Hello There, Guest! Login Register


Cafea in stil italian vs 3rd wave coffee

#31
Ca tot era vorba mai devreme despre "pricing" si despre Tim Wendelboe, el e destul de transparent .
Dar discutia a evoluat si s-au incins spiritele fara sa fie cazul, dupa parerea mea.
Cred ca am inteles cu totii, fara sa complicam extrem situatia, ca e optiunea fiecaruia sa se aprovizioneze de unde vrea iar termenii peiorativi nu ajuta la coeziunea grupului.
Cu cat vom incerca mai multe sortimente de la mai multi prajitori (unii chiar ajungand sa-si prajeasca singuri) cred ca ne vom imbogati paleta si vom fi usor mai torelanti...
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
#32
(10-11-2018, 20:20)Levo Wrote:
(10-11-2018, 18:38)Lyvyoo Wrote: Vreau o parere si de la Levo, ce termen crezi ca ar fi mai potrivit pentru cafeaua de triaj ajunsa la brand-urile ce prajesc industrial?


        Cam asa vad eu problema , insa in cazul nostru  ... triajul este in Germania (...  in ce-i priveste pe romani ) ... iar in RO este capatul de linie ... Cool ... sau aici se termina Europa.

 

Sau banii sunt in Germania si "artizanii" in Sicilia:

https://treforze.com/contact/

CAFFÈ CULTURA GmbH
For dealers - The headquarters of Caffè Cultura GmbH supplies to businesses only.

Graf Adolf Str. 61 
40210 Dusseldorf 
Germany

Pe principiul "medicament curat":
Quote:During our slow roasting at lower temperatures more incompatible tannins and bitter substances are converted into compatible. therefore contains TRE FORZE! far less harmful acid than conventionally roasted coffees and spoil your palate with an explosion of flavors. Our Caffè you can enjoy any time of day - it protects the acid balance of your stomach.
 
#33
Deci Levo da alta acceptiune cafelei de specialitate, considerand o de origine pe cealalta. Imi place ideea!
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
#34
Cafeaua de specialitate ar trebui sa insemne in primul rand transparență. Adică fix ceea ce lipsește din traseul cafelei industriale, tradiționale, etc.

Restul sunt interpretări subiective.

http://www.scanews.coffee/2017/03/17/wha...ty-coffee/

Se poate discuta mai larg despre cafeaua generica de regiune, la limita celor 80 de puncte, care e considerată de specialitate deși de multe ori nu îndeplinește chiar toate criteriile de calitate, transparență, trasabilitate, sustenabilitate etc.
 
#35
(10-11-2018, 23:09)dev Wrote: Cafeaua de specialitate ar trebui sa insemne in primul rand transparență. Adică fix ceea ce lipsește din traseul cafelei

... transparenta ... in comertz ( ... unde comertzul , este prima scoala a hotiei ... Cool ... ) teoretic e corect ( idealist vorbind ) practic insa , doar banul are ultimul cuvant.


           n.b. -  ca o reflectie pers.

       Personal nu m-as grabi sa ard pe rug , valiza mostenita in care se gaseste experientza castigata cu greu prin reala concurentza de secole , a prajitorilor traditionali ( ... cei care au trecut deja , prin proba timpului si a criticilor de toate felurile ) in favoarea celui de-al 3 treilea val - nesigur si instabil k preferintza de viitor ... doar de dragul experimentului ...
        Mai degraba , as folosi experientza existenta in scopul ameliorarii , iar noutatea k alternativa .

