Hello There, Guest! Login Register

Cafea speciality Chisinau

Vreau sa deschid acest topic temporar pt o mai buna zizibilitate a subiectului.
Ulterior poate fi contopit cu topicul principal cu cafenele din strainatate.

Mai am de stat 2 saptamani in Rep. Moldova si am zis sa caut espressoul perfect si pe aici.
Cum nu am gasit informatii de la ceilalti forumisti din MD, am zis sa vizitez cafenelele cu tendinte de single origin sau chiar speciality din Chisinau si sa le insir aici.

On my list:
- Tucano (cica membru SCA)
- Poetry Coffeeshop Powered by Julius Meinl
- Pasio Coffee Place (speciality din Ucraina)
- Cafelini

Accept si as fi recunoscator pt sugestii.
Lelit PL162T Bianca + Hedone Honne | Comandante C40 + V60

Reply
Tucano aveau și la AFI, nu m-a impresionat. Nu știu cum e cea din Chișinău...
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
Salut,
Incearca si la Cafelini, pe Dacia.

(30-12-2020, 15:56)slavic1983 Wrote: Vreau sa deschid acest topic temporar pt o mai buna zizibilitate a subiectului.
Ulterior poate fi contopit cu topicul principal cu cafenele din strainatate.

Mai am de stat 2 saptamani in Rep. Moldova si am zis sa caut espressoul perfect si pe aici.
Cum nu am gasit informatii de la ceilalti forumisti din MD, am zis sa vizitez cafenelele cu tendinte de single origin sau chiar speciality din Chisinau si sa le insir aici.

On my list:
- Tucano (cica membru SCA)
- Poetry Coffeeshop Powered by Julius Meinl
- Pasio Coffee Place (speciality din Ucraina)

Accept si as fi recunoscator pt sugestii.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic

Reply
Poetry Coffeeshop Powered by Julius Meinl
Aflat vizavi de presedintia Rep Md. 
Este exact la ce te astepti sa fie. Un coffee shop main stream cu produse, cafea si ceai de la Julius.
Pe rasnitele Anfim se afla tot timpul un blend city + si o origine care se schimba in fiecare luna.
Luna aceasta a fost o Sumatra. Nu tin minte sa fi vazut Sumatra in oriunde alta parte decat la Starbuci, nu si pe la prajitorii speciality.
Cafeaua era insa prajita in august. Tot din ea serveau si v60 sau chemex - nu m-am incumetat.
Dar am gustat espresso si flat cu Sumatra. Not impressed.

All in all, o cafenea mainstream foarte aglomerata.
[Image: WCGOgUd.jpg][Image: uWtWrwv.jpg][Image: EUQo8CT.jpg]

Reply
Cand am fost in Chisinau am baut de la Tucano dintr-un mall, nu mai stiu numele. Tin minte ca aveau 2 origini pe rasnita, o Columbia sau Brazilia si o Kenia.
Nu am incercat espresso, ci doar un flat white din Kenia si a fost bunicica. Asta era oricum inainte de pandemie, cand consumul de cafea cu siguranta era mai mare si poate era si mai recent prajita.
Daca ajungi pe acolo si incerci, chiar sunt curios ce parere ai. Mi se pare util topicul, avand in vedere ca vreau sa mai merg pe acolo
Flair Pro, Kinu M47 Phoenix, Xeoleo 45mm, AeroPress, Bialetti Moka 

Reply
O surpruza foarte placura vine de la Pasio Coffee Place. Un adevarat speciality coffee shop, daca nu gresesc 1st of its kind.

Am dat de el din intamplare pe str. Alexandrii (fista locatie Panacotta, asa apare si pe Google maps).
Am intrat de curiozitate si am fost placut surprins sa aflu ca baristele au facut trainingul la Barista School in Bucuresti (au primit o vizita recenta a celor de la SCA Romania).

Cafeaua este adusa din Kyev, de la Mad Heads.
Single origins de la 86 puncte in sus (mentionez doar pt ca scrie mare pe fiecare punga).

Originile sunt separate pt espresso (Nicaragua La Picona) si filtru (Tanzania spalata, Guatemala naturala si Honduras Anaerob).
Am incercat Tanzania v60 la 98C. Foarte interesanta si echilibrata.

Voi reveni sa gust restul originilor, musai.

[Image: z5p9fgX.jpg][Image: ITLZSx6.jpg][Image: v6Zh1NF.jpg][Image: 48GJ9kx.jpg][Image: ogNotWV.jpg][Image: QkDNwHv.jpg][Image: tz8aMi3.jpg][Image: puk0Xco.jpg][Image: yane4Ch.jpg][Image: qecqEbj.jpg]

Reply
Ieri am avut placerea de a sta putin pe capul celor de la Tucano Costa Rica (str. Pushkin).

O dovada vie ca ospitalitatea este la ea acasa, iar limba vorbita nu este un impiediment atat timp cat exista bunavointa Smile

M-am dus la ei cu preconceptia Tucano=Starbucks de Moldova si am gasit niste barista binevoitori si dornici sa faca schimb de informatii, nu doar niste angajati in spatele tejghelei.
Multele mele curiozitati si-au gasit raspunsul, iar experienta baristilor a fost pusa in practica printr-un v60 din Nicaragua Limoncilo (cu care , de altfel as fi facut o minunatie de flat acasa).
Am obervat ca au avut timp de mine pt ca era dupa ora 3 dupa amiaza, altfel cred ca nu ar fi avut cum, chiar daca erau 3 baieti si 1 fata.
Mi-a placut ca am gasit o atmosfera in care clientii se simteau ca acasa, lucrand de pe laptopuri, dar si relaxandu-se cu prietenii. O medie de varsta putin mai spre 25 de ani  Smile
De aseeea mi-a placut sa vad intiative de dezvoltare sustenabila, facnd legatura dintre produsele comandate (prin aplicatia TucanoFriends) si plantarea de copaci.

All in all, o cafenea cu locatii convenabile pt remote work, dar si relaxare, unde poti lua micul dejun sau chiar pranzul, barista primitori si cafeaua buna.

[Image: TFRmJJd.jpg][Image: jvWP4yc.jpg][Image: gKW2N2m.jpg][Image: QD9Olql.jpg][Image: hUc9kMz.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)