Hello There, Guest! Login Register

Black Friday

Pai initial cand a văzut prețul de bf cu o reducere de vreo 70 % a zis waw.. Dar când a observat ca după bf are reducere de 62.. reducere de.. S a dezumflat....
Da oferta de la bs mi s a părut imbatabila pt cine nu avea un setup de espresso..
Initial so reducerea de 35% de la taste mi s-a părut super tare dar apoi...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 

Reply
(15-11-2021, 14:34)zmolk Wrote: 100 vs 109 RON inseamna totusi peste 8% reducere. E procent mic?
N-as zice ca reprezinta un discount demn de luat in seama. De Black Friday. Cu siguranta le gasea mai ieftine la alt magazin sau chiar in afara. La pretul asta deja costul cu curierul poate fi semnificativ mai mare (adica in loc sa le iei de la Em*g plus curier 10-15 lei, poate aveai optiunea unui alt magazin unde erau 110 castile, dar transportul gratis).

(15-11-2021, 14:37)Dan_R Wrote: Ce oferte vi s-au parut de luat in seama, in BF-ul de anul asta, in domeniul espressoman (espressoare, rasnite, accesorii etc.)? A fost ceva care vi s-a parut Woaw? Incep eu : mi s-a parut ff buna oferta Barshaker : Bezzera Unica Pid + Eureka Mignon Specialita = 5100 lei. Ce parere aveti?
Mie mi-au sarit in ochi ofertele la Eureka Mignon Specialita. Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Quamar M80DR, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
(15-11-2021, 14:34)zmolk Wrote: 100 vs 109 RON inseamna totusi peste 8% reducere. E procent mic? Daca era ceva de costa mii, zeci de mii de euro, era alta discutie. Sau reducerile, in general, ar trebui sa fie peste un anumit prag?

Confirm. Lumea se uită la sume, nu la procente. Dacă am calcula și-n procente, poate am înțelege mai bine cât de mare este cu adevărat o reducere. Una peste alta, are și retailer-ul un preț minim care include o grămadă de overhead: depozitare, manipulare, salarii, chirii, taxe, energie, transport etc. Nu poți să te aștepți să cumperi chiar și o chestie de 100 de lei la 10 lei doar pt. că e BF.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
pentru florin black friday inseamna reduceri masive, totul la PESTE jumatete de pret, caini cu covrigi in coada etc... uite exemplul lui: reducerea de la tastecrafters de 21% + reducere extra pt espressomani a fost meh...
Lelit MaraX | DF64 | Timemore Black Mirror 
Past: Lelit PL81T Grace

Reply
Acum sincer recunosc ca au fost oferte unde pentru 5% in plus fata de restul anului unde si eu am zis ca nu are sens.
Dar ar trebui calculata reducerea totala. Si mai ales de avut in vedere ca e valabila tot anul, spre deosebire de BF.
Ca pana la urma le era mai simplu sa dea 20-30% o zi decat 10-30% permanent.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Quamar M80DR, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
RazvaNNN, pentru ca nu ai citit cu atentie postarile anterioare nu ai inteles un lucru esential. De BF, Florin cumpara in general echipamente de 20-30 k euro, ori la banii astia fiecare procent conteaza Big Grin ​​​​​​. Iti dai seama ce client "gras" a piedut Tastecrafters ca a pus doar 21% reducere in loc de 22 %?  Big Grin

Reply
Lăsați-o asa Smile, gata a trecut bf, ne auzim la anul. Spor.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 

Reply
Dincolo de gluma, parerea mea este ca de BF apar cel putin doua situatii distincte: una cand firma vrea sa scape de niste produse care nu au mers bine la vanzare, ca sa-si elibereze rafturi si sa deblocheze bani si alta cand se fac reduceri pentru reclama. In general reducerile pentru reclama sunt oferite de producator si nu de comerciant,asa ca eventualele nemultumiri fata de comerciant nu cred ca sunt justificate. Nu cred ca un comerciant are mai mult de 15% - 20% adaos comercial, asa ca nu are cum da 21% discount fara suportul producatorului.Da si el atat cat poate da. Reducerile de 50% sunt pentru destocare, cele pentru reclama sunt mai mici.

Reply
Sugestie pentru cei ce vor sa ofere promotii de BF: devansati evenimentul cu vreo 2 saptamani, ca sa se evite nebunia de la firmele de curierat.
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita

Reply
Buna idee. Nu mai e mult timp, BF 2022 este, se pare, in 11 noiembrie.

Reply
Daca nu este cu suparare,in cazul in care se fac reduceri ptr forumisti de black friday '22, unde se posteaza? Sau aici sunt postate reduceri de peste tot (multitudine de magazine/situri) ce privesc pasiunea ptr cafea/espresso?

