Hello There, Guest! Login Register


Bucuresti - Nickso - modificari PID, service

#1
[Image: FjiD8VC.jpg]

UPDATE 2021: TOPIC INCHIS LA CERERE

Marcam un capitol nou pe sectiunea de parteneriate. Sunt mandru sa va anunt ca userii nostri nickso (Bucuresti) si stefandinescu (Constanta) au acceptat propunerea de a fi primii servicemani al forumului. Telentul, priceperea, consecventa pe forum si experienta ii recomanda. 

Desigur, daca exista useri in tara cu peste 100 de postari in forum, care vor sa se alature acestui proiect in diverse alte localitati, o pot face (printr-un PM catre mine), chiar si pentru lucrari separate, nu neaparat servicii complete (ex. doar instalari de PID, doar decalcifieri HX, schimbare garnituri etc.) Limita de  minim 100 de postari in forum pentru un user tehnic, cred ca este un prag suficient de evaluare initiala a cunostinelor sale. Sper sa avem in toate zonele tarii cate un astfel de espressoman, caci meritocratia trebuie sa aiba locul ei aici in forum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#2
Felicitari! Toata lumea va avea de castigat din asta.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#3
Dupa cum am scris si pe celalalt thread sunt interesat de montarea unui pid pe Gaggia asa ca voi apela la colegul nickso.
Insa il rog pe aceasta cale sa stearga din mesajele private Big Grin Am incercat sa ii trimit unul mai devreme si nu am putut.
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
#4
As dori si eu o decalcifiere si o curatare a rasnitei pentru echipamentul din semnatura. Care ar fi pretul si in ce ar consta operatiunile?

Multumesc.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#5
Super !
Am avut placerea sa-l cunosc personal si ma bucur ca s-a decis sa faca pasul in aceasta directie .
Ma voi programa din timp cand voi avea nevoie de service la aparatele din semnatura !

Felicitari !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#6
Vă mulțumesc pentru votul de încredere! Smile

Gata...am șters aproape toate mesajele private. Am șters din ele de ieri, dar se pare ca nu a fost îndeajuns.

Pentru Adonnis o sa revin eu cu un mesaj privat pentru datele de contact.

Pentru Vladdooo, ținând cont ca Pure nu este tocmai un profesional și nu se știe cât de ușor se găsesc garniturile ce ar trebui înlocuite dacă se desface boilerul, recomand ca decalcifierea sa se facă fără dezmembrarea aparatului. Astfel, costul este redus, 40 RON, și nu exista riscul sa rămână aparatul indisponibil pentru perioade mai lungi. Decalcifierea se face cu apa Bucovina și sare de lămâie.
Rasnita va fi desfacuta cât de mult se poate fără a umbla la piesele presate ale axului motor. Nu știu exact cât de mult se desface mdf-ul, dar nu ar trebui sa depășească 50 RON...probabil mai puțin. Trimite-mi un mesaj dacă vrei sa le facem.

PS: deși am șters toate mesajele tot îmi apare ca fiind 100% plin spațiul de mesaje. Pana la remedierea erorii o sa trimit eu mesaje celor care scriu aici.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#7
Salut cu respect inițiativa și ajutorul lui nickso.
P. S @nickso poate montam termometrul împreună Wink
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#8
@nickso
Trebuie sa stergi mesajele si din cosul de gunoi.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#9
(27-01-2015, 17:35)Mihai.B Wrote: Salut cu respect inițiativa și ajutorul lui nickso.
P. S @nickso poate montam termometrul împreună Wink
Da...de ce nu Smile
(27-01-2015, 17:35)Pascalau Wrote: @nickso
Trebuie sa stergi mesajele si din cosul de gunoi.
Dacă tu crezi ca eu nu știam asta... Ai dreptate. Smile când ne vedem dau o bere!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#10
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#11
(27-01-2015, 16:25)nickso Wrote: . Nu știu exact cât de mult se desface mdf-ul ......

Colegii mei au fost cu MDF-ul la calibrat si , dupa aceasta , cu rasnita reglata mai jos de nivelul 3 , se blocheaza expresorul sau curgerea este foarte greoaie . 
Deci se poate regla pentru rasniri foarte fine . 
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#12
Eu ma gândeam la un tipizat, ca un fel de formular de "internare " pe care sa îl completam împreună, în 2 exemplare, când se preda aparatul. O sa concep ceva de genul în următoarele zile. Sunt complet de acord cu review-uri făcute după încheierea tranzacției, atât asupra operației efectuate cât și asupra preturilor. Oricum, preturile vor fi făcute doar cât sa merite timpul alocat manoperei...zic eu Smile

