gr ceai = 15 euro.

PS: prețurile la espresso şi băuturi pe bază de espresso sunt destul de mari pe aici. În general un espresso e min. 3 euro, cappuccino cam 4-5 euro.
Un pour over e între 2.5 - 4.5 euro.

Am un prieten care trăieşte în Taipei şi mi-a zis că îs nebuni taivanezii cu ceaiul. Iar chestia de amestec de ceai cu cafea se găseşte şi la plicuri, gen la nivel comercial. Interesant de verificat şi partea asta. O să ajung în Taipei în 15 Dec şi testez.

Ca de obicei, ataşez câteva poze. Într-una din poze puteți vedea mugurii de ceai care au fost amestecați cu boabele de cafea.[Image: baa490bc60b4bfa0264ea7650cb7dad7.jpg][Image: 6c8c545ffec6da2a1aac9ebc4bb4d5e5.jpg][Image: 5fd434b5fa3c7359a1ba83b36144dbaa.jpg][Image: 19e911486cd2e86abdac8acbe42b9cf5.jpg][Image: 33837dd9ec066f2df7cc8bd254ca03b0.jpg][Image: 374f14a9c6a6b6df33c457590a3a6eb2.jpg]

Rocket Boxer, Mahlkonig Vario
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#64
Nu am mai avut ceva vesti din zona asiatica de aproape un an. Interventiile tale le citesc cu mare placere. Felicitari si succes petrisor!


Expobar Brewtus IV, Mahlkonig K30 Vario, Acaia Lunar
 
Reply
#65
(11-12-2019, 22:47)Doctorul Wrote: Nu am mai avut ceva vesti din zona asiatica de aproape un an. Interventiile tale le citesc cu mare placere. Felicitari si succes petrisor!


Expobar Brewtus IV, Mahlkonig K30 Vario, Acaia Lunar
Am stat cuminte. Am deschis cafeneaua, am fost în România 2 luni în vară, ne-am întors în Vietnam iar acum am ieşit din business pt că ne întoarcem acasă în Ianuarie Smile
Săptămâna trecută am fost în zona Da Lat (al treilea an consecutiv) la un amic slovac căsătorit cu o fermieră de cafea vietnameză. I-am vizitat ferma, am gustat o grămadă de cafea, am ajutat puțin la strâns cafeaua care se uscase deja şi-am mers mai departe.
Probabil o să scriu şi despre asta zilele următoare Smile

PS: mulțumesc că îmi urmăreşti cu interes postările Smile

Rocket Boxer, Mahlkonig Vario
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#66
despre ce niveluri de prăjire la ceai, vorbești? ceaiul se fermentează, nu se prăjește.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#67
(12-12-2019, 09:48)lisimah Wrote: despre ce niveluri de prăjire la ceai, vorbești? ceaiul se fermentează, nu se prăjește.
Fermentarea / oxidarea este doar o etapă din procesarea ceaiului. Oxidarea trebuie oprită, altfel poți arunca ceaiul.
Frunzele de ceai se expun la temperaturi înalte pentru a opri oxidarea şi pentru a începe uscarea.
La final, ceaiul tradițional Oolong trece prin etape repetate de prăjire pentru a accentua aroma. Informația am primit-o de la bariştii din cafeneaua unde am băut espresso-tea despre care vorbeam mai sus. Astăzi, în alt oraş din Taiwan (Hualien) am intrat într-un magazin de ceai Oolong operat de o familie care produce ceai în fermele proprii din 1949 şi mi-au reconfirmat informația cu prăjirea (am ataşat o poză din magazin cu ceaiul Oolong vrac care se ambala chiar atunci).