Reply
Va fi o sectiune specială, iti vei da seama usor  la vremea respectivă
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #K30 

Reply
Si eu urmaresc cu mare interes daca vor fi reduceri Big Grin
#Lelit PL92T Elizabeth + G-iota DF64
Past: #Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI

Reply
De principiu nu toti importatorii vor avea reduceri spectaculoase datorita logisticii inca ingreunate si a contextului inflationist care va insemna de fapt scumpiri din ianuarie.
Importatorii si prajitorii raman cei de anul trecut, fara cateva brand-uri, iar la prajitori avem si un new entry plus o surpriza - bere craft de la Cluj Smile
Vedem mai multe joi 10 nov la 23.59
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso

Reply
Imi pare rau de blocajul initial al paginii Espressoman de Black Friday dar s-a remediat rapid totul. Reducerile se gasesc aici pana pe 20nov - https://www.espressoman.ro/black-friday/

Reply
multumim. La Sloane nu am primit email cu confirmarea comenzii. oh well, o veni el. pe tastecrafters mergea greu siteul, nu ma asteptam sa fie lumea asa activa in coltul asta de univers. daca pe softpedia era lumea dezamagita de bf-ul de la emag si altii, aici cred ca ar trebui sa fie destul de fericita.
1ZPRESSO X PRO/TIMEMORE C2, TIMEMORE FISH, CLEVER DRIPPER, AEROPRESS, V60, FRENCH PRESS

Reply
(11-11-2022, 01:50)bobitad Wrote: multumim. La Sloane nu am primit email cu confirmarea comenzii. oh well, o veni el. pe tastecrafters mergea greu siteul, nu ma asteptam sa fie lumea asa activa in coltul asta de univers. daca pe softpedia era lumea dezamagita de bf-ul de la emag si altii, aici cred ca ar trebui sa fie destul de fericita.
 Nu tocmai. Am dat comanda de pachet Lelit pl92t si df64. M-au pus sa dau inca 100 de lei pe rasnita cu dinti de titaniu fiindca "doar asa mai aveau pe stoc" si acum cand am a primit comanda ,"tamperul precizie lelit si latiera" sunt absente. Black friday romanesc...dai mai putin ,primesti mai putin.   -_-

Reply
mda, nasol. eu am rezolvat cu Sloane, m-au contactat pe forum si am vorbit la telefon, pur si simplu nu primisem eu emailul dar comanda a venit. Am dat comanda si la Guido si acolo a fost totul ok.
1ZPRESSO X PRO/TIMEMORE C2, TIMEMORE FISH, CLEVER DRIPPER, AEROPRESS, V60, FRENCH PRESS

Reply
Niciun importator sau prajitor nu a afisat ceva ca sa isi bata joc de espressomani, altfel nu mai era pe acea listă.
Marimea stocurilor e ceva ce doar ei pot controla. La fel cum o rasnita nu mai există, tot asa si o cafea poate sa nu mai fie. 
In cazul tau, din cate stiu, DF64 normala nu mai există si va veni odata cu DF83 in editia v4 prin februarie probabil, iar pt acele cadouri trebuie sa vezi la importator daca ai aplicat dupa scoaterea lor sau inainte, pt ca la un moment dat s-au scos.

Reply
Eu sunt foarte mulțumit, am comandat de la tastecrafters un espressor Bellezza Francesca;  am fost contactat telefonic, mi s-a oferit reducere, livrarea a fost rapidă și sunt foarte incantat.
mulțumesc Liviu pentru organizare și gestionare BF, mulțumesc Răzvan pentru reducere și promptitudine.
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 

Reply
(22-11-2022, 23:06)Lyvyoo Wrote: Niciun importator sau prajitor nu a afisat ceva ca sa isi bata joc de espressomani, altfel nu mai era pe acea listă.
Marimea stocurilor e ceva ce doar ei pot controla. La fel cum o rasnita nu mai există, tot asa si o cafea poate sa nu mai fie. 
In cazul tau, din cate stiu, DF64 normala nu mai există si va veni odata cu DF83 in editia v4 prin februarie probabil, iar pt acele cadouri trebuie sa vezi la importator daca ai aplicat dupa scoaterea lor sau inainte, pt ca la un moment dat s-au scos.

Formularul de aici spunea una iar realitatea a fost diferita. In cazul meu, reducerile aferente "espressoman.ro" au disparut complet fiindca dintii de titaniu costau mai mult (achizitionasem dinti SSP Multipurpose si nu am ce face cu dintii originali) iar tamperul si cana costau aprox 600 lei, care invalideaza asa-zisa reducere de 10%. Concluzie, NU RECOMAND cremaperfecta.ro .

