Hello There, Guest! Login Register


Baratza Sette 270Wi sau Compak E5 OD

#1
Salutare Espressomani,

Ma puteti ajuta sa decid intre cele 2 rasnite din subiect ca inlocuitor pentru un Vario Home? Caut in principiu o rasnita stepless ce va fi folosita acasa, pentru espresso. Da, stiu ca Sette nu e chiar stepless (doar reglajul micro e stepless) dar mi se pare tare interesanta functia de cantarire. Alta rasnita ce a a juns pe lista mea scurta e Ceado E37J insa e cea mai scumpa dintre cele 3 asa ca, nevazand vre-un avantaj evident (pentru mine) fata de Compak, am exclus-o.

Intre cele 2 ramase "in cursa" eu vad urmatoarele diferente.

Compak E5
Plusuri: cutite mai mari (58mm), putere mai mare (550W) , reglaj stepless, design mai placut, mai robusta (6kg)
Minusuri: cutite plate

Sette 270Wi
plusuri: Cutite conice, dozare prin cantarire, pret
minusuri: putere (290W), diametru cutite, reglajul nu e stepless, mult plastic (3kg)

Va multumesc.
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
#2
Niche 0?

Big Grin
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#3
De ce ai pus la minusuri cutite plate , in cazul Compak? Din contra, o gramada de lume din industrie considera un mare plus acest lucru, mai ales la marimi mari. 
Chiar imi aduc aminte de o discutie de anul trecut cu Paulica de la Bob care zicea ca a testat de-a lungul vremurilor o gramada de rasnite conice si plate, alaturi de Alex, pe toate tipurile de metode si preferinta lor legata de gust a ramas si in ziua de azi pentru rasnite ce folosesc cutite plate. 
Ce tipuri de cafele bei si ce gusturi preferi in ceasca?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Poate nu gandeste cu papilele, ci ca un om ratiunal ... caruia fizica ii spune ca doar forta centrifuga nu e suficienta sa evacuezi eficient macinatura...
Poate cutite plate inclinate, ar mai avea o sansa in fata celor conice.
 
Reply
#5
Lyvyoo, am pus la minusuri doar din punct de vedere al retentiei, care de fapt nu mi se pare chiar deranjanta (sunt obisnuit de la Vario sa arunc primele grame de macinatura dimineata). Ca si gust in ceasca apreciez mai mult cafelele cu corp bogat, foarte putin acide catre deloc, mediu catre dark roast. De cele mai multe ori asta inseamna pentru mine Pellini Espresso Bar 82 Vivace.
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
#6
(09-07-2019, 12:20)Calin Wrote: ... Ca si gust in ceasca apreciez mai mult cafelele cu corp bogat, foarte putin acide catre deloc, mediu catre dark roast. De cele mai multe ori asta inseamna pentru mine Pellini Espresso Bar 82 Vivace.
In cazul asta eu as baga in lista si o Eureka mignon specialita
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#7
Daca e musai să aibă corp și gust "puternic și amărui" atunci se cere o conica.

Niche Zero e cea mai buna opțiune.
 
Reply
#8
Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, de aceea Niche zero nu e o varianta pentru mine. Sunt ok cu dozarea prin cronometrare deoarece nu schimb des cafelele si nu ma deranjeaza sa pierd ceva boabe la calibrarea greutatii (oricum pierzi ceva si calibrand doar gradul de macinare),  insa ma intriga si dozarea prin cantarire de la Sette. 

Mignon-ul nu e chiar pe gustul meu din punct de vedere al design-ului dar sa zicem ca nu il exclud.

In afara de gustul in ceasca ma intereseaza si calitatea constructiei iar despre Sette am citit si lucruri mai putin bune din acest punct de vedere. 

Voi ce credeti?
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
#9
Pai uita-te si tu la semnaturile noaste Smile
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#10
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
Vezi atunci si Compak K3 Touch in aprox acelasi buget, de fapt chiar mai putin.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(12-07-2019, 14:19)cradun Wrote:
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.

????

Poate vrei sa ne oferi ceva detalii.
 
Reply
#13
(12-07-2019, 16:08)bogy Wrote:
(12-07-2019, 14:19)cradun Wrote:
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.

????

Poate vrei sa ne oferi ceva detalii.
(12-07-2019, 16:08)bogy Wrote:
(12-07-2019, 14:19)cradun Wrote:
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.

????

Poate vrei sa ne oferi ceva detalii.

Stii tu, boabe semi-rasnite ramase in camera cutitelor, rasnire improprie in regim single dose, boabe expuse oxidarii si umiditatii in hopper si, in unele cazuri, desi mai rar in cazul rasnitelor de conceptie noua cu canal de evacuare oblic, cafea ramasa pe canalul de evacuare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#14
Bugetul nefiind un criteriu de alegere între variantele discutate mai sus și încercând sa ajung la o concluzie prin excludere, care varianta credeți ca ar "merita" exclusa prima? Sette 270Wi din cauza constructiei mai puțin robuste?
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
#15
(12-07-2019, 16:57)cradun Wrote:
(12-07-2019, 16:08)bogy Wrote:
(12-07-2019, 14:19)cradun Wrote:
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.

????

Poate vrei sa ne oferi ceva detalii.
(12-07-2019, 16:08)bogy Wrote:
(12-07-2019, 14:19)cradun Wrote:
(12-07-2019, 13:48)Calin Wrote: Nu-mi doresc un single doser din motive legate de comoditate, 

Voi ce credeti?

