Hello There, Guest! Login Register


Black Friday

(27-11-2020, 17:59)Yon Wrote: Este vorba despre a onora o promisiune care din momentul in care a fost facuta public devine "binding" - obligatorie.
Daca nu s-a precizat ceva de genul "in limita stocului disponibil", sau x bucati disponibile (cu obligatia de a dovedi ca cele x produse au fost intr-adevar vandute)

Hai ca am ras Smile). Asteptam dovada ca stocul intr-adevar s-a dus!!! 

Dar la modul serios acum, formularul ala este doar o metoda de contact catre furnizori, unde, daca chiar ai fi citit, se specifica sa astepti confirmarea, inclusiv a stocului! 
Nu implica si nici nu se sugereaza nicaieri ca ar fi o comanda ferma, validata.
Deci hai sa citim termeni si conditii inainte sa ne aruncam asa sa debitam aiurea.
 
Reply
Yon, exact asta e ideea... in a onora o promisiune, un statement... s-a terminat stocul: inchizi taraba pentru acel event... 
Si da, .. nu suntem aici sa multumim importatorilor, prajitorilor, vanzatorilor... suntem pentru a face cunoscuta ideea de "cafea buna" in Romania. Asta a fost de la inceput, iar Liviu a dat contur acestei pasiuni si a putut face un lucru extraordinar pentru acest grup, comunitate, sa inlesneasca reduceri si discounturi.
In mod normal, multumiti importatorilor, vanzatorilor si prajitorilor cumparandu-le marfa. E cel mai simplu si firesc: Multumesc. Dar pentru cei care simt nevoia de a multumi suplimentar se poate face un topic separat... sa mai radem putin.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Corect, nu suntem aici ca să le mulțumim unor companii care fac reduceri pentru o comunitate de persoane fizice pasionate de cafea. Suntem aici să-i tragem pe oamenii ăștia la răspundere că nu-s suficient de mari discount-urile exclusive pe care ni le fac. Ba mai mult, avem pretenții să ne demonstreze și stocurile, ca să vezi.
Mâine-poimâine o să le cerem să ne arate și prețurile de intrare ca să ne asigurăm că discount-ul e cum trebuie, nu așa oricum. Doar "le dăm bani mulți". De parcă le faci o donație, nu primești un produs la schimb.

Vreau clar să se înțeleagă faptul că n-am nici o problemă cu conceptul "clientul nostru, stăpânul nostru" atâta timp cât vorbim despre o relație unde primează respectul reciproc. În nici un caz însă nu-s de acord să fiu călcat în picioare de către clienți doar pt. că-s persoană juridică și vezi-Doamne clienții sunt "pâinea" mea.

De încheiere, informațiile și formularele de pe forum nu creează nici o obligație contractuală. Produsele și prețurile sunt disponibile, evident, strict în limita stocurilor disponibile. Acest site nu este o platformă comercială ci un spațiu privat.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Forum comercial sau nu. nu conteaza. In statele cu sistem juridic respectabil si o promisiune verbala e binding, dar noi "vrem o tara ca afara" numai cand ne convine....

Aproape ca devine ridicol - toti acesti commercianti care ofera discounturi in lumea larga de BlackFriday sunt in fapt ONG-uri non-profit si caritabile...

Noi credeam ca aceste promotii au sens si pentru importatori - prin volumul de produse vandute, ca peste tot in lume de altfel - benefice pentru ambele parti, nu ca ar fi o opera de caritate, comerciantii ramanand in pierdere...

Se pare ca ne-am inselat.
 
Reply
Dă-mi, te rog frumos, exemplu de un astfel de stat. Dacă poți, mi-ar plăcea să-ți susții afirmația și cu un caz din jurisprudență, unde s-a dat câștig de cauză clientului final pt. o "promisiune" neoficială a unei firme în spațiul privat. Mulțumesc.

Lasă whataboutism-ul vis-a-vis de "ceilalți comercianți". Vorbim aici strict de cei care sprijină acest forum.

