Hello There, Guest! Login Register


Cafea tare...

#1
... Doamnelor, domnilor, o întrebare scurtă:
Cum faceți cafeaua tarrre să stea lingura-n ea? Și din de care cafea?
Consoarta-mi bea cam jumătate de litru de americano pe zi.
Nu are pretenții de gust fructat etc. Vrea doar corp și tărie, mai ales în perioada asta (e profă, examene, drachs).
I-am făcut ieri o turkish, cît poate Kinu scoate măcinătură fină, dar i s-a părut apoasă.
Îi mai făceam mici melanjuri cu robusta, cîteodată (80 % Columbia, 20% robusta).
În fine, cine posedă cunoașterea luciferică, rog, milostiviți-vă de-un suflet în nevoi.
Și vă mulțumesc.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#2
Salut!
Ai încercat AeroPres?
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#3
Cred ca e vorba de gradul de prajire al cafelei. Cand vreau o cafea cu mult corp, folosesc asta la Aeropress sau la Clever si iese ceva delicios.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#4
(25-03-2019, 12:14)Radu Liviu Wrote: Cum faceți cafeaua tarrre să stea lingura-n ea? Și din de care cafea?

... Ideea ar fi , sa fie o cafea tare - dar nu si nociva - iar daca tot e tare , macar sa fie si maxim aromata.

         O parere pers. ar suna cam asa : ... in primul rand cafeaua , respectiv o miscela prajita bine ( in stil napoletan / sicilian ) formata din cat mai multe origini ( ... pentru aroma / savoare ) si cat mai proaspata sa fie prajita, ptr. k gustul sa fie viu. Preferabil ar fi un procent de robusta de buna calitate , inclusa  deja in amestec , undeva intre 20 % - 30 % robusta ( ... aduce dulceatza , conserva mai bine si vine cu o nuantza de gust proprie , aducand in plus si ceva tarie - ceva mai multa cafeina ).
          Apoi , rasnirea trebuie sa fie in acord cu dozajul  si curgerea ... aici insa , recomand site mari in PF 22g- 25g in cu un out de 35 - 40g ( depinde acum si cat permite PF - doar daca , acesta nu este naked / sau fara fund ).
          Cat despre cantitatea consumata ... ramane la apreciarea omului , cat poate duce sau , cat doreste.

      Idea  - ... prea multa robusta , peste 30 -40 % va schimba radical gustul cafelei - pentru cine suporta mai mult gust fenolic nu va fi o problama , dar va face prea tare  cafeaua , iar prea putina sau deloc  ... va evindentia un gust usor acid metalic sau un gust pamantos - ierbos ...
                    In cazul in care , prepararea tip espresso (... in acceptiunea mea , este cea mai sanatoasa si aromata ) nu poate scoate mai mult din cafea , cu sigurantza varianta turceasca sau vecchio napoletano - cuccumella o va face , insa nu cred ca va fi si cea mai sanatoasa ... pe termen mai lung.
                     Miscele cu un gust pronuntzat aromat ( altfel cafeina , ca orice alcaloid are gust  amar ! ) ar fi Passalacqua - Harem , Mexico , Mexico Plus , miscela Napoli , Moana , Izzo Silver , Tre Forze ! , Caffen - linea bar , Lollocaffe , Toraldo , Kimbo ... etc. aici alegerea , este bine sa fie facuta in acord cu gustul personal - ce prefera fiecare  ... Mult spor ... si cafele tari ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#5
RaduNim - da, îi făceam și așa. Nu-i convine.
Cradun, mulțam de sugestii. N-am mai luat de la ei. Poate că e cazul.
Levo, espresso iese din discuție pentru că e... puțin.
Prăjită bine, cu alte cuvinte, și niște robusta pe lîngă.
Mulțam frumos tutulor.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#6
(25-03-2019, 14:38)Radu Liviu Wrote: Levo, espresso iese din discuție pentru că e... puțin.

... Decat o oala de cafea lunga ( ... cum obisnuiam in studentie ) , mai bine 5 - 6 espresso / zi - numai sa mai poata dormi noaptea ... Big Grin ... ( sau , ceva suplimente ... insa , eu nu pot recomanda pastile , in locul cafelelor bune ...  Cool ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#7
Cred ca cel mai simplu iesi din situatie cu un Moka Pot sau, asa cum s-a sugerat mai sus, cu un Aeropress (unde jonglezi cu cantitatea de cafea si apa si cu temperatura ca sa obtii gradul de "tarie" dorit).
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#8
+1 ptr. Moka Pot
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#9
in termeni cat de cat tehnici, taria unui extract de cafea, masurata ca si concentratie, este data de procentul de solide dizolvate (TDS - Total Dissolved Solids);
un shot de espresso modern, are TDS 9-12%, in timp ce un drip e in zona 1-1,5%; si nici press-ul sau varia tehnici de seringa nu sunt mai departe (? - nu stiu, nu ma intereseaza, tot ceai sau suc de acumulator este...);
da, mocapot-ul poate da randamente mai bune la extractie, dar cu cafea bine prajita;
si aici, senzatia de tarie e in parte si subiectiva (cafea neagra si supraextrasa);
oricum, cine obisnuieste sa bea cu plecere mocapot, va agreea si espresso!