                            Daca acum , cineva ca Gardelli  sau Tim Wendelboe reuseste sa cucereasca prin noutate si prin acel " altceva " ... ( care in viziunea mea , este mai aproape de metodele alternative  ,de preparare / extractie a cafelei  - preferate de nordici , japonezi  ... indeosebi cei ce nu practicau nativ extractia cafelei prin metoda espresso ... )  prezentadu-se in fatza unui juriu ( mai mult sau mai putin influentzabil  )  si a unei comunitati receptiva la " noutate " , castigand ceva medalii si acreditari ... nu acelasi lucru se poate spune si despre prajitorii stravechi ... ( cum ar fi fost , sa te prezinti  k prajitor cu o cafea prajita omniroast in fatza lui Leopold I sau a Carolinei  de Habsburg , Carlo di Borbone sau Joseph / Napoleon Bonaparte ... erai scos imediat afara ... dar , pe bucati ...
Big Grin ...
                             Acum avem la dispozitie posibilitatile timpurilor noastre , doar timpul va segrega ... ceea ce este bun pentru generatiile viitoare iubitoare de cafea ( ... in cazul fericit , in care acestea vor continua sa subziste - atat generatiile cat si plantatiile de cafea  - adica si capra si varza ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#36
Eu mi am spus parerea, ca traim "golden era" a cafelei. Acces democratic si facil, inclusiv prin pret, la o calitate buna si foarte buna. Evident ca viitorul poate arata mai bine la fel cum poate arata mai rau, cu un acces mult mai anevoios sau mai scump la materie prima calitativa.

Cafeaua de origine/specialitate inseamna, nu "ar trebui", chiar inseamna, in primul rand, calitate. Transparenta, opacitate, transluciditate, sunt cerinte secundare. Gradul de satisfactie oferit consumatorului avizat, asta e primul lucru care conteaza, client multumit.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
#37
Quote:experientza castigata cu greu prin reala concurentza de secole , a prajitorilor traditionali ( ... cei care au trecut deja , prin proba timpului si a criticilor de toate felurile ) in favoarea celui de-al 3 treilea val - nesigur si instabil k preferintza de viitor ... doar de dragul experimentului ...
Al treilea val nu e un experiment. E o evoluție firească a unei industrii care a stagnat zeci de ani într-o comă fetida la limita putrefacției. Și totul pentru ca industria de cafea sa-si vândă aceeași "cafea" fara nume cu profit maxim. Iar în umbra marilor corporații și-au găsit loc și prăjitorii tradiționali. Cei care îți spun o poveste înainte să-ți ia banii. Bani care ajung într-un procent derizoriu la oamenii care îți cultiva cafeaua, pe plantație.

Nu e nimeni sfânt în industria asta și prăjitoriile de specialitate nu sunt discipolii maicăi Tereza dar cu siguranță există fermieri care au scos capul din anonimat datorita valului "experimental".
 
#38
@Lyvyoo - poate faci si cu thread-ul asta o amputare, mutand carnatul de la coada intr-un thread separat - ca de batut apa-n piua se poate si-n alt loc...

exista ceva ce subintelegem, ca necesar (dogma?): cafeaua ce o consumam la facut espresso - ca suntem espressomani, nu? - trebuie sa fie proaspat prajita si sa fie de specialitate;
ceea ce ne duce pe un singur drum, cel al 'prajitorilor nostrii', sau al prajitorilor de aiurea...
si totusi, e o deosebire: prajitorii nostrii ne ofera cu predilectie cafea de origine, cafea de specialitate, ce mai, proaspat prajita e ceea ce conteaza! in timp ce prajitorii de aiurea au in oferta lor cu predilectie blenduri ce i-au consacrat
(nu stiu situatia din Germania si nici nu ma intereseaza, nici cea din Franta, dar ma gandesc la US:
there is a class of people out there that look for something more from the age-old bean. To true coffee enthusiasts, the brew is a culinary elixir laden with body, flavor, and aroma that go unnoticed to the average person. These are the people who pronounce “Espresso” with no “x.” These are the people who know that coffee doesn’t come from a can. These are the true aficionados of culinary coffee. In a world of mass market caffeination, is there anything for these folks beyond their local Starbucks? You have no idea! Scattered across the US is a plethora of independent micro-roasteries that specialize in producing gourmet coffee – real gourmet coffee, not the kind that’s advertised at the supermarket. To these culinary enthusiasts, coffee is an art. - Most Enthusiast-Friendly Coffee Roasters in the US)


acest thread cu o denumire atat de prost inspirata, foloseste in principal la a arata membrilor forumului ce nu e bine sa faca!