Sunt absolut sigur că importatorii nu au un adaos important pt. produsele vândute de BF aici pe forum. Nu am dovezi scrise în acest sens și nici nu pot face rost de ele, însă știu cu ce adaos se lucrează de obicei în distribuție. Nu văd să fi vândut importatorul sute de espressoare în noiembrie a.î. să fi făcut burta mare de pe urma Espressoman.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Nu stiu care este afilierea ta cu Lelit si alti importatori, nici nu conteaza, dar idea mea este ca nicaieri in lume nu se fac reduceri de BlackFriday cu scopuri caritabile. Daca cineva considera ca va iesi in pierdere nu trebuie sa ofere acea reducere. Simplu.

Cat despre idea de volum, putem discuta si de faptul ca daca nu s-ar face publicitate pe astfel de forum-uri, importatorii nu ar vinde nici macar acele aparate cumparate de forumisti.

Si inchei cu un exemplu, chiar daca voi fi eu acuzat ca fac publicitate: cumpar regulat cafea de la Sarkis, cu reducerea de forum si intotdeauna Mihai imi multumeste ca-l ajut sa-si metina afacerea, nici vorba ca as profita prea mult de reducerea oferita de firma lui.
 
Reply
Se poate discuta pe orice speta, oricat vreti voi, dar nu vreau sa degenereze in dispute personale.

Dar m-am informat (si mai clar), iar problema e de comunicare de fapt. Cum cei de la Lelit nu au user activ, ma vad nevoit sa comunic mai departe pozitia lor: toata discutia a plecat de la un singur lucru - dorind ca espressomanii (si doar ei) sa beneficieze de reducerile respective cat mai mult timp, inclusiv daca se termina stocul prin reaprovizionare, importatorul a lasat in textul de BF precizarea ca se pot aduce aparatele la pretul de BF chiar daca s-au terminat, bineinteles asteptand X zile / saptamani, fara niciun fel de avans. Stoc exista nu doar in depozitele lor ci si "virtual" rezervat in fabrica. In cazul MaraX s-a epuizat totul mai repede decat era preconizat si cum anumite piese ale sale sunt unice, furnizorii de piese italieni au intarziat lantul de productie din cauza pandemiei si urmatorul transport nu a mai primit data sigura de sosire si nici pret de fabrica sigur, fiind estimat final de ianuarie, inceput de februarie, fara a exclude si variante mai rapide sau mai tarzii. Se intampla si in cazul altor brand-uri, va asigur. In aceste conditii MaraX a fost scos din pretul de BF si repus cu reducerea normala de forum, fara o data sigura de revenire. 24h mai tarziu a aplicat si colegul nostru okayo, dar pretul crescuse cu 250 lei din motivele de mai sus.

Asadar, am spus ca totul este o problema de comunicare pentru ca importatorul ar fi trebuit sa ii raspunda colegului nostru ca in cazul in care este interesat sa astepte pana in februarie (fara a fi o promisiune certa), ii poate pastra pretul de BF. Si asta cred ar trebui sa faca acum pentru rezolvare  (in caz ca nu renunta cineva la espressor). Dar ideea lor a fost ca nimeni nu va astepta si practic au scos modelul din BF.

Sper ca acum totul este clar. Personal nu mai cer alte lamuriri pe tema asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
@Yon: OK, cred că ne îndepărtăm din ce în ce mai mult de la subiect.

Ca să fie clar, sunt absolut sigur că toți vendorii afiliați Espressoman au un profit, cât de mic o fi el, de pe urma a ceea ce vând aici. Altfel nu ar fi sustenabil.

Ceea ce încercam să spun este că, în contextul ăsta, îi chiar urât să arunci cu noroi în spațiul public într-o firmă care prin bunăvoința comenduirii sale îți face ție o reducere substanțială doar pt. că ești membru al unui forum cu înscriere gratuită. Făcând asta nu ești doar ingrat ci dai și-n Adminu' forumului, chit că-n mod indirect. Abordarea corectă e să întrebi organizatorul BF în privat ce s-a întamplat cu prețul pt. că, ce să vezi, pe om chiar îl interesează și chiar răspunde cu multe cuvinte (vezi post-ul anterior).