Reply
Nu sa le iau apărarea dar ai încercat sa-i contactezi sa vezi dacă nu cumva e o simpla greșeala? Cât despre varianta Titan e pur și simplu ghinion dacă nu mai au stocuri…
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
Sesizez o problema in a intelege ca exista niste stocuri.
Vanzatorul putea sa spuna sec ca produsul/combinatia nu mai este disponibil/disponibila. Ti-a dat o optiune cu care ai fost de acord din cate vad, avand varianta refuzului…
Despre partea cu tamperul cadou inclin sa cred ca a fost eliminata de BF. Daca scrie in oferta ca erau inclusa, du-te peste ei.

Reply
Totusi e granita destul de fina intre nemultumire, intelegere gresita si denigrare. 
Greseli s-au mai produs pe la fiecare dar pentru espressomani nu cred ca s-a mai pomenit sa aplice cineva si sa i se spuna ca nu i se da tamperul sau alte cadouri incluse, daca asa scria la data si ora aplicatiei, si sa se ceara suprapret pt asa ceva gen 600 lei cum ai zis. Rasnita aceea asa costa in varianta Titanium, daca nu mai era modelul clasic in depozit, nu e nicio greseala.
Impresia mea este ca nu ai aplicat formularul pentru espressomani sau ai inteles ceva gresit si te referi la discutii private cu un shop sau altul, iar aceste lucruri nu fac obiectul forumului. In schimb ceea ce s-a promis espressomanilor trebuie respectat intotdeauna si cel putin ca administrator de forum e datoria mea sa gazduiesc doar promisiuni reale din partea tertilor.

Reply
(23-11-2022, 06:59)Revan87 Wrote: Formularul de aici spunea una iar realitatea a fost diferita. In cazul meu, reducerile aferente "espressoman.ro" au disparut complet fiindca dintii de titaniu costau mai mult (achizitionasem dinti SSP Multipurpose si nu am ce face cu dintii originali) iar tamperul si cana costau aprox 600 lei, care invalideaza asa-zisa reducere de 10%. Concluzie, NU RECOMAND cremaperfecta.ro .

Rog frumos un admin sa imi stearga postarea aceasta. Am intrat in contact cu importatorul si m-am lamurit. Am primit numai 2 pachete din 3, iar cel ce nu a ajuns inca are tamperul si latiera. Greseala a fost de partea mea cand am presupus ca accesoriile vor fi in aceeasi cutie cu espressorul.

@adiszep  dupa ce am vorbit cu ei am inteles ca a fost confuzie de partea mea

@Mihai L  am inteles problema stocului insa asa cum nu era specificat in anuntul de black friday ca rasnita este disponibila cu o singura varianta de dinti, am presupus pripit ca anuntul era ne-updatat si in privinta accesoriilor epuizate.

@Lyvyoo   Nu am denigrat pe nimeni si nu am pretins ca mi s-a cerut suprapret sau ca am fost refuzat la un cadou. Unul din pachete probabil ca va ajunge decalat si am crezut ca ma confrunt cu lipsa de seriozitate din partea companiei. Din fericire s-a dovedit a fi o eroare de comunicare.

Reply
Eu urmaream un Ascaso Steel Duo PID dinainte de BF si cand am vazut ca cei de la tastecrafters au un model din showroom la super pret (ceea ce doar de aici puteam afla) le-am dat email sa aflu mai multe detalii. 

Modelul din showroom nu era ultimul model cu upgrade-ul la partea de abur. Lucru ce era de asteptat, dar am zis sa imi incerc norocul.
Dar, am putut face precomanda la modelul nou cu pretul de BF + reducerea espressoman(5% din ce am calculat eu) ptr modelul nou. Mi-au estimat ca ajunge pe 15 dec, un cadou frumos de Craciun daca nu are intarziere. 

Urmatorul pas e sa gasesc pe cineva interesat de un Gaggia Classic 2015 Smile
Gaggia Classic 2015 / Mazzer Super Jolly

Reply
(23-11-2022, 06:59)Revan87 Wrote: Formularul de aici spunea una iar realitatea a fost diferita. In cazul meu, reducerile aferente "espressoman.ro" au disparut complet fiindca dintii de titaniu costau mai mult (achizitionasem dinti SSP Multipurpose si nu am ce face cu dintii originali) iar tamperul si cana costau aprox 600 lei, care invalideaza asa-zisa reducere de 10%. Concluzie, NU RECOMAND cremaperfecta.ro .

E denigrare ca la carte, ce vorbesti Big Grin
Lelit Anna, William

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)