cu ani in urma am mai spus pe-aici care-mi era intelegerea pentru acest thread: informatii, indicatii, pentru solutii alternative la oferta de cafea a prajitorilor artizanali! sigur, acceptabile calitativ si - pentru a stimula o concurenta in favoarea noastra, a consumatorilor - mai ieftine!

ma incapatanez sa atrag atentia - asemeni lui Levo - ca espresso, bautura ce poarta de drept acest nume, se face in majoritatea locatiilor din lumea asta, in orice caz in tara sa de origine, din MISCELA si ca acest mestesug, al amestecarii cafelelor, e aproape necunoscut, neaceptat, neinteles la noi in comunitate!

cafele de origine? cu toate aromele lor naturale, in proaspata prajire, dau o bautura espresso buna, doar daca sunt origini alese, de specialitate cu adevarat! scumpe, cum altfel?!
in rest, cafeaua de origine e cam debalansata, are nevoie de cate-o proptea pe ici pe colo in rozeta aromelor sale...
si o cafea de specialitate e scumpa si pentru ca e o cafea care-si pierde mult mai repede calitatile (ganditi-va la rezistenta strugurilor de soi, sau mere etc.), deci ar trebui vanduta prajita cat mai repede dupa recoltare! 3-4 luni sunt un interval rezonabil, incluzand si drumul pe mare, de multe ori;
si de aici 'teoria', privita cu reticenta de unii dintre noi, ca o miscela, realizeaza cu cafele mai ieftine, in zona 80, rotunjirea unui intreg, si o face pe termen mai lung... de aici si nevoia unor maestrii ai blend-ului, care sa stie sa aleaga si gust si solubilitate...

sigur, noile generatii rezista si fac revolutii pe banda rulanta, deci espresso nu e aia ce stiti voi, aia de demult!
espresso evolueaza, ha!? eu as zice ca, din respect pentru un trecut pe care-l folosim, espresso ar trebui sa ramana acelasi! in speranta ca vor ramane si cafele aceleasi...
bauturile ce le extragem din cafea, sub temperatura mai ridicata si eventual si presiune, cu macinaturi calibrate si profilari de parametrii etc., aceste bauturi ar trebui sa se numeasca altfel, nu e nevoie sa folosim un nume consacrat pe post de ersatz! si nu spun asta ca sa auda SCAA/SCAE sau ceva cu R in coada...
e o simpla optiune a fiecaruia!
altfel, eu imi beau cafeaua si tot ce-mi doresc este sa aiba un gust bun, de cafea... Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#39
Published by the Specialty Coffee Association of America (SCAA) – June 2009In a 1998 article for The Specialty Coffee Chronicle, Don Holly wrote the following as he grappled with the question of defining specialty coffee: “My understanding of the origin of the term ‘specialty coffee’ is that it was first coined by Erna Knutsen, of Knutsen Coffee Ltd., in a speech to the delegates of an international coffee conference in Montreuil, France, in 1978. In essence, the concept was quite simple: special geographic microclimates produce beans with unique flavor profiles, which she referred to as ‘specialty coffees.’ Underlying this idea of coffee appellations was the fundamental premise that specialty coffee beans would always be well prepared, freshly roasted, and properly brewed. This was the craft of the specialty coffee industry that had been slowly evolving during the twenty-year period preceding her speech. The Specialty Coffee Association of America (SCAA) continues to define specialty in this context.” This reference was the basis from which we have built the case for specialty coffee over the history of our organization.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#40
As incerca sa nu neglijez intelegerea profunda a reactiilor din timpul prajirii. Chestii necunoscute sau macar inaccesibile acum zeci de ani.
Cu alte cuvinte, si acei prajitori "traditionali" sunt obligati sa evolueze.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#41
(11-11-2018, 00:43)dev Wrote: Al treilea val nu e un experiment. E o evoluție firească a unei industrii care a stagnat zeci de ani într-o comă fetida la limita putrefacției...
Bine zis, asa cred si eu.
Al doilea si al treilea val se dezvolta destul de bine pe alte continente si in nordul Europei. Ele vor schimba in bine si cafeaua italiana. Sper.