În nordul Vietnamului, unde am trăit doi ani jumate chiar în oraşul care este renumit pentru ceai verde -Thai Nguyen- procesul de fermentare/oxidare se opreşte tot prin prăire sau coacere în wokuri imense. La fel se procedează şi în China.
[Image: 709ade4d43628acf360719015e7e57db.jpg][Image: 16164834c4daa6a51972524e129244bd.jpg][Image: 6451aab80a233527317bdbf7d3e712a2.jpg]

Rocket Boxer, Mahlkonig Vario
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#68
am încercat o extracție de cafea cu ceai Pu Erh si este foarte bun gustul. ne mărind granulația, timpul de extracție s-a dublat. am sa fac si alte încercării.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#69
(15-12-2019, 13:56)lisimah Wrote: am încercat o extracție de cafea cu ceai Pu Erh si este foarte bun gustul. ne mărind granulația, timpul de extracție s-a dublat. am sa fac si alte încercării.
Ce tare că ai încercat! Am zis mai sus, în cafenea au subextras espressoul intenționat pt a nu acoperi gustul ceaiului. Mai încearcă, sunt curios de rezultate. Mi-am cumpărat ceai Oolong şi când ajung în România o sa experimentez şi eu.


Rocket Boxer, Mahlkonig Vario
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#70
Ceai Oolong are si Cosminp in oferta la KofiTi, asa vad pe site https://www.kofiti.ro/magazin/cutia-oolong.
 
Reply
#71
pu erh 9 ani 350g/buc.[Image: PHIMfDn.jpg]
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#72
Dragilor, nu am mai scris de multă vreme pe aici, chiar dacă Liviu m-a îndemnat să fac asta. Am avut niște rețineri, nu aș putea să vă explic de ce Smile

Aventura în Asia s-a terminat la începutul lui 2020 când ne-am întors în Cluj. S-au întâmplat foarte multe pe plan personal de atunci și până acum, iar un lucru notabil și de prezentat aici (și cu interes comun) e coffee van-ul pe care l-am pus pe picioare în pandemie și din care am făcut cafea part time, pe lângă jobul pe care l-am avut. Am fost la câteva evenimente și în ultimele șase luni am stat parcați și am vândut cafea în fiecare duminică (exceptând trei) în curte la prietenii noștri de la Brutăria Gook (brutărie artizanală și cafenea de specialitate - dacă n-ați fost încă, îi recomand din tot sufletul).

Brandul nostru se cheamă ROAdSTED.

Între timp am găsit și am închiriat o curte și o căsuță, exact pe filmul nostru, într-un cartier din Cluj care n-are cafea. Se cheamă Grigorescu. Ne-am parcat duba aici și am început să vând cafea full time (aproape, deocamdată luni și marți e închis).
Proiectul este work in progress, avem multe de amenajat prin curte și dacă toate lucrurile merg conform planurilor noastre (ale mele și ale prietenei mele), pentru anul viitor pregătim o altă surpriză.

Până una alta, vă aștept în coffee gardenul nostru să bem o cafea faină, să mâncăm un cookie bun și să povestim. N-avem reclamă afară, nici nu intenționăm să punem una. Ideea noastră de cafenea e bazată pe comunitate și pe creștere organică. Probabil suntem niște idealiști, vedem și dacă va funcționa.
O să vedeți van-ul din stradă Smile

Str Donath, 118
Mi-Vi 8-16
Sâ-Du 10-15


Cam așa e filmul nostru cum e în pozele de mai jos. [Image: bd92faf7dc713ef9e52a023d704d6cda.jpg][Image: a6231845175ceadb95400accab7da3c5.jpg][Image: acff29b2487f35b56f0b30dbe05372e7.jpg][Image: 64c68f9e751e3571da3332162e57442f.jpg][Image: 3c7ad803a0de47f010d2a55739794f13.jpg][Image: 12b38b2a721ce1dab791da4956029c00.jpg][Image: ef3c4bdbfe90fb923bdcd2a02ea87682.jpg][Image: 6297c17f28bb23cbf698f49eee995793.jpg][Image: 768f586bb85f188a71a224e99264a763.jpg]

La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Malhkoning Vario, Wilfa Swart
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#73
Am trecut rapid prin Cluj cu ocazia unui eveniment si nu puteam rata ocazia sa-l vizitez pe Petrisor! 
O curte autentica, inconjurata de pomi fructiferi, o casa in renovare ce va tine de cald la iarna, cafea de la foarte buna in sus si povesti dupa povesti alaturi de espressomanul nostru Petrisor, intr-un cartier care ducea lipsa de un astfel de loc.

Succes!

[Image: yB5Gzly.jpg][Image: iFuEfZX.jpg][Image: zVPXAsN.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)