Hello There, Guest! Login Register

Blow out hopper DIY

Salut, cum in urma cu ceva timp am cumparat o rasnita mare urata si pe care urma sa o folosesc doar in single dose, asa ca a fost nevoie sa gandesc o solutie pentru single dose.

Prima data am folosit rasnita cu o pompita de cauciuc, de suflat sufla foarte usor boabele spre cutite si retentia afara. Problema  era ca nu rezista la utilizari multe si ca din cauza rasnitei, boabele zburau afara uneori. Asa ca aveam nevoie de o solutie care sa-mi permita sa torn boabele si sa am un capac.

Asa arata pompita de suflat:

[Image: 26mOQgm.jpg]
Am vazut acel sistem de blow-up de la Eureka, insa era prea mare, pare scump, in plus nu este compatibil cu gaura de montare de la rasnita, avand doar 35mm.

Tigania este formata din:
1. Burduf cauciuc planetara masina.  In cazul meu am cumparat aceasta piesa, pt ca din dimensiuni se potrivea la rasnita mea: Febi 29609. Exista multe dimensiuni, si exista chiar si burduf biela directie, care este mai mic si poate fi facut precum sistemul nou de la Ceado.

2. Capac de lemn de pe un recipient ceramic de la Kika. Aici improvizati cu ce gasiti si in functie de ce diametru aveti la burduf. Capacul din lemn are o garnitura inclusa in el.

Pe toate rasnitele pe care le-am avut, nu mi-a placut niciodata hopperul, mare urat, ramane praful ala pe el de la boabe, si imi da senzatia de bar italian.

Asa arata hopperul. Este elastic, se apasa cu usurinta si evacueaza tot afara. Etansarea in cazul meu este eficienta, inelul inferior al burdufului este presat de capacul rasnitei pe gura de alimentare. Problema la rasnita mea era ca ramaneau 1-2 boabe sub ax, si din cauza ca folosesc des cafea cu bob mic (nedezvoltata, Etiopia) ramaneau 2 boabe nerasnite, care puteau fi evacuate prin doua metode, impinse cu aer sau rasturnat rasnita de 22kg.

[Image: Rbg6bwM.jpg][Image: RBbeXww.jpg]

Asa functioneaza:

Reply
MacGyver FTW Smile) Atat timp cat iti deserveste scopurile, e o alternativa excelenta.  Banan

Chiar ca-i urata rau rasnita.
Kinu M47 | AeroPress | Hario V60 | Popcorn Popper

Reply
Am glumit pe seama aspectului la inceput cand am vazut-o dar nu-i chiar asa de rea Big Grin. Te-ai gandit sa montezi o furca + adaptor conic pentru PF precum cel al rasnitei Honne?
Rancilio MD50 + Saeco Poemia

Reply
Mie imi place foarte mult.
Felicitari pentru el, sper sa vedem pe forum cat mai multi useri care fac ceva DIY interesant, si intuitiv.
Poate ar fi fain si o sectie separata.
--Only God Can Judge Me--

Reply
(16-01-2019, 20:40)MyR Wrote: Poate ar fi fain si o sectie separata.

Nu vrea Liviu. A zis sa batem mingea in alta parte, ce atata DIY?! Big Grin

https://i.imgur.com/s3yL0QB.mp4

Reply
(16-01-2019, 20:48)vdub Wrote:
(16-01-2019, 20:40)MyR Wrote: Poate ar fi fain si o sectie separata.

Nu vrea Liviu. A zis sa batem mingea in alta partea, ce atata DIY?! Big Grin

https://i.imgur.com/s3yL0QB.mp4 

:-))) Eu personal as testa si pe "expressorul" tau Smile)

Reply
(16-01-2019, 20:55)MyR Wrote: :-))) Eu personal as testa si pe "expressorul" tau Smile)

Nu, nu pt ca din al meu iese cafea cu pojar Smile)

Reply
Astazi am avut ocazia sa testez cat de eficient este. Am probat de mai multe ori si rezultatele au fost mereu aceleasi. Procedura de lucru: cantarit boabe (18.00 grame), cantarit PF+ palnie dat tare le cantar, cantarit ce iese  la final.

Mereu mi-a iesit toata macinatura nu am avut nici macar 0.1 grame retentie ramasa in rasnita.  Cred ca ajuta mult etansarea burdufului direct pe gura de alimentare, astfel ca aerul nu scapa pe acolo ci este impins pe gura de evacuare a rasnitei.

Cam asa arata burduful de cauciuc pe gura de alimentare. El vine presat foarte puternic de capacul superioar al rasnitei. Capacul este strans de doua suruburi m6 foarte lungi.

La ce metoda de lucru am, e mai avantajos sa rasnesc asa cum se vede, cu palnie mare (15cm diametru) pe portafiltru.

[Image: glK2CWc.jpg]

Reply
Bravo domnul, congrats! Sa ma anunti daca te incurca Mazzer-ul din dreapta Big Grin

Reply
Acu il fac pachet sa-l bag la vanzare.

Reply
Poate avea nevoie @vdub de un motiv sa vada Viena...
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
"La ce metoda de lucru am, e mai avantajos sa rasnesc asa cum se vede, cu palnie mare (15cm diametru) pe portafiltru."

La fel rasnesc si eu la Honne. I am scos furca, mi se pare mai usor asa. O miscare circulara la urma, cu palnia in portafiltru si cafeaua se aranjeaza frumos.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper

Reply
Da, e o metoda buna de a sparge gogoasa la honne. Insa la mine urmeaza multe operatii dupa rasnirea in portafiltru, asa ca nu ma ajuta cu nimic ca macinatura sa fie distribuita direct in PF.

Reply
(17-01-2019, 17:30)Zwanger Wrote: Da, e o metoda buna de a sparge gogoasa la honne. Insa la mine urmeaza multe operatii dupa rasnirea in portafiltru, asa ca nu ma ajuta cu nimic ca macinatura sa fie distribuita direct in PF.

Eu de ex prefer sa rasnesc pe guatemala intr-un dosing cup de la acaia, fac miscarea din video si doar apoi torn cafeaua in sita..

Reply
(17-01-2019, 17:17)dev Wrote: Poate avea nevoie @vdub de un motiv sa vada Viena...

Nu ca am ramas fara lopata. Am imprumutat-o si i-au rupt coada :| Oricum prefer sudul Italiei Smile

Reply
Aveti grija ca se fura idei:

https://www.instagram.com/p/BsVgSjOCPOC/

E destul de lame ce a ajuns sa fie considerat inovatie... 

Cum rezolva burduful absenta coloanei de boabe la o rasnita cu cutite orizonale?  Huh
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)