Despre cafeaua comerciala - putem sa ii spunem in continuare la fel. Spunem filme comeciale, carti comerciale, cand ne referim la produse de calitate inferioara. De ce sa nu facem la fel cu cafeaua?
 
#42
(11-11-2018, 00:55)radudani Wrote: si de aici 'teoria', privita cu reticenta de unii dintre noi, ca o miscela, realizeaza cu cafele mai ieftine, in zona 80, rotunjirea unui intreg, si o face pe termen mai lung... de aici si nevoia unor maestrii ai blend-ului, care sa stie sa aleaga si gust si solubilitate...

Daca "zona 80" se traduce prin sub 80, fiindca nu cred ca puncteaza nimeni robusta iar o prajire mai intensa coboara destul de mult punctajul, atunci poate suntem mai aproape de realitate. 

"Maestrii ai blend-ului" suna a macdonalds special sauce care arata ca mai jos in zilele noastre si arata cu totul altfel acum 50 de ani. 
Quote:Ingredients: Soybean Oil, Pickle Relish (Diced Pickles, High Fructose Corn Syrup, Sugar, Vinegar, Corn Syrup, Salt, Calcium Chloride, Xanthan Gum, Potassium Sorbate [Preservative], Spice Extractives, Polysorbate 80), Distilled Vinegar, Water, Egg Yolks, Onion Powder, Spices, Salt, Propylene Glycol Alginate, Sodium Benzoate (Preservative), Mustard Bran, Sugar, Garlic Powder, Vegetable Protein (Hydrolyzed Corn, Soy and Wheat), Caramel Color, Extractives of Paprika, Soy Lecithin, Turmeric (Color), Calcium Disodium EDTA (Protect Flavor).
 
#43
(11-11-2018, 13:09)Mihai L Wrote: Cu alte cuvinte, si acei prajitori "traditionali" sunt obligati sa evolueze.

... In ce directie " sa evolueze " ... ?  Cool ... adica sa complice si mai mult prajirea , asaaa ... de amorul artei ... ?

               La un intrument / masinarie ... se poate canta , lucra ... praji ( cum doriti dvs. )  , dupa " partitura " instructiuni / grafice ... etc sau dupa ureche ... ( in viziunea mea - care poate fi gresita  Cool )  - de partituri au nevoie incepatorii si cu cei lipsiti de talent nativ ( ... care niciodata , nu vor compune sau inova ceva , ei sunt doar simpli interpreti sau executanti )  mergand mai departe , partiturile / grficele sunt bune si ele , ajutand  operatorul si mai ales ferindu-l de greseli ... mai ales , cand acesta este predispus sa le savarseasca ...
                Va ajunge cat de repede si prajitul cafelei  ... pe " pilot automat " k si celelate ( zbor , condus ... etc ) insa , odata cu aparitia auto- pilotului va dispare " arta " ( inovatia , personalizarea si placerea de a intreprinde actiunea ) ... devenind o rutina stearpa ...
                 Macar sa evolueze si sa se mentina in top si cel de-al 3 treilea val , cateva sute de ani , ... asa cum au facut acei prajitori traditionali , ...  insa doar cu un Trujillo si cu cate o geisha  ( ... sau micro / nano / pico -  loturi izolate )   nu pot inca convinge , nici prieteni / sau musafiri si nici pe mine insumi ... ( decat , daca esti roman adevarat ).



 
(11-11-2018, 13:12)mirceat Wrote: Despre cafeaua comerciala - putem sa ii spunem in continuare la fel. Spunem filme comeciale, carti comerciale, cand ne referim la produse de calitate inferioara. De ce sa nu facem la fel cu cafeaua?



