Hello There, Guest! Login Register

Cântar.. și cu zecimi de gram ?

Referitor la cântar, este îndeajuns unul care are ca subunitate gramul sau ar fi necesar să indice și zecimile de gram ? Voi cântări 14g sau 15 g sau voi fi și in situația să-mi fie necesar 14,5g 14,8 etc...?
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI, tamper Motta, cântar MH-500

Reply
Poate avea 4 zecimale, precizie îți trebuie. Dacă pui de 5 ori aceeași cantitate și obții 4, 5 valori diferite, înseamnă că putea fi fără zecimale.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(19-11-2017, 15:43)gbrl Wrote: Referitor la cântar, este îndeajuns unul care are ca subunitate gramul sau ar fi necesar să indice și zecimile de gram ? Voi cântări 14g sau 15 g sau voi fi și in situația să-mi fie necesar 14,5g 14,8 etc...?

Cantarul fara zecimale iti va indica 14g cand vei pune pe el 13,50g si tot 14g cand vei pune 14,49g. Diferenta e foarte mare intre un shot de 13,51g si 14,49g, pastrand constante restul conditiilor.
Iti trebuie neaparat cantar cu pas de 0,1g
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST / IMS, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press

Reply
Da, va fi rău și când va merge pe rotunjire. Și tot rău va fi dacă nu va face rotunjirea, in sensul că la 14,9 g cântarul să afișeze 14g

Reply
Cu un pic de testare si comparatie cu unul cu zecimala, te descurci si cu unul care are rezolutie (dar si precizie) de 1 gram.
Tii cont ca intr-un gram intra 5-7 boabe, depinde de cafea, asa ca un bob are oricum mai mult de 0.1 grame Wink
Pui 13 grame, apoi bob cu bob pana face trecerea in 14 grame si apoi 2-3 boabe cat este nevoie ca sa faci in jur de 14.5, ca oricum exact 14.5 nu vei face decat daca spargi un bob in doua.

Reply
Bănuiesc că in funcție de soiul de cafea sau de cum a fost prăjită sau alți factor greutatea boabelor de cafea diferă (de la caz la caz). Deci 1g putând conține un anumit nr de boabe oarecum constant pt cafeaua respectivă ar merge un oarecare reglaj final chiar din nr boabelor/g. Oricum o sa cumpăr cântar cu zecimale cum am fost sfătuit de voi, dar o să fiu curios să văd dacă un reglaj din nr de boabe ar fi mers.

Reply
(19-11-2017, 20:05)gbrl Wrote: dar o să fiu curios să văd dacă un reglaj din nr de boabe ar fi mers.

Daca ai timp sa numeri boabele...orice e posibil.

Reply
Cât să dureze număratul boabelor dintr un gram ..? O faci și fără să vrei, doar privindu-le... Wink Nu număratul tuturor boabelor din 14 g. Mă refeream la un reglaj final, gen cum a spus și renatoa,  2-3 boabe la sfârșit, de completare.

Reply
Sa inteleg ca tie iti place sa te complici inutil?

De ce ai vrea un cantar fara zecimale? in fata unui cantar cu zecimale? ca sa ce?

Reply
Nu, cum zisesem mai sus și citez din mine Big Grin “oricum o să cumpăr cântar cu zecimale cum am fost sfătuit de voi”. Ați trecut prin experiența asta și ați tras concluzia bună. Apreciez că mi-ați împărtășit-o.

Reply
Sunt cateva necunoscute in cazul acesta:
- tipul de cafea: bob mic, mediu, mare (Maragogipe, de exemplu https://en.wikipedia.org/wiki/Maragogipe_Coffee) sau neregulat - gen Etiopia
- prajirea: o cafea prajita light este mai grea
Daca de marime iti dai seama din prima, de prajire mai greu.

Daca ii in calcul ca vei bea permanent un singur tip de cafea de la un singur prajitor, poti lua in calcul si numarul boabelor...  Big Grin
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
https://www.emag.ro/cantar-pentru-bijute...DMBW12BBM/

pare bun ?

Reply
Pare, dar vezi si comentariile.  Tongue
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Comentarii bune..dar cam puține

Reply
Bune, cu exceptia ultimului, care confirma materialele slabe folosite...

Reply
Îl comand, dacă dezamăgește - returnare

Da, chiar f proaste..zice de materiale..dar tot el ..e mulțumit de cum cântărește..

Sau  https://www.kfea.ro/cantar-digital-incor...ntru-cafea

Reply
Nu cred in precizia lor.

Reply
(19-11-2017, 20:56)gbrl Wrote: https://www.emag.ro/cantar-pentru-bijute...DMBW12BBM/

pare bun ?

