Hello There, Guest! Login Register

Cafea verde

Buna ma numesc Ovidiu,m-am intors de curand in tara dupa o gramada de vreme.In mare parte am lucrat ca barista,am fost proprietarul a doua cafenele unde vindeam in mare parte cafea de la Quijote,Hasbean...etc.(cafea bine prajita Rolleyes ).In vreo doua luni urmeaza sa imi deschid prima cafenea in romania,un loc placut cu aer vestic unde vreau sa imi prajesc singur cafeaua(doar pentru productia interna).V-as ruga mult sa imi impartasiti sursele voastre din tara de unde as putea cumpara cafea verde(Pentru cele din afara tarii e dificil cu logistica,transportul etc)
Va multumesc mult

Reply
Salutare.

Bine ai re-venit si felicitari pentru proiect.

Nu sunt prajitor, dar stiu ca avem un topic dedicat pt surse de cafea verde, unde poti sa iei legatura cu home roasterii de acolo:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...afea+verde

Pe langa asta, vei vedea ca avem si cativa prajitori de cafea, unii desprinsi chiar dinbranduripe comunitatii espressoman.
Vezi rubrica: https://www.espressoman.ro/forum/Forum-D...r-de-cafea

Si nu in ultimul rand, ne poti da mai multe detalii despre unde vei deschide? ?
Lelit PL162T Bianca - in vanzare
Comandante C40 | V60 | Aeropress

Reply
Pe ce tip de prajitor vei praji si care sunt felurile de prajire pe care intentionezi sa le abordezi?
Ai mai prajit cafea sau deocamdata exista doar intentia de a pasi in acest domeniu?
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus DB + Flow Control, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press

Reply
(27-05-2020, 21:12)KrisssKros Wrote: Pe ce tip de prajitor vei praji si care sunt felurile de prajire pe care intentionezi sa le abordezi?
Ai mai prajit cafea sau deocamdata exista doar intentia de a pasi in acest domeniu?

Salut si multumesc pentru raspunsul promt.Prajitor de  Mill city de 1 kg!De prajit nu am mai prajit dar am asistat,m-am documentat foarte mult si am prieteni in afara tarii care prajesc cafea de vreme buna.Da...ma gandesc sa prajesc dupa gustul meu adica o prajire undeva la Full city pana la light french multa cacao,ciocolata,nuci,caramel,gen (Dantes Inferno,Oh Harvey de la Quijote Hamburg).M-am gandit la niste boabe de pana la 3000 m pentru o aciditate mai redusa si usor mai dulce.Am sa prajesc doar pentru consumul intern al cafenelei,nu am de gand sa fac o afacere din asta doar ca am nevoie de o sursa constanta de boabe verzi din tara.
Sa aveti o zi fantastica

(27-05-2020, 20:23)slavic1983 Wrote: Salutare

Multumesc frumos pentru informatii.Voi deschide la Satu Mare cel tarziu August,Septembrie(sper Rolleyes ) si am sa va tin la curent cu detalii,poze,etc dupa ce voi deschide.
Sa aveti o zi extraordinara!

Reply
Vom muta pe topicul Cafea verde, surse , preturi
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)