Hello There, Guest! Login Register


Breville BES920XL, e atractiv ?

#1
Pe home-barista.com espressor-ul Breville BES920XL e foarte popular  (vandut in Europa si sub brandul Sage sau Gastroback)
Nu e de mirare, e un dual boiler din inox, cu timp de incalzire mic si o stabilitate termica remarcabila. Grupul e incalzit electric, controlat prin PID, iar apa care alimenteaza boilerul de cafea e preincalzita, trecand mai intai printr-o serpentina situata in boilerul de abur.
Permite controlul extractiei in timp sau volumetric. 
Preinfuzia e reglabila ca durata si presiune, prin modularea puterii pompei.

Are multe facilitati pe care nu le voi enumera aici, interesant e review-ul de mai jos:
https://www.home-barista.com/blog/brevil...33376.html

O particularitate constructiva a modelului 920XL mi-a atras atentia, produce apa calda iar aceasta e furnizata de boilerul de cafea. Are manometru pe grup iar prin deschiderea robinetului de apa calda in timpul unei extractii, se modifica presiunea de extractie
Deci avem o profilare de presiune facila, prin deschiderea usoara a robinetului de apa catre sfarsitul extractiei de exemplu, putem reduce presiunea de la 9 la 5 bari sau mai jos.
Se poate face chiar o modare gen "slayer mod" descrisa amanuntit pe home-barista.com
 
Au o fiabilitate destul de ridicata, Breville a corectat problemele aparute la modelul anterior, 900XL, electrovalva cu 3 cai a fost reproiectata iar racordurile la boilerul de abur sunt acum conice. Pentru scurgeri ale supapei de abur, exista garnituri PTFE la preturi derizorii si sunt usor de inlocuit 
E cool ca design, dimensiuni, ergonomie, are facilitati care nu le regasesti pe masini mai scumpe
 
Reply
#2
Americanii au o alta piata de consum si sunt obisnuiti cu plasticuri scumpe. am avut sage e un espressor chiar bun, l-am luat la 30 euro ca era complet calcifiat. A fost simplu de lucrat la el. mi-au placut multe, inclusiv faptul ca avea silicon la tava si nu vibra nimic. 

La noi, europeni, nu prea prinde bine plasticul, mai ales cand vorbim de produse de 3000-5000 lei. Adica hai fie iei un produs de 600-1000 lei da, dar la produse asa scumpe da mai bine inoxul.

Adica, daca e sa aleg intre un sage/breville vs un gaggia iau breville, sau daca e sa aleg intre un Rancilio silvia vs breville, iau breville. Dar daca e sa aleg intre produse mai scumpe, prefer altceva.

[Image: qqDKAh8.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#3
Ar fi mult mai interesant un model cu tot ce ai mentionat tu, dar single boiler, deci mai ieftin.
Asa, la banii la care e acum, e greu de luat in considerare pe piata noastra.
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#4
Exista versiuni de buget cu termo-jet, care performeaza probabil destul de bine, avand si grupul incalzit electric
Dar espressorul dual boiler 920XL are un farmec al lui, iar pentru cineva care are o oarecare indemanare tehnica si mai ales daca e gasit la un pret bun, cu siguranta merita luat in considerare.
 
Reply
#5
Sa scoatem subiectul de la naftalina, poate deveni un colt tehnic

https://www.ebay.com/itm/145555348962

Nu am instalat modulul, nici macar nu l-am comandat, a avut rating 5 din 5 pe Amazon
Atasat prin cablul lui de espressor (firul de impamantare poate fi folosit ca iesire sau inlocuiti cablul de 3 fire cu unul de 4 fire) ar permite controlul pompei de apa din espressoare. Are scala gradata si indica tensiunea de iesire
 
Reply
#6
Nu merge decat pentru motoare asa zis "universale", adica periate.
Daca la pompa ai motor sincron, cu inductie, adica din alea care sunt pe ventilatoare, ca sa fie silentioase, nu va regla nimic pana la un punct, si acolo brusc se va opri pompa.

Exista un topic "tehnic" dedicat pentru comanda pompelor de espressoare.
 
Reply
#7
Ar fi util sa postezi un link catre topicul respectiv ... 
Am comandat un modul sa vedem cum se comporta, pentru majoritatea pompelor functioneaza.
Pentru motoare sincrone cu inductie, exista variante cu variatia frecventei tensiunii de iesire.
 
Reply
#8
YOU WON'T BELIEVE THIS BREVILLE MACHINE (youtube.com)

Pe asa-numita masina concept, mascariciul de Lance obtine 2 profile de presiune.
Cu o sursa programabila care sa aiba si un potentiometru de control manual, putem obtine orice profil de presiune, iar circuitul de control ar memora diagrama de presiune - timp si astfel poti defini noi profile, le pui pe stick si le trimiti. Sa incerce un prieten din Australia ce ai experimentat tu astazi.