... Da ... asa este , ... ca doar ne-am obisnuit sa mancam din gunoaie (le) altora , platindu-le k pe bucate alese Cool ... iar cafeaua de nisha ( ... de specialitate )  trebuie sa se distinga prin gustul rafinat , ce se va reflecta la randu-i in pret ... ( asa cum am dat un ex. mai sus ) ... pe vremea imperiului A-H , cand turcii in retragere au abandonat cafeaua in cazemate ... odata ajunsa in posesia austriecilor , nu a devenit deliciul tzaranilor / locuitorilor vienezi ... ci doar elitelor . ( Istoria are prostul obicei de a se repeta  -  probabil , pentru a se face intzeleasa mai bine ... Cool ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#44
(11-11-2018, 16:18)Levo Wrote:
(11-11-2018, 13:09)Mihai L Wrote: Cu alte cuvinte, si acei prajitori "traditionali" sunt obligati sa evolueze.

                Va ajunge cat de repede si prajitul cafelei  ... pe " pilot automat " k si celelate ( zbor , condus ... etc ) insa , odata cu aparitia auto- pilotului va dispare " arta " ( inovatia , personalizarea si placerea de a intreprinde actiunea ) ... devenind o rutina stearpa ...
                 Macar sa evolueze si sa se mentina in top si cel de-al 3 treilea val , cateva sute de ani , ... asa cum au facut acei prajitori traditionali , ...  insa doar cu un Trujillo si cu cate o geisha  ( ... sau micro / nano / pico -  loturi izolate )   nu pot inca convinge , nici prieteni / sau musafiri si nici pe mine insumi ... ( decat , daca esti roman adevarat ). 

Adevarul e ca amestecatul de cafele sub standard si vanzarea lor ulterioara la supra-pret intra doar la "arta" si "invoatie". 

Automatizarea e cu atat mai mult utila la prajirea cafelei fiindca elimina eroarea umana si permite rezultate repetabile. N-am sa inteleg niciodata reticenta fata de tehnologia care chiar ajuta si in acelasi timp agatarea de o "arta" care nu exista.

Tonul condescendent fata de ceea ce reprezinta al 3-lea val iti aduc mai mult deservicii decat beneficii. Cat timp 90% din popor consuma cafea macinata din supermarket, cred ca, o mana de o oameni, cu preferinte diferite, poate convietui pe un forum fara mistouri si comparatii fara rost.
 
#45
(11-11-2018, 16:35)dev Wrote: .....
Tonul condescendent fata de ceea ce reprezinta al 3-lea val iti aduc mai mult deservicii decat beneficii. Cat timp 90% din popor consuma cafea macinata din supermarket, cred ca, o mana de o oameni, cu preferinte diferite, poate convietui pe un forum fara mistouri si comparatii fara rost.
Condescendent .. poate nu am inteles eu esenta afirmatiei sus citate ... Sad
In ceea ce priveste cafeaua, fie ea de specialitate, cu origine controlata sau miscela clasica, cred ca ar trebui sa fie tratată cu mai multa îngăduință din perspectiva multitudinii de preferinte si a subiectivismului ce caracterizeaza gustul fiecaruia dintre noi. Nu pot fi de acord cu afirmatia ca miscelele clasice prajite mai sus sunt de slaba calitate, sau ca se incearca mascarea defectelor prin profilarea prajirii ( chiar daca exista astfel de cazuri nu reprezinta o practica răspândită ) pentru ca eu personal apreciez foarte mult gustul clasic ... asta nu inseamna ca nu apreciez si o cafea de specialitate prajita 3W sau ca nu as fi interesat sa observ calitatile unei cafele de origine la diferite niveluri de prajire.
_____________________________________________________
Si pentru ca suntem la "comerciale" va spun ca abia astept sa incerc ceva cafea portugheză.
http://theportuguesecoffee.com
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#46
Ironia face ca același cuvânt să aibă înțelesuri opuse in engleză și română. Mea culpa.