Il am de cateva luni si nu am ce sa-i reprosez, e foarte bun.
ACS Minima, Sette 270, Eureka Atom Specialty 75E

Reply
Din OP am avut impresia ca discutia nu ar fi la modul din care sa imi iau, cu zecimale sau fara, ci mai mult pe tema "merita sa imi mai iau unul cu zecimale daca am deja unul doar cu grame in casa"... si in spiritul asta am si postat varianta cu numaratul boabelor.
Nu ascund ca este si cazul meu, nu pot justifica doua cantare in bucatarie, asa ca am doar unul cu grame, cele cu zecimale sunt prea limitate la kg.

Cat despre numarul de boabe la gram, chiar va rog sa incercati sa numarati, ati fi surprinsi de cat de putin variaza de la o cafea la alta, exceptand enormitatile cat boaba de fasole.

Reply
Am prin casa si un cantar din acela.

Am fost acum cu 3 monede de 50 bani. conform datelor oficiale o moneda de 50 bani are greutatea de ~ 6.10 grame, aceasta variaza foarte putin de ordinul 0.05 grame, din cauza oxidarii, jegului etc.

Am cantarit cu el de mai multe ori si este foarte exact: 1 moneda=6.09 grame, alta 6.10 grame, si alta 6.13 grame.

Am cantarit doua monede de 50 de bani, si rezultatul este iar bun, 12.19 grame.

La trei a dat exact cat trebuie, cu alte cuvinte functioneaza perfect.

Atentie ca nu este rezistenta la apa, daca il folosesti la cantarit lichidul de cafea, sa fii atent dupa ce iei ceasca sa nu picure mult pe el. Spre deosebire de alte metode de prepararea a cafelei, la espresso ai nevoie de dozaj exact in/out pt un control mai bun asupra gustului.

Reply
(19-11-2017, 21:41)renatoa Wrote: Din OP am avut impresia ca discutia nu ar fi la modul din care sa imi iau, cu zecimale sau fara, ci mai mult pe tema "merita sa imi mai iau unul cu zecimale daca am deja unul doar cu grame in casa"... si in spiritul asta am si postat varianta cu numaratul boabelor.
Nu ascund ca este si cazul meu, nu pot justifica doua cantare in bucatarie, asa ca am doar unul cu grame, cele cu zecimale sunt prea limitate la kg.

Cat despre numarul de boabe la gram, chiar va rog sa incercati sa numarati, ati fi surprinsi de cat de putin variaza de la o cafea la alta, exceptand enormitatile cat boaba de fasole.

sa zicem ca vrei sa cantaresti 14gr, pui pe el 13 gr si sa adaugi boaba cu boaba pana cand se schimba din 13 in 14, chit ca nu sti cu precizie cum rotunjeste el, vei avea cantitate constanta cu o precizie de o zecimala-doua.

dar la cat costa un cantar cu zecimale si avand in vedere ca se gasesc la dimensiuni de calculator de buzunar nu prea se merita oboseala.

un sfat mai practic pt initiator: uita-te ce baterii foloseste, cele tip moneda le si papa repede si nu le gasesti chiar usor.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Al meu are moneda, adica CR2032, si tine luni bune... si bateriile se gasesc. Confused Huh

Reply
sa vazi cat tine cu baterii R3... Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Eu am de un an de zile de asta mic de pe emag, are baterii ca la telecomanda si tin un an.
este bun rezista si la apa destul de bine (poate sa picure pe el)
atentie ca sunt si variante 0-200 grame.

au tinut un an chinezariile cu care a venit.  Cool
Dalla Corte Studio | Brasilia mini classic | gaggia | honne | kinu m47 | v60 | aeropress | acaia pearl S

Reply
Uite de aici am luat eu https://www.shopu.ro/cantar-pentru-bijut...nctie-tara
Îl am de 1,5 ani și nu da semne de oboseala. Nici macar bateriile nu le-am schimbat.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.

Reply
(20-11-2017, 07:35)cyrusct82 Wrote: Uite de aici am luat eu https://www.shopu.ro/cantar-pentru-bijut...nctie-tara
Îl am de 1,5 ani și nu da semne de oboseala. Nici macar bateriile nu le-am schimbat.

Eu am modelul asta de vreo 5 ani si se ambitioneze sa functioneze inca  Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM

Reply
Eu folosesc asta...

https://www.tehnoelectric.ro/produse/ap_...iu_0_100_g
[Image: 2fbed743114e7e86191a2d96b9ca71a3.jpg]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Reply
TEKZEN - cantar
[Image: 8uAp50U.jpg]
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.

Reply
Are zecimala, dar din 5 in 5 Smile

https://www.gearbest.com/measuring-tools/pp_616129.html

"The capacity is 3kg and the graduation is 0.5g"
Vrea sa zica rezolutie, pesemne...

Reply
Noi folosim "precizie" sau "abatere" in cazurile astea...  Tongue

Reply

Forum Jump:

Browsing: szappanyos, 1 Guest(s)