Cumpăr și eu de la Mihai destul de frecvent (e cafeaua mea preferată) și chiar i-am mulțumit când am avut ocazia s-o fac pt. reducerea acordată acestei comunități. Ba chiar, ce să vezi, i-am lăudat și cafeaua. Dar când am avut o nelămurire l-am sunat, nu am postat aici pe forum.

Later Edit: nu am nici o afiliere cu Lelit sau cu alți producători! Avatar-ul are legătură strict cu echipamentul pe care-l folosesc.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Ultimul meu post pe acest topic:

Ceea ce a postat Liviu acum era de asteptat sa faca importatorul: imi pare rau, stocul s-a terminat, va rugam sa steptati pana re-stocam, mentinem oferta de pret, cu precizarea ca sunt probleme la fabrica, etc.

Correct si cu respect pentru clienti.

Problema este ca acest coleg al nostru nu a primit un astfel de raspuns - a fost nevioe de interventia lui Liviu...

Nu am nimic cu nimeni, incerc sa respect pe toata lumea dar ma deranjeaza cand constat lipsa acestuia
 
Reply
Personal cred ca se intelege gresit cumva Black Friday-ul. Pe Espressoman s-a intamplat o agregare a mai multor entitati. Importatorii nu au scris undeva ca ei garanteaza mentinerea unui anume pret specific pe parcursul intregii campanii pentru orice au ei si mai ales pentru orice nu au. Si la Barshaker ati vazut ca sunt dinamice preturile, fiind valabil cel din secunda cand ai aplicat. De altfel asa este si in cazul reducerilor de zi cu zi ale forumului. Daca o entitate are o campanie asta nu inseamna ca ei sunt obligati de cineva sa mentina tot timpul respectivul pret, cu exceptia cazului cand exista un regulament ce angajeaza asta. In cazul Lelit exista precizarea ca se pot aduce pe comanda, bineinteles la pretul redus afisat in secunda aia. Si emag a avut vineri niste preturi la telefoane, sambata altele... Nu se compara situatiile dar zic ca exemplu de dinamica.
In orice caz, o mai buna comunicare (in special telefonica) nu va omori pe nimeni niciodata...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Fara a duce subiectul mai departe, consider ca m-am facut inteles cel putin de catre Yon.
Fara a avea nimic personal cu TVTVTV am un feeling ca punctele noastre sunt opuse in situatie expusa de mine si pot intelge asta prin o asa-numita "afiliere la brand". Doar pentru ca ai o masina acasa de care probabil esti multumit, esti multumit de brand si de oricine il reprezinta, pe principiul, esti fan Dinamo... cine se leaga de Dinamo e inamicul meu... o judecata simplaSmile)).
In plus, nu inteleg a comenta o situatie, pe care nici nu o cunosti pe de-a intregul, din punctul de vedere al importatorului cand tu esti consumator/cumparator. Importatorul sau cine se ocupa de comenzile venite de pe acest forum nu are nicio treaba cu comunicarea... imi asum pe deplin aceasta afirmatie fara sa subliniez acelasi punct de vedere exprimat de Liviu. Eu sunt doar mai deranjat de atitudine si din cauza asta mai frustrat. Dar trece... poti dormi seara. Ar fi putut gestiona elegant situatia (asa cum a mentionat-o Liviu), dar nu stiu. In ziua de azi angajezi pe cineva sa se ocupe si de acest aspect... ca sa nu te vb toti frustratii pe forumuri :-))). Se numeste PR... vb frumos, argumentat.
Am zis ca imi asum, pentru ca, atunci cand afirmi in scris (ca reprezentant al unei firme) ca "revenim maine" si maine nu e nici poimaine... si asta nu se intampla o data ci de doua ori inseamna ca nu ai consideratie fata de clienti. Iti sunt cum s-ar spune "indiferenti". Oricum se ingramadesc. E o atitudine care se taxeaza... pentru ca arata ca acolo iti e cuvantul. Al tau ca firma. Mai simplu: nu faci, ce spui.
Ca sa fiu mai simplu de inteles mergi la un supermarket si spune-mi daca te simti bine daca casiera te ignora si tratateaza necorespunzator. Nu e asa ca esti obisnuit sa ti se dea "buna ziua" si sa ti se vorbeasca frumos?
E doar o alta nuanta a postului meu. Faza cu pretul o lasam cum a cazut... nici asta nu e o drama. Daca nici asa nu m-am facut inteles TVTVTV iti doresc sanatate 