o cafea tare este o cafea espresso, mai ales daca
(1) se merge pe randament de extractie (EY) mare (TDS mare si ER - rata de extractie mare - ristretto),
(2) pe cafea prajita mediu-dark sau dark
(3) si daca blendul contine si o fractiune de robusta!

mai departe, putem specula cum vrem, dar conform tehnicilor obisnuite de preparare, espresso ramane pe departe cea mai 'tare' dintre felurile de cafea!
altfel, desigur, daca de ex. folosim in loc de 55-63g de cafea bine prajita/litru, 600g de cafea la litru (!), si fierbem in draci, putem obtine ceva tare Smile  si... lung!

(dar si-atunci, cafeaua macar, sa fie de la prajitorii nostrii Smile

p.s.
din nou, problema babiloniei din forum - dificultatea de a gasi si accepta un limbaj comun, ca standard de limbaj urban, nu stiintific sau de fitze, precum si refugiul agnostic in subiectivitatea perceptiei umane...

si din nou: cea mai buna cafea tare va fi un espresso din cafea buna, iar cea mai buna cafea lunga si tare va fi o cafea de la Starbucks!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#10
@radudani
.....p.s.
din nou, problema babiloniei din forum - dificultatea de a gasi si accepta un limbaj comun, ca standard de limbaj urban, nu stiintific sau de fitze, precum si refugiul agnostic in subiectivitatea perceptiei umane...
_____________________________________________________________________________

+1

mai sus sunt multe raspunsuri, dar toate au plecat de la intelegeri diferite, personale ale notiunii de “cafea tare”.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#11
Apropo de cafeaua lunga si tare de la Strabucks, ironic este ca eu, de vreo doua saptamani, incerc sa obtin un rezultat cat mai apropiat de ... cafeaua la filtru de la Starbucks. Dar, bineinteles, folosind cafea de la "prajitorii nostri" Smile Acesta este si contextul in care recomandam blendul prajitoriei de la Iasi, extras cu seringa sau cu Clever-ul.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
Ti-as recomanda, daca ai unde, fa o proba cu 15 grame la levier.
 
Reply
#13
(25-03-2019, 12:14)Radu Liviu Wrote: ... 
I-am făcut ieri o turkish, cît poate Kinu scoate măcinătură fină, dar i s-a părut apoasă.
...

Eu as incerca cu macinatura de espresso, apa la ~95grd, aeropress, 25g cafea, 125g apa, timp de 2.30 - 3.00 minute, Columbia de la Maison sau de la Honciuc.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#14
De ce nu un french press cu macinatura fină?

Daca scopul e sa extragi cat mai mult, atunci orice metoda cu imersie totala, lăsată mai mult, va da un rezultat "tare". Mai ales din cafea prăjită mediu+.
 
Reply
#15
Era doar propunerea mea, ceva ce am incercat.

Cred ca @Radu Liviu are de incercat mai multe retete / variante pana cand o va gasi pe cea castigatoare.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#16
Columbia de la Maison nu e suficient de dark prajita, Sweet Sunrise merge mult mai bine (pt obiectivul in discutie, o cafea tare). Macinatura de espresso mi se pare prea fina, macinatura de drip e suficent de fina.

Sau, da, un french press, cafeaua doar sa fie prajita ceva mai tare.

Paradoxal cum am ajuns ca la espresso sa prefer prajiri light si la drip sa prefer o prajire mai intensa.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
Vă mulțumesc tuturor pentru detalii, precizări, opinii. Apreciez mult.
Pînă una-alta las și un feedback, urmînd să revine cînd am rezultate mai aproape de ce vreau, cînd comand niște cafea mai acătărea.
Am luat aseară, la botul calului, un pachet de Davidoff Espresso (prăjit pînă aproape de negru, cu boabe uleioase). Dimineață am făcut un FrenchPress din 30 g de cafea și 350 ml apă la 95 de grade, ținută cam 4 minute. 
Mirosul nu te face s-o bei (drept care n-am gustat), însă consoarta mea a apreciat-o.  
Cam atît, că am plecat la fabrică, dar mai încerc și cu Aeropress și dau neamului de știre.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)