Hello There, Guest! Login Register

Cafea Bio - Infiintare prajitorie

Buna seara, sunt nou pe acest site pe care il apreciez foarte mult si va felicit pe toti pentru munca pe care o faceti raspunzand si discutand aici pe forum.

Cu toata modestia, nu am cunostinte foarte specifice in domeniul prajitoriei de cafea, asadar as dori sa cer niste sfaturi daca se poate.

1. Vreau sa infiintez o prajitorie care sa se orienteze express pe cafeaua organica, bio, dar am vazut ca e mai complicata procedura de certificare bio la noi in Romania, pentru produse de import, chiar daca sunt din UE.
Sfaturi ?

2. Nu stiu firme serioase din strainatate, la preturi bune per kg si la transport care sa livreze in Romania intr-un timp decent si sa ofere servicii calitatative. Am mai citit aici pe grup si am vazut niste firme dar nu aveau site care sa ofere traducere macar in engleza.
*Merita cumparate din Romania boabele de cafea verde, de la furnizori ca de aici de exemplu ? :
https://cafea-boabe.afacerist.ro/

3. Oare piata e supra-saturata de prajitorii de cafea in Romania ? Ma refer ca fiecare cafenea, unele dintre ele trecand prin perioade mai grele acum cu coronavirusul, au deja furnizori cu care colaboreaza de ani de zile, si mi-i ca investesc in prajitorie iar dupa va fi mai greu ca piata de desfacere.

4. Stiu ca prajirea cafelei este o arta, iar personalul din Romania nu prea are calificari pe asa ceva.
Exista traineri care sa ofera consultanta completa pe asa ceva + training direct la locatie ?
Daca da, ce pret estimativ ar fi pentru serviciile totale ?

Mii de multumiri, orice sfat, feedback, chiar si cel mai dur oferit, imi prinde bine si il apreciez deosebit de mult.

Am zis ca e mai bine sa cer un sfat inainte, decat sa dau faliment dupa...

Reply
Cum e cazul și pentru alte produse agricole, certificarea bio nu înseamnă automat un plus la calitate. Dacă ar fi așa de general, nu ai găsi în supermarketuri cafea bio, prăjită și ambalată între 50 și 80 de lei.

Citește câteva ceva despre cafeaua de specialitate și apoi despre celelalte certificări și importanța acestora.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)