Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde - surse, preturi

Daca te gandesti ca asta mai multi utilizatori = mai multe cafele incercate = mai mare probabilitatea de a gasi o cafea asemanatoare cu ce are in stoc Albert, atunci asta nu e o metoda de a avansa, caci nu inveti nimic din asta, doar reproducand o "reteta".
Este stilul antipedagogic modern cand ai o problema sa cauti pe youtube ceva similar, si daca gasesti sa reproduci pas cu pas ce face ala acolo, fara a intelege prea multe. Daca iese, norocul tau, daca nu, nu ramai nici macar cu intelegerea de ce nu ti-a iesit. Cazul extrem este sa nu mai fi capabil sa intelegi rezolvarea problemei expusa in scris, strict textual, fara a avea un video insotitor. I se zice mai nou analfabetism functional. Varianta moderna a vorbei batranesti "sa iti fac un desen" ? Wink
 
Reply
(06-11-2020, 18:56)Laddu Wrote: Cei care ați luat de la bestcofee cafea verde ați primit vreo confirmare a comenzii pe mail? 

La mine nimic pana acum.

Pana acum la nici-o comanda nu am primit confirmare in mail.

DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
Da, între timp a ajuns comanda.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Se cam inchide taraba UK de verde...

https://www.cafeimports.com/europe/blog/...arehouses/
 
Reply
Vin eu cu un review pentru cafelele celor de la Kestar coffeeSite aici:https://www.kestarcoffee.ro/
Am comandat inclusiv de afara ( uk ) cafea verde si pot spune ca mi am gasit chiar in tara ce imi trebuie, am dat de vreo 2 luni de ei.
Pot spune ca pana sa apara cafelele noi de pe stocul lor, am cumparat FIECARE tip de acolo Prajit - baut - bucurat de toate. Oferta lor o puteti gasi si pe olx, unde puteti adresa intrebari, si pe emag.
Eu unul comand direct de pe site-ul lor.
Preturile sunt mai mult decat decente.
Cafeaua vine VIDATĂ + data recoltarii ( care e si pe site inainte sa comanzi ) + cateva cuvinte despre fiecare cafea in parte.
Ba chiar am primit si niste mostre de cafea gata prajita din partea domnului care administrează toata treaba.
Până acum, NUMAI DE BINE!
 
Reply
2019/2020 nu e data recoltării. E doar sezonul in care a fost culeasa, procesata și ambalată cafeaua verde.

Nici numerele ICO nu înseamnă mare lucru dacă nu știi să le decodezi.
 
Reply
Chiar voiam sa comand de la ei sa vad ce si cum.

Dupa ce termin stocul de la barshaker.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
Burundi și Columbia din cele vechi, Ethiopia Guji și Kenia din cele noi. Am încercat toate cafelele lor. Le recomand cu încredere pe cele de mai sus. Guji este fenomenală. Kenia nu am luat încă dar mi-a fost prezentată ca fiind pe același nivel cu Ethiopia. Este cu siguranță, cea mai bună sursă de cafea verde din Romania până acum. Am încercat tot ce există pe piață.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Cum ar putea să fie cea mai bună cafea verde din Romania, când nu prea există în oferta lor cafea 85+ in condițiile în care la barshaker a fost, si cred că mai este, cafea 86+? Nu mai discut aici de notarea făcută la producător/importator, care poate fi mult mai optimista decât ceea ce ajunge la vânzare, peste luni sau ani.

Încercați tot timpul sa vedeți și imaginea de ansamblu, de genul: dacă produsul x ajunge la mine cu y lei cât putea să coste acesta înainte de a ajunge la vânzător?

Prețurile la cafea verde sunt destul de standardizate, în sensul în care cafeaua foarte bună nu este ieftină.
 
Reply
Vedeti ca am postat azi un document cum s-a vandut cafeaua in lume prin 2020... sa aveti o referinta.
 
Reply

(16-01-2021, 16:35)dev Wrote: Cum ar putea să fie cea mai bună cafea verde din Romania, când nu prea există în oferta lor cafea 85+ in condițiile în care la barshaker a fost, si cred că mai este, cafea 86+? Nu mai discut aici de notarea făcută la producător/importator, care poate fi mult mai optimista decât ceea ce ajunge la vânzare, peste luni sau ani.

Încercați tot timpul sa vedeți și imaginea de ansamblu, de genul: dacă produsul x ajunge la mine cu y lei cât putea să coste acesta înainte de a ajunge la vânzător?

Prețurile la cafea verde sunt destul de standardizate, în sensul în care cafeaua foarte bună nu este ieftină.
Kenia 85.5, Ethiopia Guji 86. Eu nu am prăjit prețuri sau numere dar m-am prăjit cu preturi pentru numere.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Când utilizezi formulări de tipul "cea mai bună", te poziționezi într-o zonă destul de izolată în care nu prea ai loc să argumentezi.