Pentru 1, 2, 3 shot-uri zilnic, e mult mai incomoda o rasnita cu boabe in hopper decat o rasnita single dose.

????

Poate vrei sa ne oferi ceva detalii.

Stii tu, boabe semi-rasnite ramase in camera cutitelor, rasnire improprie in regim single dose, boabe expuse oxidarii si umiditatii in hopper si, in unele cazuri, desi mai rar in cazul rasnitelor de conceptie noua cu canal de evacuare oblic, cafea ramasa pe canalul de evacuare.

Omul a spus foarte clar “motive legate de comoditate”. Toate cele enumerate de tine nu au nici cea mai mica legatura cu comoditatea.
 
Reply
#16
Tocmai ca, avand in vedere ce am scris mai sus, daca vrei maximul de la shoturile pe care le bei (si nu concep ca cineva s-ar multumi cu mai putin), devine foarte incomod sa folosesti adecvat o rasnita cu cutite plate si cu hopper acasa.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
Salutare,

Nu am experiența necesară să compar râșnițele menționate de tine, însă eu am achiziționat un Sette 270W acum doi ani și un pic și a fost trimisă de două ori în service pentru că cedase complet (tehnic au cedat două râșnițe pentru că prima a fost înlocuită). Într-un final, am decis să o vând și am cumpărat un Compak E3 Touch pentru simplul motiv că acel Compak este evident mai durabil.

Mie mi-a plăcut extrem de mult Sette 270W, mai ales că ocupă puțin spațiu și are un design foarte interesant, iar sistemul de măcinare e foarte interesant, cu extrem de puțină retenție, ca să nu mai vorbesc de cât de ușor e să setezi câte grame de cafea să ai în portafiltru.
 
Reply
#18
Salut xhr! Cea ce ne-ai spus ma face sa renunț la Sette 270. Păcat, era într-adevăr interesata cântărirea. Din câte știu eu doar în gama PK de la Compak mai găsești asta (PKE, PKF, PKR) la preturi peste 2000 EUR.

COMPAK E3-UL E OK?
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
#19
Din păcate, nu sunt singurul care a avut probleme cu Sette, e un întreg thread pe Home Barista pe tema asta :-(

Compak-ul îl am de trei luni. E mai mare și mai zgomotos decât Sette, are o funcție de timer care e aproape liniară, iar retenția de cafea e semnificativ mai mare decât cea de la Sette (care era practic zero). Reglarea dimensiunii măcinăturii se face în timp ce râșnița funcționează, deci pierzi cafea și atunci. Măcinătura e mai „clumped” decât la Sette, care scotea practic un norișor pufos de cafea. Reglarea la Compak e un pic aproximativă, în sensul că are un mic joc.

Ca înălțime, e un picuț mai înalt decât Sette 270W dar numai dacă achiziționezi coșul de boabe de 250g.

Altfel, totul e făcut să dureze ani buni. Coșul de boabe e dintr-un plastic de două ori mai gros decât cel de la Sette. Cablul de alimentare iese din râșniță printr-o presetupă IP67 estimez eu. Cuțitele se schimbă la 500kg de cafea (ca idee, dacă bei 6 cafele de 22g pe zi, asta înseamnă că schimbi cuțitele cam la 10 ani). Corpul e integral din metal.
Lelit Bianca + Compak E3 Touch
 
Reply
#20
Sunt foarte departe de a face campanii PRO sau CONTRA Baratza, (am devenit importatorul si serviceul autorizat ) insa vad destul de multe informatii eronate si doar partial "povestite". 
Cunoastem personal firma care a fost pana acum importatorul + service-ul, cunoastem personal proprietarii din USA, si incat am fost interesat si eu personal am training de service... 

Daca este "cerere" sau sunteti interesati si sunt intrebari atunci raspund cu cea mai mare placere obiectiv.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#21
(13-07-2019, 15:22)MyR Wrote: Sunt foarte departe de a face campanii PRO sau CONTRA Baratza, (am devenit importatorul si serviceul autorizat ) insa vad destul de multe informatii eronate si doar partial "povestite". 
Cunoastem personal firma care a fost pana acum importatorul + service-ul, cunoastem personal proprietarii din USA, si incat am fost interesat si eu personal am training de service... 

Daca este "cerere" sau sunteti interesati si sunt intrebari atunci raspund cu cea mai mare placere obiectiv.

Fără supărare, dar chiar nu știu cum pot fi experiențele mele personale povestite mai obiectiv, mai complet sau mai corect.
Lelit Bianca + Compak E3 Touch
 
Reply
#22
Eu am avut probleme cu Sette 270 in sensul ca dupa o relativ scurta folosire a inceput sa faca zgomote ciudate, dar am trecut la Wii si de aproape 1 an nu sunt probleme. Macinatura buna si f comoda in folosinta. O zi frumoasa
 
Reply
#23
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi.
În acest moment sunt ceva mai convins de Compak E5 și pentru ca am dat peste niște review-uri bune ale celor de la Londinium.

http://kostverlorenvaart.blogspot.com/20...s.html?m=1
​​​​​
Am sa fac comanda în câteva zile dacă ma pot decide :-)
Quickmill QM67 Evo PID, Mahlkonig Vario
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)