Intre timp, în urma unor cereri pentru un anume tip de serviciu, am conturat câteva preturi. Deoarece topicul a fost inițiat de Liviu, o sa i le trimit lui sa facă update la primul post.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#13
Cam cat dureaza montarea unui PID?
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
#14
Cam 2-3 ore, cu tot cu reglajul parametrilor PID. Asta pe classic cu pid luat de pe ebay.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#15
Se intampla cumva sa ai tu PID-uri? Ca eu imi prind urechile, nu stiu ce sa command.
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
#16
Nu am, deși ma bătea gândul, la un moment dat, sa încerc o negociere cu individul care le vinde pe ebay. Oricum, uite doua linkuri :
1. Asta nu e testat, e puțin mai ieftin și ssrul este de 40 A. Nu are radiator și nici nu îți trebuie, cel puțin pentru classic.
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vie...76&alt=web
2. Asta e testat de mai mulți colegi, știm sigur ca merge și are și radiator
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vie...69&alt=web
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#17
Continuam discutia despre PID-uri pe topicul dedicat, cu voia voastra  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#18
Salut,

Nickso, iti multumesc pentru ajutor si profesionalism.

O seara buna,

Razvan Stefan
 
#19
cu placere. Extracții reușite!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#20
Revin cu un update, acum ca a trecut o saptamana aproape de cand am fost cu al meu Gaggia pentru a-i fi montat un pid. 

Recomand cu caldura atat serviciile lui Nickso cat si montarea pid-ului pe Gaggia classic!! 
Totul s-a derulat rapid si avantajele sunt multiple, de la gustul in ceasca la usurinta manevrarii espressorului si consistenta extractiilor. 
Este mult mai simplu sa nu stai cu ochii dupa beculete si sa faci temperature surfing, iar rezultatele s-au simtit imediat in ceasca chiar si pentru papilele mele mai putin educate. 


Asadar eu privesc upgrade-ul ca un must-do pentru acest espressor! Exista numai avantaje, pretul e foarte bun, puneti mana pe mouse si dati comanda pe ebay  Smile
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
#21
Merci pentru apreciere. Confirm, și eu, ca rezultatele au fost spectaculoase. Asa am aflat ca pot distinge nuanțe de gust în cafea, ce nu am reușit cu toate celelalte espressoare Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#22
Ii multumesc mult lui Nikso pentru montarea PID-ului pe Gaggia Classic! Acum pot sa setez clar temperatura de extractie si ma bucur ca am un aparat care nu variaza decat cu maxim 3 grade in timpul extractiei Smile


Am reusit cu ocazia asta sa scot gustul intens de ciocolata din Nicaragua - Hotspot!

Mult succes Nikso!
Gaggia Classic +PID + Rancilio Silvia steam wand; LELIT PL043MM; Tamper Concept-Art; Marzocco 7g+14g
 
#23
Multumesc si eu lui Nickso pentru scaderea presiunii de la 12 la 9 bari pentru al meu Lelit PL041TEM. Pe aceasta cale imi exprim aprecierea pentru calitatea serviciilor lui si pentru atitudinea sa.

Pt. ridicarea espressorului am fost la el acasa, ocazie cu care am facut impreuna cateva shot-uri, am degustat si ne-am dat cu parerea, fiind astfel o ocazie foarte frumoasa de a ne cunoaste si de a invata cate ceva unul de la altul de pe urma experientelor personale legate de cafea. Asta e un un beneficiu foarte mare pe care l-am vazut eu, separat de service-ul propriu-zis.

Cat despre avantajele modificarii, voi reveni, intrucat nu am prea avut timp de teste.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
#24
Cu multa placere. Va mulțumesc pentru apreciere.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#25
Multumiri lui Nickso pentru instalarea PID-ului la al meu espressor, precum si pentru bunavointa si disponibilitatea de care a dat dovada.
Totodata, ii multumesc si pentru lectia de frotare a laptelui pe care am primit-o gratis, chiar cu aparatul meu. Idea
Ma bucur ca aceasta pasiune mi-a oferit sansa de a intalni un om ca el.
Multumesc inca o data!
Vibiemme Domobar Piccolo, Eureka Mignon, Kinu M47 Phoenix, Reneka 16 g, VST 18 g, Bodum Frenchpress, Aeropress, Pour over
 
#26
A fost o placere și pentru mine. Mulțumesc Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#27
Multumesc Nickso pentru ca mi-ai tunat espressorul! Ai facut inca un iubitor de espresso fericit!
O sa revin cu poze si un video cu al meu GC + pid-ul Auber, pe topicul dedicat.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
#28
Cu plăcere. E tare fain senzorul de la Auber, deși cam delicat. Extracții reușite!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#29
Mulțumesc frumos nickso pentru montajul termometrului Eric.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#30
Mi-a făcut placere. am mai câștigat și eu niște experienta.... Și nu numai despre cafea
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)