Când cineva spune "miscele de calitate" apare o întrebare firească, cine stabilește calitatea? Sau e ceva acceptat apriori pe principiul vechimii și "tradiției"?
 
#47
(11-11-2018, 16:35)dev Wrote: Tonul condescendent fata de ceea ce reprezinta al 3-lea val iti aduc mai mult deservicii decat beneficii. Cat timp 90% din popor consuma cafea macinata din supermarket, cred ca, o mana de o oameni, cu preferinte diferite, poate convietui pe un forum fara mistouri si comparatii fara rost.

... Sa ntzeleg ca n- am fost suficient de elocvent ... ( toaca popa si a doua oara ... Cool ... ) - a se cosidera din nou o gluma - si nu un " mistou " , pentru ca nu mi-as permite aceasta nici cu un animal , d-apai cu fiintze superioare ce poarta amprenta divinitatii  ... dar , revenind la subiect  , .. . asa este 90% din popor consuma cafea macinata din supermarket ... si nu numai cafea - alegerea maselor , intotdeuna este cea mai proasta alegere ... se stie ( alegerea gregara  si nu cea individuala ).

    Nu vreau sa fiu intzeles gresit - nu sunt impotriva automatizarii - prajirea in sine nu reprezinta o arta ( desi are ceva , ce tine de aceasta  , " arta  " este aceea  ,de a selectiona anumite varietaluri de cafele la un loc , intr-un chip armonios ( sau care sa se potriveasca intre ele / sa fie complementare )  si de a alcatui cu ele un blend / o miscela si numai dupa aceea , de a le praji in cel mai bun mod  - raportat la calitatea boabelor si la soiul lor - aici sta maiestria , nu in a porni tulumba , a baga stick-ul si a motzai 15 - 20 min. pana se termina ciclul de prajire ... ( din nou o spun - este doar o parere personala  )  fara vreun ton condescendent sau aere de mare cunoscator ... insa , nu-mi place sa traiesc un placebo traditional romanesc , doar pentru a ma afla in treaba ...

     Dealtfel , este remarcabila prezentza si mai ales dorintza ... acestei " maini de oameni " aflate pe acest forum , doritoare de nou , de experiment ... de cunoastere si nu am decat admiratie , pentru cei ce incerca si noul si vechiul ( ... pentru comparatie )  in schimb , nu simt mai nimic pentru cei ce stau pe margine si doar critica ...
     Comparatiile facute , sunt doar cu un titlu ilustrativ ( ... k imaginile dintr-o carte ) si rostul lor este de a sublinia ideea principala ... iar daca ele sunt fara rost , inseamna ca pot sa-mi beau linistit cafeaua ... pentru ca traim in lumi paralele , in state paralele ... etc  ... paralele Cool ... si chiar daca vorbim aceeasi limba , o intzelegem in mod diferit ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#48
Nu pot sa cred ca citesc asemenea abureala a la Florescu, prin care se incearca sa fim convinsi ca ar fi vreo virtute in cafeaua cu care m-am chinuit cateva decenii, incercand sa gasesc in ea arome despre care citeam si care de fapt ele nu mai erau acolo... 
Pentru ca, inainte de orice, comercial inseamna un pachet care a stat cu lunile intr-un circuit impus de toata traditia care este ridicata in slavi. Si din care o data desfacut isi iau zborul tot ce mai era ramas din cafeaua aia, chiar daca admitem ca la origini ar fi fost prajita impecabil.
Cand o sa avem de la miscelatorii aia pachete cu data prajirii cel mult o luna pe el, atunci o sa putem deschide o discutie relevanta despre traditii vs modernitate, pana atunci sa avem pardon...
Pe de alta parte, daca cineva are impresia ca pe vremea lui napoleon ajunsesera la constiinta de sine de a evalua o prajire si elabora metode de extragere la nivelul celor de azi, si ca se bea atunci este la nivelul cafelei de azi, poate ca ar fi bine sa studieze un pic alimentatia omului mediu pe la '48, ca sa se lamureasca ca si mamaliga era un lux... oraseanul mediu, nu ciobanul iobag !
 