Cat despre Liviu, TVTVTV cred ca citesti prea mult printre randuri. Noi ne cunoastem de cand a inceput acest forum. Ne strangem mana cand ne vedem, cu ocazia asta i-am expus in privat si situatia. A intervenit pentru mine ceea ce ma indatoreaza. Cu aceeasi ocazie i-am multumit si i-am spus cata recunostinta am pentru initiativa lui pentru ca pot cumpara cafea buna de la Dropshot, Guido si altii (da e reclama!!!) la un pret mai bun... asa cum a mentionat si Yon in postul lui.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Ca și un feedback constructiv, domnii/doamnele de la lelit trebuie sa umble putin la partea de comunicare și totul este perfect.ca tot venise vb de ds am vb cu o doamna /domnisoara de acolo în legătură cu un filtru bwt, tot respectul pt întelegerea și sprijinul acordat.
În zilele noastre contează din ce în ce mai mult comunicarea... Cum transmiți, în ce mod, mesajul etc. Și da, sunt clienți și clienți, vânzătorul trebuie sa aibă neapărat skiluri de comunicare, dacă nu imediat Facebook, forumuri etc etc.. Și nu e bine.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Gata! Cool


[Image: 7d7f8d1362073113.jpg] [Image: ac13601362073116.jpg] [Image: 7988541362073119.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Folia jos! Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Black Friday 2020, end of story. Am facut un upgrade la Expobar Office Leva dupa 10 ani de Classic la pret de Bf... frumos, elegant, fara frustrari sau amanari. Ce a fost asa greu? :-)))
"Jucaria" e o bijuterie pe langa Gaggia... alta liga. Dar si alte rezultate in ceasca.
Multumesc Espressoman, Lyvyoo
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Credeți că ar ajuta pe cineva sa postam impresii in urma black Friday?poate se pot îmbunătăți anumite lucruri în urma feedback ului nostru.
da știu că se fac eforturi din partea prajitorilor ,a vânzătorilor dar eu știu un magazin care nu colaborează cu forumul ,care mi a făcut reducere mai bună decât cei care colaborează.pot demonstra cu factura daca e cazul.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Pai spune care este magazinul ca ne intereseaza pe toti
 
Reply
Si care ar fi relevanta in acest caz…? Pentru ca reducerile oferite unui forum intreg de-a lungul unui an intreg nu se compara cu cele oferite unei persoane o data pe an.
Se pot discuta si eventualele probleme, dar astea au aparut si au si fost remediate…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
De ce facem atata teorie a reducerii?Auzi care ar fi relevanta..spune odata numele magazinului aluia Smile)) Pe unii ne intereseaza
 
Reply
(13-11-2021, 20:07)distrugatorul Wrote: De ce facem atata teorie a reducerii?Auzi care ar fi relevanta..spune odata numele magazinului aluia Smile)) Pe unii ne intereseaza


Pentru ca probabilitatea este extrem de mica sa beneficiezi si tu sau eu de reducere.
Daca s-ar fi dorit se putea stabili o relatie cu forumul.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Nu strica sa stim si noi de comerciantul respectiv.
Pe mine nu ma intereseaza teoriile chibritului ci aspectele pur practice ale actului de comert Big Grin
@orwo despre ce comerciant este vorba? Chiar ma intereseaza

Pana la urma comerciantul respectiv nu are nicio obligația sa colaboreze cu nimeni. Dar ne poate oferi reduceri oricum Smile))
 