Având în vedere că și eu am încercat cafeaua de la ei, nu pot decât să remarc faptul că "cea mai bună" se traduce printr-o cafea corectă, in linia cafelelor verzi sub 10 euro pe kg. E totuși o distanță considerabilă față de ceea ce un prăjitor artizanal respectabil, ar considera o cafea din categoria "cea mai bună".
 
Reply
(16-01-2021, 16:22)mihneasusan Wrote: Burundi și Columbia din cele vechi, Ethiopia Guji și Kenia din cele noi. Am încercat toate cafelele lor. Le recomand cu încredere pe cele de mai sus. Guji este fenomenală. Kenia nu am luat încă dar mi-a fost prezentată ca fiind pe același nivel cu Ethiopia. Este cu siguranță, cea mai bună sursă de cafea verde din Romania până acum. Am încercat tot ce există pe piață.

Am facut si eu o comanda de Kenya, doar ca prajita, iar pe site spun ca prajesc doar la comanda, sunt curios... Smile
 
Reply
(17-01-2021, 09:40)dev Wrote: Când utilizezi formulări de tipul "cea mai bună", te poziționezi într-o zonă destul de izolată în care nu prea ai loc să argumentezi.

Având în vedere că și eu am încercat cafeaua de la ei, nu pot decât să remarc faptul că "cea mai bună" se traduce printr-o cafea corectă, in linia cafelelor verzi sub 10 euro pe kg. E totuși o distanță considerabilă față de ceea ce un prăjitor artizanal respectabil, ar considera o cafea din categoria "cea mai bună".
Orice apreciere este subiectivă. Nu este cea mai buna cafea din Romania, asta ar fi o inepție dar având în vedere sursele limitate de distribuitori de cafea verde de la noi, rezultatele m-au surprins plăcut.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
texaskess Wrote:
(17-01-2021, 21:31)Viovio Wrote:
(16-01-2021, 16:22)mihneasusan Wrote: Burundi și Columbia din cele vechi, Ethiopia Guji și Kenia din cele noi. Am încercat toate cafelele lor. Le recomand cu încredere pe cele de mai sus. Guji este fenomenală. Kenia nu am luat încă dar mi-a fost prezentată ca fiind pe același nivel cu Ethiopia. Este cu siguranță, cea mai bună sursă de cafea verde din Romania până acum. Am încercat tot ce există pe piață.

Am facut si eu o comanda de Kenya, doar ca prajita, iar pe site spun ca prajesc doar la comanda, sunt curios... SmilePe 17 ati comandat-o pe 17 s-a prajit . E pe drum catre dumneavoastra

texaskess Wrote:
(17-01-2021, 21:31)Viovio Wrote:
(16-01-2021, 16:22)mihneasusan Wrote: Burundi și Columbia din cele vechi, Ethiopia Guji și Kenia din cele noi. Am încercat toate cafelele lor. Le recomand cu încredere pe cele de mai sus. Guji este fenomenală. Kenia nu am luat încă dar mi-a fost prezentată ca fiind pe același nivel cu Ethiopia. Este cu siguranță, cea mai bună sursă de cafea verde din Romania până acum. Am încercat tot ce există pe piață.

Am facut si eu o comanda de Kenya, doar ca prajita, iar pe site spun ca prajesc doar la comanda, sunt curios... SmilePe 17 ati comandat-o pe 17 s-a prajit . E pe drum catre dumneavoastra

Pe 17 ati comandat-o pe 17 s-a prajit . E pe drum catre dumneavoastra

N-am mai avut rabdare si am atentat la ea. Putin mai prajita decat sunt obisnuit,mai ales pentru africane,dar per total o cafea buna, prajita cu o zi inainte de a ajunge la mine. Am vorbit si cu domnul care prajeste si este dispus la discutii privind profilarea si la alte sugestii daca exista. Data viitoare incerc si Ethiopia laudata mai sus. Smile
 
Reply
Inca o sursa de cafea verde pentru prajitorul casnic.

https://www.artisancoffee.ro/55-green-coffee
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(25-01-2021, 11:22)Laddu Wrote: Inca o sursa de cafea verde pentru prajitorul casnic.

https://www.artisancoffee.ro/55-green-coffee
Din pacate 5 kg din acelasi soi este o cantitate prea mare pentru prajitorul casnic.
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
Si la preturi care sfideaza... Smile
 
Reply
(10-03-2021, 15:42)renatoa Wrote: Si la preturi care sfideaza... Smile

Cei de la Artisan au la toate prețuri care sfidează.
Am cerut eu o oferta pentru niște echipamente, și cu toate reducerea de 15% tot erau peste prețul altor distribuitori cu 30%.
In condițiile in care la ceilalți nu aveam nici o reducere
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Am primit un mesaj in caz ca va intereseaza:

"Hi Liviu. My name is Solomon from the Nyeri International Coffee Expo. At NICE we believe great farmers deserve proper remuneration and poverty has no place in coffee. That is why we are working on creating an efficient channel that will connect medium to small roasters and cafés directly to producers of premium coffees in Nyeri. It will comprise an online coffee trading platform which is supported by logistics. The platform will allow you to communicate directly with producers, negotiate with them directly, and pay them directly. It will also give you access to an up to date database of producers (including award winning producers) and allow you to follow development of the coffee on the farm on a month-to-month basis. You will get photos, videos and write-ups of the work being done on the farm every month. 