Sigur, poti spune ca nu ai nevoie de asta, ca e suficient sa-ti reglezi opv-ul la 6 - 7 - 8 bari si e destul.
Dar circuitul asta cu Arduino ar avea si functia de OPV electronic. Si daca poti experimenta mai mult ... de ce nu
 
Reply
#9
atractiv pană se strică https://www.amazon.com/product-reviews/B..._1?ie=UTF8&filterByStar=one_star&reviewerType=all_reviews#reviews-filter-bar
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#10
la 1500 lei modelul asta imi pare ca merita banii. 

https://www.breville-romania.ro/produse/...d_source=1&gclid=Cj0KCQjwlN6wBhCcARIsAKZvD5hqjFvBuWNWdMenNTmk7Zy5qmL9zBXA2AIGxn7nyhgNlj8tfrz011EaAsDVEALw_wcB
 
Reply
#11
Mai bine espressorul de la barshaker la 500+ lei si o rasnita mai capabila. Gen kinu la inceput, dupa ce vrei upgrade, vinzi kinu si iei o electrica (df64) si espressorul il faci cadou si iti iei altceva mai potent.


Sau daca nu sunt bani de kinu + espressorul AVX (sub 1500lei total) atunci un krinder k2 + espressor AVX, deja esti la 1000 lei. In 2010-2015 nu luai espressor cu 1500 lei.
Daca iei breville de mai sus, dupa ce vrei sa-l dai nu il cumpara nimeni, pentru ca pe forumurile de specialitate nu se cumpara si nu se doresc produse 2 in 1 (rasnita+espressor).
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#12
Toate espressoarele necesita o oarecare intretinere, BDB cred ca e cel mai documentat espressor.

https://www.home-barista.com/espresso-ma...61421.html

Ironia sortii sau greseala de design cu acele o-ringuri din silicon care cedeaza uneori dar pot fi inlocuite usor si nu trebuie trimis espressorul in service si sa platesti 400$, costa sub 5$ pachetul de 100 de bucati. 
Exista dealtfel o-ringuri din fluorosilicon sau un fluoroelastomer care e mult mai rezistent.
Sunt si utilizatori care habar nu au cum sa intretina sau sa foloseasca un espressor, de exemplu unul din cei care a acordat o singura stea, a reprosat faptul ca aparatul nu poate trece de 9 bari si el vrea 12-15 bari.

Procentul celor care lasa un rating este redus, mojoritatea aparatelor vandute sunt fara probleme. Amazon are o politica stricta, daca rata de cadere sau ratingurile negative depasesc 1% din produsele vandute, vanzatorul are probleme.
 
Reply
#13
La 1600$ suna atractiv…? Cu “profilare de presiune” prin deschiderea robinetului? E cam la acelasi pret cu Bianca.
Nu mi-e clar daca lucrezi la ei sau vrei sa-l vinzi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#14
Sau poate doar folosesc un BDB ?

Trebuie sa recunosc ca sunt un ipocrit si visez la un mariaj vesnic cu Breville, care sa-mi plateasca vacante exotice iar eu din cand in cand sa-i ridic in slavi.  As

Cu matematica nu o duci prea bine, Bianca e de 2,x ori mai scump
Si e 1285 $ la Altex

Hai sa-ti povestesc cum e cu profilarea de presiune prin robinetul de apa calda:
Am modificat intern espressorul pentru a aduce spre puck, doar cantitatea de apa necesara, fara ca aceasta sa mai curga in acea cescuta, pe care dealtfel o preincalzea. 
Dar pe urma am realizat ca de fapt acele cateva picaturi de apa care se scurg in cescuta de alaturi, imi ofera o informatie vizuala despre puck-ul de cafea, despre rezistenta pe care o opune in timpul extractiei. 
Sa nu-ti imaginezi ca in cescuta de langa se scurge un suvoi de apa si eu stau cu cescuta de schimb pregatita, sunt picaturi sau un firicel subtire.
 
Reply
#15
“Profilarea” de care zici se face pe orice espressor, si pe ala de 500 lei.
Cat despre matematica, Bianca la 10100 cu vouchere comparativ cu 6000 nu prea da 2.x.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#16
Asa o fi, n-am urmarit pretul, a mai scazut dar si BDB poate fi gasit uneori la ~1000 euro 
Ma bucura faptul ca ai descoperit ca poti modifica presiunea si la un espressor de 500 lei, nu trebuie sa fie doar atributul masinilor scumpe
Eu ma retrag din discutiile astea fara rost
 
Reply
#17
ITO/Leva! Controller - Q&A + Experience (home-barista.com)
 
Reply
#18
https://www.kaffee-netz.de/threads/ito-p...st-1785316
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)