#49
(11-11-2018, 18:35)renatoa Wrote: ....
Cand o sa avem de la miscelatorii aia pachete cu data prajirii cel mult o luna pe el, atunci o sa putem deschide o discutie relevanta despre traditii vs modernitate, pana atunci sa avem pardon...

La ora actuala in România se gasesc miscele celebre la o luna sau mai putin de la prajire. Am luat personal.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#50
Un exemplu ?
Esti sigur ca nu e vorba de prajitori 3rd wave ? Vorbim de cafea care se vinde in supermarket, sau de magazine online ale unor prajitorii artizanale ?

Pentru ca scoala italieneasca, aia de mare volum, are ca principiu stocarea minim 3 luni a cafelei prajite, se pare ca simpla amestecarea a boabelor nu este suficienta...  Confused
 
#51
(11-11-2018, 18:35)renatoa Wrote: Nu pot sa cred ca citesc asemenea abureala a la Florescu, prin care se incearca sa fim convinsi ca ar fi vreo virtute in cafeaua cu care m-am chinuit cateva decenii, incercand sa gasesc in ea arome despre care citeam si care de fapt ele nu mai erau acolo... 

... Herr @renatoa ... eu nu " aburesc " pe nimeni nici a la Florescu , Popescu , Balcescu ... eu spun doar ce face lumea / ce fac turistii , cu cafeaua de import din Italia in cafenele / restaurante  si pe terase ... iar ,pentru cine nu este stisfacut , sau doreste " altceva " mai verde , sunt ceilalti p(v)rajitori... 3rd wave ... Big Grin ... enjoy , ... nu este absolut nimeni obligat - nici sa impartaseasca gusturi si nici sa bea cafea veche sau de traditie veche ( ... scoala italiana ).
    Acum chiar nu mai are rost sa ne deplasam pana la piatza , dupa fructe ... le gasim in cafea direct ... dar , unii dintre noi dorim doar o cafea espresso classica , normala si adevarata , fara fructe ... doar cu gust de cafea adevarata - daca se poate - si nu deranjam prea tare ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#52
(11-11-2018, 19:20)Levo Wrote: ....
    Acum chiar nu mai are rost sa ne deplasam pana la piatza , dupa fructe ... le gasim in cafea direct ... dar , unii dintre noi dorim doar o cafea espresso classica , normala si adevarata , fara fructe ... doar cu gust de cafea adevarata - daca se poate - si nu deranjam prea tare ... Big Grin ...
+1
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#53
P.S.  - incercati sa o prajiti totusi mai binisor asa , ... si asta nu numai din cauza aflatoxinei ci si a altor " chestii " ce se pot regasi in cafeaua prajita mai " in sange " ... Cool ... sau verzitura cu aroma de fructe ... ( si asta de dragul prietenilor nostrii ... oamenii )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#54
(11-11-2018, 19:03)renatoa Wrote: Un exemplu ?
Esti sigur ca nu e vorba de prajitori 3rd wave ? Vorbim de cafea care se vinde in supermarket, sau de magazine online ale unor prajitorii artizanale ?

Pentru ca scoala italieneasca, aia de mare volum, are ca principiu stocarea minim 3 luni a cafelei prajite, se pare ca simpla amestecarea a boabelor nu este suficienta...  Confused
După cum vezi și mai sus, discuția e la nivel de adevăr sau fals. Adică cine nu consuma cafea arsa bea de fapt o pseudocafea.

In final se ajunge la tot felul de speculații fiindcă e greu sa argumentezi cu rețete secrete, cafea din surse obscure, prăjire "artistică", termen de valabilitate de cel puțin un an și jumătate în pungă nevidata etc.

In schimb e ok sa cerem prajitorilor 3rd wave si cnp-uri angajaților de la fermă. Pentru că transparență...
 