Reply
Uite sunt doar câteva magazine ,toți aveați prin cos sau in wish list ceva ,toți sperați să luați cevaul acela la un preț bun de blecfraidei,eu unul nu aveam mega speranțe la ceva wow dar nici sa fiu luat de fazan nu îmi place.
au fost reduceri unele bune,altele doar de fațadă, a fost in trend cu toate magazinele,din Romania,eu personal vroiam un cantar,la barshaker ce a fost redus nu mai se putea aplica codul,la taste crafters a fost o scumpire apoi o ieftinire apoi au mai fost și alții.
eu de fapt doresc ca cei care ne vând și nouă pe forum cu reducere sa o facă corect și să nu creeze confuzie.adica daca e black Friday nu mai contează că vii de pe un forum ai aceleași prețuri că toată lumea...nu vreau sa jignesc pe nimeni,îmi cer scuze in avans și apreciez munca tuturor.cu stima
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Te-ai intimidat sau ne-ai amagit degeaba Tongue
 
Reply
@orwo parca a-i fi om politic (no offense). Pana la urma cu ce pret ai luat cantarul? Am vazut ca la inceput Timemore-ul costa 291lei si dupa o ora 355lei si asa s-a "stabilizat". Tu cu cat l-ai luat? Nu ne mai fierbe!!!
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
Pai…
Cam toti vanzatorii de pe forum au site. Vezi preturile, diferentele, sunt palpabile. Si ti le asigura permanent. Si aici au fost inclusiv vanzatori care au oferit in plus fata de discountul public.
Nu e ca la alte site-uri care se prefac odata pe an ca fac reduceri.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Cred ca ai timer pe espressor, caz in care un cantar de bijuterii de 30-40 de lei cu raspuns instant e arhisuficient, de ce ai cheltui 200-300 de ron?

Tine-ti banii, vine foamea. Smile

[Image: wcuablT.jpg]
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
(13-11-2021, 23:02)Dan_R Wrote: @orwo parca a-i fi om politic (no offense). Pana la urma cu ce pret ai luat cantarul? Am vazut ca la inceput Timemore-ul costa 291lei si dupa o ora 355lei si asa s-a "stabilizat". Tu cu cat l-ai luat? Nu ne mai fierbe!!!
Din păcate ptr mine nu am mai luat nimic,poate la anul...
Mă repet nu reproșez nimic ireal dar parca am avut pretenția fiind pe un forum plin de oameni inteligenți ,sa fie altceva.repet poate au t doar eu.

(13-11-2021, 23:33)tecsi78 Wrote: Cred ca ai timer pe espressor, caz in care un cantar de bijuterii de 30-40 de lei cu raspuns instant e arhisuficient, de ce ai cheltui 200-300 de ron?

Tine-ti banii, vine foamea. Smile
Pai asta am facut în final am luat din China.

[Image: wcuablT.jpg]
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Ultima porcărie este afișarea PRP (pret recomandat producător), care este pus la mișto și nici nu mă interesează, iar sub el scris cu cifre roșii cît casa pretul cu care ti-l vinde nea Jmekerie, după care iți bagă în ochi cît economisești dacă l-ai cumpăra de la el. Măgăriile astea văd că sînt considerate practici comerciale corecte și nimeni nu-i ia la întrebări, oricum banii sînt la mine și cînd văd o chestie din asta fac skip the site și nici nu mai intru vreodată pe acolo.
ECM Technika V Profi switchable PID / Eureka Mignon Specialita 16CR / PL41TEM / PL043MMI / ibric Cu / ibric Ag / french press / spirtieră :D
 
Reply
Chestia e ca ei se adaptează ca un virus, acum îți poți face o privire de ansamblu și dacă ai cateva device uri pe care le vrei cam le știi prețul și nu tre sa aștepți bf. Sigur le găsești ieftine și în cursul anului dacă nu de bf sunt cu 1 mi-l 2 mai ieftine și nu cred ca merita așteptarea... Bine ca putem alege și vedea.
Dacă vom învață să cumparam pentru ca avem necoie nu pentru reducerea mare fata de rrp. Chiar ca ar fi ok un psiholog pt forum Smile, cum bine zicea un prieten.

Care este probabilitatea de a cumpăra un produs de care nu ai nevoie dacă știi ca produsul este redus cu 75% fata de 25% fata de prețul inițial, dar prețul final sa rămână neschimbat?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
@d2florin, obisnuiesti sa scrii si cand esti treaz, sau doar atunci cand dormi si visezi urat? Postarile tale sunt greu de deslusit si crede-ma, am incercat in toate felurile.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)