Hello There, Guest! Login Register


Cafea de la sursa prajita de artizani

#1
De curand am am baut cu mare placere o cafea prajita de un entuziast artizan ce are o mica cafenea de specialitate in Costa Rica pe nume Juan. Nu il cunosc personal, dar am o cunostinta in Costa Rica care colaboreaza cu el, Luis. Cafeaua trimisa de Luis mie, a fost o minune, am baut-o pe nerasuflate si m-am bucurat de fiecare ceasca. In primul rand este vorba de cafea verde proaspata luata din muntii Costa Ricai (zona Alajuela), proaspat prajita de Juan, care face o treaba buna. In al doilea rand este vorba de un soi "pur-sange" costa rican, anume Villa Sarchi. Villa Sarchi este un soi provenit dintr-o mutatie petrecuta in mod natural a unei populatii de copaci de cafea din soiul Bourbon, in zona Alajuela din Costa Rica.
Am inceput negocierile cu Luis care trebuie sa vorbeasca cu Juan. Am sa ii cer detalii legate de ultimul lot prajit de Luis.

M-am gandit ca poate exista entuziasti printre noi care ar dori sa incerce o cafea proaspat culeasa si proaspat prajita de la "mama ei" din Costa Rica.

Pentru cateva mai multe detalii, intre timp puteti vizita:
Facebook Underground Brew Cafe
 
#2
Verde nu dau ?
 
#3
Da. Poți sa ma treci pe lista Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
#4
(19-01-2019, 11:49)renatoa Wrote: Verde nu dau ?

Nu cred. Din ce am vorbit cu Luis, Juan se plimba prin fermele din Costa Rica si cauta loturi de cafea verde pentru cafeneaua lui. Dar am sa il intreb pe Luis daca pentru comunitatea noastra de prajitori casnici ar putea trimite ... dar mai am si alte idei (te anunt dupa ce vorbesc cu cine trebuie)!

(19-01-2019, 11:50)adiszep Wrote: Da. Poți sa ma treci pe lista Smile

1. adiszep
 
#5
Daca tranzactia (*importul) se poate realiza, sunt si eu interesat de cca 1-2Kg. Daca atarna prea greu in colet, ma multumesc si cu mai putin.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#6
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
 
#7
Și eu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#8
si eu.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
#9
Si eu.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
#10
sunt interesat.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#11
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
 
#12
Si eu
 
#13
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
 
#14
Și eu 1kg. Thx.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#15
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
8. nickso 1kg
 
#16
1 kg, mulțumesc.
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
#17
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
8. nickso 1kg
9. dinu 1kg
 
#18
Prezent 1kg.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
#19
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
8. nickso 1kg
9. dinu 1kg
10. tecsi78 1kg
 
#20
si eu.

Multumesc.
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
#21
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
8. nickso 1kg
9. dinu 1kg
10. tecsi78 1kg
11. sradum
 
#22
Si eu 1 kg
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#23
Și eu sunt interesat
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
#24
1. adiszep
2. KrisssKros 1kg
3. baloozzy
4. miro
5. TValentin
6. lisimah
7. IndreiR
8. nickso 1kg
9. dinu 1kg
10. tecsi78 1kg
11. sradum
12. Cip 1kg
13. RaduNim
 
#25
(19-01-2019, 11:56)eugenm Wrote:
(19-01-2019, 11:49)renatoa Wrote: Verde nu dau ?

Nu cred. Din ce am vorbit cu Luis, Juan se plimba prin fermele din Costa Rica si cauta loturi de cafea verde pentru cafeneaua lui. Dar am sa il intreb pe Luis daca pentru comunitatea noastra de prajitori casnici ar putea trimite ... dar mai am si alte idei (te anunt dupa ce vorbesc cu cine trebuie)!

(19-01-2019, 11:50)adiszep Wrote: Da. Poți sa ma treci pe lista

1. adiszep
Daca se poate verde as vrea și eu.
 
#26
Sunt interesat si eu
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
#27
Cat costa kg?
 
#28
Manusa ridicata Big Grin

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid109490
 
#29
Orwo 1 kg
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#30
rog pune-ma si pe mine pe lista, dar numai daca ofera verde, proaspata, la un pret decent...

(profitand de ocazie: nu caut origine, nu caut specialitate, doar veritabil proaspata (ultima recolta!) si curata, verde  si - cum zici - ... de la sursa!)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)