#55
(11-11-2018, 19:56)dev Wrote: Adică cine nu consuma cafea arsa bea de fapt o pseudocafea.

... Sa nu rastalmacim , nicicand ... trandafirii ... Big Grin ...


         @dev

... acu' pe cinstite , ... cand ai baut ultima data o cafea omniroast , intr-o statiune turistica , balneara , restaurant / pensiune , cofetarie , bar - zi / noapte , casino , litoral , manastire sau bordel din tzara sau strainatate ... cu exceptia cafenelelor specializate numai pe acest tip de cafea ... ? Dodgy
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#56
In târgul unde locuiesc toate cafenelele folosesc doar cafea "adevărată". De-aia de nu poate fi bauta fara muuuult zahăr și lapte. Și aproape toată e de la un brand d-ala cu tradiție și arta.

E bine să pornești de la premisa că orice propoziție are macar doua interpretări. Răstălmăcire e ușor altceva.
 
#57
Buuuunnnn ...

 ... Altceva ... ai avea taria / sufletul sa organizezi un eveniment ( nunta , botez , cununie , inmormantare , onomastica ... la care sa-i servesti pe invitati - dar pe toti - cu cafea prajita omniroast ... fara ca sa fugi din tzara dupa eveniment ... ? Dodgy ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#58
Levo, nu e bine asa. Tu de exemplu nu mergi in supermarketuri, dar 99% din oameni merg. E acelasi lucru, fiecare cu placerile lui, sau cu alergiile lui.

Daca servesti la nunta brocoli cu rata, si vin langa in Romania se uita la tine ca la un jegos. Dupa ce mananci o viata paine la orice mancare si bei bere e normal sa vrei cartofi si pui, si bere la nunta. La fel si la cafea. Gustul unei cafele 3rd wave, cruda, in sange este mult diferit fata de o cafea de supermarket.  Cafeaua italiana se apropie mai mult de cafeaua de supermarket la gust, decat o face cafeaua 3rd wave/cruda/in sange.

O intrebare, poti sa bei o cafea doar pentru gust? si sa ignori total restul chestiilor? (companie, povestit, cofeina, tabieturi?) probabil ca nu poti.

Am baut cafea in Italia, chiar anul asta, si in trecut. Am primit cadou cafea italiana boabe, prajita recent. Am primit cadou cafea italiana de "specialitate" italian roast, prajita de 5 zile la 15 euro/250grame. Nu e rea, dar nu e ceea ce doresc eu de la o cafea. Pentru mine cafeaua italiana proaspata se asemeana prea mult una cu alta din cauza gradului de prajire, sunt diferente intre ele, dar sunt prea mici ca sa merite bataia de cap. Sunt un explorator, nu  imi plac obiceiurile. Nu vreau sa beau repetitiv in materie de 90% aceasi cafea. Sunt in cautarea unui alt gust mereu.
 
#59
(11-11-2018, 20:37)Levo Wrote:  ... Altceva ... ai avea taria / sufletul sa organizezi un eveniment ( nunta , botez , cununie , inmormantare , onomastica ... la care sa-i servesti pe invitati - dar pe toti - cu cafea prajita omniroast ... fara ca sa fugi din tzara dupa eveniment ... ? Dodgy ...

Eu zic ca se poate folosi o cafea decenta pentru un filtru cinstit, nu doar acele automate de bar. Fara sa fii nevoit sa fugi ulterior.

Hai sa o luam si altfel: cati dintre cei de la acel eveniment propus de tine o vor bea fara zahar...??? Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#60
(11-11-2018, 19:03)renatoa Wrote: Un exemplu ?
Esti sigur ca nu e vorba de prajitori 3rd wave ? Vorbim de cafea care se vinde in supermarket, sau de magazine online ale unor prajitorii artizanale ?

Nu imi place sa intru in polemici, totusi de dragul discutiei ...

[Image: mbudEoS.jpg]

Cumparata la inceputul lui Oct.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)