Hello There, Guest! Login Register


Bottomless (naked) portafilter

#1
Brick 
Buna, 

Am la servici un espressor, dar nu stiu modelul, si as vrea sa cumpar un portafilter (bottomless/naked). Am tot citit pe net ca sunt vreo 3 modele (E61, etc), si cum nu vreau sa cumpar si sa schimb am zis sa intreb, poate se pricepe cineva. Am masurat si portafiltru curent are 58mm

Ignorati va rog nivelul de curatenie al aparatului (stiu ca e deranjant pentru unii). 

Ca si istoric: Am inceput sa fac lapte pentru capuccino si latte, si m-am molipsit, si dupa ce a inceput sa imi iasa laptele constant bine, am zis sa incerc sa fac si cafeaua buna. Stiu ca e pe dos, dar no, trebuie inceput de undeva Smile

       

Multumesc anticipat.
 
Reply
#2
Bun venit,

Daca fabrica romaneasca MCE nu produce (trebuie sa intrebi) atunci vezi la un magazin de piese pentru espressoare daca pot gasi ceva compatibil. Altfel, cumperi un portafiltru normal de la fabrica si te duci la strungar pentru decupare...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Mersi de raspuns. Oare imi poti spune ce  fel de compatibilitate ar trebui sa intreb?
 
Reply
#4
compatibilitate cu MCE Start, in fisa piesei.
Nici intre grupurile E61 nu exista compatibilitate 100% asa ca e greu sa obtii de undeva niste chestiuni concrete. In CLuj ai mag-pro, unde poti merge cu portaifltrul direct.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(09-09-2015, 00:53)Lyvyoo Wrote: compatibilitate cu MCE Start, in fisa piesei.
Nici intre grupurile E61 nu exista compatibilitate 100% asa ca e greu sa obtii de undeva niste chestiuni concrete. In CLuj ai mag-pro, unde poti merge cu portaifltrul direct.

Mersi de sfat. Oare sunt si alte magazine cu portafiltre / tampere / latiere? Vroiam sa iau si un tamper bun si o latiera motta si speram ca poate sunt ceva magazine de desfacere pentru asa ceva de care stiti aici pe forum.
 
Reply
#6
Cerceteaza si zona de Bursa a forumului unde userii au pus in vanzare diverse accesorii, si zona de discount-uri, si pana la urma si google. Esential este sa gasesti cel mai bun pret pentru un anumit lucru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(09-09-2015, 23:53)Lyvyoo Wrote: Cerceteaza si zona de Bursa a forumului unde userii au pus in vanzare diverse accesorii, si zona de discount-uri, si pana la urma si google. Esential este sa gasesti cel mai bun pret pentru un anumit lucru.

M-am exprimat gresit, vroiam sa intreb de magazine fizice in Cluj :-)
 
Reply
#8
Nu pot sa ma abtin... Trebuie curatat temeinic... Pur si simplu te imbolnavesti daca bei din asa ceva. Scuze.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#9
(10-09-2015, 01:36)vct1976 Wrote: Nu pot sa ma abtin... Trebuie curatat temeinic... Pur si simplu te imbolnavesti daca bei din asa ceva. Scuze.

Nu e nevoie de scuze. Am mentionat ca nu as vrea sa se povesteasca prea mult de curatenia aparatului pentru a fi sigur ca primesc macar ceva raspunsuri la subiect. 

Pe ansamblu probabil ca o sa am nevoie de mai mult ajutor legat de curatenia aparatuliu si medote de imbunatatire la intretinere. 

Am mai citit pe net tot felul de chestii legate de "blind" baseket folosit la backflush, si alte tehnici de curatare, dar probabil o sa am nevoie de mai multe informatii legate de pasi. Fiind destul de afectat aparatul, probabil ma voi concentra la curatare incepand cu zonele care aduc mai mult impact, inainte sa ajung la finete Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)