Currently we are starting on a small scale but as time goes by we hope to put in the systems that will support direct trade even for very small quantities. When we start, we will only able to do a minimum of 10 to 12 bags which form a standard pallet.

Apoi a revenit azi:

We are happy to inform you that we have finished creating the online platform that connects you directly with coffee farmers in Kenya. 
We have tried to incorporate as many features as possible to enable you not only to find the coffees you need but also to share and develop your linkages in the industry. 
We hope that with the launch of this platform, farmers will be able to get their rightful dues.
Your feedback and suggestions on how to imrove the platform will be highly appreciated.  
You can sign up on the platform at www.nicedirect.com
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
O sursa nou, pentru prima oara putem cumpara verde din Italia !

https://www.lbfgroupitalia.com/arabica

Nu ma intrebati detalii, acum am aflat si eu de ea, mai mult nu stiu decat ce vedeti pe site.
Nici macar transportul cat este... pana nu comanda sau le scrie cineva probabil nu vom afla mai multe.
Dar imi place gradul de detaliere al fiecarui SO, si faptul ca poti lua 0.5-1 kg, s-ar putea comanda un pachet de sampling "cu de toate"
 
Reply
(01-05-2021, 12:07)renatoa Wrote: imi place gradul de detaliere

Nu prea vad sa fie trecut anul, sau daca sunt trecute lunile probabil e vorba de ultima recolta?!?
 
Reply
(01-05-2021, 12:07)renatoa Wrote: O sursa nou, pentru prima oara putem cumpara verde din Italia !

https://www.lbfgroupitalia.com/arabica

Nu ma intrebati detalii, acum am aflat si eu de ea, mai mult nu stiu decat ce vedeti pe site.
Nici macar transportul cat este... pana nu comanda sau le scrie cineva probabil nu vom afla mai multe.
Dar imi place gradul de detaliere al fiecarui SO, si faptul ca poti lua 0.5-1 kg, s-ar putea comanda un pachet de sampling "cu de toate"
Nu vând catre persoane fizice
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
(02-05-2021, 14:46)lig76ct Wrote:
(01-05-2021, 12:07)renatoa Wrote: O sursa nou, pentru prima oara putem cumpara verde din Italia !

https://www.lbfgroupitalia.com/arabica

Nu ma intrebati detalii, acum am aflat si eu de ea, mai mult nu stiu decat ce vedeti pe site.
Nici macar transportul cat este... pana nu comanda sau le scrie cineva probabil nu vom afla mai multe.
Dar imi place gradul de detaliere al fiecarui SO, si faptul ca poti lua 0.5-1 kg, s-ar putea comanda un pachet de sampling "cu de toate"
Nu vând catre persoane fizice
Scrie undeva pe site că nu vând la persoane fizice ?
M-i se pare "comic" sa nu vândă la PF dar sa vândă 0,5kg
Sau nu vând la pf. din afara Italiei poate.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
0.5 kg pentru firma poate insemna sample.
Comic mi se pare 5kg, care numai pentru PF are sens, pentru firma nu inseamna nimic, nici sample nici productie.
Si mai comic mi se pare o firma Italiana care adopta curentul si terminologia speciality... intr-o tara care este cu SCA intr-o schisma mai profunda decat bisericile crestine intre ele Smile
 
Reply
(09-05-2021, 17:02)renatoa Wrote: 0.5 kg pentru firma poate insemna sample.
Comic mi se pare 5kg, care numai pentru PF are sens, pentru firma nu inseamna nimic, nici sample nici productie.
Si mai comic mi se pare o firma Italiana care adopta curentul si terminologia speciality... intr-o tara care este cu SCA intr-o schisma mai profunda decat bisericile crestine intre ele Smile
O fi Români, Albanezi, Turci ceva "bijnitari"....
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Salutare, poate cineva sa imi dea una, doua surse mai bune din tara si la fel si din europa? Sunt la inceput si ca sa pot sa evaluez bine ce fac am nevoie de o sursa testata. Mersi.
Bianca V3, DF64 + SSP MP
 
Reply
Încearcă Kestar coffee. Eu am avut experiențe faine cu ei. Comand de câteva luni și nu pot spune că am avut vreo dezamăgire. Majoritatea au peste 85 de puncte.


Trimis de pe al meu M2012K11AG folosind Tapatalk
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Confirm, tot de la Kestar iau, doar că merg pe cutii de 20 kg, doar mai completez cu finețuri.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Poate ne strangem si noi candva de o comanda la niste Wush Wush-uri:
https://08d65de5-170c-42c6-8772-8f06bb10...d4a9f1.pdf
https://www.col-spirit.com/copy-of-price-list
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)